Stevija je poznati prirodni zaslađivač koji je istorijski bio zabranjen za upotrebu i prodaju u nekim zemljama. Za one koji ne žele da jedu rafinisani šećer, odličan je izbor prirodnog šećera koji se gaji više od 1.500 godina kao zdrav zaslađivač, čak 40 puta slađi od šećera, ali sa manje kalorija.
Listovi stevije se koriste kao zaslađivač kao sušeni listovi u obliku praha, tableta ili kapi. Najčešće se priprema u domaćinstvu kao slatki rastvor kada se listovi potapaju u vodu, nakon čega se stajanjem formiše tečna stevija. Ali listovi stevije mogu se osušiti i zatim samleti i koristiti u obliku praha koji ima karakterističnu zelenu boju i gorko-slatki ukus.
Stevija se kao zaslađivač etablirala i u industrijskoj proizvodnji, pa je zanimljivo primetiti da veliki proizvođači pića poput koka-kole i pepsija umesto klasičnih šećera u ponudi imaju napitke koji sadrže steviju kao zaslađivač.
Priprema stevije
Stevija je biljka koja se seje u proleće, najčešće u maju jer ne podnosi mrazeve koji se mogu javiti u februaru i martu. Seje se uglavnom na otvorenom, a retko u saksijama ili plastenicima. Kao što smo ranije pomenuli, radi se o biljci koja uspeva uglavnom u toplijim krajevima pa je tokom rasta zeleno i zdravo lišće potrebno izlagati direktnoj sunčevoj svetlosti. Listovi veličine oko 5 cm beru se u kasnu jesen, ali svakako pre nego što biljka procveta. Cvetanje biljke ukazuje da je biljka ušla u odraslu fazu i da je spremna za berbu.
Berba se najčešće obavlja u septembru kada je nivo steviozida najviši. Ako uzgajate više biljaka, berite tako što ćete stabljiku odrezati iznad zemlje do visine od 15 cm. Ako imate samo jednu ili dve stabljike, onda je bolje da berete svaki list posebno. Listove berite u razumnim količinama da bi se biljka mogla regenerisati. Ako planirate da ju gajite trajno, najbolje je da je posadite u saksije koje ćete unositi u zagrejane prostore tokom hladnijeg vremena.
Ako želite da kupite biljku stevije, potražite je u specijalizovanim prodavnicama koje prodaju već zasađene biljke ili u prodavnicama zdrave hrane. Steviju u prahu kao gotov proizvod možete da kupite i u prodavnicama zdrave hrane, ako kojim slučajem ne želite ili ne smete da je sadite.
Listove stevije je najbolje sušiti u dehidratoru ili na vazduhu, a zatim samleti u blenderu i preporučuje se da se beru do 11 sati jer tada ima najkorisnije sastojke u listovima.
Sušenje stevije
Stevija u prahu, kao što ime kaže, sastoji se od osušenih listova stevije. Prašak koji nastaje nakon sušenja i mlevenja listova je zelene boje, a listovi se mogu sušiti na više načina, na vazduhu ili na suncu, u mikrotalasnoj, rerni ili dehidratoru, dok se u komercijalnoj proizvodnji biljka suši u specijalnim sušarama na temperaturama između 40 i 50°C dok vlažnost u biljci ne padne ispod 10%.
Sušenje na vazduhu
Listovi se mogu sušiti na vazduhu ili na suncu. Pošto se radi o listovima koji su posle berbe osetljivi na duže izlaganje suncu, treba ih držati na direktnom suncu najviše 2 sata. Listove posle berbe poređajte na pamučnu krpu ili na poslužavnik preko koga ste stavili pamučnu krpu ili gazu. Listove stavite na sunce i sušite najviše 2 sata, nakon čega ih pomerite na senovito mesto dok se listovi ne ohlade i ponovo stavite na sunce. Ponovo ga osušite na suncu 2 sata, pa vratite u hlad i ovaj postupak ponavljajte nekoliko puta dnevno naredna 2 - 3 dana. Tokom dana primenite prikazani postupak sušenja, a tokom noći listove čuvajte u prostoriji u kojoj nema vlage i koja je prozračna. Tokom sušenja listovi ne smeju doći u kontakt sa vlagom jer će doći do oksidacije. Listovi su spremni za odlaganje u kartonske kutije tek kada su suvi i lomljivi na dodir.
Sušenje u mikrotalasnoj
Listovi stevije mogu se sušiti u mikrotalasnoj pećnici i ovo je jedan od bržih načina sušenja. Slično je sušenju u rerni, ali umesto 3 - 4 sata sušenja biće vam potrebno 3 - 4 minuta da dobijete suvo lišće. Samo treba biti oprezan jer listovi mogu vrlo brzo da izgore i moraćete da ponovite ceo proces sušenja sa novim listovima.
Listove pre sušenja operite pod tekućom hladnom vodom i dobro osušite papirnim kuhinjskim peškirima. Zatim ih stavite na plitku ploču i stavite u mikrotalasnu i sušite na srednjoj temperaturi 30 - 60 sekundi. Proverite u kakvom su stanju listovi i ako se lome na dodir to znači da su suvi, a ako su još vlažni ponovite postupak dok se potpuno ne osuše i lome.
