Pekmez je gusti voćni pire u koji se pri kuvanju dodaje veoma malo ili nimalo šećera. Ukusne i slatke letnje smokve idealne su za pripremu slatke zimnice jer sadržavaju visoku koncentraciju prirodne slatkoće. Međutim, brzo se kvare, pa ih treba brzo preraditi u zimnicu. Osim pekmeza, možete da napravite i slatke marmelade i džemove.
U nastavku slede saveti kako i kakve smokve trebate koristiti za izradu pekmeza. Saznaćete i zašto su toliko zdrave, a pošto je pekmez od smokava veoma ukusan, sigurno će obogatiti vaš jelovnik tokom cele godine.
Priprema smokve
Smokva ima veoma tanku kožicu koja se lako skida pa je zato poželjna za preradu u slatke zimnice, posebno pekmeze i marmelade jer ne ostavlja komadiće kože.
Boja smokvine unutrašnjosti odrediće boju pekmeza. Takođe je i veoma važno obratiti pažnju na slatkoću vrste smokve koju koristite da bi mogli da prilagodite količinu šećera koji dodajete. Najbolje bi bilo izabrati jako slatke sorte da uopšte ne dodajemo šećer.
Berbu je najbolje uraditi ručno jer se beru samo zreli plodovi. Kada je plod zreo prepoznaćemo po veličini, boji kože i čvrstoći. Beru se kako sazrevaju, postepeno, i to sa peteljkom, što im obezbeđuje da duže ostaju sveže. Takođe j e važno paziti da se ne zgnječe tokom skladištenja i transporta.
Turske, grčke ili španske smokve su najčešće dostupne u prodavnicama, ali pazite da kupujete samo sveže plodove. Gnjilu smokvu prepoznaćete po soku koji se cedi iz peteljke ili maloj rupici na dnu ploda, po preteranoj mekoći ploda ili po modricama. Smokva koja je pokvarena je kiselkastog ukusa i nije pogodna za jelo.
Ubrane, sveže smokve ne mogu se duže skladištiti i uvek ih držite sveže u frižideru. Dobro je iskoristiti ih što je pre moguće.
Recepti
Pekmez se može pripremiti i od suvih smokava, ali ih je pre kuvanja potrebno dobro natopiti u vodi ili, još bolje, u soku od pomorandže. Ovako natopljene smokve mogu da budu manje slatke od sveže ubranih.
Sledi klasičan recept, recept za pekmez od smokve bez šećera i kombinacija smokve i pomorandže. Sva tri su veoma ukusna. Takođe treba znati da smokve prirodno sadrže u sebi pektin, pa nije potrebno dodavati sredstva za želatinizaciju. Od 1 kg voća obično se dobije 2 manje tegle pekmeza. Pre pripreme, tegle pričvrstite odgovarajućim poklopcima i obavezno ih dobro sterilišite da bi pekmez što duže trajao.
U svim receptima potrebno je tegle napuniti vrućim džemom i nakon punjenja ih dobro zatvoriti. Zatim okrenite tegle na poklopac na 2 - 3 sata, pa ih vratite i ostavite da se ohlade na sobnu temperaturu. Alternativno, možete ih vratiti napunjene u rernu na 70°C oko 30 minuta.
Obavezno proučiti pre pripreme!
Domaći pekmez od smokava
Domaći pekmez podseća na detinjstvo. Jednostavan je recept sa osnovnim sastojcima i bez komplikacija. Njegova priprema je takođe jednostavna, ali dugotrajna. Pre pripreme sterilišite 2 - 3 manje tegle za svaki kilogram svežih smokava.
Sastojci
- 1 kg svežih smokava
- 200 g šećera
Priprema
- Smokve očistite i ako imaju deblju kožicu uklonite je.
- Isecite ih na četvrtine.
- U dublji lonac dodajte smokve i stavite na srednju vatru.
- Dodajte šećer i dobro promešajte.
- Uz povremeno mešanje kuvajte pekmez 2 sata.
- Gusti pekmez sipajte u vruće sterilisane tegle i dobro zatvorite.
Pekmez od smokava bez šećera
Da bi džem bio što zdraviji, u njega nećemo dodavati šećer. Za potrebe ovakvog pekmeza odaberite slatke sorte. Sok od limuna i pomorandže osvežiće pekmez i dati mu citrusnu aromu, ali su opcioni. Ako volite cimet, možete ga dodati da dobijete još složeniji ukus. Sastojci u receptu su dovoljni za 3 - 4 manje tegle.
Sastojci
- 1,5 kg smokava
- 1 kašičica cimeta
- sok od 1 pomorandže
- sok od 2 limuna
Priprema
- Smokve očistite i ogulite, pa isecite na četvrtine.
- Stavite smokve i cimet u lonac.
- Stavite na srednju vatru i uz često do povremeno mešanje kuvajte oko sat vremena ili malo duže ako želite gušći pekmez.
- Ocedite pomorandžu i limun i pred kraj kuvanja dodajte njihov sok u pekmez.
- Napunite sterilisane tegle vrućim džemom.
Pekmez od smokava sa pomorandžom
Ovaj pekmez je veoma ukusan i kombinuje dva ukusna voća. Ako imate lavandu u bašti, probajte da ju dodate za više ukusa. Međutim, budite oprezni jer ima veoma intenzivnu aromu, pa dodajte malu količinu (četvrtina kašičice). U ovaj pekmez je potrebno dodati i želin, što nam omogućava da sačuvamo svežinu voća. Pripremite 3 - 4 manje tegle koje prethodno sterilišite.
Sastojci
- 1 kg svežih smokava
- 220 g šećera
- 2 pomorandže
- 1 pakovanje želina
- 1 kašičica cimeta
- par cvetova lavande
Priprema
- Smokve očistite i isecite na četvrtine.
- Ogulite pomorandžu i iseckajte je.
- Voće zajedno iseckajte štapnim mikserom.
- Pomešajte sa šećerom i želinom i stavite u šerpu na srednju vatru.
- Nakon što provri, ostavite na vatri još 10 minuta.
- Na kraju dodajte cimet i cvetove lavande.
- Napunite tegle vrućim pekmezom.
Upotreba u kuhinji
Pekmez koji je dobro napravljen i spremljen u tegle treba čuvati na hladnom i tamnom mestu gde može bezbedno da se čuva oko 12 meseci. Ako ga držite duže od toga, pre konzumiranja proverite da se nije buđ. Nakon otvaranja, čuvajte pekmez u frižideru i pojedite u roku od 2 nedelje ili manje.
Pekmez od smokava se može koristiti i za pripremu slanih i slatkih. Dobro se kombinuje sa orasima, bademima, u prelivima za salatu sa ačetom balzamikom, plati sa sirevima, a posebno sa francuskim Bri sirom.
Foto: jeahwan shin / Pixabay
Ostavite odgovor