Žitarice čine većinu sastojaka u proizvodima za koje je potrebno brašno. Iako su se nekada koristile kao hrana za životinje, zahvaljujući svojoj ishrani i raznovrsnosti, našle su put i do naših trpeza. Sve žitarice u receptima su zamenljive, a možeteda ih koristite cele ili napravite brašno koje kasnije možete da preradite u ukusna peciva ili koristite kao prirodno sredstvo za zgušnjavanje.
Pšenica
Iako pšenica nije karakteristična biljka koju sami često uzgajamo u baštama i koristimo za zimnicu, ona je ipak čini standardnim delom naše ishrane. Hleb, peciva, brašno, testenine, sva ona ukusna jela u kojima želimo da uživamo što duže. Ali da li ste znali da sami možete da napravite brašno i da možete duže da čuvate ukusna peciva i hleb?
Većina domaćinstava nema uslove za propisno skladištenje žitarica, pa da bi se pšenica najefikasnije uskladištila, treba je prvo preraditi. Na koje načine možete da koristite pšenicu za dugotrajno skladištenje, saznajte u nastavku, gde vam donosimo ideje i recepte za pripremu raznih zimnica od različitih vrsta pšenice.
Zimnica od pšenice
Hleb nije jedino što možemo napraviti od pšenice. Naravno, koristimo sve vrste pšenice u obliku brašna, ali su mogućnosti pravljenja zimnice od pšenice različite. Uz malo dobre volje i vremena možete da pripremite široku lepezu namirnica koje imaju dug rok trajanja, hranljive su i od njih možete da pravite svoja omiljena jela - razna peciva i testenine.
Kukuruz
Čuvanje kukuruza je dobar način da se produži mogućnost konzumacije sa leta na jesen i zimu. Konzerviranje i zamrzavanje kukuruza su dva najpopularnija metoda, posebno za današnje sorte kukuruza šećerca. Ali postoji nekoliko drugih dobrih načina da zadržite bogate ukuse kukuruza.
Slatke sorte kukuruza ili nezrela zrna mogu da porumene nakon konzerviranja ili tokom skladištenja, iako su bezbedne za konzumiranje, ali pravilnim skladištenjem i pripremom možete da izbegnete ovaj problem. Zakiseljavanje kukuruza, priprema kukuruznog brašna, soljenje i sušenje su druge dobre metode konzerviranja kukuruza, a svaka od njih je detaljno opisana u nastavku.
Zimnica od kukuruza
Za pripremu zimnice važno je uzeti u obzir vrstu kukuruza koja vam je na raspolaganju i odabrati vrstu zimnice koju ćete da pripremite. Ukiselite ga sa kupusom ili mešanim povrćem za ukusnu i brzu kiselu salatu, sameljite u brašno da biste napravili razna kukuruzna peciva ili jednostavno zamrznite da biste uživali u letnjim ukusima kuvanog kukuruza i tokom zime.
Lan
Laneno seme je jedna od najkorisnijih superhrana za pripremu zdravih obroka, a postalo je popularno i u pripremi zimnice. Masne semenke su pune vlakana, antioksidansa i dobrih masti i imaju bogat ukus orašastih plodova, što ih čini dobrodošlim dodatkom mnogim različitim jelima, zbog čega želimo da ih čuvamo što duže.
Laneno seme je najbolje čuvati na hladnom i tamnom mestu u frižideru, gde će izdržati do godinu dana, ali jedan od načina koji je jednako kvalitetan je da se laneno seme samelje za preradu u ukusna peciva i hleb. Ispod su detaljne informacije o tome kako se pravilno skladišti laneno seme i iskoristiti njihov potencijal u pripremama za zimnicu.
Zimnica od lana
Laneno seme je superhrana sa zdravstvenim prednostima, ali da li ste znali da se laneno seme mora samleti da bi pružilo maksimalan ukus? Ili da se ozimi usevi pripremljeni od semena lana, posle mlevenja, moraju čuvati u frižideru? Hajde da istražimo mnoge načine da uživamo u njegovim bogatim svojstvima.
