Medveđi luk ili sremuš je jedna veoma zdrava namirnica koju možete pronaći da raste u šumama i na planinskim područjima. Ukus joj je veoma sličan belom luku i vrlo je zdrava. Sremuš je veoma popularan sastojak u kuhinjama. Od njega se mogu spremiti razni sosovi, zimnica, rolice i polpete i druga slična jela. Zbog svog ukusa odlično se slaže sa drugim vrstama povrća, pa je veoma čest sastojak salata. Koristi se čak i u farmaceutskoj industriji, pa se od ove biljke mogu pronaći kapi i tinkture.
Pesto od sremuša je možda njegova najpoznatija upotreba. Priprema je veoma jednostavna, a sam pesto se može koristiti kao namaz za krekere ili hleb, sos za rižoto ili testeninu, a možete ga dodavati čak i u supe i variva. Veoma je lekovit, a ukus mu je fantastičan. Ove godine obradujte sebe i svoje najmilije ovim mestom. U nastavku ćete pronaći nekoliko recepata za ovu fantastičnu zimnicu.
Priprema sremuša
Ukus sremuša je sličan vlašcu i belom luku, a svi delovi ove biljke su jestivi. On raste kao samonikla biljka i odgovaraju mu polustenovita i sunčana područja. Često se pronalazi u listopadnim šumama. U Srbiji ga možemo pronaći i na planinskim i u nizijskim područjima. Prepoznatljiv je po svom mirisu luka koji ispušta prilikom rasta.
Berba sremuša je odvija ručno, pre samog procesa cvetanja, odnosno u martu i aprilu. Tada su listovi ove biljke mladi i njihov ukus je najaromatičniji i najbolji. Morate biti oprezni prilikom berbe jer postoji nekoliko biljaka koje izgledom podsećaju na sremuš, a izrazito su otrovne.
Kupovina ove biljke je malo teža jer se ne može pronaći baš na policama svake prodavnice. Ali je možete kupiti na pijaci ili kod domaćih uzgajivača. Prilikom kupovine obratite pažnju na izgled same biljke. Birajte zdrave i čvrste listove, a izbegavajte one koji su promenili boju ili imaju neka oštećenja.
Recepti
Pesto je veoma popularna prerađevina, možete ga konzumirati u bilo koje doba dana jer je njegova namena veoma široka. Nemojte ove godine kupovati gotove namaze, umesto toga izdvojite svega nekoliko minuta i napravite svoj domaći pesto od sremuša. Priprema je veoma laka i potrebno vam je svega nekoliko sastojaka. Začine prilagodite svom ukusu. Pre same pripreme ovog sosa, temeljno očistite teglo i sterilizujte ih. U nastavku možete da pronađete nekoliko recepata za ovu domaću zimnicu.
Obavezno proučiti pre pripreme!
Pesto od sremuša
U ovom receptu koriste se samo dva sastojka. Kako bi sos uspešno pripremlili potreban vam je blender ili štapni mikser. U pesto dodajte začine po želji, poput bosiljka, oraha, indijskog oraha ili bilo koji drugi orašasti plod. Od navedenik sastojaka dobićete od prilike teglu od 370ml.
Sastojci
- 2 svežnja sremuša
- 2 dl domaćeg maslinovog ulja
- so
Priprema
- Sremuš dobro operite, pa odstranite sva oštećenja i uvenule delove. Iseckajte ga na komadiće kako bi sam postupak miksiranja bio lakši.
- U blender ubacite naseckan sremuš, pa mu dodajte so i maslinovo ulje.
- Miksirajte dok ne primetite da sadržaj dobija strukturu namaza.
- Gotov pesto prebacite u prethodno sterilizovane tegle.
- Dobro ih zatvorite pa ih okrenite na poklopac i pustite da tako odstoje nekih 10ak minuta kako bi se stvorio vakuum.
- Čuvajte ih teglice u frižideru.
