Tahini pasta je gusta i glatka pasta pripremljena od mlevenog susama. Prvi zabeleženi zapisi o pripremi ove paste datiraju iz 13. veka kada se pominje u jednoj arapskoj kuvarici. Pasta se proširila iz arapskih zemalja u Indiju, Japan i Koreju, a danas se najviše koristi u mediteranskoj kuhinji i balkanskim zemljama.
Laka za pripremu, ali i ukusna kao namaz na hleb ili tost, ova pasta je rasprostranjena u Evropi. Izuzetno zdrava i bogat mineralima i vitaminima trebalo bi da bude deo svake kuhinje. Iako u svom sastavu sadrži visok udeo ulja, većina ulja i masti pozitivno deluje na ljudski organizam.
Iako se proizvodi i prodaje u prodavnicama, tahini se, sa nekoliko sastojaka, vrlo lako može napraviti kod kuće. Pored susama, biće vam potreban i blender za mešanje smeše, a vreme pripreme će da traje otprilike pola sata.
Priprema susama
Postoji oko 30 vrsta susama koje se trenutno gaje širom sveta. Razlikuju se prema mestu rasta, pa su poznate azijske i afričke divlje sorte i komercijalne sorte. Većina sorti je retka i gaji se u udaljenim delovima Azije ili zbog nekih lekovitih svojstava, a ne samo zbog semena. Za pripremu tahini paste najbolje je koristiti indijski susam i Sesamum alatum.
Posle sadnje, prvi plodovi susama rastu nakon 3 meseca, a berba se obično obavlja u septembru. Ono što je važno znati je da sav susam ne sazreva u isto vreme, a bere se kada mahune sazrevaju na donjoj trećini biljke. Kada tobolac sazre, poprima braon boju i počinje da se lako suši i puca. Cele stabljike se beru i vežu u snopove i stavljaju na sunce da se suše 10 - 15 dana. Kada se osuše, mahune se same otvaraju i seme samo ispada.
Nakon što semenke ispadnu iz čahure, potrebno ih je sušiti na suncu još 10 dana. Kada se seme osuši, najbolje ga je čuvati u platnenim kesama na suvom i hladnom mestu.
Tokom kupovine susama važno je znati da je najzdravije voće svetlo žute boje i da na njemu nema tragova buđi i tamnih oštećenja i tragova. Može se kupiti u prodavnicama upakovanog u plastične kese, oljuštenog ili neoljuštenog. Oljušteni susam možete pronaći u svakoj prodavnici, dok neoljuštene semenke možete da kupite samo u prodavnicama zdrave hrane.
Recepti
Tahini pasta je veoma jednostavna za pripremu i biće vam potrebno samo nekoliko sastojaka. Možete ga napraviti od dve vrste susama – oljuštenog ili neoljuštenog susama. Takođe možete da birate da li ćete pre pripreme paste pržiti susam u tiganju ili ne, ali imajte na umu da je svež susam bez termičke obrade zdraviji od pečenog susama.
Tahini od oljuštenog susama
Iako neki tvrde da ovo nije najzdravija varijanta pripreme ove paste, ovo je osnovni recept po kome većina početnika lako uspe da napravi svoj prvi domaći namaz. Sve što vam je potrebno je susam, ulje i blender, a možete da dodate so po želji. Maslinovo ulje dozirajte po potrebi, samo ako pasta nije dovoljno "razmaziva", ali pazite jer susam sadrži dovoljno ulja. Navedena količina sastojaka dovoljna je za 200 g tahini paste.
Sastojci
- 200 g oljuštenog susama
- Maslinovo ulje po potrebi
- So po želji
Priprema
- Očišćene semenke susama sipajte na tiganj i stavite na tihu vatru na šporet i pržite do zlatno smeđe boje uz stalno mešanje varjačom.
- Prženi susam stavite u blender i dodajte dve kašike maslinovog ulja i so po želji i blendajte 3 minuta.
- Povremeno isključite blender i uklonite susam sa ivica posude prema sredini blendera da se sve ujednači.
- Posle 3 minuta prestanite da mešate i proverite mazivost paste. Ako nije dovoljno mazivo, dodajte još jednu kašiku maslinovog ulja i nastavite da miksate još 30 sekundi.
