Luk je jedna od povrtlarskih kultura koja se lako gaji, a uz malo truda može se dobiti dobar urod. Jednom ubran, može dugo da održava svežinu, posebno ako ga pravilno skladištite, a potrebno je malo znanja i moći ćete da ga skladištite mesecima. Ne postoji ništa bolje od korišćenja vlastitih proizvoda za pripremanje zimnice.
Luk je povrće koje je lako kupiti u prodavnici i relativno su jeftini. Većina jela koje pripremamo sadrži luk u nekom obliku, bilo da je pirjan, karamelizovan ili u prahu. U nastavku ćete saznati sve o različitim vrstama zimnice od luka i njegovoj upotrebi kuhinji, kao i o tome kako ga čuvati što je duže moguće da bi ga mogli koristiti i jesti tokom cele godine.
Zimnica od luka
Od pekmeza do ukiseljenog luka kombinovanog sa drugim začinima, postoji zaista mnogo mogućnosti. U nastavku slede ideje i recepti za jednostavno pripremanje zimnice luka.
Skladištenje luka
Beli luk i mladi luk ne mogu se dugo čuvati. U frižideru ostaju sveži do nedelju dana. Stabljike moraju biti zelene i sveže za bolji ukus. Luk s korenjem uronite u činiju sa vodom i stavite u frižider za duže očuvanje svežine. Svakodnevno menjajte vodu da biste sprečili pojavu bakterija.
Možda se pitate kako da sačuvate luk da vam ostane svež čak i tokom zimskih meseci. Ali luk je izdržljiva biljka i može se dobro skladištiti ako se ubere u pravo vreme. Pravo vreme za iskopavanje luka je kada klice umre. Takođe, luk treba sušiti na vazduhu (popularno pletenje luka). Očvršćivanjem se ljuska suši tako da neće biti podložna truljenju i plesni. Rasporedite luk u jedan sloj na čistu i suvu površinu. Ostavite da se osuši dve ili tri nedelje dok se ljuska ne bude suva i "papirnasta". Luk se može sušiti na nekoliko različitih načina. Isecite vrhove ili vratove luka. Bacite sve što pokazuje znakove propadanja, ima fleke ili su mekani na mestima. Prvo koristite čitave glave koje imaju deblji vrat jer su vlažnije i ne mogu se duže skladištiti.
Luk se najbolje čuva u hladnijim uslovima, što usporava proces truljenja, na mestima sa temperaturom od 0 - 4°C. Negrejan podrum ili garaža su pogodni sve dok temperature ne padnu ispod 0°C. Mesto takođe mora da bude suvo i sa niskim procentom vlažnosti da bi se sprečilo truljenje i pojavu buđi. Vreme skladištenja luka zavisiće od sorte i uslova prostora u kojem ga skladištite. Neke sorte se mogu čuvati i do nekoliko meseci.
Priprema luka
Beli luk je najnežniji luk, a ako vam je ova sorta najukusnija, najbolje ga je jesti svežeg. Da biste uklonili oštećenja luka, tanko ih narežite i ostavite da se namaču sat vremena u hladnoj vodi. Tako ćete iz luka izvući i slatkoću, zbog čega će biti savršen za kombinovanje u svežim salatama. Uputstva za skladištenje belog luka dehidracijom (sušenjem) i zamrzavanjem nalaze se ispod u savetima.
Španski luk je najbolji luk za karamelizaciju. Ima oštriji ukus od ostalih, dok se crveni luk najbolje peče na žaru jer daje lepu raznolikost boja i ima oštriji ukus od belog luka. Crveni luk takođe ima niži glihemijski indeks od ostalih sorti.
Slatki luk tehnički je beli luk, ali ima veći sadržaj šećera od običnog belog luka. Svako područje SAD ima svoju sortu.
Zeleni luk se bere u nezreloj fazi (pre nego lukovica počne da se razvija) i najbolje se koristi ga u salatama. Može se zamrznuti ili čuvati u frižideru do 2 nedelje.
Slatki luk je lomljiv, lako se drobi i ne može se dugo čuvati. Ako ga planirate koristiti u roku od nedelju dana ili duže, možete ga čuvati na sobnoj temperaturi. Za duže skladištenje spremite ga u ostavu na hladno i suvo mesto.
Pojedinačno ga umotajte u papirne ubruse, a zatim ga stavite u smeđu papirnu kesu i u frižider. Ovaj jednostavan način skladištenja očuvaće ga svežim do mesec dana. Postoje tri druge mogućnosti za skladištenje slatkog luka, a to je pripremanjem raznih namaza od luka ili karamelizacijom, dehidratacijom (sušenje) ili zamrzavanjem.
Sušenje luka
Da li ste primetili da vam je luk postao mekan? Osušite ga. Luk možete dehidrirati dok je svež, ali i mekan, a može se sušiti i u dehidratoru, u rerni, na vazduhu (pletenjem) i na direktnom suncu. U nastavku pročitajte detaljne savete i procedure.
