Kim je poznat kao sastojak hrane koji poboljšava varenje i reguliše stomačne tegobe. Iako ima posebno jaku aromu i pomalo gorak ukus, uobičajen je začin u raznim jelima. U našim krajevima se naziva i livadski ili divlji kim. Lako ga je uzgajati čak i ako nemate baštu jer uspeva i ako je zasađen u saksiji. Ali uzgoj kima zahteva strpljenje jer ćete prve plodove moći da dobijete tek posle druge godine sadnje.
Priprema čaja od kima je veoma jednostavna i ako ne podnosite gorak ukus, dodavanjem meda ili šećera ublažićete njegovu gorčinu i aromu.
Priprema kima
Seme kima se bere u julu i avgustu pre potpunog sazrevanja, nakon čega se suše kako bi semenke kima mogle da se uklone. Pošto se radi o dvogodišnjoj biljci, pri branju možete i celu biljku izvući iz zemlje, ali za sakupljanje semena biće dovoljno da se odseče gornji deo stabljike.
Takođe možete seme kima kupiti i u prodavnicama, upakovano u plastične kese ili tegle. Prilikom kupovine uverite se da na ambalaži nema traga vlage i da na semenkama nema buđi. Seme treba da bude svetlo braon ili crno, u zavisnosti od vrste kima koju kupujete.
Sušenje kima
Sušenje kima se vrši na svežem vazduhu, mada je moguće sušiti ga i uz pomoć dehidratora ili rerne. Ako proces sušenja radite na prirodan način, izračunajte da će vam trebati oko mesec dana da dobijete suvo seme kima. Ako sušite kim u dehidratoru ili rerni, seme će se osušiti u roku od 4 - 6 sati.
Sušenje na vazduhu
Posle sečenja ploda ili štitova u kojima se nalazi seme, stabljike se vezuju u bukete i okače na senovitom i prozračnom mestu. Ispod buketa koji ste napravili stavite papir ili pamučnu krpu kako bi semenke tokom sušenja ispadale iz štitova i lakše ih bilo pokupiti. U svakom štitu nalaze se dva srpasta semena. Ako se jedna od štitnih žlezda ne otvori rukom, lagano ju pritisnite da dođete do semena.
Plod treba sušiti dok ne primetite da je većina semenki ispala iz štitaste žlezde. Proces sušenja na vazduhu može da potraje 2 - 3 nedelje, a seme je potrebno ostaviti da se suši na senovitom i prozračnom mestu još nedelju dana.
Ako imate papirnu kesu, u nju možete da smestite buket stabljike tako što ćete plod staviti u kesu prema dnu, dok je koren stabljike na vrhu. Vežite kesu za vrh stabljike i napravite nekoliko rupa u na kesi tako da vazduh može da cirkuliše. Okačite buket u prostoriji u kojoj nema vlage sa optimalnom temperaturom od 21 - 27°C. Posle 3 - 4 nedelje, protresite buket da bi oslobodili seme iz štitne žlezde. Odvežite kesu i uklonite stabljike, a seme možete da ostaviteu kesi neposredno pre toga, pogledajte da nije u kesu upao neki štit ili mahuna i izvadite ih. Čuvajte kesicu za seme na suvom i tamnom mestu.
Sušenje u dehidratoru
Kim se može sušiti i u dehidratoru tako da se štitne žlezde odvoje od stabljike i ređaju na poslužavnik. Stavite ih u dehidrator na najnižoj temperaturi, približno 30 - 40°C, i sušite u proseku oko 4 - 5 sati. Zatim ih izvadite iz dehidratora i proverite da li su semenke u njima dovoljno osušene (štitovi treba da budu napukli). Ako primetite da nisu, to znači da seme nije dovoljno suvo i nastavite da sušite još najmanje pola sata. Nakon što ih izvadite iz dehidratora, otvorite ih ili protresite da bi semenke ispale i pokupite ih i odložite u platnenu ili papirnu kesu.
Sušenje u rerni
Proces sušenja u rerni je sličan procesu sušenja u dehidratoru. Kim složite na tanjir i stavite u rernu na 40°C da se suši najmanje 4 - 5 sati, nakon čega je potrebno proveriti da li se plod otvorio i da li su semenke izašle. Ako ne, sušenje treba nastaviti sve dok seme ne izađe iz mahuna. Čuvajte ga u platnenim ili papirnim kesama. Ostavite vrata rerne malo otvorena tokom sušenja da bi para mogla da izađe iz rerne.
Čaj od kima
Čaj od kima možete da pripremite na brz način. Za 15 minuta imaćete napitak koji po želji možete da zasladite šećerom i medom, a ako želite da ublažite gorčinu dodajte malo mleka. Navedena količina sastojaka dovoljna je za jednu šolju od 240 ml čaja.
Sastojci
- 1 kašičica suvog semena kima
- 250 ml vode
Priprema
- U šerpu stavite vodu i ostavite da provri.
- U šolju stavite suvo seme kima i prelijte prokuvanom vodom.
- Ostavite da odstoji 5 minuta i čaj procedite cediljkom.
- Nakon ceđenja možete ga popiti.
Čaj od kuvanog kima
Čaj od kima može da se skuva u vodi da dobije što više lekovitih sastojaka i moraćete da ga pripremite dan ranije jer treba da odstoji preko noći. Navedena količina sastojaka dovoljna je za nešto manje od 1 l čaja.
Sastojci
- 1 l vode
- 3 kašike suvog semena kima
Priprema
- U činiju stavite vodu i stavite na šporet da provri.
- Nakon što voda proključa, dodajte osušeno seme kima i ostavite da se kuva 2 - 3 minuta.
- Skinite posudu sa šporeta i pokrijte poklopcem. Ostavite da odstoji najmanje 12 sati.
- Nakon što se slegne, čaj procedite kroz cediljku u teglu ili čajnik.
Skladištenje
Osušeno seme kima treba čuvati u platnenim kesama ili teglama. Samo treba paziti da seme kima ne dođe u kontakt sa vlagom i vodom jer to dovodi do kvarenja proizvoda i smanjenja kvaliteta. Seme kima nakon sušenja može se koristiti u roku od 4 godine ako se čuva u zatvorenoj tegli na hladnom, tamnom i suvom mestu. Ne čuvajte seme u frižideru ili zamrzivaču jer podstiče vlagu i buđ.
Skuvani čaj od kima (prethodno namočen preko noći) može da se čuva u frižideru 2 nedelje, dok se čaj pripremljen prelivanjem semenki ključalom vodom mora popiti u roku od jednog dana (idealno nekoliko sati).
Lekovita svojstva
Kim je biljka koja pomaže u ublažavanju probavnih i stomačnih tegoba, pa je poznata po delovanju na hemoroide, ali i u prevenciji i ublažavanju dijareje. Takođe ublažava bol i kamenje u bešici i bubrezima. Takođe je koristan u prevenciji crevnih parazita i nadimanja u crevima i stomaku.
Iako seme kima ima mnogo pozitivnih efekata na zdravlje, treba ga konzumirati u ograničenim količinama. Deca, trudnice i dijabetičari treba da se konsultuju sa lekarom pre upotrebe i pijenja čaja, a ne preporučuje se konzumacija čaja od kima 2 nedelje pre operacije.
Foto: Tamara Gak / Unsplash
Ostavite odgovor