Lešnici su ukusni, posebno kada su pečeni, a mogu se i dugo čuvati. Spremanje zimnice od domaćeg lešnika nije teško, pogotovo ako imate drvo u sopstvenom dvorištu, ali ako ste odrasli u gradu i nemate priliku da uzgajate lešnike, u nastavku vam donosimo sve što treba da znate o skladištenju lešnika, gde i koje lešnike kupiti, kako ih čuvati, sušiti i zamrznuti.
Lešnici su jedan od najproduktivnijih useva za uzgoj. ednostavno pravilo je da što se više obrađuju, to će im rok trajanja biti kraći. Najbolje ih je ispeći, iseckati, sameljiti neposredno pre upotrebe. Međutim, ako želite lešnike pogodne za dodavanje raznim jelima, jednostavno ispecite sirova zrna ili ih zamrznite u hermetički zatvorenoj posudi.
Zimnica od lešnika
Ako nemate vremena da brinete o pasterizaciji i blendanju, najlakši način za čuvanje lešnika je da ih jednostavno umočite u domaći cvetni med i odložite u ostavu, a ako volite da eksperimentišete, imajte vremena i volje, zimnica sa naše liste će se sigurno isplatiti.
Priprema lešnika
Standardni savet kada treba brati lešnike je kada ljuske postanu smeđe u septembru ili oktobru. Lešnici se na nekim stablima razvijaju ranije od drugih, u zavisnosti od njihovog položaja i količine sunca.
Nema velike razlike između skladištenja lešnika i drugih orašastih plodova. Možete ih držati na tri mesta: u ostavi, frižideru ili zamrzivaču. Kao što je slučaj sa većinom orašastih plodova, najbolje mesto za dugotrajno skladištenje je ili frižider ili zamrzivač. Ako treba da čuvate lešnike više meseci, zamrzivač je pravi izbor, a isto važi i za očišćene i neočišćene lešnike.
Poslednja opcija je čuvanje lešnika na sobnoj temperaturi: u ostavi ili kuhinji. Ovo nije idealan način, ali je dovoljan za kratkotrajno ili čak srednjeročno skladištenje, posebno ako su lešnici još u ljusci. Oguljene lešnike uvek čuvajte u zapečaćenoj kesi ili posudi sa hermetičkim poklopcem. Bez obzira da li su očišćeni ili ne, čuvajte ih na hladnom i tamnom mestu, dalje od izvora toplote da biste sprečili da zagore ili postanu ustajali.
Kako prepoznati da li su lešnici truli
Pre nego što sami napravite domaću nutelu ili u kolač dodate mlevene ili seckane lešnike, uverite se da su lešnici i dalje dobri, što je posebno važno ako ste ih čuvali veoma dugo ili u lošijim uslovima. Kontrola kvaliteta je skoro ista za sve vrste orašastih plodova, uključujući makadamiju i orašaste plodove, a treba obratiti pažnju na znake plesni na jezgri, osušenih zrna i užeglosti. Ako naiđete na takvo voće, bacite ga.
Postoje dva znaka da su orasi užegli:
- Miris slične boje
- Grub, gorak ukus
Promene ukusa obično prethode promenama mirisa, tako da ako vaši lešnici mirišu normalno, to ne znači da su potpuno sveži. Pokušajte da saznate da li su dobri ili ne. Ne brinite, čak i ako pojedete nekoliko trulih lešnika, neće vam se ništa desiti, ali pojesti celu gomilu trulih lešnika nije dobra ideja.
Ako vaši lešnici nisu užegli, ali imaju malo ustajali ukus, a mlevenje nije baš dobra opcija, pokušajte da ih pržite da biste dobili bogatiji ukus.
Kako očistiti lešnike
Lešnik oljuštite, iseckajte i pecite u rerni zagrejanoj na 135°C, 20 - 30 minuta, da popuca ljuska. Izvadite ih iz rerne i ostavite da se ohlade tek toliko da možete da ih držite u rukama. Umotajte lešnike u čiste kuhinjske mrvice i još tople protrljajte između ruku. Drugi način je da stavite lešnike u teglu (otprilike 1/3 napunite tegle lešnicima), zatvorite poklopac i protresite dok se ljuska ne odvoji i ostane samo beli plod.
Pečenje lešnika
Pečenje lešnika poboljšava njihov jedinstveni ukus i razvija njihovu boju. Najbolji rezultati se mogu postići dugotrajnim pečenjem na niskoj temperaturi, ali ako nemate vremena za čekanje, možete ih ispeći brže.
Nakon što ste lešnike očistili od ljuske, stavite ih u jedan sloj na pleh i stavite u rernu zagrejanu na 180°C oko 10 - 15 minuta. Često ih proveravajte da vam ne izgore, a lešnici su prženi kada osetite bogat miris i poprime zlatno braon boju. Ako vam je ostalo nekoliko sa ljuskama, ne brinite, ljuska ima posebne hranljive materije i daje tamniju boju.
