Prepun ukusne aronije koja pospešuje vaš imuni sistem, ovaj čaj zagreva vaše telo, jača vaš imuni sistem i takođe ima divan ukus! Sigurno su je i vaše bake spremale dugi niz godina i svake godine su pravile novu seriju sušenih bobica aronije namenjene samo za čaj. A ako imate zamrznutu aroniju u zamrzivaču, zagrejte je na šporetu i popijte topli aromatični čaj.
Čaj od aronije možete napraviti od sušenih bobica ili suvog lišća koje se samelje ili sitno isecka. Suva aronija je gorkog ukusa koji se dobro kombinuje sa slatkom i slanom hranom. Organska sušena aronija se može dodati u sokove, vina, čajeve i druga pića. Pustite da se pretvore u domaći biljni čaj da uklone njihov prirodni gorak ukus.
U nastavku vam donosimo sve što treba da znate o sušenju aronije za čaj, njenim karakteristikama, važnim savetima, isprobanim domaćim receptima, kao i činjenicama o lekovitosti ove potcenjene biljke.
Priprema aronije
Prva berba aronije može se obaviti u trećoj godini gajenja, a prinos treba da bude od 0,3 do 0,5 kg aronije po grmu. Od pete do osme godine uzgoja prinos raste i moguće je očekivati prinos do 10 kg bobica po grmu. Od devete do petnaeste godine, natalitet se može povećati na 15 kg po grmu. Iako sazrevanje najviše zavisi od vremenskih uslova, bobice aronije obično sazrevaju krajem avgusta, a sazrevanje može da varira i do 2 nedelje.
Svi plodovi aronije beru se odjednom, a najbolji pokazatelj zrelosti aronije je stabljika koja drži bobicu. Peteljka mora biti svetlocrvena jer je to znak da bobice imaju dovoljnu količinu šećera i pigmenta i da više nisu gorke. Bobice aronije su gorke samo kada nisu dovoljno zrele.
Veoma je važno izabrati povoljan dan za berbu, a to je veoma važno kod mašinske berbe, jer se samo potpuno zrele bobice lako mogu odvojiti od peteljke. Ručno branje je težak posao i obavlja se samo na plantažama gde grmlje još nije dostiglo svoju maksimalnu veličinu ili gde je premalo da bi se moglo ubrati kombajnom.
Kada dehidrirate aroniju, videćete da se boja pojačava, a ukus se koncentriše, što je upravo ono što želite da zadržite što duže. Osušene bobice čuvajte u teglama u frižideru ako planirate da ih tokom zime držite na zalihama - tako će duže ostati sveže, a ako planirate da ih relativno brzo iskoristite, možete ih čuvati i u kuhinjskom ormanu.
Sušenje aronije
Sušenje aronije nije komplikovano, a može se sušiti u dehidratoru, rerni, pa čak i na vazduhu. Uvek birajte čvrste i zrele bobice kao i zdrave listove, a možete mešati i više vrsta bobica, samo pazite da vreme dehidracije ne bude drugačije i uklonite one koje su već osušene dok se ostalo ne završi. Bobice se suše u dehidratoru, pećnici i na suncu, dok se listovi suše samo na vazduhu.
Sušenje u dehidratoru
Operite aroniju i ostavite je u cediljki da se potpuno osuši. Možete ih izvaditi i raširiti na peškir i ostaviti na sobnoj temperaturi da vlaga od pranja ispari. Pokušajte da izaberete komade slične veličine da biste obezbedili ujednačen proces sušenja. Da biste sačuvali prirodnu boju bobica, poprskajte ih limunovim sokom ili zakiseljenom vodom (na 1 litar vode dodajte 1 šolju limunovog soka).
Kada se bobice osuše, stavite ih na poslužavnik u jednom sloju. Ne preterujte, jer će sušenje trajati duže. S druge strane, pokušajte da osušite što više bobica kako ne biste trošili mnogo struje. Za najbolje rezultate, osušite bobice aronije na 58°C. Obavezno pročitajte uputstva proizvođača dehidratora i podesite temperaturu.