Sušenje luka u dehidratoru
Ovaj metod može da se koristiti na bilo kojoj vrsti luka, uključujući i zeleni luk. Za pripremu uklonite ljusku i prvi sloj i spremite za pripremu čorbe od povrća. Preostali luk isecite na kockice. Ne morate da budete precizni u pogledu sečenja, ali što ste manje kockice isekli, manje ćete vremena potrošiti na sušenje.
Stavite papir za pečenje na tacne za dehidrator. Iako se obično ne stavlja papir za pečenje, kockice luka se skupljaju tokom sušenja i postoji mogućnost da vam padnu kroz rešetke.
Kada završite sa sečenjem, rasporedite ih u jedan sloj. Sušite na 45°C približno 8 - 10 sati. Vreme sušenja je samo procena. Vreme će zavisiti od količine vlage i količine i veličine kockica luka. Ako ostavite prostora na tacni za cirkulaciju vazduha, proces sušenja će se ubrzati.
NAPOMENA: Dehidrirajući luk će vašoj kući dati osetan miris luka. Ako neko od članova vaše porodice ne voli miris luka, preporučamo sušenje na otvorenom ili vazduhu.
Znaćete da su vam kockice luka dehidrirane kada stisnete komad i ne vidi se vlaga.
Čuvajte luk u teglama sa hermetičkim poklopcima ili ih stavite u kese i vakumišite. Koji god način da odaberete za skladištenje, uverite se da su svi komadići luka potpuno suvi. Čuvajte ih na suvom i tamnom mestu.
Sušenje luka u rerni
Jedan od načina da osušite luk kod kuće je upotreba rerne. Rernu zagrejte na 60°C. Stavite tanko narezani luk u jedan sloj na tepsiju koju ste prethodno obložili papirom za pečenje. Stavite pleh u rernu i ostavite vrata otvorena otprilike 2 cm da bi omogućili cirkulaciju vazduha, možete upotrebiti drvenu varjaču.
Svakih 30 minuta proveravajte da bi se uverili da se luk ravnomerno zagreva. Nakon otprilike 6 - 12 sati, luk će se smanjiti (osušiti) i biće spreman za skladištenje.
Pošto svaka kuhinja ima rernu, korišćenje ovog načina sušenja luka jedan je od najjednostavnijih, a priprema ne zahteva nikakve posebne metode. Jedini nedostatak je ostavljanje vrata rerne malo otvorena što može da bude opasno za decu ili životinje koji se igraju po kuhinji, pa budite na oprezu.
Sušenje luka u mikrotalasnoj
Sušenje u mikrotalasnoj takođe je popularno u sušenju luka. Dobija više prednosti od konvencionalnog metoda jer je kvalitet luka manje narušen zbog kraće izloženosti procesu sušenja.
Luk isecite na dugačke tanke komade. Stavite ih na mikrotalasni tanjir. Podesite tajmer na 30 minuta i na "odmrzavanje" da luk ne bi zagoreo. Proverite nakon 30 minuta, okrenite ga i uverite se da je potpuno suv. Iako je ovaj metod brži i lakši, primećeno je da mikrotalasno sušenje luka izaziva usitnjavanje proizvoda.
Sušenje luka na vazduhu (pletenje luka)
Jedan od uobičajenih načina sušenja luka je pletenje, vešanje i ostavljanje luka na vazduhu.
Očistite ga, ali ne perite pod vodom jer može podstaći rast bakterija. Ostavite oko 6 cm stabljike i zajedno uvijte luk. Dok pletete, uhvatite tri luka po stabljici i ispletite pletenicu. Ponavljajte dok ne zapletete ceo luk i ostavite ga na vazduhu da se osuši.
Sušenje na vazduhu je verovatno jedan od najkonvencionalnijih metoda sušenja luka, posebno ako kod kuće nemate dobru rernu ili dehidrator. Iako je ekonomičan, ovaj metod će trajati duže jer zahteva skoro 2 - 3 nedelje sušenja.
Ovaj metod takođe uzrokuje neželjenu promenu teksture, boje i ukusa sušenog luka zbog njegove izloženosti stalnoj promeni temperature. Takođe neće biti potpuno suv i ne može se preraditi u prah.
Sušenje luka na suncu
Osim sušenja na vazduhu, drugi način sušenja luka je sušenje na suncu. Velika prednost ovog metoda je što je luk suv i zadržava bogatu boju.
Operite i očistite luk, a zatim ga ravnomerno isecite na kolutove tako da se dosledno suši. Takođe možete da odvojite prstenove da bi ubrzali proces sušenja.
