Tartar mnogi nazivaju i majonezom začinjenim seckanim kiselim krastavcima i belim lukom, a sve zato što on zauzima najveći kvantitativni udeo u svim sastojcima koji se koriste u pripremi ovog sosa. Ako odaberete dobar i kvalitetan majonez i pavlaku, onda će i sos biti isti jer ova dva sastojka daju ukus ovom jelu.
Najviše se konzumira uz pečenu i prženu ribu, a nešto manje uz ostale vrste mesa. Poseban je po kiselkasto-slatkoj aromi i karakteristično jakom mirisu. Odlično se slaže sa bilo kojom vrstom prženog jela, bilo da je to meso ili povrće.
Nastao je u Francuskoj u 19. veku, a s obzirom na to da je majonez svoju najveću slavu doživeo upravo u ovoj zemlji, ova činjenica ne čudi. U prošlosti je bio najpoznatiji po majonezu kao glavnom sastojku, a danas se često dodaje jogurt i mnogi drugi sastojci.
Priprema majoneza
Da biste pripremili tartar sos, sami možete da napravite domaći majonez, za koji će vam trebati samo nekoliko sastojaka, ali i puno iskustva. Veliki problem kod pripreme majoneza u sopstvenoj kuhinji je mešanje svih sastojaka jer ako žumance i ulje ne pomešate na pravi način dobićete grudvice i majonez će biti neupotrebljiv.
Tokom mešanja žumanca i ulja važno je prvo umutiti žumanca i dodati ulje u veoma malim količinama, uz stalno mešanje. Ovaj deo procesa će vam oduzeti neko vreme pa morate da znate da ako planirate da posle toga pripremite tartar sos, odvojite najmanje sat vremena da biste sve uradili kako treba, a da ne trošite previše sastojaka.
Ako vam je priprema domaćeg majoneza komplikovana ili želite da napravite tartar sos na brži način, onda možete da kupite majonez u koji ćete dodati preostale sastojke. Pri kupovini obratite pažnju da kupljeni majonez ne sadrži konzervanse i dodatne emulgatore i da se priprema od suncokretovog ili repičinog ulja jer će takav da ima bolji ukus, a samim tim i tartar sos.
Majonez ćete naći pakovan u tegle, kese ili tube. U zavisnosti od toga koliko vam je potrebno, može se kupiti u većim ili manjim pakovanjima. Pakovanja u teglama su veća, pa ako prvi put pravite tartar sos, bolje je kupiti manje pakovanje u tubi ili kesici da isprobate recept, ali i da vidite da li ima ukus majoneza koji vam se dopada (ne svi voli svaki majonez). Može se kupiti u bilo kojoj prodavnici gde se čuva u frižideru zbog kvarljivosti.
Recepti
Postoji nekoliko varijanti pripreme ovog sosa u zavisnosti od vašeg ukusa i preferencija. Pošto 100 g tartar sosa sadrži 211 kalorija, koje uključuju masti, holesterol, natrijum, kalijum i šećer i ugljene hidrate, tokom pripreme tartar sosa birajte recept koji neće štetiti vašem zdravlju.
Ako volite majonez i nemate problema sa viškom telesne masti onda možete da pripremite klasičan recept za tartar koji sadrži majonez. Ako imate problema sa srcem i krvnim sudovima, onda je bolja opcija da pripremite tartar sos bez majoneza.
Tartar sos
Klasični tartar umak sastoji se od domaće majonez ili od majoneze koju ste kupili. Osim nje, kao važan sastojak tu su krastavci i kapari, a po želji možete dodati i druge začine poput češnjaka, peršina ili vlasca. Navedena količina sastojaka dovoljna je za oko 250 ml tartar umaka. Količina vam može varirati zbog veličine kiselih krastavaca i ako vidite da vam je navedena količina kiselih krastavaca prevelika smanjite je prema vlastitoj želji.
