Na našim predelima liker od krušaka ili kruškovac je tradicionalno piće. Čest razlog pripreme ovog napitka je taj da se sačuvaju ubrani plodovi krušaka u najfininoj rakiji.
Ovakav način pripreme plodova u rakiji je ujedno i zdrav, a mnogi ljudi smatraju da je ovaj liker lekovit poput likera od oraha, krušaka u crnom vinu i likera od zelenih oraha.
Jako slatke kruške, možda čak i najsočnije u svojoj porodici često se koriste u zimnici, dezertima i pićima umesto šećera kao prirodni zaslađivač. Moguće ih je jesti sirove i kuvane, a teksutra je dosta zrnasta i veoma mekana.
Priprema kruške
Za pripremu likera možete koristiti plodove krušaka zimskih i letnjih sorti. Najbitnije je samo da budu zrele, mirisne i zdrave, jer će tako i vaša rakija imati bolji kvalitet i biti bolja. Najčešće sorte koje se koriste za izradu likera su abata, viljamovka i santa marija.
Jedna od najbitnijih stvari je da dobro tempirate početak berbe ovog voća, jer ukoliko kruške ostanu predugo na drvetu postaće neukusne i promeniće lepu zeleno-žutu boju u smeđu. Baš iz tog razloga je bitno pratiti boju plodova i započeti berbu kada se boja promeni ka svetlozelenoj, a neke kruške čak dobiju i crvenilo na strani koja im je okrenula ka suncu.
Kako ne bi oštetili peteljku berbu treba da obavljate ručno. Peteljka treba da ostane neoštećena inače će plod brzo da istrune. Plod obuhvatite dlanom i lagano zaokrenite, tako se lako trga sa grane.
Ukoliko niste te sreće da imate svoj voćnjak ili bar jedno drvo kruške u dvorištu, moraćete kupovati ovu voćku u prodavnici. Kod kupovine pazite da ne kupujete trule ili prezrele plodove. Ova vrsta voća je veoma zahvalna i može se prerađivati gotvo svaka vrsta.
Recepti
Najčešće se liker od kruške pravi sa lako dostupnim ekstraktom kruškovca, ali smo mi za vas pronašli i domaći recept za ovaj liker.
Obavezno proučiti pre pripreme!
Domaći kruškovac
Ovaj liker je veoma jednostavan za pripremu i pravi se od samo tri sastojka. Od navedenih sastojaka dobićete gotovo 2l kruškovca.
Sastojci
- 1 l domaće rakije (najbolje lozovače)
- 1 kg šećera
- 1 kg sušenih krušaka
Priprema
- Za pripremu su vam potrebne zrele kruške koje morate oprati, oguliti, očistiti od koštica i narezati na tanke kriške. Zatim ih je potrebno prekriti gazom i ostaviti da se suše barem 3 nedelje.
- Kada se kruške osuše potrebno ih je narezati na manje komadiće i u svakoj boci izmešati 150g šećera i 150g suvih krušaka i sve to preliti rakijom.
- Rakiju dodajete po želji, u zavisnosti koliko jak liker želite.
- Flaše je potrebno dobro zatvoriti i ostaviti ih na toplom mestu oko mesec dana.
- Posle toga liker morate procediti kroz gazu i presuti u posebne boce.
Kruškovac od ekstrakta kruške
Od vašeg ukusa zavisi kakav ćete liker napraviti, pa tako vi birajte razmer rakije i vode, a možete se igrati i sa količinom šećera. Od ovih sastojaka trebalo bi da dobijete od prilike 1l likera od kruške.
Sastojci
- 500 ml domaće rakije (najbolje lozovače)
- 25 ml vode
- 250 g šećera
- 2 vanilin šećera
- 1 ekstrakt kruškovca
Priprema
- Šećer možete zapržiti i otopiti po želji.
- Ukoliko želite da dobijete svetliji liker zapržite šećer manje, a ukoliko želite tamniji, zapržite jače.
- U smesu dodajte vodu, a potom i vanilin šećer.
- Kuvajte sve dok se šećer ne otopi i pretvori u gust sirup.
- Kada se sirup skroz ohladi, dodajte domaću rakiju i ekstrakt kruškovca.
- Smesu dobro promešajte i zatim sipajte u flaše.
Upotreba u kuhinji
Temperatura za čuvanje plodova kruške je oko 7 - 8°C. Možete ih i zamrznuti, ali od same vrste zavisi koliko sme da stoji u zamrzivaču.
Prostorija u kojoj se čuvaju kruške i njene prerađevine poput kompota, marmelada, pekmeza i likera trebalo bi da ima temperaturu malo ispod sobne, da bude tamna i suva. Najbolje bi bilo da to bude podrum ili ostava.
Kruškovac se može čuvati i više godina, ali kako je reč o alkoholu najbolje bi bilo da se iskoristi u periodu od 18 meseci, ali ga možete ostaviti i duže da stoji.
Kod ovog likera je veoma važno da plodovi koje koristite ne budu truli, da obavezno budu dobro očišćeni, a veoma je bitno da oljuštite plod i izadite koštice.
Liker od kruške je sladak i mirisan, na bazi alkohola i biljnih infuzija, a može se kombinovati i sa drugim začinima. Njegova upotreba u kulinarstvu je poznata još od srednjeg veka, kada je alhemija počela da cveta, a čak su i monasi mešali razne vrste alkohola sa kruškama u potrazi za novim ukusima. Danas se ovaj liker proizvodi svugde u svetu, uz dodavanje raznih začina, pa je tako u nekim zemljama postao i turistično piće. Kruškovac nije jak kao ostali likeri, pa se baš zbog toga veoma dobro slaže sa raznim dezertima i slatkom pavlakom ili šlagom. Čest je sastojaka koktela i sokova, a prema kulinarskom bontonu, liker se uvek služi na kraju večeru uz čaj ili kafu.
Iako se kruškovac u srednjem veku najčešće koristio u medicinske svrhe, danas se pije najviše zbog užitka. Pored likera od višnje, tzv. maraskina i amareta, liker od kruške ili kruškovac je najpoznatiji liker na našim prostorima. Veoma često se konzumira u čistom obliku kao osvežavajuće piće sa ledom, a zbog njega ukus samog pića se menja. Može se, takođe, poslužiti uz kafu ili zrna kafe.
Foto: graindivresse / Pixabay
Ostavite odgovor