Suve kajsije su odličan izvor vlakana, kalijuma i drugih antioksidanata. Dobri su za kožu i pomažu mišićima u normalnom funkcionisanju. Iako su pune vode i soka, sušenje ne utiče na njihovu hranljivu vrednost i imaju iste prednosti kao sveže kajsije. Možete ih jesti kao grickalice, dodati u deserte ili čak napraviti kompot od njih.
Ako želite da probate domaće sušene kajsije, postoji nekoliko načina kako to možete i da uradite. Možete ih sušiti na suncu, koristiti rernu, mikrotalasnu ili čak dehidrator. U nastavku vam donosimo detaljne procedure i uputstva kako da sušite kajsije.
Priprema kajsija
Iako su određene sorte kajsija bolje za određenu vrstu prerade i svežu upotrebu, apsolutno sve sorte kajsije mogu da se koriste za sušenje.
Pre nego što počnete da sušite kajsije, prvo morate da kupite ili uberete kajsije koje ćete koristiti. Uverite se da su one koje odaberete potpuno zrele što ćete prepoznati po zlatnoj boji i delikatnoj teksturi. Obično su mekane i ne previše čvrste na dodir.
Kajsije su koštunjavo voće manje od breskve, mekše od šljiva i imaju prelepo sladak, kiselkast ukus kada sazru. Međutim, odabir zrelih kajsija i pravilno skladištenje je od ključnog značaja ako želite da voće bude što ukusnije. Na sreću, nije teško pronaći prave kajsije kada znate na šta da pazite, a priprema kvalitetnih suvih kajsija zavisi samo od toga da li je vaša kajsija već zrela ili ne.
Kupujte kajsije samo tokom njihove sezone, od sredine maja do sredine avgusta od lokalnih uzgajivača i na pijacama, jer su uvezene kajsije koje se nalaze u prodavnicama verovatno prezrele ili nezrele. Zrele kajsije su narandžasto-zlatne boje sa primesama crvene. Njihova koža treba da bude glatka i naborana, pa izbegavajte kajsije koje imaju oštećenja ili udubljenja. Izbegavajte kajsije koje su bledo žute ili zelenkasto žute ili imaju naboranu kožu.
Kajsije se mogu naći u različitim veličinama u rasponu 3,5 cm -
6 cm. U proseku, zrele kajsije su veličine loptice za golf, pa je obično najbolje izabrati plodove te veličine ili čak veće. Ako su kajsije prave boje i čvrstine, ne morate izbegavati ni manje kajsije. Često su najukusnije jer nisu primorane da rastu preteranim zalivanjem.
Zrele kajsije treba da budu čvrste na dodir. Međutim, trebalo bi da se malo olabave laganim pritiskom. Ako je kajsije izuzetno teško presovati, one još nisu zrele. Još uvek ih možete kupiti i ostaviti da sazru kod kuće. Iako će tvrde kajsije i dalje sazrevati, ne kupujte kajsije koje su tvrde i zelene boje. Verovatno nikada neće razviti svoj puni ukus. Kajsija koja je izuzetno mekana ili kašasta je prezrela i trebalo bi da izbegavate istu.
Recepti
Postoji nekoliko načina za sušenje kajsija. Sušenje na suncu je najpopularnije jer je to prirodna metoda koja zadržava ukus i hranljive materije u suvom voću, ali postoje i moderniji načini - sušenje u dehidratoru, rerni, ali i u mikrotalasnoj. Ispod su detaljni opisi kako, koliko dugo i na kojoj temperaturi sušiti kajsije.
Obavezno proučiti pre pripreme!
Sušenje kajsija u dehidratoru
Sušenje kajsija u dehidratoru postaje sve popularniji način sušenja i mnogo je brži od sušenja kajsija na suncu. Kajsije dobro operite, osušite papirnim ubrusom ili na vazduhu, isecite ih, uklonite koštice i prepolovite. Poprskajte ih sa malo limunovog soka da ne porumene. Stavite ih na rešetke dehidratora sa mesom okrenutim nagore u jednom sloju. Nemojte ih postavljati preblizu i uverite se da između svake kajsije ima dovoljno prostora za protok vazduha.
