Svako je bar jednom u životu primetio ovo voće kako svojom žutom bojom ukrašava ormare i širi svoje mirise po prostorijama. O njoj su pisane i pesme, priče i nijedna seoska kuća ne može da prođe bez dunje na ormanu. Dunja je voće koje se uglavnom koristi za preradu u fine likere, rakije, marmelade, džemovi i pekmeze, koji su dobrodošli gosti u delikatesama i na policama ostave.
Kako dunje ne bi samo stajale na vašim ormarićima, predlažemo da probate aromatični džem prema receptima koje smo pripremili u nastavku, a ujedno saznajte neke od glavnih karakteristika ovog mirisnog voća.
Priprema dunja
U svetu je registrovano samo nekoliko stotina sorti dunje, a uzgaja se tek desetak. Sorte koje se gaje u našim krajevima obično su za preradu, posebno u pekmez, a to su: vranjska dunja, leskovačka, rasinska dunja i asenica.
Berba dunje počinje početkom septembra i traje do januara. Plodovi su spremni za berbu kada dostignu maksimalnu veličinu predviđenu za određenu sortu, postanu žute i kada se lako otkinu s grane.
Berba se odvija hvatajkom ili ručno treba se uraditi nežno, jer svako moguće drobljenje ploda dovodi do njegovog kvarenja. Veoma je važno voditi računa da se tokom berbe ne pocepaju grančice na kojima raste plod, jer su one nosioci plodnih pupoljaka za narednu godinu. Ako se bere za preradu, dunju je najbolje brati dok ne postane cela žuta jer će tako zadržati veliku količinu pektina.
Ako nemate mogućnost sami brati sopstvene plodove mirisnih dunja, malo je verovatno da ćete ih pronaći na pijacama ili u prodavnicama. Stoga vam preporučamo da ih potražite u voćnjacima lokalnih uzgajivača, vinogradima ili baštama komšija
Ubrano voće se može čuvati u zatvorenoj plastičnoj kesi do 2 meseca, a ako želite da ispunite prostor neodoljivim mirisom, stavite ih u činiju sa voćem i uživajte u bogatstvu mirisa koje pružaju.
Recepti
Iako je izuzetno zdrava i puna vitamina i hranljivih materija, dunja je voće koje se ne jede sveže, već ju je potrebno kuvati ili peći za dalju upotrebu. Zbog velike količine pektina u kori, dunje su idealne za pripremu raznih vrsta slatkih zimnica, posebno džemova i pekmeza. Da bi iskoristili mirisno voće i uživali u bogatom ukusu koji pružaju, donosimo vam tri jednostavna recepta za pripremu pekmeza od dunje.
Obavezno proučiti pre pripreme!
Domaći pekmez od dunja
Lagan i brz za pripremu, po receptu naših baka, ovaj pekmez sa svojim ukusom, mirisom i bojom pravi je podsetnik na jesen. Od količine sastojaka dobićete nešto manje od 3 kg pekmeza.
Sastojci
- 3 kg dunja (očišćenih)
- 4 velike kisele jabuke
- 1 kg šećera
- 4 dl vode
- ceđeni sok od 2 veća limuna
Priprema
- Dunje dobro operite, očistite grubom stranom sunđera za pranje sudova, isecite ih na kockice i stavite u šerpu za kuvanje.
- Operite jabuke, isecite ih na kockice i dodajte dunjama.
- Dodajte vodu, ceđeni sok limuna i šećer i kuvajte na laganoj vatri, povremeno mešajući.
- Za 20-ak minuta, kad voće omekša, procedite ga ili usitnite štapnim mikserom i vratite u lonac i kuvajte oko 10 - 15 minuta uz stalno mešanje.
- Pekmez će veoma brzo dobiti gustinu, pa ga vrućeg sipajte u sterilisane, vrele tegle.
