Soja je hrana koju je korisno imati pri ruci tokom kuvanja, posebno ako cenite zdravu super-hranu. Kada je reč o zdravstvenim prednostima, soju je teško pobediti. Međutim, da biste uživali u ovim malim zdravim žitaricama, morate da znate kako da ih pravilno skladištite da ne bi oslabili u kvalitetu ili ih pokvarili.
Sojino mleko se u Kini aktivno koristi najmanje 2.000 godina i, iako se konzumira u većini zemalja zbog svog "zdravog imidža", važan je izvor ulja i proteina, dok je tofu stalni deo vegetarijanske i veganske ishrane. U nastavku ćete pronaći sve detaljne informacije o tome kako na pravi način skladištiti soju i koje sve vrste zimnice možete da napravite i tako uživate u kvalitetnim žitaricama što je duže moguće.
Zimnica od soje
Kao hrana, soja je izuzetno raznolika. Postoji mnogo stvari koje možete da uradite sa njom, a takođe je idealna za eksperimentisanje. Možete da napravite ukusan tofu ili sojino mleko, jogurte, pa čak i sladoled. U nastavku donosimo savete, ideje i recepte za pripremu soje za zimnicu.
Priprema soje
Soja se može uzgajati u sopstvenoj bašti i tako sačuvati za zimu i uživali u njoj tokom cele godine. Nakon branja ih možete odmah blanširati i zamrznuti ili sačekati da seme potpuno sazre i požuti. Zrele mahune se mogu brati ručno ili kombajnom ili se može iščupati cela biljka. Žuto zrno se ostavlja da se suši na suncu 8 - 10 dana, nakon čega se ručno vade iz mahuna.
Seme soje se sakuplja u letnjim mesecima, obično 80 - 120 dana posle setve. Važno je da tokom berbe ne pada kiša i da vazduh ne bude vlažan. Morate da znate i kako da odredite pravo vreme za sakupljanje semena jer ako se mahuna osuši lako može doći do lomljenja zrna. Zbog toga je najbolje da soju berete početkom ili sredinom septembra, dok mahune možete da berete krajem jula.
Sušenje soje
Nakon berbe, sušeno zrno soje je potrebno sušiti na suncu i vazduhu, nikako u rerni ili mikrotalasnoj jer postoji velika mogućnost da se mahuna zapali. Možete da koristite i dehidrator da dodatno osušite već izvađeno seme iz mahuna. Mahune se mogu sušiti u rerni ili dehidratoru, ali nikako na svežem vazduhu jer će istrunuti i pojaviće se buđ.
Sušenje na vazduhu ili suncu
Nakon berbe, suvo zrno soje potrebno je dodatno osušiti na suncu da bi se uklonio višak vode i seme bezbedno moglo da se čuva za zimu. Stavite zrna na pamučnu krpu i ostavite na suncu da se osuše. Proces sušenja traje 8 - 10 dana, a svako veče ih unosite u zatvorenu, ali prozračnu prostoriju. Posle sušenja, mahune će početi same da se otvaraju i lakše ćete da izvadite seme.
Sušenje u rerni
Zeleno zrno soje se suši u rerni, dok se suvo zrno ne može dodatno sušiti na ovaj način jer bi se spoljašnja kora soje zapalila. Mahune pre sušenja operite i osušite i isecite na manje komade. Poređajte ih u tepsiju i zagrejte rernu na 50°C. Stavite seme da se suši 2 - 3 sata. Ostavite vrata rerne malo otvorena da bi višak para izašao tokom sušenja i proveravajte svakih pola sata. Nakon sušenja ostavite ih da se ohlade i čuvajte u hermetički zatvorenim posudama.
Sušenje u dehidratoru
Zeleno zrno soje je najbolje sušiti u dehidratoru. Isecite ga na manje komade, operite, osušite i stavite na rešetke. Uključite dehidrator na 40°C i ostavite da se suši oko 5 sati. Proveravajte koliko su suvi svakih sat vremena i nakon što se skupe, izvadite ih, ohladite i spremite u posude koje se mogu hermetički zatvoriti.
Osim mahune i zrna soje možete da sušite i u dehidratoru. Obložite rešetke dehidratora papirom za pečenje i stavite semenke. Uključite dehidrator na 30°C i ostavite da se suši 2 - 3 sata. Proveravajte ih svakih pola sata. Nakon sušenja, ohladite ih i spremite u staklene ili plastične posude koje se mogu hermetički zatvoriti.
