Iako pripremanje domaćih slatkih zimnica od smokava nije najpopularnija opcija u Srbiji jer je mogućnost gajenja smokve kod nas gotovo nemoguće, ipak, kad dođemo do viška smokava volimo da se počastimo slatkim zimnicama i bacimo u pravljenje ukusnim pekmeza, marmelada i džemova.
Smokve su raznih boja, u rasponu od žute i bledozelene, pa do nežno ljubičaste. Njihovo rozo meso je slatko, pa ih često kombinujemo sa krem sirevima, desertima i mesnim roštiljem .
Za razliku od toliko drugog voća koje danas možemo da kupimo u prodavnicama ili na pijacama, smokve su zaista prolazne. Ne sazrevaju na drveću, ne podnose duga putovanja i transporte i ne ostaju sveže dugo nakon branja. Zahtevaju da ih se brzo pojede ili konzerviše.
Zimnica od smokava
U nastavku možete pronaći sve načine kako možete na jednostavan način konzervirati smokve, zamrznuti ih ili osušiti kako biste mogli u njenim okusima uživati i nakon dužeg vremena.
Priprema smokve
Sa vama smo podelili sve načine kako se čuvaju smokve, zamrzavanjem ili sušenjem tako da možete da uživate u njenim bogatim ukusima čak i van sezone.
Smokve su kvarljivo voće, pa obavezno nirajte mekane plodove koji nisu kašasti, čuvajte ih u frižideru i pojedite ili preradite u roku od nekoliko dana.
Izbegavajte oštećene plodove i proverite da su stabljike čvrste. Izbegavajte da ih držite na tanjiru ili činiji na sobnoj temperaturi i obavezno ih prekrijte prozirnom folijom da se ne osuše na vazduhu. Isto važi i za čuvanje u frižideru, jer ne želite da vam smokve prime miris druge hrane u frižideru.
Pre upotrebe operite ih pod hladnom vodom i osušite i obavezno skinite stabljiku i listiće.
Sušenje smokava
Smokve se mogu jesti sveže ili sušene, ali sušenje smokve može biti način da se sačuva slatkoća mesecima, pa čak i godinama. Postoje tri načina sušenja smokvi kod kuće: na vazduhu, odnosno na suncu, u rerni ili u dehidratoru. Sve tri metode su efikasne i omogućavaju duže skladištenje.
Sušenje smokvi u dehidratoru
Smokve dobro operite pod vodom, osušite krpom ili peškirom i isecite na četvrtine. Uključite dehidrator i podesite ga na temperaturu od 55°C. Poređajte ih na poslužavnik sa prerezanom stranom nagore, bez dodirivanja i stavite ih u dehidrator da se suše otprilike 8 sati. S vremena na vreme proverite i premestite tacne od dehidratora ili okrenite smokve da se ravnomerno osuše. U hladnim predelima ili kod većih smokvi može biti potrebno duže da se osuše.
Posle 8 sati proverite da li su smokve savitljive. Ako jesu, to znači da su suve. Ostavite ih da malo odstoje na poslužavniku na sobnu temperaturu da se ohlade, a zatim ih spremite u posude ili tegle sa hermetički zatvorenim poklopcima.
Sušenje smokvi u rerni
Smokve operite vodom, osušite krpom ili peškirom i prepolovite. Rernu zagrejte na 60°C. Niska temperatura rerne obezbediće ravnomerno sušenje voća. Smokve poređajte na rešetku rerne u jednom sloju, bez dodirivanja i stavite u rernu da se osuše. Potrebno je približno 36 sati da smokve budu potpuno suve. Za to vreme morate povremeno okretati voće da se ravnomerno osuši.
Pustite ih da se prvo ohlade, a zatim ih spremite u hermetički zatvorenu posudu. Čuvajte ih u frižideru ili zamrzivaču. Ako ih čuvate u zamrzivaču, suve smokve se tako mogu čuvati i do nekoliko godina i zadržaće slatkoću.
Sušenje smokvi na suncu
Zrele smokve operite vodom, a pre sušenja proverite da voće nije prljavo i da nije ostala koja grančica. Osušite ih krpom za sudove ili papirnim ubrusom i pazite da ne ostanu vlažni. Smokve presecite tako da se brzo i efikasno osuše i pazite da posle sušenja u sredini ne ostanu vlažne.
Pripremite rešetku od rerne i na nju stavite gazu. Rešetka je dobra opcija za sušenje na suncu i vazduhu od limova jer omogućavaju protok vazduha, što daje bolje rezultate ako je vaš cilj sušenje.
Smokve poređajte na rešetku i prekrijte ih gazom. Gurnite vrhove gaze ispod rešetke da biste potpuno zaštitili smokve od štetočina tokom sušenja. Stavite rešetku sa smokvama na direktnu sunčevu svetlost na najmanje 2 - 3 dana, okrećući ih najmanje jednom dnevno da bi osigurali ravnomerno sušenje.
Takođe proverite da li ima dovoljno sunčeve svetlosti i ne stavljajte ih u senku jer bi na kraju mogle da se pokvare i pre nego što se osuše. Unesite ih preko noći u kuću da biste bili sigurni da smokve neće biti vlažne od rose.
Posle 3 dana, proverite da li su smokve osušene (bez soka i koža je naborana). Za skladištenje, suve smokve stavite u čistu činiju sa hermetički zatvorenim poklopcem.
Blanširanje smokava
Blanširanje smokvi je obavezno pre zamrzavanja jer će tako dugo da zadrže svoju slatkoću i miris, čak i posle odmrzavanja. Smokve stavite u veliku činiju i isperite pod vodom. Pripremite šerpu s vodom koju stavite na šporet dok ne proključa, a u posebnu činiju stavite led i prelijte hladnom vodom. Oprane smokve potopite u prokuvalu vodu i ostavite 2 minuta, izvadite i odmah potopite u hladnu vodu na 2 minuta. Izvadite ih iz vode i ostavite na kuhinjskoj krpi ili peškiru da se dobro osuše.
Zamrzavanje smokava
Ako imate veću količinu smokava koje ne možete da pojedete, a ne želite da ih sačuvate kuvanjem ili da napravite slatki džem od svežih smokvi, možete da ih zamrznete na 6 meseci. Smokve se mogu zamrzavati na dva načina: pojedinačnim metodom brzog zamrzavanja ili metodom zamrzavanja šećera, oba procesa su opisana u nastavku.
Metod brzog zamrzavanja
Smokve operite i maknite (odvojite) mekane, papir za pečenje stavite na poslužavnik koji vam stane u zamrzivač i poređajte smokve u jedan sloj, bez dodirivanja i stavite ih u zamrzivač. Kada se potpuno smrznu, prebacite ih u kesice za zamrzavanje.
Metod zamrzavanja šećera
Operite smokve, ogulite i isecite na četvrtine. Smokve stavite u činiju koju ćete staviti u zamrzivač ili u kesu, a zatim dodajte šećer. Na 5 šoljica voća ide 1 šolja šećera. Kad su smokve prekrivene šećerom, spremite ih u zamrzivač.
.
Foto: Steve Buissinne / Pixabay
Ostavite odgovor