Tokom procesa, pomerite tacne u dehidratoru nekoliko puta kako biste osigurali da se svaki poslužavnik ravnomerno osuši. Uverite se da su bobice potpuno dehidrirane – ako nisu i ako u njima ostane vlaga, mogu brzo da postanu buđave i pokvare se.
Sušenje u rerni
Sušenje aronije u rerni ne zahteva gotovo nikakav napor - samo ih poređajte na pleh na koji ste prethodno stavili papir za pečenje i stavite u rernu. Borovnice, kupine, maline, pa čak i jagode (koje tehnički uopšte nisu bobičasto voće) mogu da se dehidriraju u rerni, pa i aronija nije izuzetak. Podesite temperaturu na najnižu temperaturu, približno 55°C i sušite 10 sati. Povremeno pogledajte i okrenite ako je potrebno. Vreme sušenja možete smanjiti na 6 - 8 sati povećanjem temperature na 60°C, samo ih treba češće proveravati i okretati. Kada se osuše, ostavite ih da se ohlade na sobnoj temperaturi i čuvajte u teglama sa hermetičkim poklopcima..
Sušenje na suncu
Ako živite u području gde je vlažnost vazduha minimalna, onda svakako imate mogućnost da sušite aroniju na vazduhu i suncu. Za ovaj način sušenja potrebno je da uberete plodove sa peteljkom. Operite ih i osušite. Uzmite čvršći konac, prvi kraj zavežite za peteljku i nastavite da nizate grozdove aronije dok ih ne potrošite. Preko aronije lagano zavežite tanku gazu kako je ptice ne bi jele i da sprečite pristup insektima. Okačite na sunčano mesto sa protokom vazduha i ostavite dok se bobice potpuno ne osuše. Ako su noći vlažnije, obavezno ih unesite unutra, a ujutru ih odmah vratite na sunce. Vreme sušenja zavisi od temperature, veličine bobica i protoka vazduha.
Sušenje lišća aronije na vazduhu
Zavežite listove koncem ili ih stavite na mrežasti pleh i ostavite da se potpuno osuše na vazduhu. Da li je lišče suvo primetićete po tome što se listovi "mrve".
Domaći čaj od aronije
Najtradicionalniji način konzumiranja čaja je svakako kombinacija suvog voća prelivenog ključalom vodom. Aroniju prvo treba osušiti, a zatim od nje napraviti čaj. Po želji dodajte šećer ili med. Sastojci u receptu dovoljni su za jednu šolju toplog čaja.
Sastojci
- Prstohvat sušene aronije
- 200 ml ključale vode
Priprema
- Ako imate infuzor, stavite prstohvat aronije u njega, a ako nemate, stavite aroniju u šolju.
- Prokuvajte 200 ml vode i preliti preko aronije i ostavite da odstoji 7 - 10 minuta, u zavisnosti od toga da li volite jači ili slabiji ukus aronije.
- Ako ne koristite infuzor i ne želite da jedete bobice aronije, procedite čaj kroz sitnu cediljku ili gazu u drugu šolju.
- Dodajte šećer ili med po ukusu i čaj pijte topao.
Ledeni čaj od aronije
Takođe možete uživati u čaju tokom vrelih letnjih meseci. A ako vam je potrebno malo osveženja da biste uživali na suncu, ovaj ledeni čaj od aronije je super ukusan i jednostavan za pravljenje. Po želji možete dodati 2 kesice zelenog ili crnog čaja. Od sastojaka navedenih u receptu dobićete približno 1,5 l čaja.
Sastojci
- 1,2 l vode
- 200 g šećera
- 75 g limunovog soka
- 1,8 kg aronije
Priprema
- Prokuvajte vodu i dodajte šećer i limunov sok.
- Kada voda dostigne temperaturu od 80°C, dodajte aroniju i ostavite da kuva 7 minuta.
