Sakupljanje oraha deo je jesenje rutine većine ljudi. Iako je mnogima nedostupan, zbog čega se najčešće kupuju u prodavnici, retko se čuvaju dugo jer je kupovina oraha dostupna tokom cele godine. Međutim, ponekad se nađemo sa većom količinom koju želimo da zadržimo svežom što duže.
Poput lešnika, orasi su takođe jedna od najproduktivnijih kultura za uzgoj, zbog čega ih često viđamo u dvorištima. Kao i za druge orašaste plodove, i za orahe važi osnovno pravilo - što se više obrađuju, to im je vek trajanja kraći i najbolje ih je sameljiti i očistiti pre upotrebe. Ukoliko nemate ovu opciju, u nastavku su detaljne informacije kako da na pravi način skladištite orašaste plodove i tako sačuvate njihovu svežinu.
Orasi se spremaju za zimnicu uglavnom za potrebe pravljenja kolača, pita, poslastica, ali i kao samostalna poslastica koju često kombinujemo sa lešnicima, bademima i orasima. Ako nemate vremena za pripremu raznih zimnica od orašastih plodova, jednostavno ih ostavite u ljusci ili čuvajte u hermetički zatvorenim posudama.
Zimnica od oraha
Ako imate vremena i želje, u nastavku su ideje i recepti kako da iskoristite orahe da pripremite zimnicu i uživate u njihovim ukusima tokom cele godine.
Priprema oraha
Sadržaj ulja u orahu, iako je uglavnom zdraviji od polinezasićenih masti, čini pravilno skladištenje veoma važnim. Izlaganje toplim temperaturama tokom dužeg vremenskog perioda dovešće do promene masnoće u orasima i ona će posle nekog vremena sagoreti, što možete primetiti ako su orasi gumeni, ali i neobičnog mirisa sličnog razređivaču boje. Obavezno bacite te orahe i ne čuvajte ih. Nemaju funkciju u pripremi zimnice, niti hrane.
Čuvajte oljuštene orahe u hermetički zatvorenoj posudi na hladnom i suvom mestu. Frižider je odličan izbor jer će očišćeni orasi ostati sveži do 3 meseca. Takođe možete da ih zamrznete do godinu dana.
Poznato je da orasi upijaju mirise, pa je najbolje da ih čuvate što dalje od namirnica jakog mirisa, poput luka. Dobre posude pružaju najbolju zaštitu za očuvanje svežine, bilo da su kupljeni u prodavnici ili samo ubrani sa drveta. Ako kupujete veće količine orasa, najbolje je da ih prebacite u hermetički zatvorene kontejnere čim se vratite kući.
Orasi se u prodavnicama mogu kupiti tokom cele godine, dok se sveži orasi beru ili sakupljaju od avgusta do novembra, a sama berba je veoma jednostavna. Sveži orasi se sakupljaju u kantu nakon što padnu na zemlju. Mogu se brati i sa drveta, ali imajte na umu da berete samo sa donjih grana i to tek kada zelene školjke počnu da se otvaraju. Ako ne želite da na rukama imate karakterističnu tamno braon boju, preporučljivo je da nosite rukavice.
Ljuske oraha imaju izuzetno visok sadržaj tanina, zbog čega imaju gorak ukus. Što duže ljuska ostane na orahu, orah će biti gorčiji, ali i za to postoji rešenje - blanširanje.
Sušenje oraha
Orase kupljene u prodavnici ne treba sušiti, ali ako sakupljate sveže orahe, potrebno ih je osušiti da bi se smanjila vlaga unutar oraha i tako sprečio rast buđi. Sveže orahe poređajte na poslužavnike i ostavite na toplom, suvom, zatamnjenom mestu najmanje mesec dana pre upotrebe. Kada se pravilno osuše, orasi unutar ljuske treba da se čuju i ne bi trebalo da budu gumeni.
Nakon sušenja, možete ih čuvati do 3 godine u ljusci u hladnim i suvim uslovima. Miševi vole orahe, pa ih čuvajte u kantama sa poklopcima da glodari ne bi mogli da dođu do njih, posebno ako planirate da ih držite u podrumu. Čuvajte ih na hladnom i suvom mestu, van direktne sunčeve svetlosti.
Jednom oljušteni, ulje u orašastim plodovima brzo sagoreva, pa sveže očišćene orašaste plodove treba odmah upotrebiti ili ih čuvati u frižideru ili zamrzivaču radi najboljeg kvaliteta. U frižideru treba da ostanu sveže 6 meseci, a u zamrzivaču do godinu dana.
Blanširanje oraha
Jedini razlog za blanširanje oraha je uklanjanje gorčine. Orasi daju hrskavost i bogat ukus pekarskim proizvodima, sosovima i drugim jelima. Posebno dopunjuju mnoge deserte i pića, kao što su slatka vina, karamela i javorov sirup. Međutim, kora oraha sadrži dosta tanina koji joj daju jak ukus. Uklanjanje tanke ljuske je dug i generalno neprijatan proces, nakon čega smo često razočarani što ne možemo da ih jedemo zbog gorčine. Rešenje je blanširanje. Kratko zagrevanje oraha u vodi olabaviće kožu radi lakšeg uklanjanja.
Izvadite orahe iz ljuske i ogulite ih. Napunite šerpu vodom toliko da stanu svi orasi i prokuvajte vodu na jakoj vatri. Dodajte ih u vodu, ugasite gorionik i skinite šerpu sa ringle. Ostavite ih da se namaču 2 minuta. Nemojte ih držati duže jer će postati previše mekani. Orahe odmah ocedite u cediljku i istrljajte četkom sa mekim ili srednjim dlakama. Da biste brzo osušili orahe, stavite ih u pleh u jednom sloju i u rernu na najnižoj temperaturi oko 10 minuta.
Zamrzavanje oraha
Zamrzavanje oraha je izuzetno jednostavno, a uz nekoliko jednostavnih koraka možete ih zamrznuti da bi kasnije ostali sveži i sprečili da se pokvare pre upotrebe.
Sve očišćene orahe najbolje je staviti u posudu za zamrzavanje. Možete koristiti hermetički zatvorenu plastičnu posudu ili kesu za zamrzavanje koja se može ponovo zatvoriti. Obe opcije dobro funkcionišu.
Najbolje je da ne zamrzavate mlevene orahe. Ako planirate da koristite mlevene orahe, radije ih zamrznite cele, a zatim sameljite po potrebi. Takođe izbegavajte dodatnu obradu orašastih plodova pre zamrzavanja.
Poznato je da orasi sakupljaju i upijaju mirise hrane koja se nalazi u njihovoj blizini. Zbog toga je važno osigurati da posuda za zamrzavanje štiti od upijanja drugih ukusa i mirisa u zamrzivaču.
Ako želite da zamrznete veću količinu oraha, a kasnije planirate da upotrebite samo određenu količinu, dobro je da ih zamrznete na način da se kasnije lako odvoje. Da biste to uradili, raširite orahe na poslužavnik i stavite u zamrzivač dok se potpuno ne zamrznu, a zatim ih prebacite u posudu ili kesu. Tako se orasi neće zajedno smrzavati, a lako ćete uzeti potrebnu količinu bez odmrzavanja cele količine.
Foto: Marijana1 / Pixabay
Ostavite odgovor