Žalfija je izuzetno lekovita biljka koja je svoju namenu našla u pripremi čaja. Dugo se koristi u narodnoj medicini i ima mnoga lekovita svojstva koja potiču od koncentracije tujona koji se nalazi u listovima žalfije. Tujon kao sastojak ima antibakterijsko, antifungalno i antivirusno dejstvo. Žalfija se preporučuje uglavnom kod upale grla.
Kao i sa svim biljem i njihovim preparatima, sa čajem od žalfije ne treba preterivati i treba ga konzumirati umereno. Pored načina konzumacije kada se priprema čaj od žalfije, važno je obratiti pažnju na način i proces sušenja žalfije da bi se sačuvali ukus i aroma ove biljke. Za pripremu domaćeg čaja od žalfije neće vam trebati puno sastojaka, a moći ćete da uživate u njemu tokom cele godine.
Sušenje žalfije
Ako sami uzgajate žalfiju ili ste dobili sveže listove od prijatelja ili rođaka sa kojima ne znate šta da radite, imamo ideju za vas. Zašto ih ne osušite i napravite ukusan čaj koji je dobar za vaše zdravlje? Listovi žalfije se lako suše jer sadrže relativno malo vlage.
Sušenje žalfije je vrlo jednostavan metod koji je isti za skoro sve lekovite biljke sličnih karakteristika. Neki kažu da je najbolje stabljike ili listove žalfije vezati u snopove i okačiti u senovitu i provetrenu prostoriju. U takvim uslovima potrebno je da se suši oko 2 nedelje, što naravno zavisi od količine žalfije koju imate. Ako su snopovi veći, proces će trajati duže da bi se omogućilo da se sve stabljike, čak i one unutar snopa, osuše.
Ako želite da ubrzate proces, to možete da uradite i sušenjem u rerni, što će za nekoliko sati rezultirati suvim listovima žalfije ili korišćenjem dehidratora.
Sušenje na vazduhu
Kada se suši na vazduhu, listovi se prvo moraju odvojiti od stabljike jer listovi gusto rastu i brže će se sušiti ako ih odvojite od stabljike. Neophodno je odvajati list po list kidanjem ili rezanjem makazama. Ne uzimajte oštećene listove koji su pocrnili, jer će takvi listovi posle sušenja pokvariti ukus čaja. Uklonite sve listove koji sadrže parazite ili ostatke paučine i oštećenja od insekata.
Kada sakupite dovoljno listova koje nameravate da osušite, operite ih pod hladnom vodom i ocedite tako što ćete ih staviti na pamučnu krpu i lagano tapkati da pokupite preostalu vodu. Listove možete da stavite i u cediljku i isperete pod tekućom hladnom vodom.
Kada vidite da je krpa upila vodu iz listova, počnite da je skupljate u snopiće tako što ćete ih slagati jedno na drugo na deo reznice ili donji deo lista. Reznica je deo lista koji je pričvršćen za stabljiku. Ne stavljajte više od 10 listova u snop da biste što brže i lakše osušili listove. Zavežite ih koncem ili gumicom na kraju listova i ostavite konac dužine najmanje 10 cm da biste mogli da ga okačite. Imajte na umu da ćete morati da zategnete snop nekoliko puta tokom sušenja jer se listovi sužavaju tokom sušenja.
Okačite snopove listova žalfije u dobro provetrenoj i suvoj prostoriji van direktne sunčeve svetlosti. Najbolje je da je prostor za sušenje zatvoren i da se napolju ne suši na vazduhu. Sušenje u zatvorenom prostoru će mu dati bolju sposobnost da zadrži miris i ukus. Svaka 2 - 3 dana odvežite snop i preuredite listove i ponovo ih vežite da se bolje i ravnomernije osuše. Ako živite u vlažnom prostoru ili u kući ili stanu i nemate prostoriju koja je pogodna za sušenje, izaberite neki od drugih načina sušenja, kao što je rerna ili dehidrator za voće i povrće.
