Osnova sosa od avokada je, kao što mu ime kaže, avokado. Ovaj meksički namaz se naziva i gvakamole sos. Osim avokada, za pripremu su potrebni i sok od limete ili limuna i so. Od navedenih sastojaka možete da napravite jednostavnu verziju, ali možete je i poboljšati raznim začinima.
Gvakamole se veoma lako priprema, a zbog svojih zdravih svojstava avokado može brzo da postane deo vaše ishrane. Za pripremu su dovoljni sastojci, viljuška i malo slobodnog vremena. Ovaj sos vuče korene iz Meksika, pa se najviše konzumira i proizvodi u Americi, gde se široko koristi u meksičkoj i američkoj kuhinji.
Priprema avokada
Postoji više od 80 sorti avokada koje spadaju u 4 kategorije, a to su meksički, gvatemalski, zapadnoindijski i hibridni avokado. Za gvakamole sos najbolje je koristiti meksički i gvatemalski avokado.
Ako nemate vremena ili mislite da ne možete da uzgajate avokado iz koštice, možete naći već odraslo drvo u specijalizovanim poljoprivrednim radnjama koje prodaju sadnice. Ovako kupljeno drvo može vam dati žetvu nakon 3 - 4 godine. Pošto je avokado tropska biljka, zahteva velike količine vlage tokom rasta i ne podnosi sušu i suv vazduh. Ako ga gajite u saksiji, listove treba prskati vodom najmanje jednom nedeljno. Takođe je potrebno zalivati 2 - 2 puta nedeljno, a nakon godinu dana zalivati jednom nedeljno. Pre zalivanja, uverite se da je zemlja u saksiji suva.
Ako sami uzgajate avokado iz koštice, prve plodove možete da očekujete tek posle 10 - 15 godina od sadnje ako su uslovi za rast bili idealni tokom celog perioda rasta. Ukus takvog avokada nikada neće biti kao onaj uzgajan u tropima i biće lošijeg kvaliteta. Rod iz sadnica je moguće dobiti nakon 3 - 4 godine, ali takođe mora da se vodi računa o održavanju stabla.
Avokado se bere sa drveta ručno kada njegova spoljašnja kora poprimi tamnozelenu boju. Osetićete da je još uvek tvrd na dodir i zato ga je potrebno držati na sobnoj temperaturi 1 - 2 nedelje nakon berbe da bi sazreo.
Kada birate avokado za pripremu gvakamole sosa, važno je da tokom kupovine odaberete zdrav avokado, ne pretvrd ili previše mekan. Da biste znali da li je avokado dobar, lagano pritisnite koru, ako je avokado premekan na dodir, to znači da je prezreo i kao takav vam neće biti dobar za pripremu sosa od avokada. Ako je avokado pretvrd na dodir to je znak da još nije zreo i da neće biti dobar za pripremu sosa. Ostavite takav avokado da odstoji nekoliko dana i tada ćete moći da ga upotrebite za pripremu gvakamolea. Bitna je i boja kore avokada koja ne bi trebalo da bude previše svetlozelena jer je to znak da avokado nije zreo, ali ne bi trebalo da bude ni previše taman ni da izgleda osušen.
Recepti
Gvakamole se priprema viljuškom. Sve što treba da uradite je da izgnječite avokado i dodate so i sok od limete. Ali pre pripreme potrebno je znati kako se avokado čisti jer se za pripremu sosa ne koristi spoljašnja kožica, kao ni koštica unutar avokada. Zbog toga, avokado treba iseći po dužini i u krug. Utisnite nož u avokado sve do koštice i okrenite ga u krug da dobijete dve polovine avokada. Nežno odvojite ove polovine i videćete da vam je u jednoj od njih ostala koštica. Prstima blago odvojite košticu od mesnatog dela, kašikom izvucite meki i mesnati deo avokada da biste odvojili spoljašnji deo kore avokada od unutrašnjeg jestivog ploda.
Gvakamole sos
Najjednostavniji način pripreme sosa od avokada uključuje avokado, luk i limun i nekoliko dodatnih sastojaka. Odvojite oko pola sata i napravite ovaj ukusni gvakamole sos. Količina sastojaka je dovoljna za oko 100 g sosa od avokada.
Sastojci
- 1 avokado
- 2 mlada luka
- 1 limun
- 1 čen belog luka
- 1 ljuta paprika
- Maslinovo ulje po potrebi
- So po potrebi
Priprema
- Ogulite avokado, isecite ga i prepolovite. Izvadite košticu koja je u sredini i odvojite avokado tako da dobijete dve polovine.
- Kašikom uklonite meki i mesnati deo avokada i stavite ga u činiju. Avokado možete još više da isečete.
- Prepolovite limun, a sok od limuna iscedite cediljkom.
- Dodajte limunov sok u činiju u koju ste stavili avokado i izgnječite viljuškom.
- Mešajte smešu dok ne bude potpuno glatka, ali dovoljna da bude maziva.
- Očistite čen belog luka i isecite ga na male kockice. Mladi luk operite pod tekućom vodom i isecite na sitno. Ljute paprike operite, očistite i isecite na sitne kockice.
