Kisela cvekla u tegli je jedna od najpopularnijih zimnica u našim krajevima. Od pamtiveka se pripremala kao ukusna salata koja ide uz sva jela, i zadovoljava sve, od najmlađih do najstarijih.
Kiseljenje cvekle nije dugotrajan posao kao kuvanje nekih drugih zimnica, ali veoma je bitno da se dobro odlučimo po kom receptu ćemo raditi i koje sastojke ćemo dodati, da li ćemo raditi bez konzervansa ili sa konzervansima. Zato vam donosimo par recepata kako da napravite ukusnu kiselu cveklu u tegli koja će poboljšati ukus svakog jela, a takođe će opskrbiti vaš organizam vitaminima i mineralima koje sadrži.
U nastavku ćete naći recept za domaću cveklu kao što su radile naše bake, slatku i kiselu cveklu (recept za kiselu cveklu sa šećerom) i cveklu sa jabukovim sirćetom.
Priprema cvekle
Cvekla je biljka koja je razvila varijacije svoje vrste u pogledu klime, zemljišta i životne sredine. U svetu broj različitih vrsta dostiže veliki broj, ali za naše područje su važne samo one koje možemo sami da uzgajamo. Od nekih najpoznatijih i najboljih vrsta cvekle izdvajamo tri vrste, a to su Boro, Bikor i Pablo.
Cvekla se bere ručno u domaćinstvima i česta je pojava u baštama mnogih ljudi, ali u poslednje vreme ljudi smatraju da se cveklu više ne isplati saditi jer je njena cena ponekad veoma niska, pa im je lakše da je kupuju. U velikim zasadima koristi se mašinska berba, a plodovi se čupaju iz zemlje zajedno sa korenom, koji se, kao i plod, može koristiti u svežem stanju i za preradu.
Kupovina cvekle postaje sve češća, ali je važno paziti da što više kupujete od lokalnih farmi i domaćinstava ili od proverljivih dobavljača. Mora se paziti i da se cvekla ne ošteti jer tada može brzo da istrune. Kupovina u velikim prodavnicama često može da bude jeftina, ali to ne mora da znači da je kvalitet ovog voća dobar i da će moći da se ističe. Zato je dobro da birate proizvode koje kupujete.
Recepti
Nakon pripreme cveklu nemojte otvarati i koristiti mesec dana, jer će tek posle mesec dana dobiti savršen ukus i prijatnu aromu kada se svi sastojci u tegli upiju.
Kada čistite cveklu, pazite da je ne isečete jer to može da dovede do gubitka unutrašnje boje i blede boje vaše zimnice.
Tegle pre upotrebe sterilišite kako štetne bakterije ne bi izazvale kvarenje zimnice. Takođe dobro zagrejte tegle pre prelivanja cvekle da staklo tegle ne bi puklo pod visokim pritiskom i toplotom.
Cveklu možete da začinite alkoholnim ili jabukovim sirćetom, hrenom ili crnim lukom, biberom, solju, uljem i balzamiko sirćetom. Svim receptima na našoj listi možete da dodate konzervans, ali pošto sadrže sastojke koji su prirodni konzervansi, to nije potrebno.
Postoji mnogo načina za pripremu ove zime, neki su komplikovaniji, neki jednostavniji, neki brži, a neki sporiji, ali je važno da izaberete onaj koji vam najviše odgovara i u kome će uživati cela porodica. Donosimo vam par recepata, pa vi izaberite onaj koji vam se najviše sviđa.
Obavezno proučiti pre pripreme!
Cvekla u tegli
Prvi recept je klasičan način pravljenja kisele cvekle u tegli, sa minimalnim brojem sastojaka i tačno onako kako su radili naši preci. Ukus ove cvekle vratiće vas u detinjstvo i probudiće mnoge uspomene, a moći ćete da koristite i kao prilog raznim jelima. Po ovom receptu dobićete 8 tegli kisele repe.
Sastojci
- 3 kg neoljuštene cvekle
- 500 ml alkoholnog sirćeta
- 1,5 l vode
- 2,5 kašike soli
Priprema
- Operite neoljuštenu cveklu.
- U većoj šerpi prokuvajte vodu, stavite cveklu i kuvajte dok ne omekša (vreme kuvanja varira u zavisnosti od veličine i sorte cvekle, probajte nožem da li je mekana).
- Crni luk oljuštite i iseckajte na tanke kriške.
- Provrijte sirće, vodu i so, stavite smešu od cvekle i prokuvajte.
- Vruće stavite u sterilisane tegle, prelijte tečnošću i odmah zatvorite poklopcima.