Heljda
Iako heljda tehnički nije žitarica, već seme voća ili trava sa jestivim semenom, tretira se kao i svaka druga žitarica na našoj listi. Hrana nije često prisutna na našim prostorima, ali mnogi ne znaju da je vredi koristiti u svojim zimnicama upravo zbog njenog specifičnog ukusa i nutritivnih svojstava. Ali da li znate kako da ju čuvate što duže i koje uslove morate da imate za pravilno skladištenje?
Heljda, cela ili mlevena u brašno, najbolje se čuva u hermetički zatvorenim posudama na hladnom mestu. Cela heljda može da se čuva do godinu dana u zamrzivaču ili 6 meseci u ostavi, dok je heljdino brašno najbolje čuvati u zamrzivaču i trajaće vam do 6 meseci. Čitajte dalje za sve detaljne informacije o pravilnom skladištenju bogate hrane, koja se naziva i superhranom.
Zimnica od heljde
Heljda je biljka koja je odlična baza za pravljenje raznih peciva, hleba i kašica. Može se kuvati sa više tečnosti ili jednostavno sirovog dodati u zdravu granolu i hleb, a odličan je dodatak i čorbi. U našim krajevima se tradicionalno koristi u severnim predelima gde se često dodaje u jela od mesa, ali se mnogo više koristi kao brašno. Ispod su ideje i recepti kako da na najbolji mogući način pripremite i čuvate heljdu.
Pir ili spelta
Pir ili spelta je drevni član porodice pšenice i evolutivni hibrid pšenice i trave. Zbog visokog energetskog sadržaja, Rimljani su ga često konzumirali pre bitaka. Ima manji prinos od moderne pšenice, zbog čega hrana nije tako lako dostupna. Genetski je čistiji i često ga bolje podnose oni koji su osetljivi na pšenicu, jer ne sadrži gluten. Žitarice se mogu kupiti cele i kremasto bež do braon boje. Pir je izdašan dodatak punjenjima, supama, salatama i rižotima.
Može se kupiti kao belo i integralno brašno i koristiti za pripremu hleba i raznih peciva. Bogat je dijetalnim vlaknima i vitaminima B2 i 3, zbog čega se često dodaje drugim vrstama brašna u pripremi hleba.
Zimnica od pira ili spelte
Pre upotrebe treba ga dobro isprati, a zatim potopiti u vodu na 20 - 30 minuta ili više dok ne omekša. Čuvajte u posudi sa hermetičkim poklopcem na hladnom i suvom mestu. Cela zrna spelte mogu da se čuvaju u zamrzivaču do godinu dana ili 6 meseci u ostavi, dok je brašno od spelte najbolje čuvati u zamrzivaču do 6 meseci. Ima ukusan orašasti ukus i, kada se kuva, dobra je zamena za ovsenu kašu u granoli ili kaši.
Raž
Raž je trava koja se intenzivno gaji kao žitarica, pokrovna i krmna kultura. Usko je povezan sa pšenicom i ječmom, a zrno se koristi za brašno, hleb, pivo, hrskave grickalice, viski, votku i stočnu hranu. Može se jesti i od celog zrna ili kao kuvana ražena bobica. Raste na predelima gde se druge žitarice ne mogu ili teško uzgajaju, a u našoj oblasti najbolja se pokazala ozima raž čiji su prinosi daleko bolji od drugih. Sadrži dosta proteina, zbog čega se najčešće koristi u pripremi hranljivog i ukusnog hleba. Iako je teže svarljiva hrana od pšenice, preporuča se u specijalizovanim prethodno zagrejanim namirnicama i duže ostaje sveža.
Zimnica od raži
Raž je biljka koja se najčešće koristi za pravljenje raznih vrsta testa, hleba, peciva i testenina. Iako se može jesti kao integralno zrno, može se i kuvati i kao takvu koristiti za pripremu granole ili u čorbi. U nastavku donosimo recepte i korisne savete kako da iskoristite ovo visokokvalitetno zrno i da ga kvalitetno uskladištite.
