Bundeva je odlično jesenje povrće sa velikim potencijalom. Može se pripremiti na različite načine i koristiti kao samostalno jelo ili odličan prilog. Sveže bundeve same po sebi traju dugo, ali način prerade koji olakšava njihovu kasniju pripremu je u obliku pirea.
Kada pravite pire od bundeve, možete ga sačuvati i koristiti kasnije kad god poželite. Odlično je kada želite bogat i hranljiv obrok zanimljivog ukusa. Malo zaslađen, pire od bundeve brzo postaje ukusan desert. Ispod su recepti za slane i slatke verzije sosa od bundeve koje možete sami da napravite, kao i opcije trajanja i skladištenja.
Priprema bundeve
Vrste bundeve, osim po izgledu, razlikuju se po ukusu i teksturi. Kada birate savršenu vrstu bundeve za pire, važno je da izaberete mesnatiju i nešto slađu bundevu.
Bundeve su veoma zahvalno povrće koje se može dugo skladištiti i čuvati, a ni njihovo uzgajanje nije teško. Ako imate svoje bundeve u bašti, berite ih kada su potpuno zrele. Prepoznaćete zrelost po njihovoj prelepoj boji i zvuku. Kada ih dodirnete, trebalo bi da imaju zvonast, a ne tup zvuk. Takođe obratite pažnju na stabljiku. Ako je bundeva zrela, ona bi trebalo da bude delimično uvela. Operite i osušite bundeve koje ste odabrali. Čuvajte ih na suvom mestu, kao što je špajz, pa ih tako možete čuvati i do 6 meseci pre upotrebe. Zaštitite ih od smrzavanja. Očišćene i isečene, morate odmah upotrebiti ili zamrznuti.
Kupite voće koje vam najbolje izgleda. Ne postoje posebna pravila za izbor bundeve, ali izbegavajte one koje su počele da se kvare, a zaobiđite i one sa vidljivim oštećenjima. Većina oštećenja se manifestuje samo na kori, koja se na kraju uklanja ljuštenjem, ali nemojte rizikovati. Lako su dostupni u svim prodavnicama i pijacama.
Recepti
Pire od bundeve je glavni sastojak mnogih ukusnih jela. Lako se priprema, a njegove varijacije su brojne. Može se praviti od pečene ili kuvane bundeve, biti slatko ili slano, u zavisnosti od želje i namene. Zdravo je jesti ga samog, posebno ako tražite niskokalorično, a ukusno i sito jelo.
Za obradu, bundeva mora biti bez koštica. Možete sačuvati seme i koristiti ga kasnije. Grickalice su odlične, ali su kalorične, pa ih treba konzumirati umereno. Njihova priprema je laka. Operite koštice i osušite ih papirnim ubrusom. Poređajte ih u pleh i pecite 15 - 20 minuta u zagrejanoj rerni na 120°C.
U nastavku vam donosimo nekoliko recepata za pire od bundeve.
Obavezno proučiti pre pripreme!
Pire od bundeve
Klasični pire od bundeve se lako priprema, a potrebna vam je samo jedna bundeva i malo začina. Količina koju pripremite zavisiće od težine bundeve koju koristite, a možete je napraviti i u većim količinama od nekoliko bundeva.
Sastojci
- 1 bundeva
- So
- Biber
- Maslinovo ulje
Priprema
- Bundevu iseći na veće komade. Očistite pulpu i semenke i ogulite kožu.
- Na pleh stavite papir za pečenje i stavite očišćene komade bundeve. Prelijte komade sa malo maslinovog ulja, posolite i pobiberite po želji.
- Pecite bundevu dvadesetak minuta u zagrejanoj rerni na 200°C. Bundeva je gotova kada omekša.
- Pečenu bundevu izvadite iz rerne i ostavite da odstoji nekoliko minuta i da se malo ohladi.
- Stavite komade bundeve u blender i miksirajte dok ne dobijete pire.
- Možete dodati još malo maslinovog ulja ili kašičicu, dve maslaca. Ako je bundeva dobro pečena, nećete morati ništa da joj dodajete.
- Umesto blendera, bundevu možete izgnječiti i štapnim mikserom.
