Maslačak je svestrana, divlja i jestiva biljka sa dugom listom zdravstvenih prednosti. Ove male lepotice su svuda. Rastu u skoro svim dvorištima i predstavljaju besplatnu hranu koju nam je priroda dala. Ali znate li kako da koristite maslačak i pripremite ukusnu zimnicu?
Mnogi baštovani ovu izdržljivu i jarko žutu biljku opisuju kao pošast svojih bašta, korov koji zauzima čitava polja i pravi haos u mnogim lejama, dok poznavaoci znaju njenu pravu vrednost. Saznajte više o biljci maslačak i pogledajte kako je možete koristiti u kuhinji. Verujte nam, nikada više nećete gledati na košenje trave na isti način i uvek ćete prvo brati maslačak, a zatim ići da kosite.
Zimnica od maslačka
Maslačak se najčešće koristi u svežem stanju za pravljenje ukusne salate od listova maslačka, ali da li ste znali da od biljke možete da napravite i potpuno prirodan med ili da biljke osušite za čaj? U nastavku pogledajte šta sve možete da napravite od maslačka i tako sačuvate bogate livadske ukuse u kojima ćete moći da uživate tokom zime.
Priprema maslačka
Postoje razne vrste maslačka, čak 2.290, ali na našim predelima je najpoznatiji i najrasprostranjeniji širokolisni maslačak imože se naći na oranicama, pašnjacima i livadama. Nema velike razlike između različitih vrsta i jedina razlika je vidljiva u veličini cvetne glavice, koja je manja što je nadmorska visina veća. Takođe postoji mala razlika u obliku listova i neke vrste imaju mekše listove dok su kod drugih listovi uži i čvršći s obzirom na klimatske uslove u kojima raste.
Širokolisni maslačak se može naći na livadama i pašnjacima. Ima prosečnu visinu od oko 20 cm i, kao i sve vrste maslačka, ima žuti cvet sa sitnim listovima. Pošto je rasprostranjen, moći ćete da ga nabavite gde god zakoračite.
Sušenje maslačka
Maslačak je biljka koja se lako suši jer su listovi tanki dok je koren dugačak i tanak. Samo cveće koje je puno latica i zadebljano zelenim listovima zahteva duži proces sušenja. Biljku možete da sušite prirodnim putem na vazduhu ili raznim uređajima koji će ubrzati proces. Možete brže da ga osušite u rerni, mikrotalasnoj pećnici ili dehidratoru.
Sušenje na vazduhu
Cvetovi maslačka se tokom sušenja moraju odvojiti, odnosno sušiti svaki cvet posebno i ostaviti dovoljno prostora za svaki. Ne stavljajte ih jedno pored drugog jer će se proces sušenja produžiti zbog nemogućnosti protoka vazduha oko latica. Pre sušenja, koren treba oprati i dobro osušiti pamučnom krpom da bi se uklonio višak vode kako se prilikom sušenja ne bi pojavila buđ. Listove možete da operete i pre sušenja, ali ako se beru na mestu gde nisu mogli da dođu u kontakt sa pesticidima i drugim supstancama, možete ih odmah osušiti.
Tokom sušenja potrebno je cvetove, korenje i listove staviti na pleh obložen papirom za pečenje ili pamučnom krpom da se ne dodiruju i da svaki komad ima dovoljno prostora oko sebe da propušta vazduh. Ako želite da se koren brže osuši, isecite ga na kolutove ili po širini, pre sušenja (mada se lako seče i posle sušenja).
Složene maslačake ostavite na prozračnom mestu napolju ili u kući, ali ih nikako ne izlažite direktnoj sunčevoj svetlosti i toploti, već ih ostavite da se osuše u hladu. Za vreme povećane vlage u vazduhu ne sušite ga napolju, već ga unosite u kuću. Vreme sušenja zavisiće od vremena i prostora u kome ga sušite, ali će vam se prvo osušiti listovi, pa koren, a zatim i cvetovi. Najkraći period sušenja je nedelju dana za listove. Koren i cvetovi treba da budu suvi posle 3 nedelje, ali svaki dan proveravajte stadijum i okrećite ih svaka 2 - 3 dana ako je potrebno da se ravnomerno osuše.
Sušenje u rerni
Proces sušenja možete ubrzati stavljanjem cveta, korena, pa čak i listova da se suše u rerni. Ako imate rernu sa ventilacijom, proces sušenja će biti mnogo lakši, ali kod starih rerni moraćete da otvorite vrata za 5 cm da biste omogućili da vlaga izađe tokom sušenja.
Svaki se suši zasebno jer imaju različite strukture i zahtevaju različite dužine i temperature sušenja. Ređajte cvetove u pleh obložen papirom za pečenje i zagrejte rernu na 50°C za sušenje korena i 40°C za lišće. Vreme sušenja cveta je 1 - 2 sata u zavisnosti od jačine rerne, dok će za sušenje korena biti potrebno 1 - 3 sata, a za listove od 30 minuta - 1 sat. Proveravajte stalno na svakih 15 minuta i kada primetite da je zapremina smanjena i da je biljka suva na dodir, izvadite je i ostavite da se ohladi pre skladištenja.
Sušenje u mikrotalasnoj
Proces sušenja u mikrotalasnoj pećnici je sličan procesu sušenja u rerni, osim što će vam trebati manje vremena za sušenje. Listovi se mogu prethodno oprati i osušiti pamučnom krpom i poređati na tanjir. Podesite mikrotalasnu na najvišu temperaturu i stavite tanjir i ostavite listove da se suše najmanje 30 sekundi, nakon čega ih treba stalno proveravati. Ako nisu dovoljno suvi, ponovite postupak još nekoliko puta dok listovi ne budu suvi na dodir.
Tokom sušenja korena snaga mikrotalasne treba da bude na najvišem nivou i sušite je nekoliko puta u intervalima od 1 minuta. Svaki put proverite njegovo stanje, a ako ste prethodno isekli koren, računajte da će vam trebati manje vremena da ga osušite nego da sušite ceo koren u komadu. Mikrotalasna nije najbolji izbor za sušenje cveća, ali ako želite da ubrzate proces onda ćete morati više puta da podesite mikrotalasnu pećnicu na 1 minut, za razliku od sušenja korena.
Sušenje u dehidratoru
Ako imate dehidrator, proces sušenja maslačka će biti lakši. Dehidratori prirodno izvlače vodu kada se zagreju i ostavljaju hranu savršeno suvom. Vreme sušenja zavisi od dehidratora koji imate, pa pre upotrebe proverite da li je u uputstvima navedeno kako sušiti bilje. Prosečno vreme sušenja
- List - 5 - 10 sati na 30 - 40°C.
- Koren - na 40°C 10 - 15 sati,
- Cvet - na 40 - 45°C 10 - 20 sati.
Obavezno proveravajte na svaka 2 sata i kada se maslačak osuši izvadite ga dehidratora i ostavite da se ohladi pre nego što ga spremite u tegle.
Foto: Shirley Hirst / Pixabay
Ostavite odgovor