Proverite temperaturu i vreme potrebno za sušenje kajsije u uputstvu proizvođača dehidratora. Inače, proizvođači dehidratora preporučuju sušenje voća na 57°C i potrebno je 12 sati da se kajsije osuše. Obavezno pratite kajsije i pomerite poslužavnike i police ako je potrebno. Vreme sušenja varira u zavisnosti od veličine kajsije i sorte koju sušite, za sočnije sorte će sušenje trajati duže.
Sušenje kajsija u rerni
Kajsije se mogu sušiti cele u rerni, ali će dehidracija biti efikasnija ako ih prepolovite i uklonite koštice. Proces sušenja traje kraće od procesa sušenja na suncu ili u dehidratoru.
Započnite pranjem i sušenjem voća čistim peškirom ili kuhinjskom krpom. Zatim stavite voće u jednom sloju na poslužavnik za sušenje (ili stalak). Prerezanu stranu obavezno držite gore da sok ne iscuri iz rerne i poprskajte limunovim sokom da meso kajsije ne potamni. Voće poređajte na tacne u jednom sloju, ne dodirujući ih kako bi vazduh mogao slobodno da struji i ravnomernije se osuši.
Započnite proces sušenja podešavanjem rerne na najnižu moguću temperaturu. U nekim rernama je 50°C, dok je u nekima 60°C, u svakom slučaju sušiti kajsije na najnižoj temperaturi. Na dno rerne stavite pleh obložen folijom kako sok koji curi sa kajsija ne bi pravio nered u rerni. Stavite kajsije da se osuše i pažljivo posmatrajte plodove. Kada koža počne da se skuplja, povećajte temperaturu rerne na 65°C. Nastavite da ih sušite na toj temperaturi dok ne završite proces sušenja. Vrata rerne neka budu malo otvorena kako bi vlaga mogla efikasno da prođe. Možete koristiti varjaču za postavljanje između rerne i vrata.
Kada se kajsije osuše, izvadite plehove iz rerne i ostavite da se ohlade na sobnoj temperaturi oko 12 sati. Napravite proces kondicioniranja kako biste bili sigurni da su kajsije dovoljno suve za dalje skladištenje, a kada ustanovite da su kajsije potpuno suve, možete ih spakovati u hermetički zatvorene tegle ili kartonske kutije.
Jedina mana ovog načina sušenja zahteva strogi nadzor kako bi se izbegle nezgode tokom sušenja - curenje soka, pečenje i zagorevanje kajsija.
Sušenje kajsija u mikrotalasnoj
Sušenje u mikrotalasnoj je najbrži način sušenja, ali jedina mana je to što ćete morati da prerađujete (sušite) samo male količine voća i da ćete morati da sušite kajsije u serijama.
Da biste koristili mikrotalasnu za sušenje, prvo morate iseći voće na tanke kriške. Uverite se da nisu previše tanke kriške, jer se mogu zalepiti za površinu mikrotalasne. Dobro operite ploču u mikrotalasnoj. Stavite kriške kajsije na tanjir i uverite se da ima dovoljno prostora između njih.
Izaberite opciju odmrzavanja i podesite tajmer na 30 minuta. Vratite posle 30 minuta i okrenite voće. Uverite se da je sušenje kajsije završeno. Ako nije, a voće je i dalje vlažno, okrenite ga i podesite tajmer na dodatnih 5 - 10 minuta. Kajsije su sočno voće i možda će vam trebati oko 45 minuta u mikrotalasnoj.
Kada su gotovi, izvadite ih i ostavite na sobnoj temperaturi 12 sati. Uverite se da su kajsije dovoljno suve tokom procesa kondicioniranja, ako jesu, čuvajte ih u kesama ili teglama.
