Ribizla je voćna je vrsta koja se često može naći kao samonikla biljka u šumama, iako često krasi mnoga okućnice i bašte. Po narodnom predanju, ribizlu su monasi pripitomili nakon što su je iz šume preneli u manastirske bašte i odatle proširili u druge krajeve među stanovništvom.
Plodovi ribizle se često zanemaruju i nisu toliko popularni kao ostalo šumsko voće. Ipak, na ovo aromatično voće svakako treba obratiti pažnju jer je ribizla odličan izvor lekovitih materija. Zbog brojnih blagotvornih efekata na zdravlje, posvetili smo mu dužnu pažnju i pronašli nekoliko recepata za pripremu ukusnog i osvežavajućeg i izuzetno lekovitog soka od ribizle.
Priprema ribizle
Sok se obično priprema od crvene, bele ili crne ribizle. Crvena ribizla je kiselkasto-slatkastog ukusa, dok je crna nešto kiselija, pa će im biti potrebna dodatna količina šećera kako ukus soka ne bi bio previše kiseo. Za preradu u džemove preporučljiva je upotreba nepotpuno zrelih bobica, čvrstih na dodir, jer takve bobice sadrže veću količinu pektina. Zrele bobice se mogu jesti sirove ili koristiti za pravljenje soka ili sirupa.
Ribizle sazrevaju, u zavisnosti od sorte, leti - od juna do sredine avgusta. Zrelo voće se prepoznaje po boji ili ukusu. Crvena ribizla je jarko crvena kada je potpuno zrela, za razliku od crne ribizle koja je jarko ljubičasto-crne boju.
O zrelosti bele ribizle ne može se suditi po boji već samo po ukusu. Degustacija bobičastog voća je zapravo jedini siguran način da se proveri zrelost ribizle. Treba voditi računa da bobice ribizle ne sazrevaju u isto vreme. Prvo bobice sazrevaju na vrhu, a zatim i ostale, pa je svaki žbun potrebno brati nekoliko puta da bi se ubrali potpuno zreli plodovi.
Ribizle se najčešće nalaze u sopstvenim baštama gde se beru ručno, dok se u masovnoj proizvodnji bere mehanički. Bobice se mogu naći na i pijaci ili u prodavnici kada im je sezona. Ponekad se može naći i smrznuto voće, ali se najčešće zamrzava sa drugim šumskim voćem.
Tokom kupovine treba obratiti pažnju na izgled bobice, treba da bude čista, svetle boje i dobre čvrstoće.
Recepti
Sok od ribizle je poznat kao jedno od najzdravijih pića. Pronašli smo nekoliko recepata za sok od ribizle koji zahtevaju samo malo vremena i dobre volje. Ako nemate aparat za sok, ribizle možete staviti u seckalicu i par puta promešati dok se malo ne iseckaju.
U navedenim receptima slobodno možete da koristite ribizlu koju želite, samo imajte na umu da će za crnu ribizlu, koja je kiselija, biti potrebna nešto veća količina šećera, dok će za belu ribizlu, koja je slađa, biti potrebno nešto manje. Takođe, po želji možete kombinovati različite vrste ribizle.
Obavezno proučiti pre pripreme!
Sok od crvene ribizle
Ovaj jednostavan recept za sok od crvene ribizle zahteva samo nekoliko sastojaka, a za pripremu će vam trebati samo dvadesetak minuta. Od navedene količine sastojaka dobićete oko 1 l soka od crvene ribizle.
Sastojci
- 1 kg crvene ribizle
- 1 l vode
- 600 g belog šećera
- Sok od 1 limuna
- ½ pola kesice konzervansa (opciono)
Priprema
- Ribizlu očistite i operite pod mlazom hladne vode i stavite u šerpu.
- Sipajte vodu i ostavite ribizle da se kuvaju na laganoj vatri dok ne omekšaju.
- Kada ribizla omekša, procedite je kroz sito u šerpu. Aparatom iscedite što je moguće više soka iz pulpe ribizle.
- Još jednom, pre nego što sipate u šerpu, sok procedite kroz gazu ili sitnije sito.
- U proceđeni sok dodajte šećer i limunov sok i kuvajte na laganoj vatri oko 10 minuta.
- Skinite penu sa vrha soka, dodajte konzervans i promešajte.
