Hranu najčešće pržimo na suncokretovom ili maslinovom ulju ili koristimo razne masti životinjskog porekla, ali danas vam nudimo zdraviju vrstu ulja koju možete lako da napravite i sami kod kuće - kokosovo ulje. Iako je dostupan u skoro svakoj prodavnici i možete da ga napraviti sami uz pomoć nekoliko sastojaka.
Postoji nekoliko načina pripreme, pa izaberite onaj koji vam najviše odgovara, a u nastavku vam donosimo kako da napravite kvalitetno, domaće kokosovo ulje koje se dobija procesom fermentacije.
Priprema kokosa
Postoji nekoliko podela kokosovih palmi, ali je najpoznatija ona prema mestu uzgoja. S obzirom da se na našim predelima gaje samo ukrasne kokosove palme, u specijalizovanim prodavnicama moćete da pronađete nekoliko vrsta svežeg kokosa. Za pripremu kokosovog ulja možete da koristite kokos iz Obale Slonovače ili Tajlanda.
U njihovom prirodnom okruženju, plodovi se beru tako da su ljudi posebno obučeni da se penju na palme pomoću konopca i beru kokosove orahe velikim noževima, ali u nekim oblastima su i majmuni obučeni da beru. Kokos se bere nezreo samo ako je potrebno. Zreli kokosovi orasi se ne beru, već se čeka da padnu sa drveta i onda se samo sakupljaju. Pošto palme rastu na peščanim obalama kada padnu, plodovi se ne raspadaju jer padaju na meko zemljište.
Plodonosne palme se gaje samo u tropima odakle su rasprostranjene u sve delove sveta. Vrhunac sezone kokosa je od oktobra do decembra, kada je najveći na tržištu i možete da ga kupite u nekim većim prodavnicama. Kokos koji kupujete ne sme da ima pukotine ili tragove buđi na sebi. Uvek je bolje izabrati onaj kokos koji kada ga protresete trebalo bi da čujete tečnost unutar voća koja se zove kokosov sok.
Svež kokos možete da čuvate na hladnom mestu do četiri meseca, dok očišćeni beli deo treba da se čuva u frižideru. Ako zamrznete kokosovu pulpu ili beli deo, možete da ga ostavite u zamrzivaču do šest meseci.
Posle kupovine kokos je potrebno otvoriti i očistiti i pulpu te pripremiti za dalju obradu. Stavite kokos na krpu i pronađite tri mala udubljenja na vrhu kokosa. Tankim nožem ili vadičepom napravite dve rupe kroz koje ćete ocediti kokosovu vodu iz sredine ploda. Nakon što je sva tečnost izašla, stavite kokos horizontalno na dasku i prekrijte ga krpom i udarite nekoliko puta čekićem dok ne pukne. Komadiće koje ste dobili nakon otvaranja kokosa možete iseći na manje komade da biste lakše ogulili spoljnu koru kokosa nožem jer je beli unutrašnji deo kokosa jestiv.
Recept
Ako se još niste susreli sa pripremom proizvoda od kokosa, kokosovo ulje lako možete da zamenite kokosovim puterom. Naime, kokosovo ulje kada je na sobnoj temperaturi je u čvrstom stanju kao puter i ako nije naznačeno na ambalaži, ne možete da znate o kom proizvodu se radi. Zato je najbolje da napravite kokosovo ulje u sopstvenoj kuhinji kako biste bili sigurni da konzumirate dobar proizvod.
Obavezno proučiti pre pripreme!
Fermentacija
Tokom pripreme kokosovog ulja može se koristiti nekoliko metoda pripreme. U fabričkoj proizvodnji kokosovo ulje se proizvodi fermentacijom, hladnim presovanjem ili centrifugiranjem.
U procesu fermentacije koristi se sveža kokosova pulpa koja se fermentše nekoliko dana, posle čega se odvajaju tri sloja i to kokosovo ulje, kokosova voda i sveži sir i kokosovo mlijeko. Voda se odvaja na dnu, u sredini je ulje, dok se na vrhu formiše mleko. Fermentacija je zapravo proces kojim se određenim sastojcima dodaju bakterije, gljivice i enzimi da bi se razbili na određene delove iz kojih se dalje dobijaju iz proizvoda koji se u ovom slučaju može konzumirati u ishrani. Nedostatak ovog načina pripreme je što se proces fermentacije ne može kontrolisati i može se dobiti veoma nekvalitetan proizvod. Ali treba napomenuti da je ovo jedan od najstarijih načina proizvodnje čistog kokosovog ulja.
Priprema kokosovog ulja hladnim presovanjem je još jedan metod kojom se kokosova pulpa prvo suši, a zatim presuje da bi se dobilo ulje. Proces sušenja mora da se uradi na temperaturi od 38 - 76 ° C. Posle sušenja, pulpa se presuje, a kvalitet ulja zavisi u ovom slučaju od pritiska tokom presovanja.
