Čaj od nane je od davnina poznat po svojoj lekovitosti, a ispijanje ovog napitka pozitivno utiče na ceo organizam. U narodu je poznat kao čaj od nane, čaj od mente ili čaj od peperminta. Nije ga teško napraviti, a ako živite negde gde možete sami da uzgajate biljku, možete napraviti i prirodni napitak.
Neki čajevi od nane se prave od sirovih (svežih) listova, dok neki koriste suvo lišće. Koju god varijantu pripreme ovog čaja praktikovali, konzumacijabće svakako imati pozitivan uticaj na vaše zdravlje.
Čaj od nane se konzumira u svim zemljama sveta. Videli smo da se može uzgajati i u domaćinstvu ili bašti, ali i kupiti u prodavnici. Pri pravljenju čaja moguće je koristiti sveže listove ili sušene listove nane, a proces pripreme u ovom ili onom obliku se ne razlikuje, pa sami odlučite koja vam varijanta najviše odgovara.
Sušenje nane
Postoji nekoliko načina na koje možete da izvršite proces sušenja listova nane. Jedan od najprirodnijih, ali dugotrajnijih načina je sušenje na vazduhu, a ako želite da ubrzate ceo proces sušenja, možete da koristite mikrotalasnu, običnu rernu koju svako ima u domaćinstvu ili dehidrator za voće i povrće.
Sušenje u dehidratoru
Ako u domaćinstvu imate dehidrator, možete ga koristiti i za sušenje listova nane. Dehidrator je jedan od kućnih aparata koji se sastoji od fioka na kojima je raspoređeno voće ili povrće, a po potrebi i razne druge biljke koje žele da se suše ili iz kojih se crpi voda da bi se voće i povrće što duže sačuvalo sveže. Kada sušite nanu u dehidratoru, listove prvo malo operite i osušite krpom. Zatim stavite listove na fioke za dehidrator, podesite temperaturu na 45°C i ostavite da se suše 1 - 4 sata. Moraćete sami da procenite kada su listovi suvi jer to prvenstveno zavisi od vlage u listovima, ali možete očekivati da će listovi biti suvi nakon 2 sata. Kada izvadite listove iz dehidratora, prvo ih ostavite da se ohlade, a zatim ih spremite u tegle.
Sušenje u rerni
Listovi nane mogu se sušiti i u rerni, u tom slučaju se rerna zagreva na najnižu temperaturu koju imate, a najbolje bi bilo između 35 - 40°C i uključiti ventilaciju, ako vaša rerna ima tu opciju. Ako nemate ventilacioni sistem onda je dovoljno da stavite najnižu temperaturu i samo smanjite vreme sušenja ili nakon što se rerna zagreje da je isključite i ostavite da se listovi suše. Ako je potrebno, možete i lagano otvoriti vrata rerne za 2 - 3 cm da biste uklonili višak toplote i vlage.
Ako koristite ventilaciono sušenje, ono će trajati oko 20 minuta, a u slučaju rerne bez ventilacije onda obavezno produžite vreme na 30 minuta na najnižoj temperaturi i na svakih 4 - 5 minuta proveravajte da li su listovi počeli da se savijaju nagore i da su dobili tamno zelenu boju. Kada ustanovite da su listovi suvi, isključite rernu bez obzira da li je vreme sušenja bilo manje od 20 minuta.
Sušenje u mikrotalasnoj
Listovi nane se takođe mogu sušiti u mikrotalasnoj tako što ćete listove koje ste ubrali sa stabljike staviti na tanjir, podesiti mikrotalasnu na srednju snagu i uključiti 2 - 3 puta na 10 sekundi da se zagreje. Ako ste ju pravilno osušili, dobićete zeleno do tamnozeleno osušeno lišće. Trebalo bi budite oprezni kada sušite u mikrotalasnoj jer listovi mogu vrlo brzo da se osuše.
Sušenje na vazduhu
Ako nameravate da provetrite listove nane nakon berbe, morate ih osušiti na senovitom mestu. Ali pre sušenja važno je listove oprati u vodi i staviti na pamučnu krpu i pokriti drugom pamučnom krpom te lagano pritisnuti da se listovi osuše. Nakon toga poređajte listove na ravnu površinu, to može biti ili poslužavnik ili tanjir i sušiti na tamnom mestu 5 - 7 dana.
Kada utvrdite da su listovi suvi stavite ih u teglu i zatvorite poklopcem i čuvajte na suvom i tamnom mestu gde neće doći u kontakt sa vlagom. Takođe, tegla u kojoj čuvate sušenu nanu mora da bude suva i ne sme da sadrži vlagu kako listovi ne bi počeli da trunu. Ovaj način sušenja je najprirodniji, ali malo sporiji.
Domaći čaj od nane
Domaći čaj od nane zahteva minimalan broj sastojaka i može da sadrži samo mentu i vodu. Za 15 minuta možete napraviti zdrav napitak koji možete konzumirati na poslu ili tokom popodnevnog odmora. Navedena količina sastojaka dovoljna je za pripremu jedne šoljice od 240 ml čaja od nane. Deo vode koju koristite za pripremu ispariće tokom pripreme napitka.
