Mnogi ljudi svrstavaju džem, marmeladu i pekmez u isti proizvod jer su dosta slični po ukusu i izgledu. Razlikuju se po proporciji voća, načinu pripreme i procentu šećera. Džemovi se pripremaju od jedne ili više vrsta i sadrže komade odabranog voća.
Danas se na policama prodavnica mogu naći džemovi raznih ukusa, ali nema ništa slađe nego da se pohvalite svojim džemom. Džem od kajsija je klasik koji nikad ne dosadi. Odlično ide uz palačinke, lepinje i slična peciva ili uz običnu krišku hleba. Popularan je sastojak mnogih kolača i pita. Doručak, večera ili desert, ovo je zimnica koja vraća ukuse leta. Možete da pripremite male količine za samo sat vremena sa samo nekoliko sastojaka.
Priprema kajsije
Postoji nekoliko sorti kajsija, a razlikuju se po vremenu koje je potrebno da drvo procveta i da plod sazre. Veličina ploda i semena i njihova namena igraju važnu ulogu u razlikovanju sorti.
Vodeće sorte kajsija su najbolja mađarska i Canino. Obe sorte su široko rasprostranjene. Mađarska se najbolje gaji u zemljama istočne i srednje Evrope, dok sorta Canino najbolje uspeva na Mediteranu.
Neophodno je sačekati da plodovi budu potpuno zreli, što može varirati kod svakog drveta. Važno je naglasiti da plodovi nakon berbe ne mogu naknadno sazreti. Važno je proceniti zrelost ploda, što se može odrediti po boji i mekoći. Ako su plodovi jarko narandžaste boje i čak sadrže crvene delove, zreli su i spremni za jelo ili preradu.
Berba kajsije počinje u junu i traje do avgusta, u zavisnosti od sorte. Plodovi se beru ručno, lako se odvajaju od grana i meki su na dodir.
Kada kupujete kajsije, obratite pažnju na izgled ploda. Birajte one koje su zrele i meke na dodir. Zelene kajsije su znak prevremenog branja. Izbegavajte one koji su oštećene i sadrže tamne fleke.
Recepti
Pre pripreme džema obavezna je sterilizacija tegli. Uobičajeni odnos kajsije i šećera je 2 : 1, u zavisi od zrelosti voća. Količina šećera će uticati na gustinu džema pa treba paziti. Za one koji ne žele da dodaju šećer u džem, donosimo i recept za pripremu bez šećera. Ako nemate previše slobodnog vremena, postoji i brža verzija pripreme džema uz upotrebu želea ili džemfiksa.
Kupujte potpuno zrele kajsije, što su zrelije, slađeg su ukusa i sadrže više pektina, koji pomaže u procesu zgušnjavanja. Ako čistite veliku količinu kajsija, koristite rukavice da vam ruke ne bi poprimile narandžastu boju.
Gustinu džema možete da proverite tako što ćete malu količinu staviti na tanjir koji ste prethodno ohladili u zamrzivaču. Ako ga okrenete i džem ne curi, onda je njegova priprema spremna.
Obavezno proučiti pre pripreme!
Džem od kajsija
Ispod je tradicionalni recept za džem od kajsije. Od 1,5 kg kajsija dobićete jednu veću teglu džema. Ako vam je ovo premalo, možete da udvostručite sastojke. Količinu šećera možete da prilagodite svom ukusu. Takođe, možete i da dodate puter u smešu.
Sastojci
- 1,5 kg zrelih kajsija
- 1 kg šećera
- 200 ml soka od jabuke
- 1 veliki limun
- Komad putera (opciono)
Priprema
- Kajsije dobro operite i očistite od koštica.
- Isecite ih na male komade i stavite u šerpu zajedno sa sokom od jabuke. Pustite ih da se polako zagrevaju dok smesa ne provri.
- Zatim smanjite temperaturu i kuvajte još 10 minuta, dok kajsije ne omekšaju.
- U smešu dodajte šećer i nastavite da kuvate oko 20 minuta, povremeno mešajući da se šećer rastvori.
- Dodajte limunov sok i ostavite da se kuva na umerenoj temperaturi.
- Sklonite lonac sa vatre i u vrući džem po želji dodajte komadić putera. Sve dobro izmešajte i ostavite da se ohladi 10 minuta.
- Džem sipajte u sterilisane tegle i zatvorite.
Džem od kajsija bez šećera
Iako je tradicionalni sastojak džema šećer, moguće ga je pripremiti i bez šećera. Voće sadrži prirodni šećer, a kajsije su slatke. Ali pre nego što počnete da ga pripremate, morate da imate na umu nekoliko stavki. Voće je potrebno kuvati duže nego u uobičajenom receptu, a zatim ga napraviti u pire. Dobijena smeša će biti manja po zapremini nego u prethodnim receptima. Kajsije prirodno sadrže veći procenat pektina, tako da nije problem napraviti zimnicu bez šećera.
Sastojci
- 2 kg kajsija
Priprema
- Kajsije operite, uklonite koštice i isecite na sitne komade.
- Stavite da se kuvaju dok ne omekšaju.
- Štapnim mikserom ili blenderom umutite kajsije u pire.
- Smešu razblažite sa malo vode i kuvajte na laganoj vatri 15 - 20 minuta, povremeno mešajući.
- Sipajte džem u sterilisane tegle i okrenite ih na poklopac. Sačekajte da se ohlade, pa ih čuvajte u frižideru.
Džem od kajsije sa džemfiksom
Mnogi se protive upotrebi džemfiksa jer su nekada bake spremale džem bez njega i uvek je bio više nego odličan. Džemfiks sadrži pektin, biljni agens za želiranje dobijen od jabuka i citrusa. Zahvaljujući njemu, vaša zima će sigurno biti uspešna.
Džemfiks ima i druge prednosti; aroma voća se pojačava, komadići voća se kuvanjem ne raspadaju u potpunosti, a boja samog džema je intenzivnija. Veliki plus ovog sastojka je ušteda vremena. Zahvaljujući ovom dodatku, vaš džem će da bude gotov za samo nekoliko minuta.
Sastojci
- 1,5 kg kajsije
- 1 kg šećera
- 2 džemfiksa (25 g)
Priprema
- Kajsije operite i odvojite koštice.
- Isecite ih na sitne komade, stavite u šerpu i dodajte malo vode.
- Kuvajte ih na umerenoj vatri uz stalno mešanje dok ne puste sok.
- Pomešajte džemfiks u prahu sa šećerom i dodajte smesu u kajsije. Sve dobro izmešajte.
- Nastavite da kuvate na jakoj vatri samo 3 minuta, mešajući.
- Nakon kuvanja sipajte vruću smešu u prethodno sterilisane tegle.
- Potrebno ih je ostaviti 5 minuta da stoje na poklopcu da bi se napravio vakum. Zimnica će tada da ima duži rok trajanja.
Upotreba u kuhinji
Nakon što ste skuvali džem, sipajte ga u sterilisane tegle da se napravi vakum, okrenite poklopac i ostavite da odstoji oko 10 minuta. Hladne tegle treba dobro skladištiti da bi duže trajale. Džem čuvajte na hladnom i tamnom mestu i obavezno ga nakon otvaranja stavite u frižider. Nakon otvaranja treba ga potrošiti u roku od nedelju dana.
Foto: Lamiaa GH / Pixabay
Ostavite odgovor