Poslednji metod je metod centrifugiranja, kada se sveža kokosova pulpa prvo izgnječi i pretvori u kremu, pole čega se stavi u centrifugu i ulje se snažnim okretima odvaja od ostatka smeše. Ovaj metod je najbolji za očuvanje svih svojstava svežeg kokosa. Najjaču aromu ima kokosovo ulje, koje se dobija centrifugiranjem, zatim hladnim ceđenjem i fermentacijom.
Kokosovo ulje možete da pripremite u domaćinstvu fermentacijom, dok proces centrifugiranja i hladnog ceđenja nećete moći da sprovodite jer je metod koji je potreban da bi se imala mašina koja može centrifugirati ili ekstrudirati smešu. Stoga, u nastavku je recept za pripremu kokosovog ulja fermentacijom.
Kokosovo ulje
Jedna od najstarijih metoda pripreme kokosovog ulja je metoda fermentacije. Uspeh pripreme ovog ulja zavisiće od procesa fermentacije kome ćete izložiti kokos. Navedena količina sastojaka dovoljna je za oko 15 kašika kokosovog ulja.
Sastojci
- 2 sveža kokosa
- 500 ml tople vode
Priprema
- Kada se otvori, očistite sveže kokosove orahe i izmiksajte u glatku smešu.
- Dodajte toplu vodu u smešu i nastavite da mešate.
- Dobijenu smešu pomoću cediljke i gaze procedite u plastičnu posudu. Smešu dobro procedite tako što ćete iscediti svu vodu. Tečnost koju dobijate ceđenjem je kokosovo mleko koje treba da prođete kroz proces fermentacije koji ćete napraviti tako što ćete kokosovo mleko ostaviti u plastičnoj posudi prekrivenoj gazom 1 ili 2 dana na temperaturi između 30 i 40°C. Ako nemate posebno mesto koje možete zagrejati na zadatu temperaturu, onda ga možete držati blizu prozora ili izvora svetlosti koji će zagrejati činiju u kojoj se nalazi kokosovo mleko.
- Znaćete da se proces fermentacije odvija kada vidite da se voda taloži na dnu dok se skuta formira na vrhu. Između ova dva sloja stvoriće se tanak sloj kokosovog ulja koji ćete moći da odvojite zamrzavanjem cele mešavine dobijene fermentacijom. Stavite smešu u plastičnu posudu u zamrzivač na 4 sata.
- Posle 4 sata izvadite iz zamrzivača i izlijte led koji se nije smrznuo.
- Preostalu smešu zagrejte u tiganju na 40 - 70 ° C 10 - 15 minuta. Zagrevanje će odvojiti ulje od skute, a preostala vlaga iz smeše će ispariti.
- Ostavite da se sadržaj tiganja ohladi i procedite ga kroz gazu da biste odvojili skutu od ulja.
- Sipajte ulje u teglu i čuvajte u frižideru.
Upotreba u kuhinji
Kokosovo ulje se koristi u kulinarstvu upravo zato što je lako za upotrebu. Koristi se kao zamena za životinjske masti, ali i biljna ulja. Pogodan je za pravljenje namaza, kremova i majoneza. Dodaje se u kolače, pite, kekse i razne poslastice. Pogodan je za sve vrste prženja, pečenja, dinstanja i kuvanja jer je termostabilan i na višim temperaturama ne stvara štetna i kancerogena jedinjenja.
Ova vrsta ulja je pogodna i za dodavanje u frape i smutije gde ne mora da se topi pre upotrebe već se stavlja u čvrsto stanje. Važno je napomenuti da se smatra jednim od najkvalitetnijih biljnih ulja.
Kokosovo ulje je u čvrstom stanju na temperaturi ispod 23°C pri zagrevanju prelazi u tečno stanje i postaje ulje. Najčešće se ova vrsta ulja pakuje u tegle (umesto u flaše) upravo zato što je čvrsto na nižim temperaturama. Tegle se mogu čuvati u frižideru, ali i na sobnoj temperaturi. Održavanje na sobnoj temperaturi će olakšati upotrebu jer nećete morati da topite ulje pre korišćenja.
Ako ga držite u dobro zatvorenim teglama, kokosovo ulje možete da koristite i do godinu dana od datuma pripreme.
Ako kokosovo ulje pravite preko zime, može se desiti da se tokom pripreme procesa fermentacije ulje stvrdne tokom poslednjeg koraka koji podrazumeva odvajanje skute od ulja. Ovaj problem možete da rešite tako što nećete čekati da se smeša potpuno ohladi pre nego što počnete da ju cedite.
Foto: moho01 / Pixabay
Ostavite odgovor