- Napunjene tegle stavite u hladnu rernu, uključite na 100°C i ostavite da se pasterizuju 10 minuta, a zatim isključite rernu i ostavite ih da se ohlade preko noći.
Pekmez od dunja bez šećera
Ako vodite računa o zdravoj ishrani, onda ste sigurno upoznati sa štetnim dejstvom šećera, što doprinosi povećanju telesne težine. Zdravija zamena za šećer je stevija - prirodni zaslađivač koji sse može koristiti za pravljenje ove zdrave varijante pekmeza od dunje. Od količine sastojaka dobićete nešto manje od 1 kg pekmeza.
Sastojci
- 800 g očišćene dunje
- 8 kašičica stevije
- 200 ml vode
- 1 kašičica limunovog soka
Priprema
- Dunje dobro operite, ogulite, očistite od semenki i isecite na kockice.
- Stavite ih u šerpu, dodajte vodu i steviju i kuvajte oko 20 minuta.
- Dodajte kašičicu limunovog soka, dobro promešajte i nastavite da kuvate još 5 minuta, a zatim isključite vatru i mešajte smešu štapnim mikserom.
- Vreli pekmez sipajte u vrele, sterilisane tegle i dobro zatvorite metalnim poklopcima.
Pekmez od dunja iz rerne
Pekmez će dobiti posebnu aromu ako se dunje peku u rerni. Za ovaj način pripreme koriste se domaće dunje kojima nije potrebno ljuštiti kožu zbog pektina - prirodnog želatina koji će pekmezu dati savršenu gustinu. Od ove količine dobićete nešto manje od 500 g pekmeza.
Sastojci
- 500 g dunje
- 1 - 2 čaše vode (u zavisnosti od gustine koju želite)
- 200 g šećera
Priprema
- Rernu zagrejte na 200°C.
- Dunje operite, očistite, isecite na četvrtine i složite na tepsiju, zalijte vodom i pecite otprilike 30 minuta.
- Kad su dunje skuvane, prebacite ih u činiju, dodajte šećer i izmešajte.
- Smešu kuvajte na laganoj vatri, povremeno mešajući, do željene gustine. Gustoću ćete prepoznati tako što ćete malo mešavine sipati na tanjir. Ako nije dovoljno gusta, nastavite sa kuvanjem dok ne dobijete željenu gustinu.
- Vrući pekmez sipajte u vrele, sterilisane tegle, zatvorite metalnim poklopcima i zagrejte u rerni na 100°C 40 minuta.
- Ostavite tegle u rerni da se potpuno ohlade do sledećeg dana.
Upotreba u kuhinji
Pravilnom sterilizacijom i pasterizacijom tegli pekmezu od dunja se produžava njen rok trajanja. U mračnoj i hladnoj prostoriji, podrumu ili ostavi, pekmez će biti jestiv bez otvaranja i do godinu dana, a možete ga držati otvorenog u frižideru i do mesec dana.
Dunja je voće koje se zapravo ne koristi za svežu potrošnju, ali je veoma zahvalno za preradu. Bilo da se koristi kao punjenje za pitu ili punjena mešavinom pavlake, maslaca i šećera i zapečena, dunja obogaćuje kuhinju svojim neodoljivim ukusom i aromom. Može se poslužiti uz sos od pečenog mesa, a dobro se slaže sa divljači, patkom i piletinom.
Prerađena u pekmez, marmeladu, džem, liker ili rakiju kojoj daje poseban miris, dunja je dobrodošao gost u kuhinjama. Obogatite ukus kolača i pita pekmezom od dunja, koristite ga u filovima za palačinke, premažite ga na biskvit za torte ili na tost sa malo seckanih oraha i dobićete savršen obrok za zdrav doručak.
Čaj pripremljen od semenki dunja pomaže u ublažavanju nesanice i stresa, pa nikako nemojte da bacate otpad od dunje.
Foto: Nesson Marshall / CC
Ostavite odgovor