Sušenje kajsija na suncu
Sušenje kajsija na suncu je potpuno prirodan način sušenja voća. Jednostavan je i lak za pravljenje, a jedina mana je što se voće suši nekoliko dana, a vreme sušenja zavisi od vremenskih prilika i nekontrolisanih spoljašnjih temperatura, što je jedini rizik da se kajsija suši na ovaj način.
Prvo morate pripremiti poslužavnik za sušenje. Možete napraviti sopstvenu posudu za sušenje koristeći komad žice za roštilj ili sami napravite jednostavan okvir i postaviti ga na najsunčaniji i najvetrovitiji položaj u svom dvorištu. Alternativno, možete koristiti police za hlađenje. Postavite ih napolje gde struji vazduh. Važno je da rešetka propušta vazduh oko voća.
Kada je stalak za sušenje spreman, izaberite kajsije. Operite ih, prepolovite, uklonite koštice i ponovo isecite na četvrtine. Možete prvo umočiti celo voće (pre uklanjanja koštica) u rastvor soli. Dodajte dve kašike soli na litar vode, a zatim promešajte i potopite kajsije. Zatim ga odvojite prstima i uklonite košticu. Ako ne želite da koristite rastvor soli, možete koristiti i zakiseljenu vodu (1 litar vode sa 200 ml limunovog soka) da potopite kajsije da kajsije ne porumene tokom sušenja. Pre potapanja u vodu za kiseljenje, kajsije se mogu očistiti od koštica i iseći.
Stavite isečene kajsije na poslužavnik za sušenje kože sa kožom okrenutom nadole. Takođe, preko kajsija nežno raširite gazu kako se insekti ne bi skupljali na njima. Ostavite ih da se osuše od tri dana do jedne nedelje. Da biste znali da su kajsije suve i spremne za skladištenje, proverite proces kondicioniranja. Ako su suve, odložite ih u kese, a ako nisu ponovo ih vratite na sušenje.
Upotreba u kuhinji
Kada se kajsije osuše, treba ih ohladiti na sobnoj temperaturi. Zatim ih možete spakovati u polietilenske kese otporne na vlagu ili u staklene posude sa hermetičkim poklopcima. Obavezno čuvajte suve kajsije u frižideru. Ako ih izložite visokim temperaturama, plod će postati tvrd i tamne boje i može izgubiti hranljivu vrednost.
Ako se kajsije dobro čuvaju u frižideru, mogu se konzumirati oko 6 meseci. Održavanje na sobnoj temperaturi skraćuje njihov vek svežine na samo mesec dana.
Raznovrsnost upotrebe suvih kajsija u kuhinji i kulinarskim poslasticama poznata je širom sveta.
Od sendviča sa tostiranim pecivom i slojem suvih kajsija između putera od kikirikija, do kus-kusa sa suvim kajsijama i karamelizovanim lukom, mogućnosti su stvarno beskrajne. Iako se suve kajsije uglavnom koriste za dodavanje punoće ukusa slatkim jelima i dezertima, njihova upotreba u slanim jelima je takođe nadaleko poznata. Ukusni su uz kafu i čaj, kao deo ukrasa za torte ili uz sladoled. Probajte suve kajsije uparene sa piletinom i ananasom na ražnju; umotane u pršutu i pečene na žaru, isečene na kockice kao ukras na kanapeima.
Odlično se slažu sa svim pecivima, brzim hlebom, kiflicama.. Sva slatka peciva će biti odličnog ukusa ako dodate malo suvih kajsija isečenih na kockice. Takođe se često koriste u pripremi domaćih energetskih pločica, punjenja za kolače, zamena za suvo grožđe i drugog sušenog voća u raznim slatkim, voćnim salatama, uz pudinge od pirinča, pa čak i u slano-kiselim salatama od piletine, morskih plodova ili testenina.
Foto: Enotovyj / Pixabay
Ostavite odgovor