Krastavci su jedna od najčešćih povrtarskih kultura koje volimo da gajimo kod kuće. A svako ko uzgaja krastavce zna da vas čak i jedna biljka može iznenaditi bogatim plodovima, zbog čega se često nađemo u situaciji da krastavaca imamo više nego što možemo da pojedemo. Takođe, pripremanje zimnice jedan je od razloga zašto često gajimo krastavce, posebno kornišone.
Iako se krastavci obično pripremaju za zimu i čuvaju u sirćetu u obliku raznih kiselih salata, postoji mnogo metoda kako ih možete skladištiti i bez dodavanja sirćeta. Ako imate vremena, osim klasične kisele zimnice, isprobajte i druge metode pripremanja zimnice od krastavaca.
Ako tražite način za duže čuvanje krastavaca i kako da ih pripremite, došli ste na pravo mesto! Zašto ove godine ne napravite sok od krastavca ili žele? Slatko i začinjeno jelo koje se odlično kombinuje sa mesnim jelima ili krekerima i sirom.
Zimnica od krastavaca
Slede tradicionalni i ukusni metodi skladištenja krastavaca da bi vam što duže ostali sveži i da bi u njima mogli da uživate i tokom čitave zime.
Priprema krastavaca
Zahvaljujući hrskavoj teksturi, krastavce je najbolje jesti presne. Međutim, možete ih kuvati, peći u rerni ili čak dinstati. Možete ih oguliti, ali ih jesti sa korom, a u zavisnosti od vrste zimnice koju pripremate, izbor vrste krastavca zavisi od toga kako ćete ih iseći i očistiti, ali jedno je sigurno - svaki krastavac treba da se dobro opere i osuši pre dalje obrade.
Kada kupujete krastavce, proverite da li imaju fleka ili oštećenja. Oni su dobar pokazatelj da krastavci nisu dobri. Takođe, izbegavajte krastavce koji su naborani jer to pokazuje da su izgubili vlažnost zbog predugog skladištenja ili su čuvani na višoj temperaturi od preporučene. Krastavac treba da bude čvrst i ravnomerno zaobljen na vrhovima. Ako je u sredini debeo ili ima izbočinu, to znači da se u plodu nalazi džep velikog semena.
Iako neki misle da je najbolje kupiti veće krastavce, u njima ima više semena. Idealno, potrebno je odabrati krastavce veličine između 6 i 8 cm (osim ako ne kupujete engleski krastavac koji je duži). Osim što imaju manje semena, manji krastavci su i ukusniji i hrskaviji.
Kora krastavca treba da bude ujednačene bogate zelene boje. Izbegavajte kupovinu onih sa žutim flekama jer se razvijaju kada krastavac predugo stoji u bašti i malo je verovatno da će imati dobar ukus ili miris.
Što se tiče skladištenja, mišljenja su podeljena. Ali bez obzira gde ih skladištite, u frižideru ili ostavi, važno je da ih držite dalje od drugog povrća i voća, poput dinje, paradajza i banana. Vrlo su osjetljivi na etilen kojim je ovo voće bogato, zbog čega će požutiti i brzo propasti.
Pre dalje pripreme, krastavce obavezno dobro operite i osušite pre skladištenja. Višak vode na površini doprinosi kvarenju. Takođe, krastavci u sebi imaju preko 90% vlažnosti, pa ih umotajte u plastičnu foliju da bi ju što duže zadržali.
Sušenje krastavaca
Krastavci možda nemaju toliko ukusa u poređenju sa drugim voćem i povrćem koje volimo da sušimo, ali to ne znači da nemaju nikakve koristi. Oni su niskokalorični, bogati proteinima, vitaminom C, vitaminom K, magnezijumom, kalijumom i manganom. Takođe mogu da se suše kao i većina drugog voća i povrća. Postoje tri jednostavna metoda sušenja krastavaca - u dehidratoru, rerni ili mikrotalasnoj.
Sušenje krastavaca u dehidratoru
Da bi osušili krastavce u dehidratoru, prvo ih morate iseći na kriške debljine 3 mm. Što su kriške veće i deblje, to će se ravnomernije sušiti. Narezane kriške poređajte na poslužavnik za dehidrator, ostavljajući prostora između njih da bi se sprečilo nepravilno ili neravnomerno sušenje.
