Od momenta kada se pojave na pijacama ili, na sreću, u sopstvenoj bašti, jagode su veoma traženo voće. Ove crvene, mirisne bobice se vrlo često jedu sveže, nekad samostalno, a nekad sa šlagom i šećerom. Odlična su hrana jer se mogu umešati u osvežavajuće salate ili neodoljive deserte. Pored toga, veoma su dobri za skladištenje kao džemovi, marmelade i pekmezi. Veoma su ukusne i dobro zadržavaju aromu i ukus.
Priprema ukusnog pekmeza od jagoda podrazumeva kuvanje jagoda u koje se po želji dodaje mala količina šećera, koja ne sme da pređe 20% ukupne količine voća. U pekmez se mogu dodati i druge vrste voća i po želji začini. Pekmez se najčešće pravi od šljiva, ali se može napraviti i od zrelih, svežih jagoda.
Priprema jagoda
Sorte jagoda ne utiču u većoj meri na pekmez. Važno je da plod bude čist i svež i da se bere u trenutku zrelosti kako bi bio što slađi.
Jagode se beru ručno sa peteljkom, u zavisnosti od čvrstine ploda pre ili u vreme pune zrelosti. Sazrevaju u zavisnosti od sorte. Većina domaćih sorti počinje u maju do kraja juna. Svakako je preporučljivo kupovati domaće jagode, ali kada je sezona vrlo su pristupačne u svim prodavnicama.
Tokom kupovine jagoda treba voditi računa da plod bude neoštećen sa pričvršćenom stabljikom. Plod treba da bude čvrst i mirisan. Jagode su veoma osetljive na skladištenje i podložne su kvarenju, pa je važno utvrditi njihov kvalitet. Tokom pripreme pekmeza važno je krenuti sa zdravom i kvalitetnom namirnicom, jer utiče na bezbedno skladištenje proizvoda.
Recepti
Obavezno proučiti pre pripreme!
Domaći pekmez od jagoda
Ovaj recept je veoma jednostavan sa minimalnim sastojcima. Kuvanjem jagoda dobija se gušća tekstura pekmeza sa bogatom aromom. Limunov sok osvežava slatkoću jagoda. Od ovih sastojaka dobićete oko 4 tegle pekmeza.
Sastojci
- 2 kg oljuštenih jagoda
- 400 g šećera
- Sok i kora od 1 limuna
Priprema
- Operite jagode i isecite ih na manje komade.
- U velikoj šerpi pomešajte šećer, jagode i limunov sok.
- Dodajte limunovu koricu i malo vode da prekrije dno.
- Stavite šerpu na tihu vatru i često mešajte oko 90 minuta. Trebalo bi da se zgusne i dobije tamnocrvenu boju.
- Vrući pekmez sipajte u sterilisane tegle skoro do vrha, pazeći da ne zaprljate ivicu tegle.
Pekmez od jagoda sa vanilom
Vanila savršeno dopunjuje aromu jagoda. Pripremom ovog pekmeza sigurno će zamirisati cela kuhinja. Veoma se lako priprema, a ako ne možete da priuštite da kupite mahune vanile, možete da koristite 2 kesice šećera sa ukusom vanile i kašičicu ekstrakta vanile. Od navedenih količina sastojaka dobićete 2 tegle pekmeza.
Sastojci
- 1 kg jagoda
- 200 g šećera
- 1 vanila
- 1 limun
Priprema
- Očišćene jagode treba iseći na četvrtine i sa njima pomešati šećer. Tako ostavite 8 sati ili preko noći.
- Procedite sok koji su jagode pustile i dodajte u šerpu u kojoj ćete kuvati pekmez i stavite na srednju vatru.
- Mahunu vanile prepolovite i izrendajte semenke i dodajte ih, zajedno sa praznom mahunom, u šerpu.
- Sve zajedno kuvajte pola sata od trenutka kada provri, pri čemu će šećer početi da se karamelizuje, a sok zgusne i koncentriše.
- Zatim u šerpu dodajte oceđene jagode i limunov sok.
- Isceđeni limun i koštice sačuvajte i stavite u gazu. Zavežite gazu sa limunom čvrsto i dodajte u pekmez da dobijete gustinu.
- Sve zajedno kuvajte još 20 minuta, pa izvadite gazu sa limunom i praznu mahunu vanile.
- Dobro iscedite gazu. Ostavite pekmez na vatri još 10 minuta.
- Hlađenje će ga takođe zgusnuti, pa ne brinite ako mislite da je pekmez previše redak.
- Napunite sterilisane tegle vrućim pekmezom.
Brzi sirovi pekmez od jagoda
Iako se pekmez ne može nazvati sirovim preparatom, ovaj namaz ima veoma sličan ukus i odlična je zamena ako nemate vremena. Ne dodaje se šećer ili limunska kiselina kao konzervans, već samo agavin sirup za dodatnu slatkoću i rogač za gustinu. Količina sastojaka je dovoljna za oko 1 teglu. Ovaj pekmez treba čuvati u frižideru i nije pogodan za čuvanje do zime.
Sastojci
- 2 šolje jagoda
- 1/3 šolje agavinog sirupa
- 1 kašičica mlevenog rogača
Priprema
- Operite jagode i isecite ih na manje komade.
- Dodajte sve sastojke u blender i mešajte dok ne postane glatka smeša.
- Sipajte u tegle i zatvorite.
- Pekmez treba potrošiti u roku od nedelju dana.
Upotreba u kuhinji
Čuvani pekmezi ne sadrže mnogo šećera, tako da ako se pravilno čuvaju u sterilizovanim teglama može da traje oko 6 meseci. Međutim, nakon otvaranja mora da se čuva u frižideru gde će biti pogodan za konzumaciju barem desetak dana. Ako se na površini pekmeza razvije buđ, treba baciti celu teglu jer je kontaminacija nastala kroz celu dubinu pekmeza.
Šećer kao prirodni konzervans štiti pekmeze od kvarenja. Dakle, u pekmezima bez šećera ili sa manjom količinom meda imamo kraći vek trajanja.
Tokom punjenja pekmeza u tegle pazite da ivica tegle bude čista, a tegla i poklopac sterilisani. Veoma je važno da pekmez bude vreo dok se sipa i da teglu prevrnemo kada je napunimo. Tako se ostavljaju dva sata nakon čega se mogu čuvati na suvom i tamnom mestu. Inverzija stvara vakum unutar tegle i sprečava razvoj neželjenih mikroorganizama.
Zrele i aromatične jagode su preduslov za najukusniji pekmez, zato obratite pažnju na njihov kvalitet. Ne treba ih čuvati duže vreme ili u frižideru pre pripreme, već ih iskoristiti što pre.
Upravo zbog brzog kvarenja namirnica, zimnica je dobra odluka ako imate višak jagoda.
Jagode se odlično slažu sa ukusima vanile i ruma, ali i sa stabljikama rabarbare, nane pa čak i u neobičnoj kombinaciji sa balzamiko sirćetom.
Foto: congerdesign / Pixabay
Ostavite odgovor