Seme bundeve je ukusna i zdrava hrana bogata antioksidansima, mineralima, vitaminima i proteinima i odličan je izvor svih esencijalnih aminokiselina. Zbog odličnog nutritivnog profila i brojnih prednosti, poput snižavanja holesterola i antiinflamatornog dejstva, semenke bundeve se hiljadama godina koriste u medicinske svrhe, pa ih svakako treba uključiti u svakodnevnu ishranu.
Osušene semenke bundeve, zbog svog karakterističnog ukusa i hrskave teksture, odlično se slažu sa svim vrstama jela, a posebno sa salatama i supama, a sve informacije o njima i načinu sušenja, pripreme i čuvanja pročitajte u nastavku.
Priprema bundeve
U svetu postoji nekoliko stotina različitih vrsta bundeve. Zbog svog specifičnog izgleda, neke od njih se gaje isključivo u dekorativne svrhe, ali je većina jestiva, a njihovo meso, kao i koštice, pune su korisnih hranljivih materija. Za različite namene u kuhinji, kao i za sušenje samih semenki, ovo su neke od najboljih bundeva koje se mogu naći na našim predelima: Obična bundeva, Hokaido bundeva i Kaboča bundeva.
Da biste dobili najbolje plodove bundeve u sopstvenom uzgoju, i meso i semenke, važno je da znate nekoliko stvari o berbi bundeve.
Iako su dostupne od avgusta do marta, najbolje vreme za berbu bundeva je jesen, u oktobru i novembru kada su potpuno zrele. Koncentracija hranljivih materija u njima je tada najveća, a ukus najbogatiji. Najbolje ih je brati kada su potpuno zrele, pre prve pojave mraza. Dobru bundevu prepoznaćemo po tome što je čvrsta i teška, kora joj ne sija već je mat boje i tvrda je na dodir.
Izbegavajte bundeve sa mekom korom jer su obično vodenaste i bez ukusa. Takođe obratite pažnju na delove koji su oštećeni, natopljeni vodom ili zahvaćeni buđom. Kada je oštećena, bundeva se veoma lako pokvari. Posle berbe i čišćenja, zdravi i čvrsti plodovi se čuvaju na hladnom i tamnom mestu 2 - 3 nedelje, dalje od izvora toplote i jakog svetla. Kako bundeve i nakon berbe nastavljaju da dišu, ako usporimo ovaj proces pravilnim skladištenjem, produžićemo vek trajanja bundeve, kao i zadržati njen ukus i hranljivu vrednost. U ovom periodu bundeva se suši i gubi vlagu, a zatim je spremna za potrošnju ili dalje skladištenje na suvom mestu. Da bi se izvukli i osušili seme bundeve, u njemu moraju da sazrevaju 3 meseca nakon žetve.
Ako bundevu kupujemo u prodavnici, važno je da pazimo da je tvrda, čvrsta kora i bez oštećenja od ležanja ili transporta i plesnivih delova. Uverite se da bundeva koju kupite ima stabljiku. Bundeve bez stabljike mogu da budu kontaminirane parazitima ili truleži iznutra.
Obavezno proučiti pre pripreme!
Sušene semenke bundeve
Da bismo započeli proces sušenja semenki bundeve, potrebno je prvo izvršiti nekoliko pripremnih postupaka, posebno ako semenke vadimo iz cele bundeve. Prvo, potrebno je izabrati zdravu i zrelu bundevu u kojoj su semenke potpuno zrele. Proces vađenja semenki iz bundeve za dalju pripremu je veoma jednostavan: na vrhu zrele bundeve izrežite rupu u kori kroz koju se kašikom ili rukama vade semenke, a potom se stavljaju u cedilj i nekoliko puta isperu hladnom vodom, dok se ostaci mesa bundeve potpuno ne uklone. Dobro oprano seme više ne bi trebalo da bude klizavo pod vašim prstima. Zatim ih ostavite da se ocede u čistoj krpi. Nakon toga, bilo bi dobro ostaviti ih na svežem vazduhu nekoliko sati da se potpuno osuše.
Postoji nekoliko načina za sušenje semenki bundeve. Najbolji način je, naravno, sušenje na suncu, jer obezbeđuje prirodan proces isparavanja vlage tokom dužeg vremenskog perioda uz zadržavanje najveće moguće količine hranljivih materija unutar semenki. Međutim, dugovečnost ovog procesa je razlog da se pribegne drugim, bržim metodama, kao što je sušenje u rerni, na tiganju ili u mikrotalasnoj. Semenke se mogu posoliti po želji, a mogu da se dodaju i drugi začini za dobijanje egzotičnih ukusa stranih kuhinja: na primer, Amerikanci tokom sušenja u semenke dodaju smeđi šećer, kim i čili, Indijci kari, a Španci ih začinju crvenom paprikom. Pročitajte uputstva za svaki od postupaka sušenja u nastavku.
Sušenje semenki u dehidratoru
Sušenje semenki bundeve u dehidratoru nije komplikovano, ali u nastavku su neke stvari koje će vam pomoći da svaki put postignete odlične slane ili neslane semenke bundeve.
