Kompot od šljiva uvek je dobro imati u ostavi. Možete da ga koristite tokom cele godine u raznim receptima, a priprema se brzo i lako.
Budite oprezni pri izboru voća,jer se kompot od šljiva za zimnicu priprema isključivo od zdravih šljiva. Preporuča se upotreba čvrstih plodova i nedovoljno zrelih jer su najbolji za pripremu kompota. Uklonite sve te trule ili oštećene plodove.
Gotov kompot od šljiva možete da koristite za pripremu raznih poslastica, od sladoleda do kolača, za pravljenje knedle ili za oplemenjivanje žitarica za doručak tokom zime kada većina sezonskog voća nije dostupna. Samo ga izvadite iz ostave i uživajte u plodovima leta kad god želite!
Priprema šljiva
U našim predelima za preradu i za zimnicu najčešće se gaje sorte šljive: Bistrica i Stenli.
Svi se slažu da je za pripremu proizvoda od šljive najbolja šljiva koja se ubere u sopstvenom voćnjaku. Samo tako možete da budete sigurni da ste ubrali voće koje nije tretirano pesticidima. Iako se za pravljenje zimnice preferira zrelo voće, za pripremanje kompota od šljiva birajte samo nezrelo, zdravo i neoštećeno voće.
Šljive se beru po toplom i suvom vremenu, u ranim jutarnjim ili kasnim večernjim satima, jer je tada količina šećera u šljivama najpovoljnija - od 13 do 16%. U kontinentalnom području je otprilike od 10. do 20. septembra, a kada vegetacija kasni, rok se može pomeriti za oko 10 dana. Šljive se prvo beru za jelo, a zatim za preradu.
Ukoliko niste u prilici da uzgajate šljive, možete da dobijete i kvalitetno i zdravo voće za pravljenje kompota i drugih zimnica. Posetite pijacu i pokušajte da nabavite domaće šljive od lokalnih uzgajivača.
Recepti
Obavezno proučiti pre pripreme!
Domaći kompot od šljiva
Ovo je jedan od najbržih načina pripreme kompota od šljiva za zimnicu, a razlog tome je mala količina konzervansa. Ako vam nedostaje vremena, iskoristite ga i za kratko vreme iz ostave dobićete jednu od najukusnijih zimnica.
U ovom receptu za pripremu kompota od šljiva koriste se cele šljive. Plodovi moraju da budu neoštećeni, zdravi, čvrsti i nezreli.
Sastojci
- 5 kg šljiva
- 500 g šećera
- 2 l vode
- 1 kašičica konzervansa
Priprema
- Šljive dobro operite i uklonite stabljike, a koštice možete, a i ne morate da izvadite.
- U šerpi kratko prokuvajte vodu i šećer (10 - 15 minuta) i dodajte šljive te kuvajte 3 minuta, pazeći da ne popucaju.
- Pripremite čiste i sterilisane tegle i u njih stavite kuvane šljive.
- Poređajte ih do 2/3 površine tegle i prelijte ostatkom sirupa dobijenog postupkom kuvanja šljiva.
- Na kraju dodajte jednu kašičicu konzervansa, zatvorite tegle i stavite u debelu krpu ili omotajte ćebetom da se postepeno hlade.
Kompot od šljiva bez konzervansa
Za pripremu ove zimnice neće vam trebati konzervans. Priprema je takođe jednostavna, a šljive se kuvaju samo 3 - 4 minuta. Proces pasterizacije je nešto duži, ali pošto nema konzervansa, u ovom slučaju je neophodan.
Kompot od šljiva možete da pripremite od celih šljiva sa prethodno uklonjenim košticama, a možete i da ih prepolovite ili iseckate na komade. Pre pripreme kompota, šljive dobro operite i uklonite stabljike. Ako ćete koristiti cele šljive, izbodite ih iglom na pet do šest mesta da ne popucaju pri pasterizaciji.