- Pire stavite u činiju po želji i čuvajte u frižideru.
- Ako nameravate da čuvate pire od bundeve u teglama u obliku zimnice, tegle morate sterilisati kao i njihove poklopce. Vrući pire stavite u vruće sterilisane tegle.
- Pire od bundeve možete dodatno pasterizovati, ako odlučite da ih čuvate u teglama, tako da izdrže i do nekoliko meseci.
- Stavite krpu ili novine u posudu i stavite tegle. Sipajte vodu do otprilike 2/3 visine tegle (pazite da ne sipate hladnu vodu na vruće tegle).
- Dovedite vodu do ključanja, a zatim smanjite toplotu. Polako kuvajte oko 45 minuta.
- Takođe možete zamrznuti svež, ali i potpuno ohlađen pire.
Slatki pire od bundeve
Pire od bundeve takođe može biti glavni sastojak za razne vrste dezerta kao što su mafini ili kolači. Priprema ovog pirea je identična prethodno opisanoj metodi, a razlika je u korišćenim začinima. Količina pirea koju dobijete zavisi od veličine bundeve.
Sastojci
- 1 bundeva
- Smeđi šećer
- Vanilin šećer
- Cimet
- Maslinovo ulje
Priprema
- Bundevu iseći na veće komade. Očistite unutrašnjost i semenke, pa ogulite kožu.
- Na pleh stavite papir za pečenje i stavite očišćene komade bundeve.
- Šećer, vanilin šećer i cimet pomešati sa maslinovim uljem i ostaviti da malo odstoji da se šećer istopi, pa preliti ili premazati komade bundeve.
- Pecite bundevu 20 minuta u zagrejanoj rerni na 200°C. Bundeva je gotova kada omekša.
- Pečenu bundevu izvadite iz rerne i ostavite da odstoji nekoliko minuta i da se malo prohladi.
- Stavite komade bundeve u blender i miksajte dok ne dobijete pire.
- Ako je smeša pregusta, dodajte još malo maslinovog ulja ili 1-2 kašičice putera. Ako je bundeva dobro pečena, nećete morati ništa da joj dodajete.
- Bundevu možete izgnječiti i štapnim mikserom.
- Pire stavite u činiju po želji i čuvajte u frižideru.
- Ako nameravate da čuvate pire od bundeve u teglama u obliku zimnice, tegle morate sterilisati kao i njihove poklopce. Vrući pire stavite u vruće sterilisane tegle.
- Pire od bundeve možete dodatno pasterizovati, ako odlučite da ih čuvate u teglama, tako da izdrže i do nekoliko meseci.
- Stavite krpu ili novine u posudu i stavite tegle. Sipajte vodu do otprilike 2/3 visine tegle (pazite da ne sipate hladnu vodu na vruće tegle).
- Dovedite vodu do ključanja, a zatim smanjite toplotu. Nežno kuvajte oko 45 minuta.
- Takođe možete zamrznuti svež ali potpuno ohlađen pire.
Pire od bundeve i krompira
Pire krompir je dobro poznato jelo, često na meniju kao omiljeni prilog. U ovom receptu krompiru se dodaje bundeva i stvara se nova, zanimljiva verzija pirea. U zavisnosti od vrste bundeve koju koristite, pire može imati i suptilnu slatku notu. Od ovih sastojaka dobićete oko pola kilograma pirea.
Sastojci
- 200 g bundeve
- 400 g krompira
- 100 ml mleka
- 2 - 3 kafene kašičice margarina ili maslaca
- So
Priprema
- Ogulite bundevu i krompir. Očistite bundevu od semenki.
- Iseckajte ih na manje komade.
- Stavite ih u činiju i sipajte toliko vode da ih potpuno pokrije. Posolite vodu po želji.
- Kuvajte bundevu i krompir dok ne omekšaju.
- Kada se skuvaju, procedite ih.
- Dodajte mleko i margarin ili maslac i još soli ako je potrebno. Mešajte ih dok ne dobijete pire. Možete ih mešati bilo kojim mikserom ili izgnječiti gnječilicom za krompir.
