Pravo osveženje u svako doba godine sigurno je kompot, poslastica velikih komada voća u ušećerenom sirupu. Na ovaj način možemo savršeno sačuvati najdraže sezonsko voće za vreme kada ono ne zri.
Kompot od krušaka je odlično osveženje koje se sprema u avgustu i septembru, baš u vreme kada je najviše sorti krušaka zrelo. U prodavnicama ćete teško pronaći ovu vrstu kompota, pa vam zato mi donosimo par recepata kako da ga sami napravite.
U nastavku teksta ćete pronaći recept za klasični kompot od krušaka, jedan recept sa limunovim sokom, a tu su takođe i dva zanimljiva recepta. Jedan recept bez šećera i jedan bez kuvanja kompota.
Priprema kruške
U svetu se danas uzgaja preko 6000 različitih sorti krušaka. Najlakše je ih razlikujemo samo po obliku, veličini i boji jer je teško zapamtiti sve te sorte. Na našim područjima najpoznatije sorte su obična kruška, rana moretinijeva, viljamovka i krasanka.
Kada tokom zimskih dana vidimo krušku u prodavnici ili na pijaci, često pomislimo da je to nemoguće i kako je ta kruška puna pesticida i uvezena iz nekih dalekih država, ali to ne mora uvek biti istina. Berba ovog voća počinje najčešće krajem jula, a traje sve do kraja oktobra, ponekad čak i do novembra. Baš ta raznolikost sorti dozvoljava nam da uživamo u plodovima našeg omiljenog voća skoro 2 cela godišnja doba.
Kada idete u kupovinu krušaka, veoma je važno da pazite na njihovu boju i teksturu. Ukoliko kupujete kruške za kompot, najbolje je da pre sve svega proverite koja je sorta najpogodnija i da pročitate nešto više o toj vrsti kako bi mogli sami da zaključite koji su plodovi spremni za preradu, a koji nisu. Za kompote je najsigurnije i najbolje birati malo tvrđe i veće plodove koji neće brzo propasti.
Još jedna bitna stavka je i sam miris kruške. Ako se miris oseti sa određene udaljenosti, možemo biti sigurni da su ti plodovi ispred nas sočni, zreli i ukusni, pa su i spremni za preradu u kompot.
Cena ovog voća nije visoka, a još jedna prednost je ta što je na našim područjima ima mnogo, pa je zato uvek možemo kupovati sveže i domaće kako bi ukus bio što bolji.
Recepti
Kompot od krušaka nije toliko popularan kao neki drugi kompoti od drugih vrste voća, upravo zato ne možemo ga često naći na policama u trgovinama. Donosimo vam nekoliko recepata kako napraviti domaći, prirodni i ukusni kompot od domaćih krušaka za hladne zimske dane.
Obavezno proučiti pre pripreme!
Domaći kompot od krušaka
Ukoliko prvi put pravite kompot, najpametnije bi bilo da ga napravite po klasičnom receptu kako bi za ubuduće znali šta vam fali, šta treba dodati ili oduzeti od sastojaka. Svaki naredni put kada budete pravili, ukoliko vam se svidi klasični recept, možete dodavati i isprobavati razne varijante. Od ovog recepta dobije se 6 tegli kompota od krušaka.
Sastojci
- 3 kg kruške
- 1 l vode
- 1 kg šećera
Priprema
- Operite kruške, presecite ih na pola, očistite i odstranite ljusku i koštice.
- Slažite kruške u čiste, sterilizovane tegle i stiskajte ih rukom kako bi one što bolje legle jedna na drugu.
- Kuvajte vodu i šećer, sačekajte da prokuva pa ostavite sa strane da se ohlade.
- Hladnim sirupom zalijte tegle do vrha i zatvorite poklopcem.
- Uzmite veliki lonac i na dno stavite krpu, pa preko nje stavite tegle.
- Uspite vodu tako da poklopci tegli ostanu napolju, a sve ostalo unutra i kuvajte dok voda ne prokuva i kuvajte još 20 minuta u kipećoj vodi.
- Nakon toga osušite tegle i ostavite kompot na hladno mesto.
