Džem od šljiva je jedan od najpopularnijih voćnih namaza, a osim za doručak, idealan je kao namaz u palačinkama ili u istoj kombinaciji kao i za doručak u bilo koje doba dana.
Tradicionalni džem od šljiva priprema se sa šećerom, a naše bake su često znale da dodaju i malo mirisne vanile, ruma i cimeta. Pekmez od šljiva se priprema na šporetu, a poseban je i drugačiji od pekmeza po tome što u njemu moraju da se vide kore od šljiva. Mora da ima rustikalni izgled i nešto ređu teksturu.
Danas postoje i recepti za džem od šljiva bez šećera, kao i za pekmez od šljiva pečen u rerni. Domaćim, sveže ubranim šljivama obično nisu potrebni nikakvi dodaci da bi džem bio sladak i imao posebne arome. A ako želite da probate nešto novo, još ukusnije i slađe, pripremite ga uz dodatak čokolade.
Priprema šljiva
Za preradu u čatni, džem, pekmez, marmeladu, rakiju i druge prerađene, šljive se beru u fazi tehnološke zrelosti (na krošnji stabla je 5 - 10% mekih plodova šljive).
Berba šljive se odvija po toplom i suvom vremenu, u ranim jutarnjim ili kasnim večernjim satima, jer je tada u njima najpovoljnija količina šećera (13 - 16%) i količina suve materije (19 - 21%). U kontinentalnim predelima to je vreme od 10. do 20. septembra, a kada vegetacija kasni, rok se može pomeriti za oko 10 dana. Šljive se prvo beru za jelo, a zatim za preradu.
Ako nemate priliku da gajite šljive, pokušajte da nabavite domaće šljive od lokalnih uzgajivača za pripremu kompota, salate od šljiva, čatnija, džema, pekmeza, marmelade i drugih zimnica.
Birajte samo zdrave i neoštećene plodove, potpuno zrele. Nedovoljno zreli plodovi uglavnom nisu dobri za pravljenje proizvoda od šljiva (osim kompota) jer ne sadrže dovoljno šećera.
Recepti
Obavezno proučiti pre pripreme!
Džem od šljiva
Tradicionalni džem od šljiva koji je vaša baka verovatno zapisala u svoju svesku. Količinu šećera možete da smanjite ili povećate u zavisnosti od ukusa i slatkoće šljiva koje koristite za pripremu džema. Važno je da se džem ne zgusne previše, da bude malo ređi, a u teksturi mu se vide komadići šljive.
Sastojci
- 5 kg šljiva
- 600 g šećera
Opciono
- 1,5 kašike cimeta
- 100 ml ruma
- 2 mahune vanile
Priprema
- Šljive operite, prepolovite i uklonite koštice..
- Uzmite malo veću nelepljivu činiju i u nju ređajte jedan sloj šljiva, jedan sloj šećera, dok ne dođete do kraja.
- Stavite šljive da se kuvaju na srednjoj vatri.
- Možete da pripremite tri različite vrste džema - sa vanilom, cimetom ili rumom.
- Kada puste prvi sok, dodajte 1,5 kašike cimeta ili 2 mahune vanile po želji. Ako pripremate džem od ruma, dodajte ga u poslednjoj fazi kuvanja. Šljive možete odmah da odvojite u tri različite činije i pripremite tri varijante, a možete i sve navedene sastojke da stavite u isti džem.
- Nakon toga ostavite džem dok ne provri pa smanjite vatru. Džem sada treba lagano da kuva dok ne dobije željenu gustinu. Potrebno ga je često mešati da ne bi zagorelo.
- Pred sam kraj kuvanja dodajte rum po želji.
- Kuvajte ga oko 2 - 3 sata, a pred kraj kuvanja češće mešajte. Džem je gotov kada pada sa kašike u komadima.
- Pre nego što počnete da pripremate džem, pripremite tegle. Priprema tegli je jedan od najvažnijih koraka u pripremi džema. Nedovoljno čiste i nesterilizovane tegle mogu da budu razlog za brzu kvarljivost džema.
- Operite ih, dobro osušite i zagrejte u rerni na 110°C 20 minuta. Pažljivo ih izvadite iz rerne da biste izbegli opekotine. Vrući džem sipajte u vruće tegle, ali pazite da ne zaprljate ivice tegli.
- Zatvorite ih i okrenite na poklopac, ostavite da odstoje 10 minuta. Nakon toga vratite tegle u još toplu rernu i ostavite vrata malo otvorena. Ovako tegle sa džemom ostavite do sledećeg dana.
Džem od šljiva bez šećera
Lako možete da kuvate džem od šljiva bez šećera. Ne morate da brinete o slatkoći džema - dovoljne su samo zrele šljive. Zrele šljive sadrže veći procenat šećera, ali i vode, pa se pripremite da džem kuvate malo duže.
Ali možete da koristite i jedan trik koji će skratiti vreme kuvanja. U džem od šljiva možete da dodate i sitno iseckane jabuke sa ili bez šećera koji će da smanje dužinu kuvanja džema. Na 1 kg šljiva dodajte 100 g sitno iseckanih jabuka. Jedan od sastojaka jabuka je pektin, koji je zapravo prirodni zgušnjivač.
Džem od šljiva bez šećera potrebno je dobro skuvati da bi mogao dugo da stoji bez dodavanja konzervansa. Džem će poprimiti lepu boju i teksturu ako ga kuvate od nekoliko različitih vrsta šljiva.
Sastojci
- 3 kg šljiva
- 300 g jabuka
Priprema
- Oprane i očišćene šljive stavite u šerpu i kuvajte dok ne puste sok. U početku ih neće biti potrebno tako često mešati.
