Počev od septembra, oktobra, a ponekad i novembra, ako je klima dovoljno blaga, kruške se beru i priprema se zimnica. Ne računajući one koje padnu na zemlju i koje trebamo brzo da pojedemo ili one za koje se čini da su oštećene, često nam ostaje značajan deo savršeno zdravih krušaka koje možemo da sačuvamo tokom čitave zime.
Pod odgovarajućim uslovima skladištenja, kruške će zadržati svoj ukus i hranjivu vrednost dovoljno dugo da ih možemo jesti do kraja zime, čak i do ranog proleća. Od berbe do skladištenja, sledi postupak za najbolje načine za očuvanje krušaka.
Ono šta većina ljudi zapravo voli kod krušaka je da je jedna od idealnih voćnih sorti koja se odlično slaže sa drugim voćem zbog čega možemo da uživamo u raznim kombinacijama ukusa.
Zimnica od krušaka
Iako se kruške najviše koriste za izradu kompota, odista su ukusno voće koje često koristimo u pripremi džemova, slatko, pekmeza i marmelada. U nastavku se nalaze svi recepte za konzervisanje krušaka.
Priprema krušaka
Iako se sve sorte krušaka mogu da čuvaju čak i nekoliko meseci pod odgovarajućim uslovima skladištenja, neke sorte se ističu lakšim čuvanjem, dok su neke ukusne i jestive čak i do početka proleća.
Opale kruške možete da koristite za pripremu zimnice, ali su lošijeg kvaliteta i mogu se čuvati samo nekoliko dana. Morate ih brzo pojesti i pripremiti zimnicu poput likera, kompota, namaza i sokova. Za duže čuvanje, kruške se beru direktno sa drveta i moraju pažljivo da se odaberu i beru samo po suvom vremenu.
Berite kruške koje nisu ni previše zrele, a ni zelene. Osim zrelih krušaka, trebaće vam samo nekoliko stvari, u zavisnosti od toga koju vrstu konzervisanja ćete da radite.
Pripremite posudu sa kiselom vodom (1 litar vode pomešane sa šoljom limunovog soka) da biste sprečili potamnjenje voća, kao i cedilo, gulilicu za povrće, nož i nekoliko tegli.
Ogulite krušku, naseckajte je i odmah je stavite u kiselu vodu. Iako ne morate da gulite kruške, svakako se preporuča, pogotovo ako ćete da ih sušite. Gruba tekstura kore koju kruške imaju potiče od žilavih ćelija zvanih skleroidi. Većina tzv. "skleroida" nalazi se odmah ispod kože kruške, pa će ljuštenje krušaka pre sušenja rezultisati boljom teksturom.
Izvadite kruške iz kisele vode, stavite ih u cedilo da se ocede. Ako vam se žuri, možete da ih osušite i peškirom ili čistom krpom.
Sušenje krušaka
Kruška je jedno od najidealnijih voćki za sušenje. Sušene kruške su ukusna grickalica, a takođe se odlično slažu u kompotima i voćnim salatama. Za dehidraciju je najbolje koristiti potpuno zrele, ali ne i premekane plodove. Na primer, Bartlet kruške (najbolja sorta za sušenje) su u savršenoj fazi sušenja kada požute, ali i dalje ostanu čvrste. Možete oljuštiti kruške ili i ne morate, sve zavisi od vašeg izbora i ukusa. Možete ih sušiti u dehidratoru, rerni ili na suncu, a osušene ih možete čuvati od 6 meseci do 1 godine.
Sušenje krušaka u dehidratoru
Korišćenje dehidratora je jednostavno, a praćenje nekoliko koraka osigurava vam najukusniji mogući rezultat, kao i njihovo dugotrajno čuvanje na sobnoj temperaturi.
Oprane, ukiseljene i oceđene kriške isecite na debljinu od približno 3 mm. Složite ih na tacne za dehidrator u jednom sloju. Obavezno ostavite prostora da bi između kriški vazduh mogao nesmetano da cirkuliše. Nijedna kriška ne sme da se dodiruje. Stavite tacne sa kruškama u dehidrator i sušite na temperaturi između 54 i 60 stepeni dok na kruškama ne nestanu vlažne fleke (obično 8 do 10 sati).
Isključite dehidrator i pustite da se kruške ohlade na sobnoj temperaturi otprilike 10 minuta. Osušene kruške čuvajte u dobro zatvorenim staklenim teglama dalje od toplote ili direktne svetlosti.
Sušenje krušaka u rerni
Odrežite stabljike i krajeve krušaka. Ogulite, i pofurite u vodi (blanširajte). Svaku krušku prepolovite i nožem isecite semenke. Isecite kruške na kriške ili u grubo na sitnije komade, u zavisnosti od toga šta više volite i za šta ćete da ih koristite. U oba slučaja delovi bi trebali da budu približno 3 - 5 mm debljine. Dok sečete kruške, stavite ih u kiselu vodu da biste sprečili poprimanje braon boje. Držite kruške u kiseloj vodi dok završite sa rezanjem ostatka .
