Sojino mleko napravljeno od sojinog zrna je odlična alternativa kravljem ili kozjem mleku, posebno ako ne podnosite laktozu i gluten. Najčešće se koristi u veganskoj i vegetarijanskoj ishrani, a zbog jakog ukusa često se koristi u kuvanim jelima.
Spada u grupu biljnih mleka i lako se može pripremiti u sopstvenoj kuhinji od dva sastojka, soje i vode. Pored pravljenja, možete da ga kupite i u prodavnici, ali morate da znate da nije baš jeftino. Zato preporučamo pripremu sopstvenog mleka, čija priprema ne samo da će vam uštedeti par stotina dinara već ćete znati da konzumirate mleko bez aditiva i dodatnih zaslađivača.
Jedina mana ovog pića bi mogao da bude ukus, koji je nešto jači i intenzivniji od ostalih biljnih mleka. Takođe sadrži veći procenat masti od drugih vrsta mleka, a po teksturi je najsličniji kravljem mleku. Međutim, sa sve većom upotrebom soje u ishrani, sojino mleko se sve više priprema, a možete i sami da ga probate napraviti kod kuće.
Priprema soje
Sorte soje se razlikuju po obliku zrna, boji, ukusu, ali i hemijskim svojstvima. Sve vrste soje imaju istu stabljiku, ali i boja varira u zavisnosti od sorte. Tokom pripreme sojinog mleka najbolje je koristiti sorte koje se mogu gajiti na našim ppredelima, ali će konačni proizvod sadržati sve neophodne hranljive materije koje su vašem organizmu potrebne. Za pripremu sojinog mleka preporučuje se gajenje i upotreba sorti Ika, Iva i Kaja, koje imaju posebne karakteristike, kao što su žuto zrno i stabljika koja dostiže visinu od oko 1 m.
Soja je biljka koja može da se uzgaja na kopnu i potrebna joj je srednja do topla klima da bi rasla, a najbolje raste na temperaturama između 20 i 30°C.
Žetva soje se obavlja u letnjim mesecima, najčešće krajem leta. Plod soje ili mahuna mora da bude žuta da bi počela berba. Na početku rasta mahuna je zelena, a tokom zrenja prelazi u žutu. Ako su veće površine zasađene sojom, onda se žetva obavlja kombajnom, dok se žetva na manjim površinama može da obavi ručno. Pri ručnoj berbi koristi se ručna kosa ili srp, ali se može i iščupati cela biljka.
Nakon košenja i uklanjanja biljke, stabljike i plodove treba ostaviti da se osuše 8 - 10 dana, nakon čega zrno može da se izvadi iz mahune. Postoji i jednostavniji način berbe soje, a to je da se ubere bez uništavanja ostatka biljke. Tokom sušenja mora da bude dobro zaštićena od vlage ili kiše, pa ju je najbolje brati kada bude bar nedelju dana sunčanog i suvog vremena bez padavina.
Da bi zrno bilo što kvalitetnije, vlažnost zrna tokom žetve mora da bude oko 14%, pri čemu zrno nije potrebno sušiti nakon vađenja iz mahune. Ako zrno ne sadrži optimalan nivo vlage, onda tokom žetve može doći do pucanja zrna i gubitka roda. U toku žetve dolazi do osipanja žitarica, pa je na našim predelima najbolje uraditi žetvu sredinom ili drugom polovinom septembra.
Soja je dostupna i za kupovinu u prodavnicama zdrave hrane, ali i u samoposlugama pakovana u manja pakovanja od 200 g. Tokom kupovine pazite da kesa u kojoj je soja pakovana nije izbušena i da nema tragova vode. Soja treba da bude žute boje i tvrda na dodir, bez znakova plesni na sebi. Ako ne želite da sami pripremate sojino mleko, možete daa ga kupite gotovo, ali znajte da takvi proizvodi sadrže razne aditive na koje možete da budete alergični.
Recepti
Sojino mleko je biljno mleko koje se smatra vodenim ekstraktom sojinog zrna ili finom emulzijom sojinog brašna što zapravo znači da je jedan od glavnih sastojaka u pripremi vode. Kada bismo proučavali hemijsku strukturu, može se reći da se radi o izolovanom proteinu soje u vodi sa dodatkom vitamina, minerala i ukusa, naravno ako se u pripremi koriste dodatne arome. Konačni proizvod je bela tečnost koja je po teksturi slična kravljem mleku, a sadrži proteine rastvorljive u vodi, ugljene hidrate i ulja koja se nalaze u zrnu soje.
Soja je glavna sirovina za pripremu ovog mleka i može da se koristi u obliku suvog zrna ili sojinog brašna. Za pripremu sojinog mleka biće vam potrebno više vremena nego kada ga pravite od sojinog brašna.
Treba napomenuti da kada je u pitanju sojino mleko treba znati da postoje srodni proizvodi od soje i možemo da ih podelimo u nekoliko grupa, a to su najčešće sojino mleko, fermentisani proizvodi i razne mešavine.
Obavezno proučiti pre pripreme!