Pirinač
Ima toliko biljaka idealnih za skladištenje i konzerviranje, a pirinač je odličan izbor za početnike koji žele da se pripreme za zimu na drugačiji način. Jeftin je, može da se kupi u velikim količinama i čuva veoma dugo bez ikakve toplotne obrade. Odlična je osnova za razne obroke i ima hranljive materije ako se jede sama.
Pirinač je namirnica kojoj ne morate dodavati puno soli ili drugih konzervansa da biste je dugo čuvali, što ga čini zdravijom opcijom od mnogih drugih konzerviranih ili sušenih namirnica. Iako je uzgajanje pirinča na našim prostorima gotovo nemoguće, možete ga kupiti u svakoj prodavnici i sačuvati na razne načine.
Zimnica od pirinča
Pirinač je već suva hrana i kao takva ne zahteva toplotnu obradu za duže skladištenje, ali su načini čuvanja pirinča različiti. Samo konzerviranje pirinča je u suprotnosti sa bilo kojim pravilom bezbednog kućnog konzerviranja jer zadržava vlagu i ta vlaga može da izazove buđ zbog čega se najčešće ne skladišti već kuva, suši ili melje. U nastavku vam donosimo ideje kako da na pravi način iskoristite pirinač i napravite zimnicu koju ćete moći duže da čuvate.
Susam
Pored hrskavosti orašastih plodova i slatkog ukusa, susam je popularan sastojak koji se intenzivno koristi u indijskoj kuhinji. Dolazi u različitim bojama - crnoj, beloj i braon, a koristi se i za pravljenje susamovog ulja. Slično drugim uljima, susamovo ulje se odlično slaže sa drugim ukusima. U kuhinji, seme može da se koristi na mnogo načina za pripremu niza delikatesa - od tradicionalnih slatkih poslastica i raskošnih grickalica do salata.
Pored svog karakterističnog ukusa, ovo seme ima i mnoga korisna svojstva. Kombinacija esencijalnih vitamina i minerala čini ih savršenim dodatkom svakodnevnim obrocima. Sirovo seme susama ima blagu, orašastu aromu, a kada ih zagrejete, aroma orašastih plodova se pojačava. U nastavku pročitajte detaljne informacije o pravilnom skladištenju semena susama i kako da koristite seme za pripremu ukusne zimnice.
Zimnica od susama
Ako ste u kuhinji ili ostavi našli otvorenu kesicu semena susama ili ste kupili pakovanje sa namerom da napravite tahini pastu, u nastavku su ideje i recepti pomoću kojih ćete moći da iskoristite susam na najbolji mogući način i uživate u njegovom ukusi dugo vremena. Pripremite hleb od susama, razne salate, sosove i tahini paste ili ulja, mogućnosti za duže čuvanje semena susama su različite.
Ovas
Ovsena kaša, ili jednostavno ovas, je zaista jedan od osnovnih sastojaka svake ostave. Uobičajeno je da se ovsena kaša čuva dugo vremena, ali koji je najbolji način za čuvanje?
Da bi ostao svež, ovas se mora čuvati u hermetički zatvorenoj posudi i čuvati u čistoj, hladnoj, tamnoj i suvoj prostoriji. Ostava, frižider i zamrzivač su najbolja mesta za njegovo čuvanje. Saznajte kako tačno čuvati ovas i kakvu zimnicu možete da pripremite od ove žitarice.
Zimnica od ovsa
Da biste sačuvali svežinu i hranljivu vrednost, važno je da naučite kako pravilno da skladištite i pripremate ovsene pahuljice. Ispod su osnovni recepti i ideje kako na sve načine možete da sačuvate ovas i za što duže pravilno čuvanje ovsenih pahuljica i kuvanih ovsenih pahuljica.
Foto: DESPIERRES / Pixabay
Ostavite odgovor