Da li ste ove godine posadili mnogo kupusa u svojoj bašti? Pronašli ste kupus po povoljnoj ceni na pijaci, kupili kilograme kupusa i sada ne znate šta da radite sa svime?
Ako ste ljubitelj kiselog kupusa, naučićete kako da ga fermentišete, pravite salamuru ili popularni sok od kupusa, kako da kiselite cele glavice kupusa, kako narendati i napraviti slani rastvor u kojem ćete čuvati kupus i dobiti ukuse u kojima ćete uživati i tokom zime.
Zimnica od kupusa
Pripremanje kupusa za zimnicu je raznoliko, a mi smo pronašli sve metode i načine kako napraviti i skladištiti kupus kod kuće tako da uživate u ukusima svežeg kupusa i van sezone.
Priprema kupusa
Kupus je lisnato, zeleno povrće koje je veoma zdravo i nudi razne zdravstvene blagodati. Za pripremu zimnice uvek birajte čvrste, debele i velike glave. Kupus treba da bude težak, jarke boje i svežih listova bez oštećenja.
Prodavci povrća mogu ukloniti spoljne listove starog kupusa i tako mu dati svež izgled. Zato budite oprezni u vezi toga. Izbegavajte kupus čiji su spoljni listovi otkinuti ili izgledaju pokidano. Proverite dno svake glavice kupusa da biste videli da li su listovi kupusa dobro zbijeni. Listovi starog kupusa počinju da se odvajaju od stabljike.
U idealnom slučaju, crveni i zeleni kupus treba da imaju kompaktne i sjajne listove. Celu glavicu kupusa možete staviti u plastičnu kesu i čuvati u frižideru do nedelju dana. Crveni i zeleni kupus mogu da se čuvaju do 2 nedelje, dok savojski kupus treba iskoristiti u roku od nedelju dana.
Ukus i miris kupusa sa godinama postaje jači. Zbog toga, ako ste narezali kupus, držite ga u plastičnoj kesi sa nekoliko kapi vode prskane na strani reza. Stavite ga u frižider u zatvorenoj plastičnoj kesi i tako ga čuvajte još nekoliko dana.
Sušenje kupusa
Kada pomislite na sušenje povrća bilo koje vrste, sušenje kupusa verovatno nije prva stvar koja vam pada na pamet. Ako volite suvo povrće i voće, probajte i sušeni kupus.
Priprema kupusa za sušenje je jednostavno:
Uklonite spoljašnje listove sa svake glave, stabljike i jezgre veće sorte kupusa. Ovi delovi se ne suše dobro. Očistite i operite kupus, a zatim ga ostavite da se osuši na sobnoj temperaturi. Isecite ga na četvrtine, izrendajte ili odvojite listove, a zatim isecite na tanke trakice. Dužina i debljina mogu biti različiti u zavisnosti od vašeg ukusa. Kupus se pre sušenja ne treba blanširati.
Sušenje kupusa u dehidratoru
Sledeća opcija za sušenje kupusa u dehidratoru. To je jednostavan metod koji ne zahteva mnogo pripreme. Za početak ogulite spoljne listove kupusa. Isecite ih na tanke komade i stavite u dehidrator podešen na temperaturu od 50 - 55°C. Stavite kupus u dehidrator dok se ne osuši i postane lomljiv, oko 8 - 12 sati.
Kada se kupus osuši ostavite ga na sobnoj temperaturi da se ohladi i čuvajte u hermetički zatvorenoj posudi i koristite kao dodatak supama ili umesto svežeg kupusa tokom pripreme kupusa.
Sušenje kupusa u rerni
Ako nemate dehidrator ili želite drugu opciju, uvek možete koristiti rernu. Ovo je odličan način za sušenje, a slično prethodnom metodu, započnite sečenjem i čišćenjem kupusa.
Za najbolje rezultate koristite tepsiju obloženu papirom za pečenje. Kupus poređajte na tepsiju u jednom sloju. Podesite rernu na 100 ili 110°C. Stavite kupus u rernu, a zatim svakih nekoliko sati proveravajte kupus. Sušenje će trajati 6 - 11 sati.
Kada se kupus osuši, ostavite ga na sobnoj temperaturi i spremite u posude sa hermetičkim poklopcima ili u kese.
Sušenje kupusa na suncu
Najjeftiniji način sušenja voća i povrća je sušenje na suncu. Ovo je metod koji postoji već godinama i verovatno je najstariji metod sušenja hrane. Za sušenje kupusa na suncu morate imati mnogo sunčanih dana u komadu i umereno toplu temperaturu.
Najjednostavniji način je da iseckani kupus poređate na tepsiju obloženu papirom za pečenje, a zatim ga stavite na direktnu sunčevu svetlost. Možda ćete želeti da ga pokrijete gazom da sprečite pojavu insekata. Kada se potpuno osuši, kupus spremite u tegle sa hermetičkim poklopcima ili kese i spremite na suvo i tamno mesto.
Blanširanje kupusa
Blanširani listovi kupusa korisni su za “motanu” hranu, kao što je sarma ili vegetarijanski hagis, jer delimično kuvanje listova pomaže da se lakše savijaju u motanju. Blanširani, seckani kupus se često može jednostavno preliti puterom, timijanom ili brzo pržiti u tiganju sa hrskavom slaninom. Često se služi uz dinstano i pečeno meso kao što su jarebica ili svinjetina.
Zamrzavanje kupusa
Ovo je jedna od najjednostavnijih metoda čuvanja kupusa preko zime. Zamrzavanje je jednostavno, a kasnije se može koristiti za skoro sva jela i dalju preradu. Za početak oljuštite spoljne listove kupusa, iseckajte ih i blanširajte u ključaloj vodi oko 2 minuta.
Nakon blanširanja, kupus dobro osušite i stavite u kese za zamrzavanje i čuvajte u zamrzivaču dok ne budete hteli dalje ga kuvati. Smrznuti kupus se, bez odmrzavanja, može dodavati direktno u supe i čorbe.
Foto: congerdesign / Pixabay
Ostavite odgovor