Stavite poslužavnik u dehidrator i podesite temperaturu između 48 i 55°C. Ovaj metod sušenja traje 6 - 8 sati, u zavisnosti od željene strukture. Stvarno vreme potrebno za sušenje zavisiće i od debljine kriški i temperature na kojoj ih sušite.
Kada se kriške krastavca više ne savijaju, konačno su gotove. Maknite poslužavnik sa krastavcima iz dehidratora i ostavite da se stvrdne (pretvori u čips) na sobnoj temperaturi. Čuvajte male količine krastavaca u hermetičkim plastičnim kesama i spremite na hladno i tamno mesto.
Sušenje krastavaca u rerni
Nemaju sva domaćinstva dehidrator. Na sreću, sušenje krastavaca je i dalje moguće ako imate rernu.
Isecite krastavac na kolutove debljine 3 mm. Stavite papir za pečenje na tepsiju i poređajte kriške tako da se ne dodiruju da se ne bi zalepile tokom sušenja. Zatim podesite rernu na najnižu temperaturu, najbolje oko 55°C. U zavisnosti od jačine vaše rerne, proces će da traje otprilike 4 - 8 sati.
Tokom sušenja proverite nekoliko kriški. Ako se više ne savijaju, dovoljno su osušeni. Izvadite krastavce iz rerne i ostavite ih da se ohlade na sobnoj temperaturi, a zatim ih spremite u plastične kese.
Sušenje krastavaca u mikrotalasnoj
Iako nije idealna opcija za sušenje krastavaca, mikrotalasna je pogodna za početnike. Omogućava vam da osušite manju količinu da vidite da li sušeno voće ili povrće odgovara vašem ukusu.
Isecite krastavac na što tanje kriške i poređajte na tanjir od mikrotalasne. Podesite temperaturu i vreme odmrzavanja na pola sata. Kada završite, okrenite kriške i sušite na istoj temperaturi još pola sata.
Proveravajte svakih pet minuta i ako su kriške krastavca dovoljno suve, stavite ih na rešetku da se ohlade. Ako nisu, nastavite da ih sušite još nekoliko minuta. Kao i kod drugih metoda, nakon što se kriške ohlade na sobnu temperaturu, čuvajte ih u plastičnim kesama i spremite na hladno i tamno mesto.
Blanširanje krastavaca
Krastavci se blanširaju samo za korišćenje u toplim jelima, posebnim salatama ili za zamrzavanje tokom cele godine. Blanširanje krastavaca, kao i kod drugog povrća, zaustavlja enzime koji izazivaju prirodni proces sazrevanja. Vremenom, ovi enzimi promovišu pogoršanje ukusa, teksture i boje povrća, pa blanširanje pomaže krastavcima i drugom povrću da ostanu sveži i lepi.
Isecite krastavce na tanke, ravnomerne kriške. U zavisnosti od toga kako ih planirate koristiti posle blanširanja, možete ih oguliti pre sečenja ili ostaviti neoguljene. Za topla jela možete da ostavite koru, dok za salate možda želite da ih ogulite.
Na srednjoj vatri stavite veliku šerpu vode da provri. Stavite kriške krastavca u ključalu vodu u malim količinama i ostavite ih 1 - 2 minuta u ključaloj vodi, a zatim ih odmah izvadite kašikom. Stavite krastavce u činiju hladne vode da bi zaustavili proces kuvanja. Ostavite ih potpuno uronjene u hladnoj vodi najmanje 3 - 4 minuta.
Zamrzavanje krastavaca
Slično kao i tikvice, krastavce možete i da zamrznete, ali su blažeg ukusa i spužvaste teksture, zbog čega se kasnije koriste samo u smutijima i sosovima.
Blanširani krastavci se takođe mogu zamrznuti, iako ih visok sadržaj vode čini mekšim tokom odmrzavanja, ali blanširanje krastavaca pre smrzavanja umanjiće ovaj efekat. Posle blanširanja, dobro ih osušite, poređajte na poslužavnik obložen papirom za pečenje i poređajte krastavce, ostavljajući prostor da se ne zalepe. Zamrznite krastavce na poslužavniku i nakon što se smrznu prebacite u kese.
Foto: Pexels / Pixabay
Ostavite odgovor