Sušenje lešnika
Lešnike treba sušiti odmah nakon branja, što je posebno važno ako ih berete ranije. Branje po suvom vremenu pomaže, ali nije uvek moguće. Čak i ako su suvi na dodir, biće im potrebno najmanje nekoliko nedelja da se osuše. Sadržaj vode u lešnicima se smanjuje kao i jezgro unutra. Prema iskustvu stručnjaka, orašasti plodovi su mnogo boljeg ukusa nakon sušenja nekoliko meseci ili duže. Pečenjem se ukus značajno poboljšava, a smanjenje sadržaja vode u voću je takođe veoma važno ako planirate da ih čuvate duže vreme.
Postoji nekoliko načina za sušenje sveže ubranih lešnika. Možete ih sušiti dok su još u ljusci, isključivo zbog vremena koje je potrebno za uklanjanje ljuske. Međutim, lakše ih je očistiti od ljuske pre nego što se previše osuše.
Lešnike bez ljuske rasporedite u maksimalno dva sloja, na mrežaste plehove sa otvorenim dnom za neophodnu cirkulaciju vazduha. Stavite ih na toplo mesto, na direktnu sunčevu svetlost ili ispod toplotne lampe. Idealna temperatura sušenja je između 30 i 35°C. Svaki drugi dan mešajte lešnike rukama. U zavisnosti od temperaturne stabilnosti i kvaliteta cirkulacije vazduha, sušenje može da traje 2 - 4 nedelje.
Postoje dva načina da utvrdite da li su vam lešnici suvi. Prvo ih protresite; lešnici koji su završili proces sušenja zveckaju u ljusci. Drugo, pokušajte da ih očistite; sušena zrna lešnika se lako odvajaju. Stavite sušene lešnike u plastične kese. Čuvajte u frižideru do godinu dana ili u zamrzivaču do dve godine.
Skladištenje sušenih lešnika
Čak i kada su lešnici vidno suvi, verovatno će nastaviti da se suše tokom vremena. Kada se očiste od ljuske, mogu se čuvati u teglama. Međutim, ako ih stavite u zatvorenu teglu, nakon nekog vremena može se razviti buđ na spoljašnjoj strani lešnika. Biće dobri neko vreme, ali ne i mesecima. Za dalje sušenje orašastih plodova koristite tvrde plastične posude ili kese koje vam omogućavaju da usisavate vazduh (i vlagu). U njima možete sačuvati neoljuštene lešnike nekoliko meseci, a sve što treba da uradite je da s vremena na vreme ispustite vlagu.
Blanširanje lešnika
Blanširanje je proces kuvanja u kome se hrana, u našem slučaju lešnici, potapa u ključalu vodu. Zatim se nakon određenog vremena vadi i potapa u ledenu vodu, zaustavljajući proces kuvanja. Nakon ove procedure, hrana se može zamrznuti, osušiti, konzervirati - ili lakše oguliti.
Zato koristimo proces blanširanja da bi se lešnici lakše ogulili. Kada se lešnici potpuno ohlade, možete ih tostirati ili zamrznuti u zatvorenoj posudi do 3 meseca.
Neki recepti će zahtevati blanširanje lešnika. Razlog za to je što ljuske lešnika imaju gorak ukus. Međutim, uklanjanje ljuske lešnika može biti dosadan zadatak, zato ih blanširamo. Proces blanširanja pojednostavljuje proces ljuštenja i omogućava nam da uklonimo svaki deo ljuske.
Prokuvajte vodu u dubokoj šerpi. Polako dodajte sodu bikarbonu (3 kašike sode bikarbone na 2 šolje vode). Voda će zapeniti, zbog čega se koristi duboki lonac. Dodajte lešnike i kuvajte oko 3 minuta. U međuvremenu, pripremite ledeno hladnu vodu u posudi srednje veličine. Posle 3 minuta izvadite par lešnika iz ključale vode i odmah ih stavite u led. Pokušajte da uklonite školjku prstima. Ako se lako skida, ostatak lešnika izvadite i stavite u hladnu vodu. Ako se ljuska i dalje teško uklanja, kuvajte još minut ili dva. Nakon što ste ih ogulili, stavite ih na čist peškir ili papirni peškir da se osuše.
Zamrzavanje lešnika
Zamrzavanje lešnika je lako. Sve što treba da uradite je da očišćene ili neoljuštene lešnike stavite u kesu i u zamrzivač i potrošite ih u roku od godinu dana. Ne morate da ih odmrzavate ako ćete ih koristiti sveže, možete ih koristiti i zamrznute ili pustiti da se odmrznu na sobnoj temperaturi. Zamrznute lešnike koristite za kuvanje ili pečenje, a ako treba da ih brzo odmrznete, lagano ih tostirajte u tiganju ili rerni.
Foto: Engin Akyurt / Pexels
Ostavite odgovor