Sastojci
- 3 kg zrelih šljiva
- 300 g šećera
- 3 l vode
Opciono
- Malo cimeta
- Karanfilić
Priprema
- Nakon što ste pripremili šljive za pripremu kompota, zagrejte vodu u velikoj šerpi do ključanja i dodajte šećer. Kratko provrite, pa dodajte šljive.
- Beli šećer u ovom receptu možete da zamenite zdravijim varijantama. Preporuča se smeđi šećer od trske, breza ili kokosov šećer. Takođe možete i da smanjite količinu šećera po potrebi.
- Smanjite vatru i kuvajte šljive 3 - 4 minuta. U ovom trenutku možete da dodate i malo cimeta ili karanfilića po želji.
- Uzmite šuplju kašiku da uhvatite šljive, ali ne i sok, i poređajte ih u unapred pripremljene i sterilisane tegle.
- Tokom slaganja šljiva u tegle, okrenite ih tako da je prerezani deo prema dole.
- Punite šljive u tegle dok ne dosegnete nešto više od polovine, a zatim na njih stavite mrežicu. Preostali deo tegle napunite sokom u kome su se kuvale šljive.
- Tegle poređajte u veliku šerpu da se ne dodiruju (mogle bi da popucaju) i umotajte ih u kuhinjske krpe. Sipajte vodu u šerpu i kuvajte na srednjoj vatri dok voda ne provri. Nakon toga smanjite vatru i ostavite da ključa još 15 - 20 minuta.
- Ugasite vatru, ostavite kompot u teglama da se postepeno hladi.
Kompot od šljiva možete da pripremite i sa dodatkom drugog voća, kao što su jabuke, breskve, nektarine. Podesite sastojke količini šećera i dobićete ukusne varijante mešanog kompota od šljiva.
Kompot od šljiva bez šećera
Ako želite da pripremite zdraviju verziju kompota bez šećera i konzervansa, zamenite ih medom i mirisnom vanilom. Tokom pripreme kompota po ovom receptu, prijatan miris vanile, meda i šljiva proširiće se vašom kuhinjom, a privuće i najmlađe.
Sastojci
- 6 kg šljiva
- 1 štapić vanile
- 4 limuna
- 3 l vode
- Med
Priprema
- Šljive operite, uklonite stabljike i uklonite previše mekane, trule i oštećene plodove.
- U šerpu sipajte vodu, dodajte isečen limun i štapić vanile i kratko prokuvajte (1 - 2 minuta).
- U međuvremenu pripremite tegle. Tegle i poklopci namenjeni za čuvanjne kompota moraju da budu besprekorno čisti. Jedan od načina za sterilizaciju tegli je da ih operete i nakratko stavite u rernu da se osuše na temperaturi od 150°C.
- U drugu šerpu stavite staru krpu ili stolnjak, pritisnite je uz dno i ivice i u nju sipajte 2 litra vode. Stavite na umerenu vatru da se tečnost postepeno zagreva dok slažete šljive u tegle.
- Šljive rasporedite do 2/3 tegle, prelijte ih sirupom (prokuvanom mešavinom vode, vanile i limuna) i u svaku teglu dodajte po 2 kašike meda.
- Zatvorite tegle i pažljivo ih stavite u posudu sa vodom. Tako ih kuvajte pola sata.
- U međuvremenu pripremite ćebad i gotove tegle kompota okrenite na drugu stranu i složite na ćebad. Pokrijte ih ćebetom i ostavite dok se potpuno ne ohlade, najbolje preko noći.
- Sutradan poređajte kompot u ostavu i koristite po potrebi.
Upotreba u kuhinji
Ako pripremite kompot od šljiva ponašim receptima, moćete da ga čuvate dugo. Naravno, ako ga čuvate na suvom, tamnom i hladnom mestu. Kada ga otvorite, potrošite ga u roku od 1 - 2 dana. Ako ne možete brzo da ga potrošite, čuvajte ga u manjim teglicama, dovoljnim za jedan obrok ili za šta god koristite kompot.
Foto: Heidelbergerin / Pixabay
Ostavite odgovor