Sušenje u rerni
Ako listove sušite u rerni, operite ih pod mlazom hladne vode i dobro osušite papirnim ubrusom, pa poređajte na tepsiju obloženu papirom za pečenje. Zagrejte rernu na 40°C ili na najnižu moguću temperaturu i ostavite da se listovi osuše. Ostavite vrata rerne malo otvorena da bi para mogla da izlazi tokom sušenja. Sušite listove oko 3 - 4 sata i proverite ih tokom sušenja. Ako listovi nisu lomljivi na dodir, to znači da nisu suvi, i nastavite da sušite dok voda ne ispari iz njih. Kada se listovi osuše, izvadite ih iz rerne i ostavite da se ohlade.
Sušenje u dehidratoru
Ako imate dehidrator, sušenje listova stevije će vam biti veoma lako. Listove je potrebno složiti na rešetke dehidratora, ali ih je pre toga potrebno obavezno oprati i osušiti pamučnom krpom ili papirnim ubrusom. Stavite dehidrator na 40°C i ostavite da se listovi osuše oko 5 sati. Nakon određenog vremena, uverite se da su listovi suvi. Ako vidite da su još mokri, ostavite ih da se osuše dok ne postanu suvi i lomljivi. Nakon sušenja, osušene listove treba izvaditi iz dehidratora i ostaviti da se ohlade.
Obavezno proučiti pre pripreme!
Kako napraviti steviju u prahu
Za pripremu stevije u prahu potrebno je imati suve listove koje možete da pripremite na jedan od prethodno predstavljenih načina. Listove koje ste osušili u dehidratoru, rerni, mikrotalasnoj ili na vazduhu iseckajte mlinom za kafu ili blenderom. Najbolja opcija za seckanje je upotreba blendera jer je to jedan od najčešće korišćenih aparata u domaćinstvu i može se naći u svakoj kuhinji. Suvo lišće možete samleti i u malom kuhinjskom mlinu, ali kako su veoma skupi, ne preporuča se njihovo korišćenje jer bi u mlinu mogle ostati čestice lista ove slatko-gorke biljke, što može uticati na ukus brašna. Zato je najbolje koristiti električni mlin za kafu ili blender.
Mlevenje u mlinu za kafu
Ako imate mlin za kafu, možete i iseckati listove u njemu tako što ćete mašinu postaviti na najnižu granulaciju, dodati suvo lišće stevije u mašinu i uključiti je. Nakon što je uređaj završio mlevenje, uverite se da ste dobili prah. Ako niste zadovoljni teksturom mlevene stevije, ponovite postupak. Stevija u prahu koju dobijete biće maslinasto zelene boje iako nikada nećete dobiti tako fini prah kao kada kupite steviju koja se proizvodi u komercijalnoj proizvodnji.
Mlevenje u blenderu
Najčešći način pripreme praha stevije je mlevenje u blenderu, jer se ovim uređajem listovi mogu usitniti u sitne čestice. Tokom pripreme, suvo lišće stevije treba staviti u blender i uključiti ga na 1 - 2 minuta. Zatim promešajte steviju i ponovo blendajte dok ne dobijete čestice koje se iseckaju tako da se delovi listova ne vide. Ako je blender dovoljno jak, biće vam potrebno najviše 5 minuta da pripremite steviju u prahu. Nakon pripreme, prah možete odmah čuvati u hermetičkim posudama.
Upotreba u kuhinji
U prošlosti, stevija se u indijanskim plemenima koristila kao zaslađivač za suzbijanje gorkog ukusa raznih biljnih lekova i pića i zvala se listom slatkog meda. Vremenom je počeo da se koristi kao zaslađivač u pripremi poslastica upravo zbog malo kalorija koje sadrži, ali i slatko-gorkog ukusa. Za sve koji žele da smršaju ili su dijabetičari, trebalo bi da u ishranu uvrste steviju i da je koriste kao zaslađivač tokom pripreme pića i jela. Takođe se preporuča za konzumaciju osobama koje ne smeju da koriste rafinisane šećere ili su ograničeni njihovim unosom.
Osušeni listovi stevije čuvaju se u kartonskim kutijama i ostavljaju na suvim, hladnim i tamnim mestima. Nakon mlevenja listova prah treba čuvati u posudama koje se hermetički zatvaraju da ne bi dolazile u kontakt sa vlagom. Obično se čuva u kuhinjskim ormarićima, ali nikada ne držite posudu na mestu koje je direktno izloženo pari, jer će skupljati prašinu i može se pokvasiti. Pamučnom krpom obrišite posude u kojima čuvate prah pre skladištenja stevije u prahu kako biste bili sigurni da u posudama nema kapi vode koje bi mogle da pokvare sve vaše prethodne napore da pripremite ovaj zaslađivač.
Lekovita svojstva
Stevija je veoma korisna za ljudski organizam i koristi se za snižavanje šećera u krvi, a pritom ne utiče na insulin i snižava visok krvni pritisak. Konzumiranje stevije će smanjiti osećaj gladi i poboljšati varenje. Konzumacija stevije u prahu smanjuje žgaravicu i bolove u stomaku i eliminiše probavne smetnje. Osim za lečenje težih bolesti, korisna je i za estetske tretmane, jer ne može da bude osnova za bakterije i njihov razvoj i rast, pa samim tim ne utiče štetno na zube i odlična je za prevenciju karijesa. Antibakterijski efekat koji ima efikasan je u lečenju gingivitisa i sličnih oboljenja desni i usne duplje.
Foto: Romainbehar / Wikimedia
Ostavite odgovor