Jedna od najzdravijih i najdostupnijih vrsta voća na svetu su kruške. Koriste se u pripremi torti, kolača, rakija (slavna kruškovača), kompota i mnogih drugih jela. Mnoge vrste kruške mogu se prerađivati, a u Srbiji se najviše od svih koristi viljamovka. Ali postoji i nekoliko drugih koje možete upotrebiti kada budete pravili zimnicu ove godine.
Neka kompot od krušaka kod vas ove godine zameni džem, od istog voća.
Džemod krušaka se može jesti na više načina i dosta je interesantnije jelo od kompota. Ako do sada niste probali da napravite domaći džem od ovog voća, nemojte oklevati. Mnogo je ukusno, ali i zdravo. Predstavićemo vam nekoliko recepata za džem od krušaka - kako onaj klasični, tako i onaj bez konzervansa i bez šećera.
Priprema kruške
Izbor vrste kruške koju ćete koristiti zavisi od godišnjeg doba i ekonomskog stanja. Za pripremu džema najčešće se koriste sorte santa marija, abata i viljamovka.
Kod ove vrste voća, najbitnije je praćenje boje plodova. Berbu je najbolje započeti kada su plodovi svetlo zelene boje ili kada vrste, koje imaju takvu karakteristiku, počnu da dobijaju crvenilo na osunčanoj strani ploda. Kod zimskih sorti je jako bitno da ne dostignu mraz, pa se zato beru nešto kasnije. Kada je kruška spremna za berbu znamo po boji ploda. Treba, takođe, pratiti izgled boje potkožice, odnosno izgled boje koji je inače karakterističan za tu sortu. Da se ne bi oštetila peteljka, kruške se uvek beru ručno. Najčešće se letnje sorte krušaka beru dva do tri dana, a jesenje od 12 do 15 dana do tehnološke zrelosti.
Kod berbe je bitno voditi računa da se prvo beru plodovi od najniže do najviše grane. Kod slaganja je isto tako važno da se slažu sa peteljkom okrenutom na gore, nikada u dva reda.
Berba i kupovina zavise takođe od toga za šta ćete upotrebiti voće. Ukoliko ćete tog istog dana konzumirati krušku, uberite je kada je što zrelija. Isto tako kada kupujete kruške, kupujte uvek one sočnije i zrelije. Ako imate u planu da vaš džem ili neku drugu vrstu zimnice napravite tek nekoliko dana nakon berbe, uberite ili kupite kruške kada je plod manje zreo.
Recepti
Pripremite ukusan, tradicionalan džem od krušaka prema receptu iz bakinog kuvara, delikates čiji je ukus toliko savršen da ga se nikada nećete moći zasititi. U nastavku ćete moći da pronađete recept za domaći džem od krušaka, kao i onaj bez konzervansa, ali i zdraviju vrstu bez šećera obogaćen medom i začininam poput đumbira i cimeta.
Obavezno proučiti pre pripreme!
Domaći džem od krušaka
Ukoliko želite da napravite klasični džem od krušaka, nastavite sa čitanjem. Pre svega je veoma važno napomenuti da dužina kuvanja bilo kog džema apsolutno zavisi od vas samih. Bitno je da sami odlučite koju gustinu džema želite. U svaki od ovih recepata, možete dodati začine po vašem ukusu.
Sastojci
- 1 kg oljuštenih krušaka (oko 1,2 kg neočišćenih)
- 1 kesica vanilin šećera
- 1 kesica sredstva za želiranje
- 1 kašika cimeta
- 300 g šećera
- 1 komad karanfilića (po želji)
- 1 kašičica muskatnog oraščića (po želji)
Priprema
- Očišćenje kruške (oguljene, odvojene od semena) narežite na komadiće i stavite u posebnu činiju.
- Stavite ih u blender ili ih izmešajte štapnim mikserom. Mešajte dok se voće u potpunosti ne raspadne i smesa ne dođe do željene gustine.
- Smesu prebacite u prethodno ugrejani lonac i kuvajte na srednjoj temperaturi.
- Čim se smesa ugreje, dodajte vanilin šećer i cimet. Zatim sve dobro promešajte.
- Posle nekoliko trenutaka, možete dodati začine po želji, kao što su, na primer, komad karanfilića ili kašičica muskatnog oraščića za dodatnu aromu. Ukoliko ste dodali začine, dobro ih promešajte da se stope sa smesom.
- Kada smesa počne da ključa, postepeno dodajte šećer i neprestano mešajte. Pustite da se džem kuva oko 30 minuta, u zavisnosti od gustine koju želite da postignete. Lonac sklonite sa šporeta i pripremite tegle u kojima želite da čuvate džem.