- Dodajte narezane sastojke u seckani avokado.
- Ponovo iseckajte smešu u činiji viljuškom dok se svi sastojci dobro ne izmešaju. Ako vam se smeša čini previše gusta, dodajte malo maslinovog ulja i ponovo promešajte.
- Prebacite sve u plastičnu činiju i možete je konzumirati ili čuvati u frižideru.
Gvakamole sa paradajzom
Avokado se odlično slaže sa ljutim papričicama, ali ako želite blaži ukus pri dodavanju dodajte paradajz. Neki koriste i pire paradajz iz prodavnice, ali ako želite zdraviju varijantu, najbolje je da koristite neprerađen paradajz. Ovaj sos dobro funkcioniše kada želite da ga koristite kao dodatak salatama. Navedena količina sastojaka dovoljna je za oko 500 g sosa od avokada.
Sastojci
- 4 avokada
- 1 limun
- 1 paradajz
- 2 mlada luka
- 4 čena belog luka
- 1 veza peršuna
- Ljute paprike po želji
- Biber po želji
- So po želji
Priprema
- Isecite avokado po dužini i u krug i otvorite ga tako da dobijete dve polovine. Uklonite košticu i viljuškom izdubite mesnati i mekani deo avokada i stavite ga u činiju.
- Prepolovite limun, a sok od limuna iscedite cediljkom i dodajte u činiju sa avokadom.
- Paradajz dobro operite ili možete oguliti ako ne želite da se kora paradajza oseti tokom jela. Isecite paradajz na kockice.
- Operite mladi luk i peršun, isecite ih na male komade i dodajte u činiju u koju ste stavili avokado.
- Očistite čen belog luka i isecite ga na male kockice.
- Ljute papričice operite i isecite na sitne kockice, ali sve radite u rukavicama jer su ljute papričice opasne ako dođu u oči i osetljive delove kože. Stavite ih u činiju u koju ste dodali prethodno
- pripremljene sastojke.
- Uzmite viljušku i dobro izgnječite sve sastojke. Smeša koju treba da dobijete biće kompaktna, ali ne potpuno glatka, videćete komadiće povrća koje stavite.
- Po želji u smešu možete da dodate biber i so i dobro promešate.
Ljuti gvakamole
Ako volite ljute ukuse i u sva jela dodate bar jednu kašiku čili papričice ili ljute papričice, ovaj recept će vas oduševiti. Sos od avokada ne mora da bude samo blagog ukusa, ali dodavanjem začina koji imaju ljutinu u sebi možete da dobijete sasvim drugačiji ukus koji se dalje može konzumirati uz tortilje ili tost. A pošto ovaj sos vuče korene iz Meksika, ovaj recept će vam dati ukus prave meksičke kuhinje. Sastojke koji će vam biti potrebni za sos naći ćete u prodavnicama zdrave hrane. Navedena količina sastojaka dovoljna je za oko 250 g sosa od avokada.
Sastojci
- 2 avokada
- 1 limete
- 1 kriška putera
- 1 kašičica seckanog korijandera
- 1/2 kašičice mlevene čili paprike
- 1/2 kašičice soli
- Biber po želji
Priprema
- Otvorite avokado tako što ćete ga iseći po dužini i u krug. Odvojite dve polovine avokada i uklonite košticu iz sredine.
- Kašikom uklonite meki deo avokada i stavite u činiju. Bacite koru od avokada.
- Operite limun i narendajte mu koru i prepolovite, a sok od limete iscedite cediljkom.
- Dodajte sok i koricu limete i mlevenu ljutu papriku, ljutiku, korijander, so i biber u avokado koji ste prethodno stavili u činiju.
- Uzmite viljušku i sve dobro izgnječite.
- Smeša koju dobijete neće biti potpuno glatka ali će ostati nešto veći komadići avokada. Čuvajte ju u plastičnoj posudi i stavite u frižider.
Upotreba u kuhinji
Gvakamole sos se koristi kao sos za čips ili narezano sirovo povrće. Može da se koristi i kao sos za tortilje, ali i da se namaže i na hleb ili tost. Ako ste više ljubitelj salata, možete ga koristiti i kao preliv za salatu. Pošto se savršeno slaže sa kremom, možete ga kombinovati sa drugim začinima i da napravite zdrav preliv za salatu.
Gvakamole, ako se ne konzumira odmah, čuva se u plastičnoj posudi sa poklopcem u frižideru i trebalo bi da se potroši u roku od nedelju dana nakon pripreme. Ova vrsta sosa se najčešće sprema da se konzumira odmah.
Tokom pripreme gvakamole sosa gde se koriste ljute paprike, treba voditi računa o čišćenju paprike. Koristite rukavice kada čistite i perete ljute paprike jer ne sme da dođe u kontakt sa očima, nosom i ustima ili osetljivom kožom.
Takođe možete da dodate i neke od začina koji nisu navedeni u receptima, a vi ih inače konzumirate, recimo vlasac, peršun, dimljene paprike ili beli luk u granulama. Ovo će mu dati poseban ukus.
Foto: Michael Shivili / Pixabay
Ostavite odgovor