Gorušica, senf ili slačica nije jedna od biljaka koja se gaji u većini bašta i često ćete je naći u prodavnicama, ali specijalizovane prodavnice prodaju nekoliko oblika uključujući celu, mlevenu lačicu ili gorušicu u prahu. Iako je u zapadnoj kuhinji poznatiji kao sastojak popularnog sosa i namaza - senfa, semenke gorušice su deo tradicionalne indijske kuhinje.
Pržene u vrelom ulju, semenke gorušice puštaju svoj puni intenzitet, dobro se slaže sa kimom, korijanderom, karijem i semenkama komorača. Ukoliko ste ljubitelj domaćeg senfa i raznih soseva na bazi senfa, donosimo vam spisak svih vrsta zimnice koje možete da napravite od gorušice, kao i načine pravilnog čuvanja bilo koje zimnice.
Zimnica od gorušice
Iako je gorušica najpoznatija zimnica na kojoj se bazira senf, mogućnosti korišćenja biljke i semena slačice su raznovrsne, a odlično se slaže sa mnogim začinima. Napravite aromatizirani senf u prahu, suvi čili i senf kombinovan sa biberom, nanom i vlascem i napravite odličnu kombinaciju začina koje možete koristiti u jelima. Ispod su korisni recepti i ideje kako pretvoriti gorušicu u ukusnu zimnicu.
Priprema gorušice
Iako se najviše seje u Kanadi, koja je najveći proizvođač ove biljke, možete je i sami uzgajati i u svojoj bašti. Kada su semenke slačice zrele, izvadite ih iz ljuski u kojima se nalaze. Nakon berbe, seme se mora pravilno osušiti i čuvati na hladnom, suvom i tamnom mestu, posebno ako želite da ga koristite tokom cele godine.
Osim semena, jestivi su i listovi i stabljike, koje se nakon berbe moraju dobro oprati i ukloniti oštećeni ili pretvrdi delovi. Da bi što duže održala sveža i pogodna za konzumaciju, može se kiseliti, ali se ovi delovi biljke veoma malo troše i retko se skladište u vidu zimnice. Cvetovi se beru tako što se iseku na stabljiku dužine oko 5 cm i moraju se oprati pre stavljanja u zimnicu da bi se uklonili mogući insekti.
Seme gorušice se dodaje i u druge zimnice kao što su kiseli krastavci, ali i kada se spremaju sosovi i marinade. Gorušica u prahu se koristi za začinjavanje mesnih jela i roštilj soseva, ali i prilikom pripreme korjenastog povrća.
Sušenje gorušice
Seme gorušice treba dobro osušiti pre skladištenja za zimu. Može se sušiti u rerni, mikrotalasnoj, sušarama i na vazduhu ako je vreme povoljno. Možete ih prvo sušiti na vazduhu u košuljici u kojoj sazrevaju, a nakon 2 - 4 nedelje ubrzati proces sušenja pomoću mikrotalasne, rerne ili dehidratora.
Sušenje na vazduhu
Nakon što uberete seme, poređajte ga na ravnu površinu ili pamučnu tkaninu. Stavite na sunce da se osuši, a da je eme suvo znaćete kad im se zapremina smanji. Promešajte seme svaki dan i stavite na zatvoreno, ali prozračno mesto preko noći. Vreme potrebno za sušenje zavisiće od vremenskih uslova i količine vlage u vazduhu, ali je za sušenje na vazduhu potrebno otprilike 2 - 4 nedelje.
Sušenje u rerni
Osušeno seme nakon 2 nedelje može nastaviti da se suši u rerni. Takođe možete sušiti sveže sakupljeno seme u rerni bez prethodnog sušenja na vazduhu. Zagrejte rernu na 80°C i poređajte semenke u pleh obložen papirom za pečenje. Sušite ih 20 - 30 minuta i povremeno mešajte da se ravnomerno osuše.
Kada se zapremina semenki smanji i spoljašnja kora potamni, izvadite ih iz rerne i ostavite da se ohlade i čuvajte u teglama. Ako prethodno osušeno seme sušite na vazduhu, potrebno je manje vremena da se osuši u rerni i pazite da ne izgore.
Sušenje u mikrotalasnoj
Seme gorušice možete sušiti u mikrotalasnoj pećnici tako što ćete sirovo ili na vazduhu osušeno seme staviti na tanjir i u mikrotalasnu. Okrenite na najvišu temperaturu i ostavite da se seme osuše oko 2 minuta. Ponavljajte postupak dok spoljašnja kora semena ne postane tamna i seme ne bude suvo na dodir. Promešajte ih nekoliko puta tokom sušenja i ostavite da se ohlade pre nego što ih spremite u tegle.