Isecite bundevu i uklonite semenke. Stavite belo seme bez ljuske u činiju. Uklonite sve čvrste komade pulpe što je bolje moguće. Isperite semenke u čistoj vodi, mešajući ih da biste uklonili višak pulpe bundeve. Prebacite semenke u posude za dehidrator i ostavite na sobnoj temperaturi jedan dan da se prirodno osuše pre samog procesa dehidratacije. Ako imate rešetkaste tepsije, savetujemo vam da na pleh stavite papir za pečenje da bi sprečili da kožica koja će otpasti sa semenki ne propada kroz njih.
Stavite ih u dehidrator i dehidrirajte na 40°C oko 8 sati ili dok se potpuno ne osuše. Probajte jednu semenku. Manje vremena ćete potrošiti na sušenje u dehidratoru ako ih dan ranije osušite na vazduhu.
Nakon što se dehidracija završi, primetićete da tanku providnu koru na semenkama, njih očistite ih i uklonite. Da biste to uradili, uzmite pleh sa semenkama i istresite ih u veliku činiju, malo protrljajte semenke rukama, a zatim ih vratite u poslužavnik. Uzmite fen za kosu i oduvajte. Lagane su i prilično ih je lako odvojiti.
Ovo je takođe vreme kada možete da ih posoliti. Da biste to uradili, moraćete da ih malo navlažite da bi se so zalepila. Umočite ruke u čistu vodu i protrljajte ih, a zatim pospite solju. Vratite ih u dehidrator na 1 sat da uklonite sloj soli i veću vlagu.
Sušenje semenki u rerni
Kada se osuši na vazduhu, poređajte semenke u veći metalni pleh, prethodno obložen papirom za pečenje. Stavite ih u rernu, zagrejanu na nisku temperaturu, maks. 80°C, za očuvanje arome i hranljivih materija. Ostavite ih da se osuše 25 - 30 minuta. Tokom ove procedure, obavezno obratite pažnju na podešavanje temperature vaše rerne. Kada površina semenki dobije žućkastu do zlatnu boju, isključite ju, izvadite ih i promešajte, pa vratite u rernu dok se ne ohlade.
Sušenje semenki u tiganju
Osušene semenke rasporedite u veliki tiganj u tankom sloju. Pržite ih na laganoj vatri bez poklopca, često mešajući da semenke ne zagore. Kada poprime bledo zlatnu boju, sklonite ih sa vatre i prebacite u drugu činiju da se ohlade. Nije preporučljivo ostavljati semenke u vrelom tiganju jer će se sasušiti.
Sušenje semenki u mikrotalasnoj
Rasporedite semenke na papirni peškir i stavite u mikrotalasnu koju ste podesili na maksimalnu snagu. Uključite mikrotalasnu na 2 minuta, a zatim uklonite i promešajte semenke. Zatim ih vratite na još 2 minuta, ali na prosečnu temperaturu. Ponavljajte postupak dok semenke ne dobiju bledo zlatnu boju.
Sušenje semenki na vazduhu
Sušenje semena na vazduhu i suncu je svakako najprirodniji način sušenja u kome ono samostalno i ravnomerno otpušta vlagu u nešto dužem vremenskom periodu, a to se može raditi na prozoru, u bašti, pa i na balkonu. Semenke bundeve rasporedite na širok poslužavnik u jednom sloju i ostavite na vazduhu i suncu 3 - 5 dana tokom kojih ih treba mešati i okretati da potpuno puste vlagu. Obavezno ih ostavite na potpuno suvom i prozračnom mestu, najbolje sa pristupom direktnoj sunčevoj svetlosti. Ako ih ostavite na vlažnom mestu, sam proces će da raje mnogo duže.
Upotreba u kuhinji
Kao samostalan obrok, sušene semenke bundeve mogu da budu odlična užina, u slanim, nesoljenim, biberom ili drugim začinjenim varijantama, u zavisnosti od vašeg ukusa. Mnogi ih vole i tostirane u rerni, poprskane sa malo maslinovog ili suncokretovog ulja. Odlično se slažu i sa mnogim drugim jelima koja ih upotpunjuju svojim orašastim ukusom i hrskavošću. Na primer, možete da ih izmrvite u kremaste supe ili salate za dodatnu hranljivu vrednost.
Jedan od najčešćih načina upotrebe semenki bundeve u kuhinji je kada se peče hleb: odlično se slažu sa tamnim i integralnim hlebom od nekoliko vrsta brašna, kao što su pir ili heljda, a mogu se kombinovati i sa drugim vrstama semenki za bolje ukuse i teksture.
Od njih se može napraviti i ukusan pesto kao dodatak testeninama i jelima od mesa i ribe, za šta je potrebno jednostavno iseckati semenke sa belim lukom i maslinovim uljem i svežim začinima po želji, poput korijandera i peršuna. Možete daih dodate i vašoj omiljenoj testenini ili rižotu ili ih posipate po grilovanom povrću poput tikvica ili patlidžana.
Svakako se mogu koristiti kao neobičan, ali ukusan dodatak slatkim jelima i poslasticama, pa možete i da ih pospete po sladoledu od burbon vanile, umešate u smešu za klasične kekse sa komadićima čokolade ili dodate u ovsene kolačiće sa suvim voćem.
Pravilno osušene semenke bundeve koje su potpuno oslobodile vlagu nisu problem za dugo čuvanje. Možete ih pakovati u kese otporne na vlagu, kao i u staklene, limene ili porcelanske posude. Ako se pravilno skladište, mogu da se čuvaju na suvom mestu mesecima.
Foto: Vural Yavaş / Pixabay
Ostavite odgovor