Konzerviranje repe nije uobičajeno u pripremi zimnice. Mnogi nemaju mogućnost gajenja repe kojoj je potreban prostor, zbog čega se često zanemaruje. Ali se može kupiti na pijaci ili od uzgajivača, konzervisati i tako uživati u letnjim blagodetima i puonći ukusa tokom cele godine. Inače se čuva u laganom rastvoru za kiseljenje koji odlično upotpunjuje njegov zemljani ukus, kao i iz razloga što se ne kvari brzo.
Pored cvekle, mnogima je i repa omiljena baštenska kultura. Volimo da ju jedemo pečenu, ali da bi što duže očuvale svežinu potrebno ju je pravilno čuvati u sterilizovanim teglama. U nastavku su dati svi načini čuvanja repe, kao i ideje i recepti za pripremu za zimnicu.
Zimnica od repe
Ako imate priliku, obavezno iskoristite ovo skromno povrće i sačuvajte ga za pripremu hranljivih obroka tokom cele godine. Dehidrirano, smrznuto, ukiseljeno ili čak soljeno, mogućnosti su brojne, a potrebno je samo malo vremena i dobre volje da biste imali bogatiji izbor zimnice u ostavi.
Priprema repe
Repa je idealna namirnica koja se bere i sprema za zimu. Nutritivno je vredna i hranljiva, bogata vlaknima i vitaminima, najčešće se kuva ili kiseli jer se može dugo čuvati i zimi postaje pravi izvor zdravlja. Uz pravilan proces pasterizacije, repi nije potreban konzervans.
Kuvanje repe je osnova za pripremu svake zimnice, a sitne do srednje krupne plodove potrebno je kuvati oko 15 - 20 minuta, iseći na kockice, a krupnije još duže. Kada je gotova i kuvana možete ju testirati viljuškom. Ako viljuška prolazi kroz nju, repa je kuvana. Ponovite ovo nekoliko puta jer ne želite da ju prekuvate.
Gotovo sve sorte i vrste voća i povrća mogu se jesti ne samo sveže, već i daljom preradom različitim metodama konzerviranja. Različiti načini očuvanja ukusa i korisnih, hranljivih materija uključuju sušenje, soljenje i zamrzavanje biljaka, a način sušenja je pogodan za sve biljke, a posebno za repu.
Sušenje repe
Repu možete osušiti na vazduh, u rerni i u dehidratoru, a pre svakog sušenja morate pripremiti plodove za dalju obradu. Operite ju mekim sunđerom pod mlazom hladne vode i ostaviti da odstoji u hladnoj vodi nekoliko sati pre dalje pripreme. Za bolje sušenje repe preporuča se da se plodovi prethodno blanširaju. Nakon blanširanja, repu je potrebno oguliti i iseći na tanke kriške ili trake.
Sušenje na vazduhu
Naši preci su odgovorni za sušenje repe na vazduhu. Ovo je najprirodniji i najstariji način sušenja, a možete ju sušiti na tavanu, u šupi i sl. Da bi se repa što bolje osušila na vazduhu, potrebno je podići ju od zemlje, na poslužavnike ili limove i okrenuti na jug. Biće potrebno 4 dana da se osuši, a kada se završi primetićete njenu krhkost i elastičnost. Ako repu isečete na deblje kriške, biće potrebno mnogo vremena i moraće da se okreće da bi se svi delovi ravnomerno osušili.
Sušenje u dehidratoru
Sušenje repe u dehidratoru je najsavremeniji i najpraktičniji način pripreme suvog voća i povrća. Uštedeće vam vreme i energiju tako što ćete dobiti ekološki prihvatljivu i zdravu hranu. Pošto se repa može efikasno sušiti na suncu i vazduhu, potreba za dehidratorom je minimalna, ali ako ga imate, koristite ga. Stavite kriške repe na rešetke i pazite da ne budu preblizu jedna drugoj kako bi topli vazduh mogao što bolje da cirkuliše. Za vreme i temperaturu sušenja, pogledajte uputstva proizvođača dehidratora, ali se repa obično suši na 55 - 65°C oko 4 sata.
Sušenje u rerni
Sušenje cvekle u rerni zahteva isti proces čišćenja i pripreme kao i druge metode sušenja. Stavite kriške repe na papir za pečenje na pleh, sa dovoljno prostora da vazduh cirkuliše. Osušite u rerni na 65°C, a po potrebi okrenite kriške da se sve ravnomerno osuši. Ostavite vrata rerne otvorena (koristite varjaču postavljenu između vrata rerne) i ostavite u rerni 4 - 5 sati uz periodičnu proveru.
Suva repa može se čuvati u teglama sa kvalitetnim poklopcima ili polietilenskim kesama na tamnim i hladnim mestima.
Blanširanje repe
Pošto je repa krupnije voće, blanširanje će trajati duže. Potrebno ju je oprati i očistiti, potopiti u hladnu vodu nekoliko minuta, preliti vodom, dodati novu i staviti u ključalu vodu da se kuva 20 minuta ako se blanšira cela ili 3 minuta ako je isećena na kockice, pa izvaditi i prebaciti u hladnu vodu. Ova "šok" terapija će vam omogućiti da prestane sa kuvanjem i ubrzate dalju pripremu.
Kada se repa potpuno ohladi, oljuštite je i isecite na odgovarajući način, u zavisnosti od toga kako i za šta ćete je koristiti.
Zamrzavanje repe
Mnoge domaćice traže odgovor na pitanje da li se repa može zamrznuti, a odgovori su često nedovoljno tačni i nejasni. Repa može da se zamrzne, a važno je samo odabrati kvalitetno voće i sorte. Uštedećete na vremenu i pripremi jela od repe zimi, sprečiti prerano kvarenje, isplativo je i praktično. Repa mora da bude mala, neoštećena i sa glatkom kožom.
Pre zamrzavanja, treba ju blanširati, oljuštiti i iseći na željenu veličinu, narezati ili narendati. Nakon toga spakujte u manje kese pogodne za zamrzavanje i stavite u zamrzivač u deo za brzo zamrzavanje.
Zamrznuta repa ne zahteva prethodno odmrzavanje za dalju pripremu. Naročito ako je zamrznuta u blanširanom obliku. Jednostavno ju dodajte u jelo pred kraj kuvanja. Ako želite da koristite repu za pripremu salate, možete je odmrznuti u frižideru ili na sobnoj temperaturi.
Foto: bvoyles4 / Pixabay
Ostavite odgovor