Sušenje listova žalfije na vazduhu traje u proseku 7 - 10 dana. Moraćete sami da procenite da li je lišće suvo, a to ćete znati kada počne da se lomi i kada bude suvo na dodir. Ako dobro ne procenite da je lišće suvo i ako ostane mokro, vremenom će postati buđavo, a samim tim i neupotrebljivo.
Sušenje u dehidratoru
Ako želite brži način sušenja listova žalfije, možete to da uradite pomoću dehidratora. Listovi koje ste prethodno pripremili na isti način kao i za sušenje na vazduhu, što podrazumeva uklanjanje listova sa stabljike kidanjem ili sečenjem, pranje pod mlazom hladne vode i sušenje na peškiru, u ovom slučaju se stavljaju na police za dehidrator.
Najbolja temperatura za sušenje listova žalfije u dehidratoru je 34 - 45°C. Iako će za sušenje na nižoj temperaturi trebati vremena, listovi žalfije neće izgubiti aromu. Rasporedite listove na rešetke dehidratora u jednom sloju sa manjim razmakom između svakog lista. Listovi se na ovaj način suše 1 - 4 sata, u zavisnosti od količine listova koje sušite i količine vlage koju sadrže, ali i jačine dehidratora. Svakih pola sata proverite fazu sušenja listova. Kada se lišće osuši, znaće ako uzmete list u ruku i on počne da se mrvi.
Sušenje u rerni
Drugi način sušenja listova žalfije za čaj je u rerni. Listovi koje ste prethodno počupali sa stabljika i oprali pod mlazom vode pre stavljanja da se suši u rerni potrebno je ređati na pleh obložen papirom za pečenje, u jednom sloju da se ne dodiruju i da ima razmaka između njih. Podesite temperaturu na najnižu, a maksimalna temperatura ne bi trebalo da prelazi 80°C. Listove treba sušiti polako na što nižoj temperaturi da ne bi izgubili aromu žalfije.
Ako rerna nije ventilaciona, ostavite vrata rerne malo otvorena da bi vlaga mogla da izađe. Posle 30 minuta sušenja okrenite ih na drugu stranu da se ravnomerno osuše, pa vratite u rernu i sušite listove još pola sata.
Listovi žalfije treba da se osuše nakon sat vremena sušenja u rerni (pola sata pre okretanja i pola sata posle okretanja). U ostalih pola sata sušenja, proverite da su listovi suvi svakih 15 minuta da se ne bi presušili. Znaćete kada su suvi kada počnu da se mrve pod vašim prstima.
Čaj od žalfije
Čaj od žalfije je najpoznatiji za lečenje upale grla, ali se koristi i kao zavoj za rane i za ispiranje usta i grla. Ovaj preparat možete sami da pripremite i kod kuće. Ono što je važno je da ne preterujete. Ovi sastojci su dovoljni za jednu šolju od 240 ml čaja. Deo tečnosti ispari tokom kuvanja.
Sastojci
- 1 kašičica suvog lišća žalfije
- 250 ml vode
Priprema
- U šerpu stavite vodu i stavite na šporet i ostavite da provri.
- U šolju stavite kašičicu osušenih listova žalfije. Zalijte žalfiju prokuvanom vodom.
- Pokrijte šolju tanjirom i ostavite da odstoji 5 minuta.
- Procedite sadržaj šolje u drugu šolju i ostavite da se čaj ohladi 5 minuta, a zatim možete da ga pijete.
- Po želji možete zasladiti šećerom ili medom i dodati svež sok od limuna.
Čaj od žalfije za ispiranje usne duplje
Čaj od žalfije, osim što je pitak, može da se koristi i za ispiranje usne duplje i sprečavanje upale grla. Takav čaj morate da pripremite i na drugačiji način i dozirate sastojke u nešto većoj količini. Navedena količina sastojaka dovoljna je za šolju čaja od žalfije zapremine 240 ml. Deo vode će ispariti tokom kuvanja.