Sojino mleko od sušenog zrna
Proces pripreme mleka od žitarica zahteva prethodnu proceduru potapanja zrna u činiju sa vodom preko noći i ostavljanja da odstoji neko vreme. Nakon toga, proces pripreme je sličan procesu pripreme sojinog brašna i ne zahteva mnogo vremena. Ovako pripremljeno sojino mleko može da se kuva kao kravlje mleko i čak ima iste karakteristike i može da prevri tokom kuvanja. Navedena količina sastojaka dovoljna je za oko 1 litar sojinog mleka.
Sastojci
- 130 g suvog zrna soje
- 1 l vode
- Voda (dovoljno da pokrije sojino zrno dok stoji u činiji)
Priprema
- Stavite suvo zrno soje u činiju i prelijte vodom tako da sva zrna budu potopljena.
- Sipajte oko 1 cm više vode od nivoa potopljenih zrna jer će soja apsorbovati tečnost preko noći. Ostavite da odstoji u vodi 12 - 24 sata.
- Nakon što se slegnu i omekšaju, izvadite ih iz vode i stavite u blender. Miksajte 30 sekundi do 1 minut i dodajte 1 litar vode. Mešajte sve zajedno oko 20 sekundi.
- Dobijenu smešu sipajte u čistu posudu i stavite na šporet na tihu vatru.
- Pustite da provri, a zatim kuvajte još 5 - 10 minuta.
- Uklonite smešu sa šporeta i pokrijte poklopcem ili čistom pamučnom krpom i ostavite da odstoji 2 - 3 sata ili dok se ne ohladi.
- Smešu promešajte nekoliko puta dok stoji.
- Stavite gazu u čistu posudu, a preostalu smesu procedite tako što ćete napraviti mali zamotuljak gaze i dobro je pritisnuti prstima da se mleko stisne. Tečnost koju dobijete je sojino mleko i sipajte je u čašu i odmah zatvorite ili konzumirajte.
Sojino mleko od sojinog brašna
Sojino mleko možete da pripremite i na lakši način, a to je da odmah kupite sojino brašno i nećete morati da prolazite kroz proces namakanja sojinog zrna i čekanja da omekša. Tokom kupovine sojinog brašna obratite pažnju da se radi o prirodno dobijenom brašnu bez dodataka.
Navedena količina sastojaka dovoljna je za oko 600 ml sojinog mleka. Deo vode ispari tokom kuvanja, tako da nikada ne dobijete toliko mleka koliko dodate vode. Ako je potrebno, mleko se može dodatno razblažiti vodom.
Sastojci
- 200 g sojinog brašna
- 750 ml vode
Priprema
- Sipajte vodu u šerpu i stavite na šporet na tihu vatru i ostavite da provri.
- U ključalu vodu postepeno dodavajte sojino brašno uz stalno mešanje. Pustite da se voda i sojino brašno kuvaju oko 20 minuta.
- Tokom kuvanja smesu stalno mešajte plastičnom ili drvenom kašikom.
- Posle predviđenog vremena, sklonite smešu sa šporeta i ostavite da se hladi oko 30 minuta.
- Tokom hlađenja smešu možete da prekrijete kuhinjskom krpom da biste sprečili da nečistoće upadnu u mleko.
- Kada se smeša ohladi, procedite je pomoću gaze. Stavite gazu u čistu posudu i sipajte smešu kroz sredinu. Napravite mali zamotuljak i dobro ga pritisnite prstima da se smeša što bolje stisne.
- Nakon ceđenja, tečnost koju dobijete je sojino mleko i sipajte ga u staklenu flašu ili teglu i zatvorite i čuvajte u frižideru.
Upotreba u kuhinji
Sojino mleko se koristi kao i druga biljna mleka prvenstveno kao zamena za životinjsko i kravlje mleko. Dodaje se tokom pripreme smutija i kafe, a može da se koristi i za pravljenje pudinga i palačinki. Pre svega se konzumira uz doručak kada se spremaju pahuljice i razne druge kašice poput ovsenih pahuljica. Ako mu se dodaju neke arome poput kakaa ili vanile, može da se pije i kao napitak.
Može da se koristi i za pripremu kolača i raznih drugih poslastica, ali zbog specifične arome treba da se bude oprezan kada se koristi kao zamena za drugo mleko. Osim za pripremu poslastica, koristi se i za pripremu tofua, kao i za sosove, variva i kompote.
Nakon pripreme, sipajte sojino mleko u tamne staklene boce koje se mogu hermetički zatvoriti. Tako uskladišteno mleko treba čuvati u frižideru i konzumirati u roku od 3 - 5 dana od pripreme. Ako i posle 5 dana primetite da nije promenio ukus i miris, možete da ga pijete i nakon navedenog perioda.
Mleko se može čuvati i u teglama ako nemate staklene flaše, ali možete i da ga zamrznete i čuvate 3 - 6 meseci u zamrzivaču. Sojino mleko koje ste zamrznuli promeniće svoju strukturu i izgubiti određene hranljive vrednosti, a najbolje se koristi za kuvana jela, dok nije najbolje za piće i pripremu napitaka koji ne zahtevaju termičku obradu.
Foto: bigfatcat / Pixabay
Ostavite odgovor