Senf se svrstava u grupu priloga za sendviče, razne sitne grickalice, ali i soseve ili čak mariniranja mesa. Iako je zapravo tačno reći da je senf zapravo namaz. U većini domaćinstava kupuje se upakovana u tegle, ali da li ste znali da možete i sami da ga napravite na veoma jednostavan način jer su dovoljna 3 sastojka za pripremu domaćeg senfa, a to su semenke dorčice, voda i sirće.
Hteli to ili ne, verovatno znate nekoga ko ne može bez ovog sosa i jede ga uz razna jela od mesa. Tokom konzumacije senfa treba biti oprezan, ali se često zanemaruje u kuvanju iako stimulativno deluje na disajne puteve, što je korisno u zimskim mesecima.
Priprema gorušice ili slačice
Postoje tri osnovne vrste slačice, a to su crna, smeđa i bela. Crna slačica ima izuzetno jak miris i ukus, a veličina semena je izuzetno mala i stvara poteškoće u berbi. Za razliku od crne, koji se ređe gaji, smeđa slačica se mnogo više gaji i ima gorko-začinski ukus. Bela ima najveće seme od sve tri navedene vrste, ali izuzetno slabe arome.
Gorušica se najviše sadi u Kanadi, ali i na našim prostorima. Voli tople i sunčane predele, ali je otporna i na niske temperature. Od trenutka sadnje do berbe kada će plodovi ili seme da budu spremni za preradu moraju proći najmanje 3 meseca. Bere se tako što se seme skida sa ljuske u kojoj je sve vreme sazrelo. Posle berbe, seme je potrebno osušiti i prosejati, odložiti u kese i čuvati na suvom mestu. Ovako upakovano i uskladišteno seme može se čuvati dugo godina.
Ako nemate priliku da sami posadite gorušicu, potražite ga u specijalizovanim prodavnicama koje prodaju začine i bilje. Kupljeno seme treba čuvati dobro zatvoreno u posudi na suvom, tamnom i hladnom mestu. Posebno obratite pažnju na to da ne bude na vlažnom mestu jer je seme osetljivo na vlagu.
Recepti
Senf se lako može podeliti na dve osnovne vrste, koje su blage i ljute. Blage sorte se proizvode od celih i neoljuštenih zrna slačice, a kod ljutih sorti potrebno je ukloniti omotač semena. S obzirom na to koju varijantu senfa želimo da napravimo, moramo pažljivo da odaberemo vrstu senfa, jer je poznato da crne vrste imaju jaču aromu koja stvara ljutinu u pripremi senfa.
Ako volite da dodajete začine i kombinujete različite ukuse tokom pripreme senfa, možete da dodate i razne začine, a neki od njih koji se najčešće dodaju su bosiljak, estragon, nana, zelena paprika, feferoni ili ljute pepričice i ren.
Obavezno proučiti pre pripreme!
Domaći senf
Sa samo nekoliko sastojaka možete da napravite sopstveni senf. Preporuča se upotreba semena i praha belog i veoma malo crnog senfa. Kada dozirate crni senf, morate pronaći balans doziranja. Za početak dodajte samo jednu malu kašičicu, a vremenom, ako vidite da je ukus preblag, pri sledećem pripremanju povećajte količinu crnog senfa uz proporcionalno smanjenje belog senfa.
Navedena količina sastojaka dovoljna je za 300 ml senfa. Ovde se predlaže da koristite 5 g crnog senfa, kojeg možete da dodate još, ali onda pazite da smanjite količinu belog senfa u prahu koji dodajete srazmerno dodatoj količini.
Sastojci
- 50 g semena belog senfa
- 50 g belog senfa u prahu
- 5 g crnog senfa u prahu
- 60 ml vode
- 60 ml alkoholnog sirćeta
- 2 kašičice soli
Priprema
- Pomešajte seme senfa i senf u prahu.
- Dobijenu smešu prelijte vodom i alkoholnim sirćetom i ostavite 24 sata.
- U pripremljenu smešu dodajte 2 kašike soli.
- Izmešajte sadržaj u blenderu do željene gustine.
- Čuvajte senf u tegli, dobro zatvorite i čuvajte u frižideru.
Senf sa medom
Ako ne volite previše začinjene ukuse, senfu možete da dodate med i dobićete zdrav, ali sladak sos. Navedena količina sastojaka dovoljna je za 500 ml senfa. Ovde se predlaže da koristite 150 g crnog senfa, kojeg možete da dodate više ili manje, ali onda pazite da srazmerno dodatoj količini smanjite ili povećate količinu belog senfa u prahu.
Sastojci
- 150 g crnog senfa
- 350 g belog senfa
- 120 ml jabukovog sirćeta
- 120 ml vode
- 1 kašika meda
- 1 kašika soli
Priprema
- U činiju stavite beli i crni senf i prelijte vodom i jabukovim sirćetom.
- Pokrijte i ostavite da odstoji 2 dana.
- Posle dva dana blenderom izmiksajte sadržaj i dodajte med i so, pa još jednom dobro izmešajte da se sve sjedini.
- Čuvajte senf u tegli, dobro zatvorite i čuvajte u frižideru.
Senf sa lavandom
Slično prethodnom receptu i ovaj recept za senf je malo egzotičniji, pa ćete uz dodatak lavande dobiti potpuno drugačiji ukus, ali i miris. Navedena količina sastojaka dovoljna je za 500 ml senfa. Predlažemo da koristite 150 g crnog senfa koji možete da dodate ili smanjiti, ali onda pazite da srazmerno dodanoj količini smanjite ili povećate količinu belog senfa u prahu koju dodate.
Sastojci
- 150 g crnog senfa
- 350 g belog senfa
- 120 ml jabukovog sirćeta
- 120 ml vode
- 1 kašika meda
- 1 kašika soli
- 1 kašika kurkume u prahu
- 1 kašika seckane lavande
Priprema
- U činiju stavite beli i crni senf i prelijte vodom i jabukovim sirćetom.
- Pokrijte tepsiju i ostavite da odstoji 2 dana.
- Posle dva dana blenderom izmiksajte sadržaj i dodajte med, kurkumu, lavandu i so, pa još jednom dobro izmešajte da se sve sjedini.
- Prebacite senf u teglu, dobro zatvorite i čuvajte u frižideru.
Upotreba u kuhinji
Pripremljeni senf se čuva na suvom i tamnom mestu, a nakon otvaranja mora da se čuva u frižideru, zbog čega ga je najbolje pripremati u manjim količinama. Nakon pripreme, preporuča se pojesti ga u roku od 3 meseca.
Senf je pre svega dobro poznat sos koji se jede uz meso, ali je u nekim kulturama poželjna njegova konzumacija u kombinaciji sa ribom. Pored mesa, čest je dodatak u sendvičima gde se koristi kao namaz ili u pripremi nekih jela od hleba gde se unutrašnjost takvih proizvoda premazuje senfom i dodaju razni mesni naresci.
Koristi se i u marinadama za meso, u kojima se meso premaže senfom i ostavi da odstoji, nakon čega se meso dalje termički obrađuje.
Foto: WordRidden / CC
Ostavite odgovor