Sastojci
- 200 ml majoneze
- 5 kiselih krastavaca
- 1 mala žlica kapara
- 2 velike žlice sok od limuna
- 1 velika žlica svježeg lista peršina
- 1 velika žlica senfa
- sol po želji
- papar po želji
Priprema
- Kisele krastavce izrežite na što manje kockice.
- List peršina operite i narežite na sitno.
- U posudu stavite majonezu i senf i dobro izmiješajte. U smjesu dodajte krastavce, kapare, sok od limuna, peršin te sol i papar po želji.
- Sve sastojke dobro izmiješate i tartar umak je gotov. Spremite ga u sterilizirane staklenke i u hladnjak.
Tartar sos s vrhnjem
Klasični tartar sos sastoji se od domaćeg majoneza ili majoneza koji ste kupili. Osim toga, važni su sastojci krastavci i kapari, a možete da dodate i druge začine poput belog luka, peršuna ili vlasca. Navedena količina sastojaka dovoljna je za oko 250 ml tartar sosa. Količina može da varira u zavisnosti od veličine kiselih krastavaca, a ako vidite da je navedena količina kiselih krastavaca prevelika, smanjite je po svom ukusu.
Sastojci
- 200 ml majoneza
- 5 kiselih krastavaca
- 1 kašičica kapara
- 2 kašike limunovog soka
- 1 kašika svežeg peršunovog lista
- 1 kašika senfa
- So po želji
- Biber po želji
Priprema
- Isecite kisele krastavce na što manje kockica.
- Peršunov list operite i sitno iseckajte.
- U činiju stavite majonez i senf i dobro promešajte. Dodajte krastavce, kapare, limunov sok, peršun i so i biber po ukusu.
- Sve sastojke dobro izmešajte i tartar sos je spreman. Čuvajte ga u sterilizovanim teglama i stavite u frižider.
Tartar sos sa pavlakom
Ako želite da razblažite ukus majoneza, možete to učiniti sa pavlakom, koja će tartar sosu dati kiselu i tečniju strukturu. Navedena količina sastojaka dovoljna je za oko 400 ml tartar sosa.
Sastojci
- 200 g pavlake
- 1 čen belog luka
- 3 kiseli krastavci
- 3 kašike majoneza
- 1 kašičica senfa
- 1 kašika svežeg peršunovog lista ili sušenog vlasca
- So po želji
- Biber po želji
- 1/2 kašike limunovog soka
Priprema
- U činiju stavite majonez, pavlaku i senf i dobro promešajte.
- Listove peršuna operite i isecite na sitno i dodajte u smesu ili dodajte vlasac umesto peršuna ako želite blaži ukus sosa.
- Isecite kisele krastavce na što sitnije kockice i dodajte u smesu.
- Beli luk očistite i isecite na što sitnije kockice i takođe dodajte u smesu i sve dobro izmešajte.
- Dodajte limunov sok i so i biber po ukusu i ukusu.
- Sve sastojke dobri izmešajte kašikom dok se smesa ne sjedini i zbije.
- Tartar sos je spreman i možete ga čuvati u sterilizovanim teglama.
Tartar sos bez majoneza
Ako ne podnosite klasični majonez ili samo želite zdraviju verziju tartar sosa, koristite ovaj recept. Navedena količina sastojaka dovoljna je za oko 900 ml tartar sosa. Ako želite manju količinu onda prepolovite količinu sastojaka navedenih u receptu.
Sastojci
- 8 jaja
- 50 ml jabukovog sirćeta
- 3 kiseli krastavci
- 3 čena belog luka
- 800 ml ulja
- 1 kašičica soli
- 1/2 kašičice bibera
- 1 kašika limunovog soka
- 1 kašičica vlasca
Priprema
- Isecite krastavce na male kocke.
- Očistite beli luk i isecite ga na manje kockice na koje ste sekli kisele krastavce.
- Stavite jaja u posudu sa vodom i skuvajte ih tako da dobijete tvrdo žumance. Nakon što se skuvaju, izvadite ih iz vode i ostavite da se ohlade.
