Kajsije kao ukusno stono voće koje nam nude mnoge mogućnosti pripreme za uživanje u njenim ukusima tokom cele godine. Od pravljenja kompota, džemova, marmelade do rakija i sokova. Kajsije su dobrodošle u bilo kom obliku, ne samo zbog ukusa već i zbog nutritivnog bogatstva. Ipak, sok od kajsije se ističe kao praktičan način unošenja svih blagodeti ovog voća aromatičnog slatko-kiselog ukusa.
U nastavku vam donosimo klasičan recept za sok od kajsije koji uz naše preporuke otvara prostor i vašu kreativnost. Ponudićemo vam i recepte za sok od kajsije bez konzervansa u kombinaciji sa pomorandžom i zanimljivom zamenom za zaslađivanje soka od uobičajenog belog ili smeđeg šećera. Ukoliko niste raspoloženi za dugo kuvanje (iako su procesi sterilizacije i pasterizacije i dalje neophodni za očuvanje!), donosimo vam recept za osvežavajući sok od suvih kajsija sa Bliskog istoka.
U nastavku ćemo vam otkriti kada se mogu ubrati plodovi kajsije prema sorti, izdvajajući dve najčešće, oba poreklom iz Mađarske. Naravno, uz preporuku da tokom kupovine uvek proverite da li su kajsije dovoljno zrele jer će to uticati na ukus soka. Osim toga, saznaćete ponešto o njegovim karakteristikama, pokušaćemo da vas uverimo u lakoću njegovog uzgoja i sve lekovite i nutritivne prednosti koje nam pruža.
Priprema kajsija
Kajsija je rasprostranjena širom sveta i razlikujemo oko 350 gajenih sorti. Najčešće se beru u periodu od juna do kraja jula, u zavisnosti od vrste, koja se deli na rane sorte, srednje rane sorte, srednje kasne sorte i kasne sorte. Spremnost kajsije za branje prepoznaćemo po tome što se lako odvaja od grane i meka je na dodir. Za preradu su najpogodnije potpuno zrele kajsije zbog izražene slatkoće.
Tokom kupovine kajsije treba voditi računa da ne budu nezrele, jer je uobičajeno vreme branja kajsija namenjenih za transport nedelju dana pre zrelosti. Nezrelost će svakako uticati na ukus soka od kajsije.
Recepti
Čini se da je sok od kajsije najpraktičniji način pripreme zimnice od viška voća. U nastavku ćemo vam predstaviti razne recepte koji se razlikuju po načinu pripreme, metodu pripreme, kombinaciji sa drugim voćem i načinu zaslađivanja. Moći ćete da se poigrate sa teksturom i kombinacijama sa voćem.
Obavezno proučiti pre pripreme!
Sok od kajsija
Ovaj recept će naglasiti slatku notu kajsije, a ako koristite svoje sopstvene kajsije uživaćete i u svim hranljivim sastojcima koji se u njoj kriju! Iz ovog recepta dobićete 2 l soka.
Sastojci
- 1 kg kajsije
- 1 l vode
- 200 g šećera
- 1 kašika limunske kiseline
- na vrhu kašičice konzervansa
Priprema
- Operite i očistite kajsije. U slučaju da koristite kupovne preporučamo uklanjanje kože.
- Isecite ih i izmiksajte u kašu.
- U šerpi pomešajte vodu i šećer i kuvajte do ključanja.
- Kada provri, dodajte dobivenu kašu od kajsija.
- Sve zajedno kuvajte 10 minuta na srednjoj vatri.
- Pred kraj kuvanja dodajte limunsku kiselinu i konzervans i dobro promešajte.
- Vrući sok sipajte u prethodno sterilisane flaše i ohladite na sobnoj temperaturi.
Sok od kajsija bez šećera
Donosimo vam recept sa ukusnim i zdravijim zamenama za šećer koji uz pravilno skladištenje mogu da traju i do 6 meseci. Slobodno se poigrajte sa dodatkom drugog voća, preporučamo citruse, dinje, jabuke i breskve. Iz ovog recepta dobićete 4 l soka.
Sastojci
- 2,5 kg kajsija
- 200 g kokosovog šećera
- 165 ml agavinog sirupa
- 1,5 kašike limunovog soka
- 1,5 l vode
Priprema
- Kajsije operite, uklonite koštice i prepolovite ih.
- Stavite ih u šerpu, dodajte vodu i kuvajte na jakoj vatri.
- Kada provri, smanjite vatru na srednju i kuvajte oko pola sata.
- Procedite ih do željene gustine.
- Dodajte im agavin sirup, šećer i limunov sok uz stalno mešanje.
- Sipajte u staklene flaše i kuvajte sa sokom 20 minuta.
Sok od kajsija bez konzervansa
U ovom receptu šećer je prirodni konzervans, ali ipak treba da vodite računa o pravilnoj sterilizaciji tegli i sprovođenju pasterizacije. Ovaj sok je prožet nešto kiselkastom notom, što će svakako doprineti boljem buđenju čula. Iz ovog recepta dobićete 8 l soka.
Sastojci
- 3 kg marelica
- 2 kg naranče
- 3 litre vode
- 500 g šećera
- 1 ekstrakt arome vanilije
Priprema
- Kajsije dobro operite i očistite od koštica.
- Sameljite ih.
- Kajsijama dodajte šećer i vodu i poklopiti i ostaviti na hladnom preko noći.
- Sutradan kuvajte kajsije sa aromom vanile dok ne provru.
- Kada provri, smanjite vatru i kuvajte još 10 minuta.
- Procedite ih do željene gustine.
- Sipajte u prethodno sterilisane staklene boce.
Sok od suvih kajsija
"Amar al-din" je veoma popularan na Bliskom istoku, posebno tokom Ramazana, što potvrđuje njegov osvežavajući efekat. Ovaj recept je i praktičan jer ne zahteva kuvanje osim uobičajenog sprovođenja procesa sterilizacije boca i pasterizacije. Suve kajsije možete pronaći u skoro svakoj prodavnici ili se usudite da ih sami napravite! Iz ovog recepta dobićete nešto više od 1 l soka.
Sastojci
- 400 g suvih kajsija
- 750 ml vode
- 80 g šećera
Priprema
- Suve kajsije isecite na manje komade.
- Stavite ih u veću činiju pa prelijte vodom i ostavite preko noći. Ako ste još u žurbi možete da ih prelijete vrelom vodom i ostavite 2 - 3 sata.
- U blenderu usitnite suve kajsije sa vodom i šećerom dok se ne vidi ostatak pulpe.
- Procediti po želji.
- Sipajtw u sterilisane boce i uradite proces pasterizacije.
Upotreba u kuhinji
Sok od kajsije uz upotrebu konzervansa može se čuvati do godinu dana na tamnom i hladnom mestu. Za sok od kajsije bez šećera i konzervansa, pravilnim metodom sterilizacije staklenih flaša i sprovođenjem pasterizacije, sok može da se čuva do 6 meseci na tamnom i hladnom mestu. Kada se sokovi otvore, preporuča se da se konzumiraju u roku od 3 dana.
Kajsije se odlično kombinuju sa citrusima, dinjom, jabukama, breskvama i nektarinama. Pokušajte da pronađete voće koje će dodatno da naglasi jednu od nota ukusa kajsije - slatko i/ili kiselo.
Amar al-din se takođe može koristiti kao osnova za puding od sušenih kajsija. Potrebno je prokuvati 2 šolje soka i postepeno dodavati mešavinu od 2 kašike brašna umešanog u oko 50 ml amar al-din soka.
Foto: Jonathan Pearson / CC
Ostavite odgovor