Na našim prostorima šljiva se od davnina tradicionalno koristi za pripremu raznih vrsta zimnice. Iako se od nje najčešće prave džem, pekmez i kompot, kao i čuvena šljivovica - rakija od šljiva, nećete pogrešiti ako pripremite domaći sok od šljive. Ako ga nikada ranije niste pripremali, moramo napomenuti da se jednostavno i lako pravi, a zauzvrat ćete dobiti lekoviti sok.
Pre nego što počnete da pripremate sok od šljive, proverite kada su šljive spremne za berbu i koja je sorta šljive najbolja za pripremu soka. Pored navedenog, naučite nešto o opštim karakteristikama šljive i još više se približite ovom ukusnom i zdravom voću.
Priprema šljive
Za preradu u čatni, džem, pekmez, rakiju i druge zimnice, šljive se beru u fazi tehnološke zrelosti (kada je na krošnji stabla 5 - 10% mekih plodova šljive).
Berba šljive se odvija po toplom i suvom vremenu, u ranim jutarnjim ili kasnim večernjim satima, jer je tada u njima najpovoljnija količina šećera (13 - 16%) i količina suve materije (19 - 21%). U kontinentalnim predelima to je vreme od 10. do 20. septembra, a kada vegetacija kasni, rok se može pomeriti za oko 10 dana. Šljive se prvo beru za jelo, a zatim za preradu.
Ukoliko nemate mogućnost da uzgajate šljive, možete da nabavite i kvalitetne i zdrave plodove za pravljenje kompota od šljiva na pijaci ili u prodavnicama.
Birajte samo zdrave i neoštećene plodove, potpuno zrele. Nedovoljno zreli plodovi uglavnom nisu dobri za pravljenje zimnice od šljiva (osim kompota) jer ne sadrže dovoljno šećera.
Recepti
Pripremili smo nekoliko recepata, jedan klasičan za gust sok od šljive pripremljen sa konzervansom - ako želite da budete sigurni da se neće pokvariti i da će izdržati do sledeće sezone, jedan recept za sok od šljive bez konzervansa, zatim sok od šljive bez šećera (koji će verovatno oduševiti one koji se pridržavaju dijete i žele samo prirodne proizvode) i recept za smrznuti sok od šljiva koji će verovatno oduševiti one koji imaju zalihe šljiva u zamrzivaču, a piju osvežavajući domaći sok od šljiva.
Obavezno proučiti pre pripreme!
Sok od šljiva
Ako želite da osetite pun ukus šljive u soku, ovaj recept je za vas! Priprema se od celih plodova šljive, bez ceđenja kroz gazu ili cediljku. U takvom soku će ostati sve najbolje od šljive, njenih vlakana i hranljivih materija.
Sastojci
- 5 kg šljiva
- 700 g šećera
- 3 kesice limunske kiseline
- 1 vrećica konzervansa
- 5 l vode (može više ili manje)
Priprema
- Šljive operite, uklonite košticu i prepolovite ih.
- Kuvajte ih na umerenoj vatri dok ne omekšaju, pa ih izvadite iz vode i blendajte. Nakon toga vratite šljive u vodu u kojoj su se kuvale i dodajte preostale sastojke - šećer, limunsku kiselinu i konzervans.
- Kuvajte kratko (oko 15 minuta) i sipajte u prethodno sterilisane i zagrejane staklene flaše.
- Umotajte tegle sa sokom u ćebad i ostavite ih da se postepeno ohlade.
- Količinu šećera, limunske kiseline i vode možete podesiti po želji. Količina svih sastojaka zavisiće od toga da li želite slađi ili kiseliji sok i gušću ili malo ređu teksturu.
Sok od šljive bez konzervansa
Pošto ovaj recept sadrži šećer, na početku ćemo napomenuti da količina šećera zavisi isključivo od vašeg ukusa i slatkoće šljiva. Ako želite da izbegnete velike količine šećera u soku, birajte slatke, sočne i krupne plodove. Isto važi i za pripremu ostalih proizvoda od šljive.