Nakon što ste sve kruške narezali i uronili u kiselu vodu, iscedite ih u cedilu 2 - 3 minuta da iscuri što više vode. Stavite masni papir na tepsije i po njima rasporedite kriške krušaka tako da između njih bude razmak sa svih strana.
Uključite rernu na najnižu temperaturu, koja je obično oko 55 - 60°C. Stavite tepsije sa kruškama u rernu. Ostavite ih da se osuše dok ne postanu kožne i lomljive, što može da potraje 6 do 10 sati. Ako je rerna na nekim mestima suviše vruća, povremeno okrećite tepsije da bi se kruške ravnomerno osušile.
Nećete biti potpuno sigurni da li su kriške kruške potpuno osušene dok se ne ohlade. Izvadite tepsije iz rerne. Ostavite da se kruške 20 minuta ohlade na tepsijama, a zatim slomite jednu krišku na pola. Duž površine prekida ne sme da bude vidljiva vlaga.
Čak i nakon što su kruške pravilno dehidrirane, u plodu i dalje može da postoji zaostala vlaga koju ne možete da osetite, šta ne bi trebalo da bude dovoljno da bi voće bilo sigurno i ne pobuđavi. Ali ako napravite ono šta se zove "kondicioniranje", imaćete ukusniji, bolji proizvod.
Osušene i ohlađene komade spremajte u staklene tegle, puneći ih samo do oko 2/3. Pokrijte tegle krpom ili gazom i protresite ih nekoliko puta dnevno nedelju dana. Ovo preraspodeljuje komade voća kao i svu vlagu koju još uvek mogu da sadržavaju. Ako se na stenkama tegli pojavi kondenzacija, vaše voće se još nije dovoljno dobro osušilo i morate da ga vratite u rernu na najnižu temperaturu na sat-dva.
Kad su osušene kruške spremne, čuvajte ih u zatvorenim teglama dalje od direktne svetlosti ili toplote. U ovom momentu možete potpuno da napunite tegle.
Sušenje krušaka na suncu
Pripremite kruške, očistite ih i isecite na kriške kao i obično. Pripremite tepsije obložene masnim papirom. Kriške kruške rasporedite ravnomerno u jedan sloj bez dodirivanja. Počnite sa pripremom rano tako da možete da ih izložite direktnom suncu. Koristite žičanu mrežu ili gazu da sprečite prljavštinu i insekte da zagade kruške. Sušenje na suncu traje oko 3 dana i cenovno je isplativ način sušenja krušaka jer ne trošite struju.
Kada sunce zađe, unesite kruške unutra i stavite ih na hladno i suvo mesto da biste ih zaštitili od vlage koja može da se pojavljuje noću. Sutradan ih ponovo izvadite na sunce. Okrenite komade sledećeg dana da biste ujednačili postupak sušenja. Neki komadi mogu da se osušie brže od drugih, pa ako primetite već osušene komade, maknite ih i vratite preostale kruške da se osuše na suncu da bi sprečili da pobuđave.
Blanširanje krušaka
Da biste olakšali guljenje krušaka ili bolje očuvanje bogatstva ukusa pre zamrzavanja, možete da ih blanširate, a postupak je veoma jednostavan. Operite kruške i isecite ih na četvrtine. U jedan lonac stavite vodu da ključa, dok u drugi posebni sud stavite led i sipajte hladnu vodu.
U vrelu vodu odjednom stavite 2 - 4 cele kruške ili 8 - 16 četvrtina ako ste ih rezali na komade, a zatim ih izvadite i odmah stavite u ledenu vodu. Ne dozvolite da budu u vodi duže od nekoliko sekundi. Stavite pod hladnu vodu i koža će se odmah oljuštiti.
Zamrzavanje kruške
Kruške isečene na polovine, četvrtine ili naribane možete da zamrznete, na vama je da birate. Pre zamrzavanja preporuča se blanširanje krušaka da bi bile zadržale svež ukus. Budući da su pune soka, preporučuje se zamrzavanje u serijama.
Stavite masni papir i kruške na poslužavnik koji stane u zamrzivač, vodeći računa da se ne dodiruju jer ne želite da završite sa velikom smrznutom "loptom". Postupak zamrzavanja trajaće najmanje 6 sati, u zavisnosti od veličine komada. Jednom kad ih zamrznete, kruške možete da premstite u kesice.
Ako planirate da zamrznete naribane kruške, ne treba ih blanširati. Jednostavno naribajte kruške, poprskajte ih limunovim sokom da ne potamne i pakirajte u kesice po 500 g.
Foto: Pezibear / Pixabay
Ostavite odgovor