- Kada šljive puste sok, po želji dodajte sitno iseckane jabuke da biste ubrzali vreme kuvanja. Jabuka se mora oljuštiti i iseći na male komade ili naribati. Zatim kuvajte oko sat vremena.
- Dužina kuvanja džema zavisi od količine vode u šljivama i od toga koliku gustinu džema želite da postignete.
- Tokom kuvanja, šljive će se iskidati na komade i na kraju poprimiti izgled džema.
- Gotov džem sipajte u prethodno sterilisane tegle i čuvajte.
Pečeni džem od šljiva
Iako se džem obično kuva, lako se može ispeći u rerni. Najveća prednost pripreme džema u rerni je to što ne morate da ga stalno mešate, tako da možete uštedeti dosta vremena.
Sastojci
- 4 kg šljiva
- 400 g šećera
Opciono
- 4 kesice vanilin šećera
- 2 kašike cimeta
- 1 kašika ruma
Priprema
- Šljive operite i očistite od koštica i po želji isecite na četvrtine. Ako želite rustičniji izgled džema, sa većim komadima šljive i uočljivom kožicom, ostavite ih samo prepolovljene.
- Rernu zagrejte na 180°C i dok se rerna zagreva pripremite šljive za pečenje.
- Na tepsiju stavite papir za pečenje i na njega poređajte šljive. Dodajte šećer i po želji vanilin šećer, cimet i rum. Sve dobro promešajte da šećer i ostali sastojci dobro legnu sa šljivama i stavite u rernu.
- Nakon što se šljive peku pola sata, puštaće dosta soka i sadržaj će izgledati tečno. Promešajte i pecite još oko 1,5 sat. Svakih pola sata mešajte šljive jer će smeša postati gušća.
- Na kraju, ako želite nešto manje komade šljive, džem možete da usitnite štapnim mikserom. Ako ne, imaćete malo veće komade šljive.
- Dodajte rum po želji i pecite još pola sata.
- Kada je džem gotov, još vruć sipajte u sterilisane i zagrejane tegle. Tegle dobro zatvorite i ostavite džem da se postepeno hladi.
Pečeni džem od šljiva bez šećera
Pekmez od šljiva u rerni možete da pripremite samo sa jednim sastojkom - slatkim i zrelim plodovima šljive koji će pekmezu da daju potrebnu slatkoću. Pokušajte da ga pripremite u prirodnom obliku, jer će njegova bogata aroma, ukus i miris šljive biti još izraženiji.
Sastojci
- 5 kg šljiva
- Prstohvat soli
Priprema
- Za pripremu džema od šljiva bez šećera u rerni obavezno koristite zrele šljive. Ako ćete koristiti šljive koje nisu potpuno zrele, džem bi mogao da bude malo kiseliji. U tom slučaju razmislite o dodavanju šećera.
- Dodajte prstohvat soli na 1 kg šljiva da biste pomogli razgradnji fruktoze iz voća.
- Stavite šljive na tepsiju i u zagrejanu rernu na 200 °C.
- Dok se šljive peku, povremeno ih promešajte da ne zagore. Tokom pečenja šljive će pustiti sok koji će tokom pečenja ispariti.
- Džem od šljiva je gotov kada skoro sav sok od šljiva ispari. Izvadite šljive iz rerne i ostavite malo soka jer će se džem kada se ohladi, još malo da stisne, što znači da će mu tekstura biti gušća.
- Džem je potrebno peći oko 2 sata. Pre nego što džem sipate u tegle, promešajte ga da se slegnu svi sastojci - sok i pečene šljive.
Džem od šljiva i čokolade
Ako želite da obogatite džem od šljiva da bude još ukusniji i slađi - dodajte malo crne čokolade i kakao. Kada se spoje slatke šljive i gorka čokolada i kakao, dobićete odličan domaći namaz idealan za mazanje na hleb ili palačinki.
Sastojci
- 3 kg šljiva
- 5 šoljica šećera
- 80 g kakaoa
- 160 g crne čokolade (85%)
- 80 ml limunovog soka
Priprema
- Šljive dobro operite, očistite i prepolovite.
- Kakao pomešajte sa jednom šoljom šećera, a ostatak šećera pomešati sa šljivama i limunovim sokom i stavitr u posudu da provri.
- Kada smesa provri, dodajte kakao koji ste prethodno pomešali sa šećerom i kuvajte uz povremeno mešanje. Moraćete da ga kuvate 2 - 3 sata.
- Ako niste sigurni koliko je potrebno da se kuva, uzmite jednu supenu kašiku i stavite je na tanjir, a zatim u zamrzivač. Ostavite da odstoji 2 minuta i ako se za to vreme napravi opna na pekmezu, gotov je!
- Nakon što ste završili sa kuvanjem, u gotov džem dodajte crnu čokoladu iseckanu na kockice i kuvajte još malo.
- Kada se čokolada otopi, vrući džem sipajte u tegle.
Upotreba u kuhinji
Nakon što ste skuvali džem i spremili ga u prethodno sterilisane tegle - najčešće se vruć sipa u tegle koje se zatim postepeno hlade, potrebno ga je pravilno čuvati da što duže stoji.
Čuvajte džem od šljiva na tamnom i hladnom mestu. Kada ga otvorite, potrošite ga za nekoliko dana i držite ga sve vreme u frižideru. Preporuča se da izaberete manje tegle za čuvanje džema jer će tako duže da ostane svež.
Foto: mac231 / Pixabay
Ostavite odgovor