Sastojci
- 3 kašičice suvog lišća žalfije
- 300 ml vode
Priprema
- Stavite vodu u šerpu i prokuvajte na šporetu.
- Stavite osušene listove žalfije u šolju.
- Sadržaj šolje prelijte prokuvanom vodom i pokrijte šolju tanjirom.
- Ostavite sadržaj šolje 10 minuta, izvadite tanjir i ostavite ga nepoklopljenog još 5 minuta da se ohladi.
- Procedite čaj u drugu šolju i njime možete da ispirete usta.
- Važno je da ne progutate čaj jer zbog velike koncentracije žalfije u malo vode može da šteti vašem zdravlju.
Čaj od žalfije i nane
Žalfija je jedna od biljaka koja se odlično slaže iu kombinaciji sa raznim začinima pa obavezno probajte ovu kombinaciju ukusa. Posebnost ovog čaja je što se koriste sveži listove žalfije, pa ako nemate vremena da ih osušite, možete da isprobateovu brzu verziju. Navedeni sastojci su dovoljni za 5 šoljica zapremine 240 ml. Deo vode ispari tokom kuvanja.
Sastojci
- 1,5 l vode
- 1 štapić cimeta
- 1 karanfilić
- 20 listova sveže žalfije
- 20 listova sveže nane
Priprema
- Stavite vodu u šerpu da provri na šporetu.
- Stavite štapić cimeta i karanfilić u provrelu vodu i ostavite da se kuva 3 minuta.
- Uklonite sa šporeta i stavite mentu i listove žalfije. Pokrijte poklopcem i ostavite da sve odstoji 10 minuta.
- Posle 10 minuta promešajte sadržaj posude, procedite i sipajte u šolje.
- Ako nije dovoljno slatko, dodajte med ili šećer.
Upotreba u kuhinji
Nakon sušenja, osušeno lišće žalfije možete da sameljete između prstiju ili protrljate kroz dlanove i čuvate u hermetički zatvorenim posudama (tegle, plastične posude ili kese sa patent zatvaračem).
Važno je da osušeno lišće ne čuvate u vlažnim posudama jer to može da dovede do kvarenja suvog lista i pojave buđi koja će da uništi vaše osušeno lišće i bude neupotrebljivo za čaj.
Tegle i posude sa osušenim listovima žalfije čuvajte na suvom i hladnom mestu da se ne bi izgubili aroma i boja sušene žalfije. Ako je posuda providna, obavezno je čuvajte na tamnom mestu da ne izgubi boju.
Lekovita svojstva čaja od žalfije
Čaj od žalfije blagotvorno deluje na zdravlje ljudi. Pomaže kod bakterijskih i gljivičnih i virusnih bolova u grlu, leči želudačne i crevne i žučne tegobe. Koristi se i za ispiranje usne duplje ili za lečenje bolesti grla i krajnika.
Pomaže kod kašlja, prehlade i gripa. Osim kod spoljašnjih povreda i zapaljenskih procesa, dokazano je njegovo pozitivno dejstvo na snižavanje holesterola i glukoze u krvi. Svi ovi pozitivni efekti deluju samo tokom konzumacije čaja, nakon prestanka konzumacije pozitivni efekti nestaju.
Pokazalo se da konzumacija čaja od žalfije tokom menopauze kod žena sprečava valunge i prekomerno znojenje. Takođe pomaže u smanjenju iznenadnih promena raspoloženja i depresije.
Važno je napomenuti da se ne preporuča prekomerna upotreba ovog pića. Preporuča se dnevna doza od najviše 2 - 3 šoljice čaja od žalfije, a pre konzumiranja ovog napitka neophodna je konsultacija sa lekarom.
Foto: congerdesign / Pixabay
Ostavite odgovor