Višnje su voće čiji smo kiselkasti ukus svi bar jednom u životu probali preskočivši ogradu nečijeg dvorišta. Verovatno ste svi više puta osetili iznenadni nalet energije nakon što ste pojeli samo jednu šaku ovog finog voća. Za sve one koji još uvek ne mogu da podnesu kiselkast ukus svežih višanja, tu je uteha. Višnje možete da koristite i u pripremi mnogih poslastica - štrudli, džemova, pekmeza i armeladi, a onima koji misle da ne vole višnje, prijaće poseban spoj kiselog i slatkog.
Pored poslastica, plod višnje može da se koristi u proizvodnji likera, rakija i vina, čajeva, ali i za pripremu sokova čija je korist za vaš organizam neprocenjiva. Domaći sok od višanja traje malo duže od kupovinog u prodavnici, ali trud se uvek isplati.
Priprema višanja
Ako jednog dana odlučite da se bavite gajenjem višanja, bilo u dvorištu ili profesionalno u rasadnicima, treba da imate na umu koje su sorte najpogodnije za preradu za određeno prirodno stanište.
Važno je istaći da kada ih jednom uberete, nije moguće nikakvim naknadnim postupkom postići njihovu željenu zrelost, koja je neophodna za preradu. Zbog toga je važno proceniti voće, probati ga i odabrati datum za branje. Obično je to period između 15. i 30. juna kada se završava prirodni ciklus biljke.
Savetujemo vam da višnje berete u punoj zrelosti, što ćete prepoznati po crvenoj, a ne bordo boji. Višnja koja vam neće dugo trajati biće ona čija je površina na neki način oštećena. Ako imate izbora, obavezno izaberite one koje još imaju peteljku. S druge strane, previše svetle višnje će značiti da su prerano urbane i zbog toga će proizvod u koji prerađujete biti prekuvan.
Za domaću preradu u sok, džem ili pekmez, višnje možete i kasnije da berete jer kod njih čvrstoća, pa čak i prezrelost, ne bi mnogo promenili kvalitet finalnog proizvoda. Sama berba zahteva strpljenje i mnogo ruku, jer mogu da se beru ručno ili tresačom, dok se u većim zasadima koristi mašinska berba.
Recepti
Pošto nam je zdravlje prioritet, za vas smo pripremili nekoliko verzija, od klasične, domaće verzije soka od višanja, do zdrave bez šećera. Ispod su recepti za sok od višnje koji bi mogao da popuni prostor na policama vaše ostave.
Obavezno proučiti pre pripreme!
Sok od višnje
Ovaj jednostavan recept ne zahteva previše vremena i sigurno će vas osvojiti svojim ukusom i aromom. Kao gotov proizvod, svako malo ćete požuriti na još jednu čašu ovog izuzetno osvežavajućeg napitka.
Sastojci
- 5 kg višanja
- 1 kašika limunske kiseline
- 4 kg šećera
- ½ pola kašičice konzervansa
Priprema
- Ubrane višnje operite i izvažite, a zatim ih izgnječite rukama u posebnoj većoj posudi dok ne ostane ni jedna cela višnja.
- U voće dodajte kašiku limunske kiseline i zatim poklopite posudu i ostavite da odstoji na hladnom oko 24 sata da bi voće i kiselina reagovali i pustili svoje arome.
- Dobiveni sok procedite kroz cediljku tako da čvrsti delovi voća i koštice ostanu unutra.
- Čak i ako ga procedite i dalje ćete imati sitne komadiće voća u soku.
- Procedite još jednom, ovoga puta preko sita ili gaze dok ne dobijete potpuno tečan, bistar deo soka.
- Na 1 kg proceđene tečnosti dodati 1 kg šećera, pa sve stavite da se kuva u velikoj širokoj šerpi 15 - 20 minuta.
- Obavezno uklonite nastalu penu od ostatka soka.
- Dodajte konzervans po želji i sve zajedno kuvajte još nekoliko minuta.
Sok od višnje bez kuvanja
Prednost ovog recepta u odnosu na prethodni je jednostavnost pripreme. Osim toga, ovako pripremljen sok zadržava 100% svoje nutritivne vrednosti jer se višnje ne kuvaju. Hladnim ceđenjem ćete maksimalno iskoristiti snagu ove namirnice, uz korišćenje samo 4 sastojka.
Sastojci
- 2 kg svežih višanja
- 2 kg šećera
- 1 kašičica limunske kiseline
- Voda po potrebi
Priprema
- Operite višnje, uklonite peteljke i stavite ih u činiju.
- Dobro ih izgnječite viljuškom i dodajte limunsku kiselinu.
- Zatim u veću šerpu sipajte vodu dok ne pokrije sve plodove i ostavite da odstoji 24 sata na sobnoj temperaturi.
- Sok procedite u cediljku pa u gazu da se čvrsti delovi voća dobro procede od tečnosti, pa dodajte šećer u datom odnosu.
- Nekoliko puta snažno promešajte sok, uklanjajući nastalu penu.
- Kada pena nestane, vaš sok je spreman za čuvanje u frižideru.
Gusti sok od višnje
Najjednostavniji od svih recepata za sok od višanja je da se pravi gust sok. Sigurno su vam poznate velike tegle višanja pomešanih sa šećerom koji ste videli da se sunčaju na bakinom balkonu. U nastavku vam donosimo recept za upravo takav bakin sok. Ovako pripremljen sok moraćete da pomešate sa vodom i izgleda kao gusti sirup.
Sastojci
- 3 kg višanja
- 1,5 - 2 kg šećera (u zavisnosti od višnje)
Priprema
- Sveže višnje operite i sačekajte da se osuše ili ih osušite krpom.
- U velike tegle ređajte šećer, pa višnje i tako dok ne potrošite sve sastojke, vodeći računa da odnos višanja i šećera bude 2:1.
- Stavite teglu na sunčano mesto i povremeno protresite sadržaj.
- Posle 3 nedelje višnje će pustiti tečnost i u kombinaciji sa šećerom će da se pretvore u ukusan sirup.
Upotreba u kuhinji
Višnje bez koštica, kao i sam sok od višanja, možete kombinovati sa željenim zaslađivačima i drugim voćem, da bi dobili savršen i osvežavajući smuti. Uz dodatak vode, dobićete lagan, ali i nutritivno bogato piće koji će vam vratiti izgubljenu energiju.
Postoji širok spektar mogućnosti za kombinovanje soka od višnje u kuhinji. Najčešće ga koristimo u pripremi poslastica da dobijemo mekane i sočne biskvite, ukusne štrudle ako nam nedostaje “sočnost” ili da sos od višanja za palačinke.
Za dalju preradu u džem možete da koristite i sok od višnje.
Flaše punjene sveže napravljenim ukusnim sokom uvek treba okrenuti naopako i staviti na tamno i hladno mesto. Razlog leži u činjenici da se šećer neće vratiti u čvrsto stanje i ostati na dnu flaše. Za skladištenje možete da koristite ostavu ili podrum, gde vaš sok može duže da zadrži svoja prvobitna svojstva boje, ukusa i mirisa.
Nakon što otvorite flašu soka, preporučamo da je čuvate u frižideru da biste sprečili brzo kvarenje i uživali u njoj duže vreme.
Foto: PDPics / Pixabay
Ostavite odgovor