- Pire može da odstoji u frižideru nekoliko dana, a možete mu produžiti rok trajanja ako ga zamrznete sveže, ali potpuno ohlađeno.
Pire od bundeve i jabuka
Za slatki voćni pire, u bundevu se dodaju jabuke. Ova verzija pirea je odlična za razne slatke pite, štrudle i mnoge druge kolače. Recept sadrži jedan od sastojaka, cimet, koji je opcioni i ne morate da ga koristite ako niste njegov ljubitelj. Ako pravite veliku količinu pirea za zimnicu, možete dodati začine po želji samo u trenutku kada ga koristite. Od ovih sastojaka dobićete oko kilogram i po pirea.
Sastojci
- 1 kg bundeve
- 0,5 kg jabuka
- 0,5 kg šećera
- Cimet
Priprema
- Ogulite jabuke i bundevu. Jabuke očistite od koštica, a bundevu i od pulpe.
- Isecite ih na male komade i sameljite. Idealno je da ih sameljete u mašini za mlevenje mesa, ali možete koristiti i blender ili štapni mikser.
- Pripremite tegle u kojima nameravate da čuvate pire. Dobro ih operite, uključujući i poklopce, i stavite u rernu.
- Zagrejte rernu na 100°C i ostavite tegle i poklopce unutra najmanje 20 minuta da se sterilišu.
- U posudu stavite mlevenu masu, dodajte šećer i dobro promešajte. Smešu kuvajte na laganoj vatri, mešajući. Kada provri, uklonite penu.
- Kuvajte smešu najmanje 15 minuta. Kuvajte dok ne postignete željenu gustinu.
5 minuta pre kraja kuvanja dodati cimet po želji. - Tako dobijeni pire stavite u još vruće tegle. Čvrsto ih zatvorite, a zatim ih okrenite.
- Stavite ih u posudu koju ste prethodno obložili krpom i ostavite da se dobro ohlade.
- Pire čuvajte na suvom i tamnom mestu.
Upotreba u kuhinji
U zavisnosti od načina pripreme, pire može trajati nekoliko meseci. Domaći pire od bundeve najbolje je čuvati u sterilizovanim teglama. Kao što je prethodno opisano, dodatna pasterizacija, nakon skladištenja u tegle, obezbeđuje njegovo dugo trajanje. Čuvajte ga u podrumu ili špajzu, ili na tamnom, hladnom i suvom mestu kako biste obezbedili najdužu trajnost. Rok trajanja mu je oko 4 - 5 meseci.
Pire od bundeve i jabuke, ako ga stavite u sterilisane tegle i držite naopačke dok se ne ohladi, lako ćete ga i sačuvati. Najbolja mesta za takav pire su i ostavu ili podrum.
Pire od bundeve i krompira zahteva drugačije skladištenje. Može da stoji u frižideru 2 - 3 dana i u tom periodu treba da ga konzumirate. Ako ste napravili veću količinu, jednostavan način za čuvanje je da je zamrznete. Pire je najbolje zamrznuti istog dana kada ste ga napravili, kada je najsvežiji. Ostavite da se ohladi na sobnoj temperaturi, a zatim dodatno ohladite u frižideru 2 - 3 sata.
Dobro ohlađeni pire možete staviti u plastične kese sa patent zatvaračem ili u plastične posude za hranu koje možete staviti u zamrzivač. Konzumirajte ga zamrznutog u roku od 6 meseci. Pustite da se potpuno odmrzne pre upotrebe. Ako ga zagrejete, bitno je da se dobro promeša, a možete dodati i malo mleka ako se tekstura malo promenila usled smrzavanja.
Klasični pire od bundeve, kao i verziju sa jabukama, možete i zamrznuti. Dobro ohladite pre zamrzavanja, a zatim čuvajte u plastičnim kesama ili plastičnim posudama i zamrznite.
Pire od bundeve ima veoma živopisnu primenu u kuhinji u svim svojim oblicima. Koristi se samostalno, kao prilog ili kao dodatak mnogim prilozima. Jedno od najpopularnijih jela u kojima se koristi je supa od bundeve.
Foto: Rob Galloway / CC
Ostavite odgovor