Sušenje u dehidratoru
Dehidrator će na prirodan način ukloniti vodu iz semena gorušice, ali neće promeniti ukus i aromu, zbog čega je ovo najbolji način da se osuši. Rasporedite semenke gorušice na rešetke dehidratora i uključite ga na 40°C i ostavite da se suši oko 8 sati. Osušeno seme će biti tamnije i njihova zapremina će se smanjiti. Nakon što se semenke osuše, ostavite ih da se ohlade, a zatim ih spremite u tegle.
Ceđenje gorušice
Ceđenjem semena gorušice dobija se ceđeno ili eterično gorušičino ulje. Priprema se mešanjem mlevenog semena sa vodom i ekstrahovanjem ulja destilacijom. Može se proizvoditi i suvom destilacijom semena, ali se najčešće priprema hladnim presovanjem od samlevenog semena. U mlinovima se seme prvo melju, a zatim presuju da bi se iscedilo ulje. Kvalitetno gorušičino ulje ne možete da pripremite u sopstvenoj kuhinji jer vam je potrebno mnogo semena gorušice i jaka presa za ceđenje ulja.
Ulje treba pravilno čuvati da se ne bi pokvarilo nakon što ga prvi put otvorite. Uverite se da je uvek dobro hermetički zatvoreno i čuvajte ga na tamnom i hladnom mestu. Poželjno je da ga potrošite što pre jer duže stajanje oksidira ulje i gubi hranljivu vrednost, ali se menja i njegov ukus.
Blanširanje gorušice
Listovi gorušice moraju se kratko blanširati pre čuvanja u zamrzivaču da bi se sačuvala zelena boja i sva hranljiva vrednost. Od svih vrsta senfa preporuča se blanširanje samo one kovrdžave braon gorušice koja je pogodna za ovu vrstu termičke obrade. Listove dobro operite, ocedite i potopite u kipuću vodu na 2 - 3 minuta. Zatim ih izvadite i stavite pod mlaz hladne vode ili u činiju sa hladnom vodom u koju ste stavili nekoliko kockica leda. Blanširane i oceđene listove čuvajte u plastičnim kesama i dobro zatvorite i zamrznite. Ovako smrznute listove možete konzumirati do godinu dana.
Kiseljenje gorušice
Listove i stabljiku gorušice možete kiseliti kao i krastavce, ali se tako retko čuva jer se ovi delovi biljke retko koriste u kuvanju. Cvetovi se često stavljaju u tegle kada se spremaju kiseli krastavci, a prilikom kiseljenja puštaju aromu i daju blago gorak i oštar ukus zimnici.
Osim cveća, kada se sprema za zimnicu, u tegle sa krastavcima i paprikom dodaje se osušeno seme gorušice radi poboljšanja ukusa. Morate znati da dodavanje semena i cveća gorušice tokom pripreme zimnice nije način njihovog čuvanja, već služe isključivo kao začin za pripremu druge zimnice.
Prženje gorušice
Možete lagano pržiti semenke gorušice u tiganju i tako ih osušiti. Vatra na kojoj ih pržite mora da bude tiha da ne izgore i morate ih stalno mešati. Kada semenke potamne, skinite tiganj sa šporeta i ostavite ih da se ohlade, a zatim ih možete čuvati u tegli ili plastičnoj posudi.
Zamrzavanje gorušice
Jedini deo gorušice koji se smrzava su listovi, koji se prvo moraju kratko blanširati. Blanširani listovi mogu e čuvati i u plastičnim posudama, ali ih nikada ne prepunjavajte, već ostavite prst oko otvora da bi namirnica mogla da se smrzne. Nakon blanširanja, listove možete da iseckate nožem i zamrznete.
Skladištenje gorušice
Pravilno uskladišteno seme gorušice može se čuvati više od godinu dana, ali ga čuvajte dalje od toplote i vlage. Pre skladištenja semenke je potrebno dobro osušiti i možete da ih sameljete u zavisnosti od toga za šta nameravate da ih koristite. Osušeno seme se može koristiti do godinu dana od sušenja ako se čuva na hladnom, tamnom i suvom mestu.
Poželjno ih je staviti u teglu ili hermetički zatvorenu plastičnu posudu.
Listovi moraju da budu blanširani pre zamrzavanja i mogu se koristiti narednih godinu dana, a kada želite da pripremite jelo od njih, ne morate da ih prethodno odmrzavate.
Ulje senfa čuvajte u tamnim staklenim flašama dalje od toplote i vlage. Uvek držite boce za ulje hermetički zatvorene kako biste sprečili oksidaciju i kvarenje.
Foto: Octavian Dan / Unsplash
Ostavite odgovor