- Izvadite tahini pastu iz blendera i spremite u teglu, dobro zatvorite poklopcem i čuvajte u frižideru.
Tahini od sirovog susama
Ako želite da tahini pasta sadrži više hranljivih materija i da ne izgubi lekovita svojstva i sve vitamine i minerale, koristite sirovi susam (ne pržite ga). Navedeni sastojci su dovoljni za 200 g tahini paste.
Sastojci
- 200 g neoljuštenog susama
- 2 kašike maslinovog ulja
Priprema
- Stavite susam i maslinovo ulje u blender i blendajte 3 minuta.
- Povremeno isključite blender i uklonite smešu sa ivica posude prema sredini blendera da biste ravnomerno izblendali pastu.
- Uverite se da je pasta dovoljno maziva. Ako nije, dodajte još jednu kašiku maslinovog ulja i miksajte još 30 sekundi.
- Tahini pastu čuvajte u tegli, zatvorite poklopcem i čuvajte u frižideru.
Tahini sa avokadom
Ako volite ukus avokada i često ga koristite u jelima, preporučamo vam kombinaciju avokada i susama. Iako konzumacija susama ima dosta pozitivnih efekata na organizam, avokado upotpunjuje ovaj recept tako da ovu pastu mogu da konzumiraju svi koji su na dijeti ili žele da smršaju.
Sastojci
- 30 g oljuštenih semenki susama
- 3 kašike maslinovog ulja
- 1 svež avokado
- 1/2 limuna ceđenog u limunov sok
- 1 čen belog luka
- So po želji
Priprema
- Susam stavite u tiganj i pržite na laganoj vatri dok susam ne poprimi zlatno braon boju.
- Nakon što ste ispržili semenke, stavite ih u blender i dodajte maslinovo ulje. Mešajte smešu 3 minuta.
- Povremeno uklanjajte smesu sa ivica posude prema sredini blendera i nastavite da miksate oko 30 sekundi.
- Ogulite avokado, iseckajte ga i prepolovite.
- Odvojite dve polovine i uklonite braon košticu iz sredine.
- Iz svake polovine velikom kašikom izdubite meki zeleni deo i dodajte u susam u blenderu.
- Očistite beli luk i isecite ga na sitne kockice i dodajte u blender.
- Dodajte limunov sok u pastu i posolite po želji (samo pola kašičice soli za početak).
- Mešajte sve sastojke još 2 minuta i proobajte ukus. Ako je potrebno, dodajte još soli i mešajte 50 sekundi.
- Vaša tahini pasta mora da bude glatka i sjajna. Kada postignete ovu konzistenciju, izvadite je iz blendera i stavite u teglu i dobro zatvorite poklopcem. Čuvajte teglu u frižideru.
Upotreba u kuhinji
Osim što se koristi kao namaz umesto putera, putera od kikirikija ili margarina, tahini se može koristiti i za dodavanje kuvanim i pečenim jelima (pečeno meso ili pečeno povrće) i kao prilog. Čest je dodatak sosovima jer dodaje potrebnu gustinu.
Tahini je takođe dobro poznat sastojak humusa i falafel knedli. Odlično se slaže i sa čokoladom i može se kombinovati sa raznim čokoladnim namazima kao što su domaća nutela, namaz od lešnika i puter od lešnika. Dodaje se i u testo za slatke hrskave pite ili čokoladne kekse.
Susam treba čuvati na hladnom i tamnom mestu. Obratite pažnju na rok trajanja koji je naveden na pakovanju, a ako ste ga sami brali, iskoristite ga u roku od 3 meseca (pod uslovom da ga pravilno čuvate).
Tahini pastu pripremljenu po našoj recepturi možete da koristite sledećih mesec dana od dana pripreme, naravno samo ako je čuvate u frižideru. Nakon pripreme, najbolje je čuvati u sterilizovanim teglama sa poklopcima. Nikada ne držite ovu pastu na sobnoj temperaturi ili na visokim temperaturama jer će se pokvariti i pojaviti buđ.
Tokom pripreme tahini paste, zdravije je koristiti sirovo seme susama koje nije prženo u tiganju jer takav susam sadrži više hranljivih materija.
Foto: Malgorzata Haggu / Pixabay
Ostavite odgovor