Liker od kupine je mešavina alkohola i ukusnog soka od kupine, uz koju je posebno izražena voćna nota likera. Osim toga, veoma je zdrav jer se priprema od jedne od najzdravijih vrsta voća na svetu. Često se služi kao aperitiv posle kojeg svako jelo ima bolji ukus.
Nakon što ga probate, poželećete da ga sami napravite kod kuće i uživali u njegovom ukusu. Zato vam donosimo nekoliko recepata po kojima možete da napravite ovo ukusno piće. U nastavku ćete pronaći klasičan recept za potpuno prirodan recept za pravljenje likera.
Priprema kupina
Sorte kupine na našim prostorima su brojne, posebno u poslednjih nekoliko godina kada se ova biljka proširila po celom regionu. Postoje brojne podele kupina na koje treba obratiti pažnju prilikom kupovine ili sadnje kupine za preradu. Za liker je važno da kupine budu dovoljno sočne i zrele, a neke od najboljih sorti kupina za liker su Darou, Apač, Ruben i Tornfri.
Berba kupine se najčešće obavlja tokom juna i jula, u zavisnosti o kojoj se sorti radi. Najčešće se obavlja ručna berba jer se mehaničkim branjem oštećuje veliki broj plodova, što nije dobro ni za kupce ni za prodavce. Ručno branje nije komplikovano, ali mora da se pazi da se plod ne zgnječi jer je veoma mekan i lomljiv.
Tokom kupovine važno je da se vodi računa da kupine imaju lepu, crnu, zrelu boju, da nemaju crvene delove, što znači da nisu zrele, ali i da nisu tamnosmeđe, što znači da su su truli delovi. Ako kupujete, naravno preporučljivo je da kupujete domaće, što kvalitetnije i prirodnije.
Kupine imaju krupne plodove, ali ne treba svako krupno voće organski gajiti, u prodavnicama ćemo često naći plodove savršenog izgleda, ali to nije često njihov prirodan izgled već se prskaju raznim pesticidima. Kupujte domaće kupine tamno plave do crne boje.
Recepti
Saveti za pravljenje bilo kog likera, pa tako i likera od kupina, su da što duže stoji, to je ukusniji. Takođe je dobar savet da budete oprezni pri izboru svežih kupina i da za liker koristite više svežeg voća nego smrznutog. Dobro sterilišite flaše u kojima ćete čuvati liker da sprečite delovanje štetnih bakterija. Takođe, obavezno dobro zatvorite boce da bi sprečili da alkohol ispari.
Postoji mnogo recepata i varijacija za klasični recept za liker, pa vam donosimo nekoliko recepata po kome možete da napravite liker za sebe.
Obavezno proučiti pre pripreme!
Liker od kupine
Prvi recept koji donosimo je klasičan recept koji je najbolji probati ako prvi put pravite liker od kupine. Tako ćete znati da li vam nešto ne odgovara ili treba da dodate neke druge sastojke. Po ovom receptu dobijate 1 l likera od kupina.
Sastojci
- 1 l votke ili lozovače
- 250 ml vode
- 500 g šećera
- 0,5 kg kupina
Priprema
- Kupine malo usitnite ručno ili štapnim mikserom.
- Dodajte ih u rakiju i vodu u kojoj ste prethodno otopili šećer.
- Po želi dodajte štapić vanile i ostavite da odstoji 40 dana na svetlom, ne previše osunčanom mestu ili zatvorenom prostoru.
- Nakon 40 dana liker je spreman za konzumiranje i čuvajte ga na hladnom i tamnom mestu.
Liker od kupina bez šećera
Ako želite što prirodniji ukus likera, bez štetnih šećera, predlažemo da koristite med jer je glavni prirodni zaslađivač. Sledeći recept daće vam 1 l likera od kupine.
Sastojci
- 0,5 kg kupina
- 1 l rakije
- 3 kašike meda
Priprema
- Operite kupine i ostavite da se osuše na peškirima. Zatim ih stavite u teglu, pomešajte sa medom pa prelijte rakijom.
- Držite teglu na suncu 6 nedelja. Protresite ga povremeno, svake 2 nedelje.
- Liker procedite u flaše i dobro zatvorite.
- Ostavite ga da odstoji još mesec-dva, nakon čega ga možete piti.
- Po želji u rakiju možete dodati arome, crno vino ili rum po želji.
Liker od kupina sa vinom
Za ovaj aromatični liker biće vam potrebno više sastojaka, ali krajnji rezultat je savršenstvo ukusa koje će prožeti vaše nepce. Od sastojaka navedenih u receptu dobićete otprilike 4 - 4,5 l ukusnog likera od kupina.
Sastojci
- 1 l crnog vina
- 250 ml domaće rakije (preporučuje se rakija od jabuke)
- 1 kg kupina
- 500 g šećera
- 3 kesice vanilin šećera
- 5 karanfilića
- 1 štapić cimeta
Priprema
- U šerpu stavite vino, šećer, vanilin šećer, cimet i karanfilić. Nakon što prokuva lagano ga još kuvajte 15 minuta.
- Sklonite sa ringle i ostavite da se tečnost ohladi, pa procedite kroz gazu ili sitno sito.
- Dodajte domaću rakiju. Za dodatnu aromu preporuča se upotreba rakije od jabuke, ali možete da koristite bilo koju vrstu rakije.
- Promešajte i sipajte u prethodno sterilisane i čiste flaše i ostavite na sobnoj temperaturi dok se ne ohladi, pa čuvajte na tamnom mestu.
Upotreba u kuhinji
Plodovi kupine ne sazrevaju svi u isto vreme, zbog čega ih je potrebno čuvati da bi prikupili određenu težinu za upotrebu za zimnicu, posebno ako ih uzgajamo u sopstvenom domaćinstvu. Zato ih je važno dobro i pravilno čuvati da ne bi izgubile sočnost i aromu.
Kupine je najbolje čuvati na tamnim i hladnimmestima jer velika doza svetlosti i toplote može da dovede do truljenja. Naravno, nekoliko dana mogu da ostanu sveže samo u frižideru, ali ako ih sakupljamo više i duže od 2, 3 dana, najbolje ih je zamrznuti. Nakon odmrzavanja mogu se ponovo koristiti sveže, neće izgubiti sočnost i aromu. Nakon odmrzavanja biće spremne za pravljenje likera.
Nakon pravljenja liker od kupine treba dobro zatvoriti da se ne bi pokvario, ali kako sadrži alkohol, produžava mu vek trajanja jer alkohol ubija razne bakterije koje mogu da izazovu kvarenje likera. Preporuča se da ga čuvate na hladnom mestu, ali i da nakon otvaranja obratite pažnju na period u kome ćete ga piti jer može da se pokvari.
Generalno, likeri se uglavnom koriste kao aperitiv pre jela, ali se često mogu naći u mnogim receptima za sosove, slane i slatke. Liker od kupine odličan je kombinovan sa mnogim jelima i sastojcima, ali je dobar i u pravljenju kolača i poslastica.
Ostavite odgovor