Kompot od krušaka s limunovim sokom
Ovo je savršen recept za vas ukoliko vam se sviđa klasični kompot ali vam fali malo kiseline ili arome.
Sastojci
- 2 kg krušaka
- 5 l vode
- 500 g šećera
- 2 vanilin šećera
- sok od ceđenog limuna
Priprema
- Ogulite kruške, isecite ih na četvrtine i očistite, prvo od koštica.
- Pre obrade krušaka, prvo skuvajte sirup od šećera, vode, vanilin šećera i soka od limuna.
- Kada ta tečnost prokuva, dodajte kruške. Sve to kuvajte oko 10 minuta.
- Stavite kruške u tegle. Od ove količine bi trebalo da dobijete 6 tegli.
- Kada se sirup ohladi, naspijte ga i zatvorite tegle.
- Kako bi kompot duže trajao, veoma je važna pasterizacija. Ostavite tegle u vodi 10 - 15 minuta na 80°C. Nakon toga pustite da se ohladi.
Kompot od krušaka bez šećera
Ukoliko imate problem sa viškom kilograma ili ste dijabetičar, ovo je pravi recept za vas. Potpuno prirodan i ukusan ovo je kompot koji će vam pomoći da ostanete na dijeti, ali da se ipak zasladite. Od ovog recepta dobićete 2 tegle kompota od krušaka.
Sastojci
- 3 kruške (oguljene, očišćene i iseckane na kockice)
- 1 kasičica cimeta
- 60 ml vode
- 1/2 kašičica đumbira u prahu
Priprema
- Pomešajte sve sastojke u šerpi
- Stavite smesu na vatru i kada prokuva smanjite jačinu vatre
- Nastavite kuvanje na niskoj temperaturi 30 minuta
- Kada je kompot gotov, lagano izgnječite smesu
- Kada se ohladi stavite smesu u čiste tegle, pa u frižider
Kompot od krušaka bez kuvanja
Ukoliko nemate vremena za kuvanje i smatrate da je to samo gubljenje vremena, donosimo pravi recept za vas. Jednostavno blanširanje krušaka daje isti ukus kao i kuvanje.
Sastojci
- 3 kg kruške
- 1 l vode
Priprema
- Isečene kruške ubacite u vrelu vodu na 2 - 3 minuta, pa ih izvadite, iscedite i stavite u čiste tegle.
- U tegle sipajte hladnu vodu (plus začine po želji), pa ih zatvorite.
- Zatim je potrebno teglu kuvati na laganoj vatri u vodi 10 minuta.
- Na ovaj način dobićete 6 tegli kompota.
Upotreba u kuhinji
Čuvanje i skladištenje krušaka nije problem. Ovom voću ne treba puno kako bi se očuvao 5 - 6 meseci. Potrebno je samo ostaviti svoje voćke u frižider i one će uvek biti spremne za konzumiranje kad god ih vi budete poželeli. Zanimljivo je napomenuti da ih ne morate zamrzavati, dovoljno ih je samo čuvati na malo hladnijem mestu.
Što se tiče kompota, sa njim je malo drugačije. Kao i svaka zimnica, i on je veoma osetljiv na visoke temperature i svetlost, pa ga je zato najbolje držati na tamnim i hladnim mestima kao što su ostava, podrum ili neko drugo takvo mesto.
Ne postoje određeni saveti kako što duže da očuvate svoj kompot, jer za njih važe isti saveti kao i za sve ostale zimnice. Najbitnije je samo da vodimo računa kada biramo plodove koje stavljamo u kompot. Bitno je da oni ne budu truli, da budu dobro očišćeni i da im je oljuštena ljuska i izvađene koštice.
Najčešće kompote volimo da jedemo kao posebne poslastice u hladnim zimskim danima, ali oni mogu da se koriste i u brojim drugim poslasticama i kolačima. U modernoj, svetskoj kuhinji često ćete pronaći razne kompote u egzotičnim glavnim jelima. Ukoliko volite da eksperimentišete i avanturističkog ste duha, pokušajte i sami da napravite neko jelo koje sadrži baš neki od ovih kompota od krušaka.
Foto: CSU-Extension / Pixabay
Ostavite odgovor