Ko još može da odoli ukusnom džemu, pekmezu ili soku od aronije? Ako volite aroniju, ove godine pripremite likere, pekmeze, džemove, marmelade, sokove i sirupe koji će upotpuniti vašu zimnicu da bi uživali u lekovitim bobicama i tokom zime.
Zimnica od aronije
Slede svi načini kako se pravi zimnice od aronije kada nam sveža više nije dostupna.
Priprema aronije
Aronija je bogata lekovitim svojstvima, zbog čega se koristi za pripremu zimnice i ukusnih džemova, pekmeza i sokova.
U domaćem uzgoju bere se kada su bobice dovoljno zrele, dok se u gajenju za komercijalne svrhe bere jednom godišnje. Skladištenje aronije je veoma važno jer želimo da joj zadržimo sva lekovita svojstva i ukuse.
Kad pomislimo na pripremu zimnice od aronije prvo nam napamet padnu priprema džema i pekmeza. Postoji mnogo recepata i opcija, ali faze pripreme su približno iste. Ono što morate da zapamtite je da kada dođe vreme za pripremu zimnice, bobice aronije se moraju prvo zagrejati, posebno tvrđe koji se kuvanjem omekšaju.
Pored prerade u namaze i kompot, aronija se može jednostavno zamrznuti ili preraditi u sok. Ljubitelji alkoholnih pića često spremaju vino od aronije, koje zadovoljava ne samo ukusom već i bojom.
Preporučena doza konzumiranja svežih bobica aronije je samo 300 g dnevno. Sve više od toga može negativno uticati na vaše telo.
Sušenje aronije
Iako su osušene bobice aronije veoma slične sušenim borovnicama, njihov antioksidativni sadržaj je tri puta jači. Osušene bobice aronije smatraju se superhranom. Imaju veoma visoku koncentraciju antocijanina, a visok sadržaj antioksidanata se ne menja tokom sušenja. Međutim, procesom sušenja uklanja se veći deo vode, pa su suve bobice mnogo slađe nego u svežem obliku.
Plodovi aronije se mogu sušiti na vazduhu, u dehidratoru ili u rerni. Ako planirate da ih sušite na vazduhu, uberite ih sa grančicom i nanizajte na čvršći konac, zavežite i okačite napolje. Imajte na umu da ptice vole aroniju, pa ih dodatno pokrijte gazom da ih ptice ne bi pojele. Ako ih sušite u dehidratoru ili rerni, možete da uklonite stabljike i grančice i sušite samo bobice na temperaturi koju preporučuje proizvođač. Za sušenje u rerni (poređani u tankom sloju na papiru za pečenje) prvo na 35 - 40°C 30 minuta, a zatim povećajte temperaturu do 60°C dok bobice ne budu u potpunosti suve.
Suve bobice aronije mogu se čuvati 3 meseca u zatvorenoj posudi u ostavi ili zamrznuti.
Blanširanje aronije
Blanširanje aronije preporučljivo je u slučaju tvrdih bobica, čak i pre kuvanja u džemovima, pekmezima, sokovima, sirupima i marmeladama.
Bobice se uzastopno spuštaju u prokuvalu vodu na 3 minuta, zatim se vade u hladnu ledenu vodu i puštaju da se potpuno ohlade. Procedite ih, stavite na čistu krpu ili peškir da se ocede i tek tada možete da nastavite sa pripremom džema ili druge zimnice.
Zamrzavanje aronije
Kad plod sazri, najbolje ga je zamrznuti. Jednom odmrznuto voće ne sme se ponovo zamrzavati. Zamrzavanje aronije nema negativan uticaj na kvalitet zimnice jer je poznato da aronija veoma dobro podnosi niske temperature.
Aroniju ne treba blanširati pre zamrzavanja, ali ako su suve i tvrde, možete ih prvo blanširati, procediti, osušiti, a zatim zamrznuti. Zamrznuta aronija se može koristiti za pripremu bilo koje vrste zimnice.
Foto: honka13 / Pixabay
Ostavite odgovor