Maslačak je biljka koja raste svuda. U narodu je nadaleko poznata, ali i lekovita, zbog čega se često koristi u kulinarstvu i medicini. Žuti cvet koji se pretvara u leteće seme i šuplja stabljika su bili naša omiljena igra, ali kada zdravlje postane prioritet, važniji su nam lekoviti sastojci ove biljke.
Med od maslačka ne prave pčele i nije pravi med. Kod kuće možete da napravite sirup koji neće da bude pravi med, ali će imati slična lekovita svojstva kao pravi. Iako je maslačak korov i stvara probleme u baštama i travnjacima, ipak ima pozitivnije karakteristike.
Priprema maslačaka
Postoje razne vrste maslačka, čak 2.290, ali na našim prostorima je najpoznatiji i najrasprostranjeniji širokolisni maslačak i raste na oranicama, pašnjacima i livadama. Iako postoji mnogo vrsta maslačka, nema velike razlike između njih. Jedina razlika je vidljiva u veličini cvetne glavice, koja je manja što je nadmorska visina veća. Takođe postoji mala razlika u obliku listova u odnosu na vrstu. Neke vrste imaju mekše listove dok su kod drugih listovi uži i čvršći s obzirom na klimatske uslove u kojima raste.
Širokolisni maslačak se može naći na livadama i pašnjacima. Ima prosečnu visinu od oko 20 cm i, kao i sve vrste maslačka, ima žuti cvet sa sitnim listovima. Pošto je rasprostranjen, moćete da ga nabavite u vašem kraju.
Maslačak se ne gaji kao posebna biljka za setvu, iako je moguće. Umesto toga, berite ga na livadi ili pašnjaku daleko od naseljenih mesta ili puteva. Med se priprema od žutih cvetova koje berete kada je sunčano i suvo vreme i ujutru dok su cvetovi još otvoreni. Posle berbe, cveće iskoristite odmah i ne čekajte više od 12 sati od berbe do pripreme meda.
Recept
Med od maslačka je posebna vrsta slatke zimnice zbog dugog procesa pripreme koji traje od 2 sata do 2 dana. Oštar ukus ovog meda ne odgovara svima, pa će vam biti potrebno određeno vreme da se naviknete na konzumaciju ove vrste meda.
Boja meda varira od intenzivne zlatno žute do tamno žute, pa čak i braon. Što je svetlija nijansa meda, to je veća čistoća. Naravno, ove informacije o boji odnose se na med od maslačka koji proizvode pčele. Med koji ćete napraviti sami imaće jak ukus, biće srednje slatkoće i ostaviće oštar ukus u ustima koji je pomalo osvežavajući.
Ukus i miris meda daće maslačak, koji je kao biljka sam po sebi gorak, pa budite spremni na kombinaciju slatkog i gorkog ukusa.
Obavezno proučiti prije pripreme!
Med od maslačka
Priprema domaćeg meda od maslačka nije tako jednostavna kao priprema nekih drugih vrsta meda. Moraćete malo više da se potrudite jer proces kuvanja meda može da potraje i do 4 sata. Zato se naoružajte sastojcima i strpljenjem.
Ubrane cvetove maslačka pre kuvanja morate da odvojite, odnosno da odvojite latice od ostatka cveta jer su vam za pripremu ovog meda potrebne samo latice. Zbog velike količine potrebnih latica, ovaj deo pripreme sastojaka oduzima najviše vremena.
Navedena količina sastojaka dovoljna je za čuvanje u tegli od 740 ml, imajući u vidu da količina meda zavisi od dužine kuvanja i gustine koju ste postigli, a zapremina tegle treba da bude minimalno 330 ml. Voda će ispariti tokom kuvanja pa ćete dobiti količinu meda koja neće ispuniti teglu do vrha.
Sastojci
- 4 šolje latica cveta maslačka
- 4 šolje vode
- 2 i po šolje šećera
Priprema
- Latice, koje ste prethodno odvojili od cveta maslačka, dobro operite pod mlazom hladne vode i ocedite u cedilu. Obavezno uzmite dovoljno malu cediljku da vam latice ne bi skliznule u odvod.
- Latice i vodu stavite u posudu, na šporet i ostavite da provri.
- Nakon što voda i latice proključaju, ostavite smešu da se kuva na laganoj vatri 30 minuta.
- Sklonite posudu sa šporeta i ostavite da odstoji najmanje 6 sati.
- Prethodno ohlađenu smesu ocedite kroz krpu ili cediljku. Bacite latice, a smešu ili tečnost koja je ostala nakon kuvanja ponovo stavite u činiju i kuvajte na šporetu.
