Jabuka jedno od najpopularnijeg voća za koje se tvrdi da ga je dobro jesti svaki dan. Kada su zrele, leti ili u jesen, jedu se sirove i osvežavajuće su, dodaju se salatama od voća i odlično se slažu sa orasima. Pored svežih jabuka jedu se i prerađene od kojih su najpoznatiji kompoti, kašice, pekmezi, marmelade i džemovi.
Džem se razlikuje od marmelade po tome što sadrži samo jedno voće, u ovom slučaju jabuke. U recept se može dodati do 5% voćnog soka i mora da sadrži samo jestive delove biljke, što isključuje semenke i peteljke. Neki džemovi sadrže i kožicu voća, ali se džem od jabuke uglavnom kuva bez kore jer je kora čvrste strukture i narušava mazivost delikatnog džema.
Priprema jabuka
Zavisno od sorte, jabuke sazrevaju početkom leta i u jesen, a dele se na letnje (zriju početkom leta), jesenje (zriju krajem leta) i zimske (zriju u jesen) sorte. U svakom slučaju, možete ih naći u prodavnicama i po pijacama tokom čitave godine. U Srbiji se uzgajaju i prodaju većinom zimske i letnje sorte.
Jabuke se beru jednu do nekoliko nedelja pre nego što plod sazre do kraja do jestivog stadijuma, u zavisnosti od sorte koja se gaji.
Izuzetno je važno brati ih sa peteljkom ili kupovati voće sa peteljkom jer peteljka pokazuje starost. Ako je peteljka zelena, to znači da je jabuka nedavno ubrana dok suva peteljka označava da je jabuka već stara.
Ako ne znate mnogo o sortama i koju vrstu jabuke odabrati za što, postoji trik koji otkriva koju jabuku izabrati. Ako lagano palcem pritisnete koru jabuke i ona ne reaguje, radi se o jabuci koja je pogodna za dezerte i kolače jer je tvrda i neće puštati mnogo tečnosti. Jabuka koja se udubljuje tokom pritiska je pogodna za kaše i kompote. Za džemove se koriste sve sorte jabuka, u zavisnosti od ukusa i mogućnosti.
Zrele jabuke se u ishrani koriste sirove i prerađene, pa ovo svakako treba uzeti u obzir pri izboru sorte jabuka za džem.
Obavezno proučiti pre pripreme!
Domaći džem od jabuka
Klasični, domaći džem koji su radile naše bake. Ovaj recept je jednostavan za pripremu, a od sastojaka navedenih u receptu skuvaćete 4 pune tegle od 1 l džema od jabuke.
Sastojci
- 2,5 kg jabuka
- 500 g šećera
- 3 šolje vode
Priprema
- Očistite jabuke od kore i sredinu sa semenkama.
- Ređajte ih u šerpu i podlijte vodom, ostavite da se kuvaju na umerenoj vatri dok ne omekšaju dovoljno da se zgnječe. Vreme kuvanja zavisiće od sorte jabuke.
- Kada jabuke omekšaju, skinite tiganj sa ringle i iseckajte ih štapnim mikserom ili gnječicom za krompir.
- Dodajte šećer, vratite smešu na vatru i kuvajte lagano 40 - 60 minuta.
- Kada je džem gotov, sipajte ga u tegle koje ste prethodno sterilisali u rerni (na 50°C), dobro ih zatvorite i okrenite naopačke.
- Tegle sa džemom vratite u zagrejanu rernu i ostavite da se hlade preko noći.
Džem od jabuka bez konzervansa i šećera
Ovaj jednostavan džem bez šećera pogodan je za dijabetičare. Prirodnog je ukusa, nezaslađen, ali dovoljno sladak. Ako želite da ga zasladite, možete da dodate med, sorbitol, steviju i druge prirodne zaslađivače. Ovim receptom dobićete 10 - 12 tegli džema.
Sastojci
- 5 - 6 kg kg jabuka
- sok od celog limuna
- 2 kašičice ekstrakta vanile
- 2 kašike cimeta
- voda (po potrebi)
Priprema
- Operite jabuke i prelijte ih kipućom vodom.
- Kada malo odstoje, uklonite im koru i sredinu sa semenkama, isecite na 6 - 8 delova i prebacite u dublju posudu za kuvanje.
- Sipajte limunov sok, ekstrakt vanile i malo vode da prekrije dno posude.
- Kuvajte na laganoj vatri dok jabuke ne omekšaju i džem se ne zgusne.
- Sada možete da ga dodatno zasladite i sklonite ga sa vatre.
- Da bi dobili glatku teksturu, možete ga dodatno samleti mikserom, ali ako volite džem sa komadićima bolje je da ga iscedite kroz cediljku ili izgnječite gnječicom za krompir.
- Kada je džem gotov, sipajte ga u tegle koje ste prethodno sterilisali u rerni (na 50°C), vruće tegle dobro zatvorite i okrenite naopačke.
- Tegle vratit u zagrejanu rernu i ostavit da se hladi preko noći.
Džem od jabuka i cimeta
Kuvanje jabuke podseća na blagdane. Kombinacija jabuke sa cimetom ispunjava prostoriju mirisom zime i topline. Ovaj recept je takođe jednostavan za pripremu, a količina džema nakon kuvanja dovoljna je da se napuni nešto manje od 4 velike tegle.
Sastojci
- 2 kg jabuka
- 40 - 75 dag šećera (po ukusu)
- 1 kesica želatina
- rendana kora 2 limuna
- 4 kašičice cimeta (opciono)
Priprema
- Jabuke oljuštite i iseckajte na kriške ili narendajte po želji.
- Dinstajte ih 30 - 45 minuta (bez drugih sastojaka) u šerpi za kuvanje sa debelim dnom dok ne ispari sva tečnost koju će jabuke pustiti.
- Pomešajte želatin sa šećerom i dodajte cimet.
- Uz stalno mešanje, u jabuke polako dodajte šećer i želatin.
- Dodajte rendanu limunovu koru i mešajte još 20 minuta.
- Kada je džem gotov, sipajte ga u tegle koje ste prethodno sterilisali u rerni (na 50°C), vruće tegle dobro zatvorite i okrenite naopačke.
- Tegle sa džemom vratite u zagrejanu rernu i ostavite da se hladi preko noći.
Upotreba u kuhinji
Poznato je da dobro čuvani džemovi mogu da ostanu dugo jestivi u zatvorenim teglama godinama nakon kuvanja, naravno ako se sterilizacija tegle i hermetičko zatvaranje pravilno uradilo. Teglu čuvajte na tamnom i hladnom mestu, u frižideru, podrumu ili ostavi.
Džemovi su neizostavni u kombinaciji sa puterom na hlebu, u palačinkama i u kolačima kada sočan džem možete namazati na mermer tortu ili biskvit. Koristi se kao fil za kolače i preliv za sladoled.
Foto: Sarah Horrigan / CC
Ostavite odgovor