Mlevenje soje
Mlevenjem suvog sojinog zrna dobija se ukusno slatko sojino brašno koje se koristi za pripremu hleba i raznih kolača. Bogat je proteinima i ne sadržava gluten. Sojino brašno možete i sami da sameljete tako što ćete semenke staviti u blender, mlin za kafu ili mlin za brašno i samljeti semenke u brašno.
U komercijalnoj proizvodnji brašno se proizvodi prvim ceđenjem sojinog ulja, a mlevenjem sojinih ostataka dobija se brašno. Ovaj metod ne može da se obavi kod kuće, tako da morate da sameljete celo seme. Nakon pripreme, brašno možete da prosijate i čuvate u suvim plastičnim ili staklenim posudama.
Blanširanje soje
Pre zamrzavanja, soju možete i da blanširate. Mahunu prvo operite, isecite na manje komade i osušite. Zagrejte vodu na šporetu i ostavite da se kuva 2 - 3 minuta. U činiju stavite hladnu vodu i led, a mahune procedite i stavite u činiju. Ostavite ih da odstoje 2 - 3 minuta u hladnoj vodi, zatim procedite i osušite. Čuvajte ih u plastičnim kesama i zamrznite što je pre moguće.
Natapanje soje
Sojino mleko je jedan od proizvoda koji možete da pripremite namakanjem i seckanjem sojinog zrna. Koristi se na isti način kao i kravlje mleko, a naziva se i sojinim napitkom ili biljnim mlekom. Priprema se tako što se osušeno seme stavi u vodu i ostavi da odstoji 12 - 24 sata. Smešu stavite u blender i iseckajte semenke. Nakon blendanja stavite smešu na šporet i kuvajte na laganoj vatri 5 - 10 minuta. Nakon što se ohladi, tečnost procedite i mleko čuvajte u staklenim flašama.
Od sojinog mleka možete pripremiti tofu, jedan od omiljenih proizvoda vegetarijanaca. Dodajte alkoholno sirće u sojino mleko i sačekajte da proces fermentacije počne da proizvodi tofu tokom hlađenja tečnosti. Nakon pripreme, spremite u plastične posude i dobro zatvorite poklopcem.
Kuvanje soje
Soja sos je jedan od najpoznatijih proizvoda od soje. Možete da ga pripremite tako što ćete seme kuvati oko 1 sat, dok ne počnu da se razgrađuju, a zatim ih procediti. Iseckajte ih i dodajte pšenično brašno da dobijete kompaktno testo. Testo razvucite, isecite na komade debljine 2 cm i ostavite da odstoje 10 dana na 30°C. Proces fermentacije će stvoriti buđ na površini smeše. Stavite rolnice na tepsiju i osušite u rerni na 60°C.
Dobijenu sojinu pastu stavite u činije sa vodom i solju i zagrevajte sojinu pastu svaki dan na suncu narednih 3 - 6 meseci. Tokom zagrevanja, sos će da poprimi sve tamniju boju, a kada budete zadovoljni bojom i ukusom, stavite ga u posudu i kuvajte oko 3 sata na 70°C. Posle kuvanja sos ohladite i spremite u staklene flaše.
Zamrzavanje soje
Seme soje se ne preporuča zamrzavati, ali mahune možete da zamrznete. Pre zamrzavanja ih možete kratko blanširati ili ih možete zamrznuti sveže. Posle odmrzavanja pripremaju se kao obični pasulj i mogu se kuvati ili dinstati.
Skladištenje soje
Sveže seme soje može se čuvati do godinu dana u hermetički zatvorenim staklenim ili plastičnim posudama. Čuvajte ih dalje od izvora vlage i toplote i ne izlažite ih direktnoj sunčevoj svetlosti. Nakon sušenja na suncu, osušeno seme treba čuvati dalje od izvora vlage i svetlosti i čuvati u hladnim prostorijama.
Sojino brašno se mora čuvati u ostavi ili podrumu, najbolje u staklenim teglama.
Kuvana soja može da se čuva u frižideru do 3 dana ako se čuva u zatvorenoj plastičnoj posudi, dok kuvani soja sos može da se konzumira u roku od 6 meseci. Obavezno čuvajte sos u staklenim flašama ili teglama koje možete dobro zatvoriti i držite ga u frižideru ako želite da traje što duže. Fermentisani proizvodi od soje kao što su tofu ili sojino mleko mogu se čuvati i do mesec dana u frižideru. Blanširana soja može da se čuva u frižideru do 3 dana, ali ih je najbolje zamrznuti.
Foto: Veganamente Rakel S.I. / Pixabay
Ostavite odgovor