- Zagrejte tečnost na laganoj vatri dok ne provri. Kada provri, počnite da dodajete šećere i sve vreme mešajte dok se šećer potpuno ne istopi.
- Kada se šećer otopi, ostavite smesu da se kuva na laganoj vatri. Tečnost mora da ključa dok se ne zgusne, čak i do 4 sata.
- Povremeno mešajte da proverite koliko je tečnosti isparilo, a koliko se meda zgusnulo.
- Kada ustanovite da je smeša dovoljno gusta, odnosno kada podignete kašičicu i med curi u tankom mlazu, skinite ga sa šporeta.
- Tegle zagrejte u rerni i sterilišite, pa u njih sipajte med, zatvorite poklopcima i čuvajte na hladnom i tamnom mestu.
Med od maslačka bez šećera
Zdravija varijanta bez šećera koja je najsličnija prirodnoj vrsti meda od maslačka je ona pripremljena sa pravim pčelinjim medom. Tokom pripreme koristite pčelinji med neutralnog ukusa, kao što je cvetni ili livadski. Navedena količina sastojaka dovoljna je za 1,5 kg meda od maslačka.
Sastojci
- 1,5 kg pčelinjeg meda
- 150 svežih cvetova maslačka
- 1 litar vode
- 2 domaća, neprskana limuna
Priprema
- Cvetove maslačka dobro operite pod mlazom hladne vode. Stavite vodu u činiju i stavite cveće u nju.
- Sutradan procedite cvetove maslačka i bacite vodu.
- Stavite cvetove maslačka u činiju. Operite i isecite limun na kriške i stavite u činiju sa cvetovima maslačka.
- Dodajte vodu i sve zajedno stavite na šporet da se kuva na tihoj vatri 2 sata uz povremeno mešanje.
- Posle 2 sata kuvanja, sklonite šerpu sa šporeta i smešu procedite kroz cediljku ili gazu. Cvetove pri ceđenju dobro iscedite da iz njih izađe sav sok.
- Pustite da se tečnost potpuno ohladi, dodajte med i mešajte dok se tečnosti ne sjedine.
- Kada se sve sjedini, sipajte med u tegle i dobro zatvorite. Čuvajte na hladnom i tamnom mestu.
Med od maslačka i žalfije
Med od maslačka je dobar za sprečavanje i lečenje zapaljenskih procesa u organizmu. U kombinaciji sa žalfijom dobijamo duplu dozu lekovitih svojstava koja pomažu kod zapaljenja u organizmu. Možete sami da uzgajate žalfiju i uberete je za pripremu ovog meda ili da je kupite u specijalizovanim prodavnicama zdrave hrane.
Navedena količina sastojaka dovoljna je za 1,7 kg meda od maslačka. Imajte na umu da obrada razlaže deo šećera i voda isparava.
Sastojci
- 2 kg šećera
- 300 cvetova maslačka
- 5 dag svežih listova žalfije
- 3 neprskana limuna
- 1,75 l vode
Priprema
- Stavite vodu u lonac na šporet i sačekajte da proključa.
- Operite i isecite limun.
- Operite žalfiju pod mlazom hladne vode.
- U ključalu vodu dodajte cvetove maslačka, limun i žalfiju.
- Sve sastojke kuvajte na laganoj vatri pola sata.
- Posle 30 minuta skinite šerpu sa šporeta i ostavite da se ohladi. Procedite tečnost i možete da bacite sve čvrste sastojke.
- U tečnost dodajte šećer i vratite na šporet i mešajte i kuvajte još pola sata.
- Posle pola sata skinite šerpu sa šporeta i ostavite da se ohladi.
- Sterilizujte tegle tako što ćete ih zagrejati u rerni i u njih staviti med.
Upotreba u kuhinji
Svaki med se preporuča za konzumaciju, kako su naši stari rekli, “na kašičicu”, iz tegle i bez ikakvih drugih dodataka. Ali ako ipak želite da ga upotpunite nečim, potrebno je da ga uzmete ujutru na prazan stomak sa zelenim čajem.
U kuhinji se koristi i kao namaz na hleb ili tost za doručak, ali se zbog gorkog ukusa ne preporuča stavljati u kolače ili druga jela.
Kao i sve druge vrste meda, i ovaj treba čuvati na hladnom i tamnom mestu. Izbegavajte skladištenje u vlažnim prostorima da biste izbegli njegovo propadanje.
Med se pakuje u tegle koje moraju biti dobro hermetički zatvorene da ne poprimi ukus i miris iz sredine u kojoj se čuva. Ovako pripremljen med najbolje je potrošiti u roku od mesec dana nakon pripreme.
Foto: PollyDot / Pixabay
Ostavite odgovor