Sastojci
- 5 listova sveže nane
- 300 ml vode
- 1 kašičica šećera ili meda
Priprema
- Sveže ubrane listove nane operite i stavite u šolju.
- Prokuvajte vodu u loncu na šporetu.
- Nanu u šolji prelijte ključalom vodom i ostavite da odstoji 10 minuta.
- Posle 10 minuta čaj procedite u drugu šolju i po želji dodajte kašiku šećera ili meda.
Hladan čaj od nane
Čaj je pretežno topao napitak i kao takav se konzumira, ali se može piti i u letnjim mesecima kada se ohladi kockom leda ili čuva u frižideru. Od navedenih sastojaka dobićete 1,5 l hladnog čaja od nane.
Sastojci
- 4 kašike osušenih listova mente
- 1,5 l vode
- 2 - 3 kašike meda ili šećera
- Svež limun
Priprema
- Stavite suve listove nane u šolju.
- Prokuvajte 200 ml vode i sipajte u šolju.
- Pokrijte šolju tanjirom i ostavite da odstoji 5 minuta.
- Procedite čaj iz jedne šolje u drugu.
- U bokal sipajte preostalih 1,3 l vode i dodajte proceđeni čaj i promešajte.
- Iscedite svež limun i dodajte u bokal. Po želji u bokal dodajte med ili šećer, a ako ne želite, piće možete konzumirati i bez zaslađivanja.
- Napitak možete servirati u čašama i dodati kocku leda ili flaširati i čuvati u frižideru.
Čaj od nane i đumbira
Đumbir je jedan od sastojaka koji se odlično slaže sa nanom, a u kombinaciji je veoma efikasan u smanjenju nadimanja i čišćenju organizma od toksina. Ovaj čaj je takođe efikasan u smanjenju mučnine. Navedena količina sastojaka dovoljna je za 1 l pića.
Sastojci
- 8 cm svežeg korena đumbira
- 20 listova sveže nane
- 1 l vode
- Šećer po želji
Priprema
- Isecite koren svežeg đumbira, ogulite ga i isecite na tanke kriške.
- Operite sveže listove nane i stavite ih u posudu otpornu na visoke temperature.
- Stavite vodu u posudu na šporet da provri i u nju stavite narendani koren svežeg đumbira.
- Sve zajedno kuvajte još 2 - 3 minuta na laganoj vatri.
- Sklonite šerpu sa šporeta i ostavite da odstoji još 5 minuta.
- Dodajte đumbir i ostavite da odstoji 10 minuta te dodajte šećer po želji.
- Procedite čaj u flašu i ostavite da se ohladi, a zatim ga čuvajte u frižideru.
Upotreba u kuhinji
Osušene listove nane čuvajte na suvom mestu i po mogućnosti u tegli sa poklopcem, a ako imate sveže listove čuvajte ih u plastičnoj kesi u frižideru da se ne bi osušili. Najbolje bi bilo da se sveže lišće bere direktno sa stabljike koja je zasađena, neposredno pre pripreme čaja. Tako ćete sačuvati svežinu listova dok se čaj ne pripremi.
Kuvani čaj od nane možete ohladiti i čuvati u staklenoj flaši i u frižideru. Ovako pripremljen možete ga konzumirati u roku od 2 dana od pripreme.
Nana se koristi kao začin u pripremi raznih kulinarskih jela od salata, jela od povrća do supa i poslastica, ali je nezaobilazna i u pripremi toplih i hladnih napitaka. Odlično ide uz grašak, krastavce, ananas, paradajz, pomorandže, ali može da se kombinuje i sa jogurtom i čokoladom.
Pripremljeni čaj od nane najbolje je konzumirati topao odmah nakon pripreme. Uz čaj možete da poslužite i suve kekse koji nemaju poseban ukus, a koji bi se pomešali sa ukusom nane. Ako želite da dodate još malo začina u čaj morate da znate da se odlično kombinuje sa bosiljkom, limunom i cimetom.
Lekovita svojstva
Čaj od mente je izuzetno lekovit i preporučuje se da se ovaj napitak konzumira za otklanjanje probavnih tegoba kao što su bol u stomaku, nadimanje, dijareja i zatvor. Pored lošeg varenja, efikasan je i u prevenciji mučnine, posebno kod osoba koje imaju problem sa mučninom tokom transporta.
Čaj od nane se preporučuje za konzumiranje kod prehlade i gripa, ali i za ublažavanje simptoma alergije, smanjenje neprijatnog zadaha i ublažavanje glavobolje.
Treba biti oprezan pri konzumiranju čaja od nane, jer se ne preporučuje konzumiranje više od 4 šoljice čaja dnevno. Ako imate problema sa kamenom u žuči, ako ste trudni i naravno ako ste alergični na mentol. Neželjeni efekti pri konzumiranju čaja od nane mogu uključivati grčeve, dijareju, pospanost, usporen rad srca i bolove u mišićima. Da biste sprečili neželjene efekte, budite pažljivi pri doziranju listova.
Foto: congerdesign / Pixabay
Ostavite odgovor