Sok od šljive bez šećera možete nadograditi raznim aromatičnim začinima po svom ukusu. Mirisni plodovi šljive odlično cse kombinuju sa cimetom, muškatnim oraščićem, karanfilićem ili đumbirom.
Sastojci
- 3 kg šljiva
- 500 g šećera
- 2 kesice limunske kiseline
- 9 l vode
Priprema
- Za pripremu soka , šljive je potrebno dobro oprati.
- Šljive prepolovite i uklonite koštice. Budite pažljivi i dobro ih pregledajte i očistite.
- Odstranite sve oštećene delove i pazite da slučajno ne zalutaju i trule šljive među zdrave plodove jer bi to moglo da vam uništi ceo sok.
- Prebacite šljive u šerpu u kojoj ćete kuvati sok i prelijte ih vodom. Kuvajte ih na srednjoj vatri oko pola sata taman da omekšaju.
- Sklonite sa ringle i odmah, još vruće, usitnite štapnim mikserom ili blenderom.
- Nakon toga vratite blendane šljive u vodu u kojoj su se kuvale. Odlučite da li želite gust ili bistar sok od šljive.
Bistri sok od šljive
Da biste dobili bistar sok od šljive, dobijenu mešavinu seckanih šljiva i vode treba procediti kroz gustu gazu.
Gusti sok od šljive
Ako više volite gusti sok od šljive, ne morate da ga cedite. Ostavite tako kašasto i nastavite sa procedurom.
Posle toga u sok od šljiva dodajte limunsku kiselinu i šećer po želji. Vratite smešu na šporet, na umerenu temperaturu i ostavite da kuva još 20 minuta. Povremeno mešajte da ne zagori.
Pre nego što sipate sok u tegle flaše, dodajte karanfilić, cimet, đumbir ili neki drugi aromatični začin po želji.
Sipajte sok u prethodno sterilisane staklene flaše i dobro zatvorite. Umotajte ga u ćebad i ostavite da se postepeno ohladi na sobnu temperaturu.
Sok od šljiva možete pripremiti i od veće količine šljiva, a u tom slučaju ne zaboravite da povećate količinu ostalih sastojaka.
Sok od šljive bez šećera
Iako se u većini recepata ističe da se sok od šljive nakon sipanja u tegle umotava u ćebad u kome se postepeno hladi, ako želite da budete sigurni da će dugo ostati svež i da se neće pokvariti, preporučujemo da pasterizujete odmah nakon kuvanja.
Smrznuti sok od šljive
Od smrznutih šljiva lako možete da pripremite i sok od šljiva. Ako imate šljive u zamrzivaču i volite sok od šljiva, samo ih izvadite i od njih pripremite domaći sok od šljiva.
Smrznute šljive će dati još više soka nego sveže, a sok pripremite po nekom od navedenih recepata (sa ili bez šećera).
Upotreba u kuhinji
Kada se sok ohladi, čuvajte ga u ostavi na tamnom, suvom i hladnom mestu. Takođe možete da ga držite u frižideru kako biste bili sigurni da se ne pokvari i da duže ostane svež. Ako pripremate sok od šljiva bez šećera, držite ga sve vreme u frižideru do upotrebe.
Pasterizovani sok od šljive (čuvan u vrućim flašama i umotan u ćebad dok se postepeno ne ohladi) može se čuvati do 7 meseci. Ali pošto je veoma ukusan, teško da ćete mu odoleti toliko dugo.
Nakon otvaranja, potrošite sok u roku od nekoliko dana i obavezno ga čuvajte u frižideru.
Sok od šljive se najčešće koristi u kuhinji kao samostalno piće, ali ga možete koristiti u svim receptima za deserte koji zahtevaju sok od šljiva, na primer kolač od šljiva koji možete poprskati domaćim sokom.
Kombinujte sa više vrsta voća kao što su jabuka ili kruška da biste dobili bogatiji i raznovrsniji ukus soka. Najbolje će biti ukusno sa dodatkom limuna, a ako želite da ga obogatite, dodajte mu rum.
Foto: Bru-nO / Pixabay
Ostavite odgovor