Rasporedite ih u poslužavnike ili metalne limove u jedan sloj i postavite ih na mesto sa direktnom sunčevom svetlošću. Stavite laganu gazu preko luka da bi sprečili najezdu insekata. Kada je luk suv, trebao bi da bude svež i lomljiv, a što može zahtevati 8 - 11 sati sušenja.
Ono na šta morate da pazite kod ove procedure je promena vremena. Ovaj metod sušenja zahteva sunčevu svetlost, a promena vremena može produžiti vreme dehidracije i čak izazvati kvarenje usled izloženosti vlazi.
Skladištenje suvog luka
Posle uspešne dehidracije i sušenja luka, treba ga pravilno skladištiti i tako mu produžiti vek trajanja. Pravilno skladištenje je veoma važno, jer u suprotnom možda nećete moći maksimalno povećati njegovu upotrebu.
Pre skladištenja suvog luka, prvo ga ohladite. Posle hlađenja, stavite ga u činiju i sklonite sa direktne sunčeve svetlosti na nekoliko nedelja, a zatim ga lagano protresite i proverite da li u tegli ima još kapi vode. Ako nađete kapi vode, to znači da luk još nije potpuno osušen i da ga još treba osušiti. Ako nema vlage, možete dalje da ga skladištite.
Jedan od metoda skladištenja je upotreba vakuumskih kesa da bi se izbeglo raspadanje proizvoda. Takođe se mogu koristiti tegle sa hermetičkim poklopcima, pod uslovom da se drže na hladnom, suvom i tamnom mestu. Takođe ih možete čuvati u zamrzivaču radi dužeg veka trajanja. Ako za skladištenje koristite plastične kese, obavezno koristite one za zamrzavanje jer su deblje od običnih standardnih kesa. Tako luk može da traje i više od godinu dana.
Kako napraviti luk u prahu
Pole sušenja luka, sameljite ga kroz mlin za kafu, blender ili procesor za hranu i sve pretvorite u prah. Ako vaš blender ne može da obradi veće komade, upotrijebite sito s mrežicom za prosijavanje većih komada i ponovno sameljite. Ako koristite mlin za kafu, verovatno nikada nećete moći da pretvorite čitavu seriju suvog luka u prah, pa deo možete da ostavite i kao osušeni mleveni luk i koristiti ga u receptima gde nije potreban prah. Možete koristiti luk u prahu kakav jeste ili ga pomešati sa morskom solju. Obe verzije držite u ormariću sa začinima. Ovaj metod pripreme luka možete primeniti i na kombinacije luka sa začinskim biljem.
Blanširanje luka
Ako vam se ne sviđa oštar miris zrelog luka, blanširajte ga da omekša i olakšate ljuštenje i sečenje. Blanširanje neće omekšati sloj luka koji se nalazi u najvišoj unutrašnjosti, pa ga ostavite za kuvanje čorbe.
Luk operite i odsecite krajeve. Izrežite “X” kroz prvi sloj ljuske na kraju korena. Napunite veliku činiju sa 3/4 leda i dodajte hladnu vodu. U loncu prokuvajte vodu i dodajte luk. Postavite tajmer na četiri minuta nakon što voda ponovo proključa i stavite luk u ključalu vodu. Seckanom luku je potrebno samo 10 - 15 sekundi blanširanja.
Luk kratko iscedite u cediljku i odmah ga stavite u ledenu vodu i ohladite 4 minuta. Izvadite luk iz vode. Odmah ga ogulite ili ostavite da se osuši nepokriveno na sobnoj temperaturi.
Zamrzavanje luka
Ako sami gajite luk, zamrzavanje je još jedna mogućnost dugotrajnog čuvanja. Dobra vest je da luk nije potrebno blanširati pre nego što ga zamrznete, pa je proces jednostavan. Alternativno, možete ga zamrznuti u celim kriškama, a zatim odlomiti komade po potrebi. Luk samo iseckajte i stavite u kese u količini od oko jedne šolje, što olakšava vađenje kese iz zamrzivača i dodavanje direktno u jelp.
Savet za sečenje: Definitivno ga možete kratko blanširati da bi neutralizovali njegov oštar miris i ukus i sokove zbog kojih plačete tokom sečenja i omogućava vam da narežete veliku količinu luka bez plakanja.
Takođe možete da napunite i sitno seckani luk u kalupe za led, dodate vodu i zamrznete ga. Kada se kockice leda sa lukom smrznu, izvadite ih i spremite kocke u kesu. Ovo je odličan i brz način za direktno dodavanje receptima koji zahtevaju kuvanje luka.
Smrznuti luk nema dug vek trajanja (6 - 8 meseci). Još jedna stvar koju trebate da uzmete u obzir je tekstura. Kada se luk zamrzne, izgubiće svoju hrskavost kad se odmrzne. To znači da se najbolje koriste za supe ili karamelizaciju.
Foto: Steve Buissinne / Pixabay
Ostavite odgovor