- Luk oljuštite, iseckajte na kockice i iscedite žumanca.
- Belanca vam neće trebati, ali nemojte ih baciti, možete ih iskoristiti za nešto drugo.
- U činiju stavite kuvana žumanca i dodajte sirće, so i biber i sve izmiksajte mikserom.
- U smešu polako dodajte ulje da se sve sjedini.
- Kada ste umešali ulje i sjedinili ga sa žumancima, uz mešanje polako dodajte sok od limuna.
- U smešu dodajte kisele krastavce, beli luk i vlasac. Mešajte sve dok se smeša ne sjedini.
- Tartar sos je spreman i spreman za čuvanje u sterilizovanim teglama.
Zdrav tartar sos
Iako se tvrdi da je tartar sos od žumanca umesto majoneza, onaj zdraviji nije potpuno zdrav. Ako želite varijantu koja ne uključuje majonez, onda pri pripremi koristite jogurt umesto majoneza. Ovako pripremljen tartar sos sadrži mnogo manje holesterola i bolji je za osobe koje imaju problema sa srcem i krvnim sudovima. Navedena količina sastojaka dovoljna je za oko 300 ml tartar sosa.
Sastojci
- 240 g čvrstog kiselog jogurta
- 3 kiseli krastavci
- 2 čena belog luka
- 1 kašičica limunovog soka
- 1 kašičica soli
- 1/2 kašičice bibera
- 1 kašičica senfa
- 1 kašičica kapara
- 1 kašičica vlasca
Priprema
- Isecite kisele krastavce na male kockice.
- Očistite beli luk i isecite ga na male kockice.
- U činiju stavite čvrsti jogurt, limunov sok i senf i sve dobro izmešajte.
- U smešu dodajte kisele krastavce, beli luk, senf, so, biber, kapare i vlasac. Sve sastojke dobro izmešajte dok se ne sjedine i ne postanu kompaktna smesa.
- Čuvajte tartar sos u sterilizovanim teglama i stavite u frižider.
Upotreba u kuhinji
Nakon pripreme, najbolje je ostaviti tartar sos u frižideru najmanje pola sata da bi se svi ukusi sjedinili i dobili jaču aromu. Ako želite pravi ukus tartar sosa, dodajte kapare tokom pripreme. Umesto pavlake možete da dodate čvrsti jogurt, ako želite kiseliji ukus tartar sosa.
Tartar sos se uglavnom koristi kao dodatak ribljim jelima kao što su pečene sardine, pržena riba ili pržene lignje. Iako je moguće da ga možete poslužiti uz pohano meso, posebno pohanu piletinu. Uz ovaj sos se odlično mogu kombinovati sve vrste prženog krompira i druge vrste povrća koje se može pržiti. Takođe, sve vrste čipsa i tortilja, bilo da ih napravite sami ili kupite, mogu se kombinovati sa ovim sosom i postati ukusna užina.
Koristi se i kao dodatak sendviču, jer se zbog majoneza od kojeg se pravi odlično slaže sa raznim vrstama salama, posebno onima koje se deklarišu kao dimljene. Odlično se slaže sa sirom, samo ne preterujte sa kombinacijom sira, kajmaka i tartar sosa, jer biste zbog previše mlečnih proizvoda mogli da imate stomačne probleme.
Tartar se najbolje priprema u manjim količinama koje možete da jedete u jednom obroku. Ako vam je ostalo malo tartar sosa koji niste pojeli ili želite da napravite veću količinu, višak čuvajte u staklenoj tegli sa poklopcem.
Obavezno ga držite na hladnom i tamnom mestu - frižideru. Pre konzumacije možete da ga izvadite na 5 - 10 minuta da bude topao i ukusniji. Domaći tartar sos može da stoji u frižideru 3 - 5 dana, ali je najbolje da ga iskoristite što pre jer sadrži namirnice koje se lako kvare poput majoneza i pavlake.
Foto: Daria Nepriakhina / Pixabay
Ostavite odgovor