- Lagano sipajte džem u svaku teglu. Kada ih napunite, okrenite ih naopako da bi se tegla uspešno sterilizovala s džemom.
- Ohladite tegle na suvom i tamnom mestu.
- Kada se ohlade, džem je spreman za konzumiranje.
Džem od krušaka bez konzervansa
Ukoliko ste se odlučili da napravite zdraviju varijantu džema od krušaka, verovatno želite da izbegnete konzervans. Ako je to vaša želja, pogledajte sledeći recept.
Sastojci
- 2 kg krušaka
- 2 kašike seđenog limunovog soka
- 300 g šećera
- 1 kašika cimeta (po želji)
Priprema
- Ogulite kruške, odvojite od semena i narežite na kocke. Neka svaka kocka bude relativno mala.
- Zatim promešajte kruške sa limunovim sokom i šećerom.
- Dodajte cimet ili druge začine po želji.
- Sve dobro izmešajte štapnim mikserom.
- Pustite smesu da odstoji preko noći, minimalno šest sati. Posle toga, smesu stavite u lonac sa teškim dnom koju ste prethodno zagrejali na visokoj temperaturi.
- Kada počnete sa kuvanjem, smanjite temperaturu i kuvajte na laganoj vatri. Povremeno promešajte i kuvajte oko 10 - 15 minuta.
- Ukoliko niste dostigli željenu gustinu, nastavite sa kuvanjem.
- Kada dobijete željeni stadijum, sklonite džem s vatre i ponovite korake hlađenja i sipanja u tegle iz prvog recepta.
Džem od krušaka bez šećera
Šećer se nalazi u svakom klasičnom receptu za džem, ali ukoliko insistirate na prehrani bez šećera ili jednostavno želite da isprobate drugačiji džem, onda je ovo pravi recept za vas.
Sastojci
- 2 kg oljuštenih krušaka
- 2 kašike svežeg soka ceđenog limuna
- 2 čaše soka od ceđenog grejpfruta
- 1 čaša vode
- 1 kašika vanilinog ekstrakta ili komad vanile
- 2 kašika izrendanog đumbira
- 1 kašika cimeta
- 1 kašika meda (po želji)
Priprema
- U veliku posudu sipajte hladnu vodu i dodajte limunov sok. Dodavajte jedan po jedan komadić kruške u limunovu vodu.
- Ovo sprečava kruške da oksidiraju i da ne postanu smeđe.
- Kada dodate sve kruške, rukom ih dobro izmešajte sa limunovom vodom da je dobro upiju.
- U veći lonac dodajte sok od grejpfruta, vodu i vanilin ekstrakt ili komad vanile (u zavisnosti od toga koliko sladak želite da bude džem).
- Kuvajte na laganoj vatri i smanjite na pola. Sve zajedno ovo bi trebalo da traje oko 10 – 15 minuta.
- Kada se sok od grejpfruta smanji, dodajte naseckane kruške, cimet i đumbir. Ukoliko želite, dodajte i malo meda.
- Sve dobro izmešajte i kada krene da ključa, stavite krpu umesto poklopca na lonac i kuvajte još nekih 30-ak minuta na laganoj vatri.
- S vremena na vreme skinite krpu i promešajte da vam džem ne bi zagoreo.
- Kada završite sa kuvanjem, skinite smesu sa šporeta.
- Ponovite postupak stavljanja džema u teglu kako smo napisali u prvom receptu.
Upotreba u kuhinji
Džem od krušaka se može čuvati do 18 meseci. Bitno je da se čuva na tamnom i suvom mestu ili u ostavi. Nemojte držati džem u frižideru.
Džem od krušaka se može konzumirati na više načina. On je idealna, zdrava alternativa veštački prerađenim, kupovnim namazima, kao i džemovima koje možete pronaći u prodavnicama. Može se koristiti na svakve načine. Možete ga poslužiti kao namaz za palačinke, hleb ili tost.
Isto tako ga možete dodati u jogurt, žitarice sa mlekom ili ga jednostavno jesti uz keks. Takođe ga možete dodati kao preliv kada pravite voćnu salatu, puding ili jedete sir. Ukoliko želite da probate nešto novo, dodajte ga kada sledeći put budete pravili smuti (popularni napitak od voća).
Dodajte džem od krušaka i kada pravite domaća peciva, poput kroasana ili krofni. Takođe mu možete dodati bilo koji začin koji volite, kao što su cimet, orasi, med ili karanfilić.
Za optimalni zdravi rezultat, džem od krušaka po otvaranju je najbolje ostaviti u frižideru samo par dana. Pa tako, kada pripremite ovaj recept, pojedite ga što pre.
Foto: Flo Heibe / Pixabay
Ostavite odgovor