Svi volimo domaće džemove, a od obilja letnjeg voća koje nam se nudi za pripremu ove ukusne zimnice, ovoga puta izdvajamo smokve. Džem je jedan od ukusnih voćnih namaza koje volimo da jedemo ujutru za doručak ili za poslastice i palačinke, a džem od smokava nije izuzetak. Priprema je jednostavna, a ako imate priliku da ga pripremite od voća iz sopstvenog uzgoja, džem će da bude još ukusniji.
Pored suvih smokava, u slatke zimnice spadaju marmelada, pekmez i džem od smokava. Imajte na umu da uvek birate smokve sa tankom korom koja se lako guli, a ako je smokva već dovoljno zrela, kožica će sama da popuca i guljenje nije ni potrebno. Takođe budite oprezni sa prezrelim smokvama jer mogu da dovedu do kisele zimnice koja neće biti tako ukusna kao što je pripremljena od svežih, zrelih smokava.
Priprema smokve
Berba smokava, u zavisnosti od sorte, obavlja se od juna do oktobra. Bere se više puta, jer plodovi ne sazrevaju ravnomerno. Smokve beremo u rukavicama jer želimo da sprečimo kontakt kože sa iritantnim smokvinim mlekom. Smokve ne sazrevaju posle berbe, što treba imati u vidu ako ćemo da ih prerađujemo. Plodovi koje ćemo koristiti za proizvodnju džema treba da budu potpuno zreli jer tada sadrže najveću količinu šećera.
Ubrane smokve stavljamo u gajbe samo u jednom sloju, ne slažemo ih jednu na drugu, da ne bi došlo do oštećenja i curenja dragocenog soka. U prezrelim smokvama voda isparava, postaje meka, a koncentracija šećera se povećava. Ukoliko nema fermentacije ili pojave buđi i gljivica, takve smokve su upotrebljive za proizvodnju džema.
Recepti
Obavezno proučiti pre pripreme!
Džem od smokve
Od količina navedenih u ovom receptu dobićete 1 kg finog džea. Smokve obrišite krpom i odrežite stabljiku. Nemojte ih guliti, jer će kožica džemu dati bolju strukturu. Ovaj recept takođe ne sadrži konzervanse jer limun i šećer produžavaju život zimnice.
Sastojci
- 2 kg oljuštenih smokava
- 350 g šećera
- 2 vanilin šećera
- Sok od 1 limuna
- Rendana kora jednog limuna
Priprema
- Kuvajte isečene smokve i šećer u dubokoj šerpi 40 - 45 minuta.
- Dodajte vanilin šećer, limunov sok i koricu i dobro promešajte.
- Vrući džem sipajte u čiste tegle, pokrijte čistim poklopcem i okrenite ih naopačke.
- Ostavite teglu u ovom položaju 24 sata.
Džem od smokava bez šećera
Smokve su same po sebi veoma slatke, posebno ako ih uberemo u pravo vreme. Džem od smokava bez šećera nije previše sladak, a ako dodamo đumbir, cimet ili rum, obogatićete ovaj ukusni namaz. Od navedene količine sastojaka dobićete približno 3 kg džema.
Sastojci
- 4 kg smokava
- 2 limuna
- 2 grejpfruta / pomorandže / nektarine
Opciono
- Đumbir
- Cimet
- Vanila
- Rum
Priprema
- Oguljene smokve, oljušteni limun i ostalo voće za koje ste se odlučili isecite na kriške. U slučaju da je limun domaći i neprskan, ne morate da ga gulite.
- Prebacite sve u duboku šerpu, pospite začinima i kuvajte, povremeno mešajući, oko 45 minuta.
- Polovinu smeđe usitnite štapnim mikserom.
- Vruću smešu sipajte u očišćene i sterilisane tegle, poklopite, okrenite naopačke, umotajte u ćebe i ostavite da se hladi 24 sata.
Džem od smokava iz rerne
Priprema ovog džema ne može da bude jednostavnija, a ukus je fantastičan.
Sastojci
- 6 kg smokava
- 1,5 kg šećera
- Sok od 2 limuna
- Sok od 2 pomorandže
- 1 seckana pomorandža
Priprema
- Smokve očistite i odrežite stabljike.
- Zgnječite ih rukama ili narežite.
- Prelijte ih sokom od limuna i pomorandže i dodajte ju isečenu na komade.
- Pripremljenu smešu stavite u dublji pleh i pecite na 200°C.
- Kada smeša provri, smanjite temperaturu na 150°C i pecite još sat vremena.
- Zatim u smešu umešajte šećer i pecite do željene gustine - ako želite malo ređi džem oko 2 sata, a ako želite gust džem 3 sata.
- Gotov džem još vruće sipajte u tegle, zatvorite, stavite naopačke, umotajte u ćebe i ostavite da se ohlade.
Upotreba u kuhinji
Džem čuvajte na hladnom i tamnom mestu, u podrumu, u hladnoj ostavi, a ako je manja količina, u frižideru. Nakon otvaranja obavezno ga čuvajte u frižideru i potrošite za nekoliko dana, a da ne biste morali da ga jedete na silu "da se ne pokvari", dobro je preliti ga u manje tegle.
Pored klasičnih načina na koje koristimo džemove, donosimo vam i neke inovativne ideje. Dosadnu ovsenu kašu obogatite kašikom džema od smokava, ili je kombinujte na hlebu ili u palačinkama sa puterom od kikirikija.
Džem od smokava je odličan dodatak sirevima, kao deo sirnih tanjira ili u sendvičima, a najbolje ide uz Bri sir.
Ne previše sladak džem (onaj bez šećera) pokušajte da dodate u pečenje, marinadu, ćufte ili sosove od divljači. Oduševiće vas.
I za kraj, naravno, deserti. Svaka torta, krofna, rolat ili biskvit postaće posebno ukusna ako za fil koristite džem od mediteranske kraljice voća - smokve.
Foto: jeahwan shin / Pixabay
Ostavite odgovor