- Ugasite vatru i sipajte vruć sok u prethodno sterilisane staklene flaše.
Sok od crne ribizle sa medom
Sok od crne ribizle je sam po sebi prava vitaminska bomba, a uz dodatak meda okrepiće i zadovoljiti svaki ukus. Od ove količine sastojaka dobićete oko 2 l ovog ukusnog soka. Za pripremu će vam trebati samo 40 minuta.
Sastojci
- 1 kg crne ribizle
- 2 l vode
- 200 g domaćeg meda
Priprema
- Očistite i operite crnu ribizlu i stavite je u čistu činiju.
- Crnu ribizlu gnječicom za krompir iscedite, pa sadržaj posude prebacite u drugu činiju u koju je stavljena čista gaza.
- Dobro iscedite sok i ostavite čisti sok od crne ribizle.
- Ostatak pulpe gaze stavite u šerpu i dodajte vodu.
- Stavite sadržaj lonca da provri i ostavite da se kuva 10 minuta.
- Ugasite vatru i procedite sadržaj šerpe kroz sito ili gazu.
Sok od crne i bele ribizle bez konzervansa
Ako želite brz, zdrav i ukusan napitak od ribizle bez konzervansa, onda je ovo recept za vas. Od navedene količine sastojaka dobićete oko 2,5 l soka od crne i bele ribizle, a za pripremu će vam trebati samo tridesetak minuta.
Sastojci
- 1,5 kg crne ribizle
- 0,5 kg bele ribizle
- 2 l vode
- 1 kg belog šećera
- Sok od 2 limuna
Priprema
- Ribizle očistite od grančica, operite pod mlazom hladne vode i stavite u šerpu.
- Nalijte 1,5 litara vode i ostavite ribizle da ključa na laganoj vatri dok ne omekšaju.
- Kada ribizla omekša, procedite je kroz sito u činiju. Aparatom iscedite što je moguće više soka iz pulpe ribizle.
- Preostalu kašu ribizle vratite u šerpu, prelijte sa 0,5 litara vode i ostavite da kuva 10minuta.
- Sadržaj šerpe procedite kroz sito i iscedite što više soka iz pulpe ribizle.
- Još jednom, pre nego što sipate u šerpu, sav dobijen sok procedite kroz gazu ili sitnije sito.
- U proceđeni sok od ribizle dodajte šećer i limunov sok i kuvajte na laganoj vatri oko 10 minuta.
- Uklonite penu sa vrha soka.
- Ugasite vatru i sipajte vruć sok u prethodno sterilisane staklene flaše.
- U dobijeni sok sipajte prethodno isceđeni čisti sok od crne ribizle, med i promešajte.
- Sipajte u prethodno sterilisane staklene flaše i ostavite da se sok ohladi.
Upotreba u kuhinji
Sok od ribizle pripremljen uz dodatak konzervansa možete čuvati u frižideru, ostavi, podrumu ili tamnom i hladnom mestu, optimalne temperature ispod 15°C, u prethodno sterilizovanim staklenim flašama. Tako ćete sok moći da koristite i posle 4 - 5 meseci, a ponekad i duže. Nakon otvaranja sok je preporučljivo čuvati u frižideru. Trebalo bi da se konzumira u roku od nedelju dana.
Sok od ribizle u čijoj pripremi je izostavljen konzervans svakako treba čuvati u frižideru, najviše 2 nedelje, a nakon otvaranja potrošiti u roku 4 - 5 dana.
Ribizle se mogu koristiti u kuhinji na različite načine. Može se jesti sirovo, u kombinaciji sa šećerom ili kao komponentni desert, može se koristiti za pripremu poslastica ili se može prerađivati u ukusne džemove, sirupe i sokove.
Sok od ribizle se koristi kao zdravo osveženje koje će zadovoljiti sva nepca. Odlično se slaže sa drugim šumskim voćem, posebno borovnicama i kupinama. Mnogi ljudi vole da kombinuju sok od ribizle sa sokom od brusnice da bi napravili veoma ukusan, zdrav napitak. Sok se po želji može razblažiti običnom ili mineralnom vodom, a može se upariti i sa alkoholnim pićima za pravljenje koktela.
Foto: LUM3N / Pixabay
Ostavite odgovor