- Ostavite da se ohladi na sobnoj temperaturi, a zatim stavite u frižider i ostavite da se hladi najmanje 3 sata.
- Dodajte kockice leda i pijte ohlađeno
Čaj od aronije i zove
Začinjeni čaj od aronije i zove se vrlo lako pravi, a možete koristiti kupljene bobice aronije ili bobice divlje aronije. Možete koristiti i smrznute bobice, samo ih ostavite da se delimično odmrznu pre nego što pokušate da ih sameljete u blenderu. Možete čak i zamrznuti ovaj čaj od aronije. Možete ga držati u frižideru najmanje nedelju dana, a u zamrzivaču nekoliko meseci.
Sastojci
- 1/2 šolje sušenih bobica zove
- 1/2 šolje sušenih bobica aronije
- 6 šolja filtrirane vode
- 1/2 šolje sušene kore pomorandže
- 1/2 šolje sušenog šipka
- 10 karanfilića
- 1 kašika sušene kore cimeta
- 1 kašika suvog korena đumbira
- 1/3 šolje jabukovog sirćeta
- 1 šolja cvetnog meda
Priprema
- U šerpi na šporetu prokuvajte 6 šoljica proceđene vode, 1/2 šolje bobica aronije, 1/2 šolje zove i sve suvo bilje.
- Kada začinsko bilje i bobice ponovo provru, kuvajte još 30 minuta ili dok se tečnost ne smanji na pola.
- Procedite bobice i začinsko bilje iz mešavine kroz sitnu cediljku ili gazu pazeći da pažljivo uklonite sve komade.
- Kada se procedi, ostavite da se ohladi na sobnoj temperaturi.
- Kada se smeša ohladi na dodir i više nije vruća, dodajte 1/3 šolje jabukovog sirćeta i 1 šolju meda.
- Dobro promešajte da se med i sirće spoje. Čuvajte u frižideru za svakodnevnu upotrebu.
- Kada želite da pijete čaj, stavite 1 kašičicu mešavine i prelijte sa 200 ml ključale vode. Promešajte i ostavite da odstoji 10 minuta. Pijte toplo.
Čaj od lišća aronije
Čaj možete napraviti i od sušenih listova aronije koje ste prethodno osušili. Ukus nije "voćni" kao kod bobičastog voća, ali je svakako zdrav i doprinosi zaštiti imunog sistema. Količina sastojaka navedena u receptu dovoljna je za 1 šoljicu čaja. Preporučljivo je piti najviše 3 šoljice ovako pripremljenog čaja.
Sastojci
- 1 kašika suvog, seckanog lišća aronije
- 200 ml ključale vode
- 1 kašika meda
Priprema
- Ako ste osušili cele listove aronije, iseckajte par listova nožem i stavite 1 punu kašiku iseckanog lista i šolju i prelijte vodom. Ako imate infuzor, stavite lišće u njega.
- Prokuvajte 200 ml vode, prelijte listove i ostavite da odstoji 10 minuta.
- Ako ste koristili infuzor, izvadite ga, a ako listove stavite u šolju, čaj procedite kroz sitnu cediljku ili gazu.
- Dodajte kašiku meda i popijte toplo.
Lekovita svojstva
Iako mnogi uživaju u sušenim aronijama zbog njihovog gorkog ukusa, voće je i nutritivno korisno. Aronija sadrži tri puta više antioksidanata od borovnice i visoku koncentraciju antocijana koji imaju snažna antiinflamatorna svojstva i nude brojne zaštitne prednosti.
Mnogi dijabetičari koriste aroniju za regulisanje šećera u krvi, a studije pokazuju da može biti korisna u smanjenju težine i holesterola. Iako su potrebna dalja istraživanja da bi se identifikovale mnoge druge zdravstvene koristi kod ljudi, ono što se zna je da organske sušene bobice aronije takođe sadrže dobar izvor vlakana i mnogih vitamina, uključujući vitamine C, A i E, beta-karoten i folat.
Foto: Goran Horvat / Pixabay
Ostavite odgovor