- Zamotajte tegle u ćebe, ali pazite da se ne dodirnuju da se staklo ne bi razbilo i ostavite ih do sutra dok se ne ohlade.
Cvekla u tegli sa šećerom
Ako volite naglašen ukus slatkoće, ovo je pravi recept za vas. Malo šećera će poboljšati klasičan ukus cvekle i doneti potpuno novi ukus vašem jelu. Ovim postupkom dobićetei 12 tegli kisele repe.
Sastojci
- 5 kg cvekle
- 15 dag šećera
- 15 g soli
- 3 l vode
- 1 l sirćeta
Priprema
- Cveklu oprerite i kuvajte oko 1,5 sat (ne guliti). Onog momenta kada ju možete bez problema probušiti viljuškom, to znači da je spremna.
- Dok se cvekla kuva, u drugom loncu prokuvajte vodu, sirće, so i šećer. Pustite da kuva 5 minuta, a zatim sklonite sa vatre.
- Skuvanu cveklu izvadite iz vode, ostavite da se malo ohladi, ogulite i isecite na kriške debljine pola centimetra.
- Tako isečenu cveklu potopite u tečnost sirćeta i ostavite da se namače par sati (može i preko noći).
- Takođe je neophodno sterilisati tegle u kojima ćete čuvati kiselu repu. Pogledajte metod sterilizacije tegli ovde.
- Zatim stavite cveklu u sterilisane tegle i pasterizujte. Morate paziti da ne ostavite vazdušne mehuriće u teglama.
- Pasterizacija se vrši tako što se zatvorene tegle sa cveklom stavljaju u posudu sa vodom na čije dno stavite kuhinjski peškir.
- Tegle izolujte krpom da se ne dodiruju i kuvajte oko 5 minuta. Važno je da voda pokrije sve do poklopca.
- Nakon toga ostavite tegle u vodi da se potpuno ohlade.
- Ako je pasterizacija uspela, poklopac će se uvući u ohlađene tegle (kao iz prodavnice), a pri otvaranju će se čuti “klik”.
Cvekla u tegli sa jabukovim sirćetom
Za pripremu cvekle možete koristiti alkoholno ili jabukovo sirće. Ispod je recept za pripremu kisele cvekle sa jabukovim sirćetom koja će vašoj zimnici dati poseban ukus. Od sastojaka u ovom receptu dobićete 10 - 12 tegli cvekle.
Sastojci
- 5 kg cvekle
- 1 l jabukovog sirćeta
- 3 l vode
- 15 kašika šećera
- 5 kašičica soli
Priprema
- Neoljuštenu cveklu dobro operite i stavite da se kuva u dubljoj šerpi dok se ne skuva.
- Dužina kuvanja zavisi od veličine cvekle koju kuvate (kao i krompira), a da biste bili sigurni da je gotova, izbušite ju viljuškom i ako prolazi, cvekla je gotova.
- Ohladite, oljuštite i isecite na tanke kriške debljine nekoliko milimetara i poređajte u tegle
- U posebnoj šerpi napravite rastvor tako što ćete prokuvati jabukovo sirće, vodu, šećer i so. Kuvajte 15 - 20 minuta
- Cveklu sipajte u tegle sa rastvorom, pazeći da između cvekle ne ostane vazduha
- Ostavite tegle otvorene najviše 5 minuta da bi se sirće "sleglo" i dopunite po potrebi
- Zatvorite i spremite tegle.
Upotreba u kuhinji
Cvekla je biljka koja je i sama otporna na mnoge stvari i zato može dugo da opstane ako je čuvamo na tamnijem i hladnijem mestu. Može da stoji i do mesec dana bez truljenja, ali se ne preporuča zamrzavanje.
Zimnicu od cvekle je najbolje dobro zatvoriti, pasterizovati po postupku koji smo naveli u receptima, a ne smemo zaboraviti da se tegle prethodno dobro sterilišu. Čuvajte na hladnom i tamnom mestu i moći će da stoji veoma dugo, a nakon otvaranja držite je u frižideru i pojedite što pre.
Cvekla se može jesti sveža u salatama i kao prilog nekim jelima, ali je češća prerada za zimnicu, kao što je kisela cvekla, sok ili neki drugi prerađeni proizvod.
Kisela cvekla prvo služi kao salata i prilog uz mnoga jela, a njen sok se često koristi za pravljenje mnogih preliva za mnoga jela. Cvekla se takođe nalazi u nekim modernim receptima za keto kolače.
Foto: Mark Valencia / Pixabay
Ostavite odgovor