Uživanje u ukusu jagoda tokom cele godine moguće je pripremanjem sezonskog obilja jagoda u obliku marmelade. Marmelada od jagoda je neizostavan deo svačije ostave, a sama priprema je veoma laka. Pripremanjem marmelade sačuvaćemo gotovo svu aromu ovog omiljenog voća.
Priprema jagoda
Mnogo je sorti jagoda koje se gaje na našim prostorima, a neke od najpoznatijih sorti su Alba, Arosa, Kleri i Marmolada.
Jagode se beru ručno sa stabljikom, u zavisnosti od čvrstine ploda pre ili u vreme pune zrelosti. Sazrevaju u zavisnosti od sorte. Većina domaćih sorti počinje da se bere u maju do kraja juna. Svakako je preporučljivo kupovati domaće jagode, ali kada je sezona veoma su povoljne u svim prodavnicama.
Tokom kupovine jagoda treba voditi računa da plod bude neoštećen sa pričvršćenom stabljikom. Plod treba da bude čvrst i mirisan. Jagode su veoma osetljive na skladištenje i podložne su kvarenju, pa je važno da se utvrdi njihov kvalitet. Tokom pripreme marmelade važno je krenuti sa zdravom i kvalitetnom namirnicom, jer to bitno utiče na bezbedno skladištenje proizvoda.
Recepti
Jagode otvaraju sezonu slatkih zimnica, a kombinacije su raznovrsne. Donosimo vam osnovne recepte koje možete kombinovati po sopstvenom ukusu sa začinima poput vanile ili drugog voća.
Obavezno proučiti prije pripreme!
Marmelada od jagoda
Osnova svih recepata za džem od jagoda. Ovako pripremljen, posebno će oduševiti najmlađe, a odličan je u kombinaciji sa palačinkama i drugim poslasticama. Količina sastojaka je dovoljna za oko 2 tegle.
Sastojci
- 1 kg jagoda
- 300 g šećera
- 1 vanil šećer
Priprema
- Jagode treba oprati i iseći na četvrtine.
- Zatim pomešajte šećere i jagode u velikoj činiji i ostavite najmanje 15 minuta do noći.
- Stavite tiganj na malu vatru i mešajte dok se šećer ne rastvori.
- Nakon sat i po kuvanja marmelada je gotova. Po želji, preostale komade jagode možete da iseckate štapnim mikserom.
- Marmelada se sipa u vruće sterilisane tegle skoro do vrha, vodeći računa da se ivica tegle ne zaprlja.
- Tegle se sterilišu u rerni na 120°C oko 15 minuta, treba ih dobro zatvoriti i okrenuti naopačke. Tako se ostavljaju 2 sata nakon čega se mogu čuvati na suvom i tamnom mestu.
Marmelada od jagoda bez šećera
Za sve one kojima šećer nije deo ishrane, u nastavku je zdrava verzija džema od jagoda u kojoj je med zamena za šećer. Možete da koristite bilo koji med, a količina sastojaka u receptu je dovoljna za oko 1 teglu.
Sastojci
- 0,5 kg jagoda
- 30 ml limunovog soka
- 1 kašika rendane limunove kore
- 40 g meda
Priprema
- Očišćene jagode treba iseći na četvrtine, pomešati sa ostalim sastojcima i staviti u šerpu.
- Stavite lonac na tihu vatru i kuvajte, često mešajući, oko 45 minuta.
- Dodatni korak je usitniti marmeladu štapnim mikserom ako želite glatku teksturu koju džem treba da ima.
- Gotovu marmeladu čuvajte u tegli u frižideru. Treba ju potrošiti u roku od 2 nedelje jer je podložna kvarenju.
Marmelada od jagoda bez kuvanja
Ukoliko nemate vremena da stojite pored vrućeg šporeta neprestano mešajući marmeladu, donosimo vam recept za sirovu marmeladu (bez kuvanja), a količina sastojaka koja je navedena u receptu dovoljna je za oko 1 teglu.
Sastojci
- 225 g jagoda
- 4 sušene urme
- 3 kašike meda
- 1 kašika limunovog soka
- 1 kašika čia semena
Priprema
- Potopite urme u vodu petnaestak minuta, pa ih stavite u blender sa ostalim sastojcima.
- Mešajte smešu dok ne postane glatka bez komadića, oko 1 minut.
- Pre serviranja treba da odstoji pola sata da se zgusne.
- Marmeladu je potrebno potrošiti u roku od nedelju dana.
Upotreba u kuhinji
U marmeladu od jagoda možete da dodate i druge arome i ukuse kao što su vanila, rum, rabarbara, menta, pa čak i balzamiko sirće.
Ostavljanje više tečnosti čini ga odličnim prelivom za sladoled ili panakotu. Tvrđe marmelade su odličan namaz za palačinke i hleb ili ukusan fil za štrudle.
Klasična marmelada koja se čuva u ostavi može da traje čitavu godinu, pa i do dve godine. Međutim, nakon otvaranja, mora da se čuva u frižideru, gde će trajati do 2 nedelje. Ako se na površini marmelade razvije buđ, bacite celu teglu.
Šećer kao prirodni konzervans štiti marmeladu od kvarenja. Dakle, u marmelade bez šećera ili sa manjom količinom meda dobićete kraći vek trajanja zimnice.
Tokom punjenja marmelade u tegle, pazite da ivica tegle bude čista, a tegla i poklopac sterilisani.
Foto: RitaE / Pixabay
Ostavite odgovor