Pesto od sremuša i pinjola
Sremuš odlično ide sa raznim sastojcima, pa smo vam u ovom receptu spremili kako izgleda kombinacija sa pinjolima. Ako niste u mogućnosti baš njih da nabavite, možete koristiti indijske orahe kao zamenu. Začine možete da prilagodite svom ukusu, a pre samo konzumiranja pesta možete da dodate parmezan koji će vašem namazu pružiti dodatnu aromu. Od navedenih sastojaka dobićete oko 150g ukusnog, domaćeg pesta.
Sastojci
- 100 g sremuša
- 20 g pinjola
- 30 ml domaćeg maslinovog ulja
- so
Priprema
- Sremuš temeljno operite i očistite ga bilo kakvih oštećenja. Naseckajte ga na manje komade kako bi sam proces miksiranja bio lakši.
- Pinjole možete malo da propržite u tiganju kako bi pustile dodatnu aromu. Ovaj korak nije obavezan.
- U blender stavite sremuš, maslinovo ulje, pinjole i so.
- Miksirajte dok ne primetite da smesa dobija strukturu pesta.
- Gotov pesto prebacite u prethodno sterilizovanu teglu.
- Dobro je zatvorite, okrenite na poklopac i pustite da odstoji nekih 10ak minuta kako bi se stvorio vakuum.
- Čuvajte pesto u frižideru.
Pesto od sremuša sa začinima
Kod ovog recepta jedina razlika od ostalih je što je ukus ovog pesta aromatičniji. U pripremi se koristi nekoliko novih začina koji ovaj pesto čine vrlo ukusnim i prepunim ukusa. Začine možete prilagodite svom ukusu. Ukoliko želite da dobijete gušći pesto, prilikom pripreme dodajte malo maslinovog ulja, a ako pak želite da imate ređi namaz onda njegovu dozu još pojačajte. Od navedenih sastojaka dobićete od prilike teglu od 370ml.
Sastojci
- 12 listova sremuša
- 10 dag pinjola
- 1 češanj belog luka
- morska so
- sveže usitnjen crni biber
- 15 dag semenki divlje gorušice
- domaće maslinovo ulje
- limunov sok
Priprema
- Sremuš temeljno operite, odstranite koren i sva oštećenja. Naseckajte ga na manje komade kako bi sam proces miksiranja bio lakši
- Pinjole naseckajte na manje komade i malo ih propržite u tiganju, kako bi pustile dodatnu aromu.
- U blender stavite sremuš, pržene pinjole i naseckan beli luk.
- Dodajte semenke gorušice i miksirajte.
- Zatim dodati morsku so, crni biber, limunov sok i maslinovo ulje.
- Miskirajte dok ne primetite da smesa dobija strukturu pesta.
- Gotov pesto prebacite u prethodno sterlizovanu teglu.
- Dobro je zatvorite i okrenite na poklopac, pa je ostavite da tako odstoji nekih 10ak minuta kako bi se stvorio vakuum.
- Tegle čuvajte u frižideru.
Upotreba u kuhinji
Sveže pripremljen pesto obavezno skladištite u prethono dobro očišćena i sterilizovane tegle. Postupak stvaranja vakuuma produžiće rok trajanja vašeg pesta. Kako bi ukus ostao fantastičan, pesto čuvajte u frižideru. Ispravno napravljen i skladišten, vaš pesto može stajati i do 3 - 4 meseca u frižideru.
Ovaj pesto od sremuša se možete upotrebljavati na razne načine. Najpopularnija upotreba je kao samostalno jelo, odnosno kao namaz na krekere ili hleb, ili uz tortilje i grickalice. Odlično se slaže sa drugim povrtnim kulturama i namirnicama pa se često koristi i kao sos uz rižoto ili testenine. Možete ga dodavati i u vaše supe i čorbe.
Foto: ivabalk / Pixabay
Ostavite odgovor