Celer je veoma cenjen zbog svojih lekovitih i aromatičnih svojstava, zbog čega nastojimo da ga što duže čuvamo i očuvamo njegova hranljiva svojstva. Svi delovi celera - listovi, stabljike i koreni su cenjeni u kuhinji zbog svog specifičnog osvežavajućeg ukusa i delikatne arome, a često ga čuvamo i za zimu.
Da bi se sačuvali svi delovi celera i sprečio gubitak korisnih svojstava, celer se može konzervisati, zamrznuti i sušiti.
Zimnica od celera
U nastavku vam donosimo sve ideje i predloge kako celer iskoristiti za pripremu zimnice.
Priprema celera
Celer je mirisna biljka koja prijatno obogaćuje ukuse mnogih jela, a može se pripremiti za dalju preradu i tako uživati u njegovim ukusima tokom cele godine. Iako se celer ne koristi u pripremi zimnice, u poslednje vreme je popularan sok od celera koji se ne kuva, već se konzumira svež.
Ne spada u zimnicu, ali su njegova svojstva lekovita i biljka je značajna, zbog čega se nalazi na našoj listi biljaka. Postoje zanimljivi recepti za mariniranje i dugo čuvanje celera, a najjednostavniji način očuvanja korisnih i hranljivih materija je svakako sušenje.
Sušenje celera
Mogu se sušiti svi delovi celera: listovi, koreni i stabljike. Listove možete sušiti cele (kao i grančice) ili u iseckanom obliku. Da biste mogli pravilno da osušite celer, prvo morate da sortirate delove biljke i eliminišete požutele listove. Isperite ga hladnom vodom i ostavite na čistom peškiru da se potpuno osuši. Ako želite da osušite listove, iseckajte ih nožem na veće komade.
Listovi celera se mogu sušiti u rerni i dehidratoru. Za sušenje u rerni zagrejte rernu na 40°C, stavite papir za pečenje na pleh i poređajte listove celera u jednom sloju. Sušite sa odškrinutim vratima rerne (između vrata stavite drvenu kašiku da izlazi vazduh) i često proveravajte da li je gotovo. Možete da koristite i dehidrator, a suši se na 40°C 6 - 7 sati i listove je potrebno rotirati da se ravnomerno osuše.
Da biste osušili listove celera na vazduhu, stavite listove u snop ili ih raširite na tanak sloj i ostavite na prozračnom mestu. Protok vazduha će brže osušiti vlagu sa listova i brže će se osušiti, a metod sušenja na vazduhu traje oko 2 nedelje.
Koren celera se suši isečen na kriške ili trake. Celer operite i očistite i uklonite sve neravnine i izbočine i iseckajte ga. Može se sušiti na uobičajene načine: na vazduhu, u rerni i u dehidratoru. Da bi se ravnomerno osušio potrebna je temperatura od 60°C, da se ravnomerno rasporedi i rerna ostavi otvorena za cirkulaciju vazduha, inače će se celer peći u sopstvenom soku.
Tokom sušenja ne sme se soliti koren i dodavati drugi začini, a vreme sušenja je otprilike 10 - 12 sati, u zavisnosti od veličine komada korena. Tanje narezan celer se brže suši, dok sa deblje narezanim celerom rizikujete da se ne osuši iznutra, što može da dovede do pojave buđi. Koren celera će se duže sušiti na vazduhu, ali ovaj metod je najefikasniji i obavezno izbegavajte sunčevu svetlost.
Stabljike celera se suše na isti način. Potrebno ih je dobro oprati i očistiti od izbočina, iseći na tanke kriške i staviti na papir za pečenje u tankom sloju. Temperatura u rerni ili dehidratoru ne bi trebalo da prelazi 60, a proces sušenja traje otprilike 10 sati, u zavisnosti od debljine celera.
Imajte na umu da celer tokom sušenja treba držati dalje od drugih biljaka i izvora jakog mirisa da ne bi “povukao” miris i uticao na kvalitet drugih začina. Takođe, nikada ne koristite novine kao podlogu za sušenje jer je mastilo na novinama štetno po zdravlje i ne sme doći u kontakt sa hranom. Takođe možete koristiti mikrotalasnu za brzo sušenje. Proces sušenja traje 2 minuta, proverite kada je gotovo i ponovite ako je potrebno.
Osušeni celer možete čuvati u hermetički zatvorenoj posudi. Po mogućnosti birajte tamnije tegle sa kvalitetnim poklopcima da biste izbegli prodiranje vlažnog vazduha, što omogućava pojavu buđi. Dobro pripremljen i dobro uskladišten sušeni celer se može čuvati 1 - 2 godine.
Blanširanje celera
Celer ne treba blanširati, osim za zamrzavanje jer sa svakim izlaganjem visokim temperaturama celer gubi hranljiva svojstva, pa se izbegava blanširanje i pere samo u hladnoj vodi.
Očistite ga, operite i uronite u ključalu vodu na 1 minut, izvadite i stavite u hladnu vodu da sprečite kuvanje, sklonite na papir ili peškir i ostavite da se ohladi.
Zamrzavanje celera
Celer nije preporučljivo zamrzavati zbog velike količine vode koju sadrži, a često ovim procesom gubi ukuse, ali nije nemoguće. Ako imate celer koji nećete odmah da pojedete i ne želite da se pokvari, možete ga sačuvati zamrzavanjem, a tajna je u prethodnom blanširanju koje zadržava njegove ukuse.
Za zamrzavanje birajte zdrave grančice i korenje. Moraju biti sveže jer će se bolje smrznuti. Izbegavajte zamrzavanje starog celera. Operite ga i dobro očistite. Stavite pod hladnu vodu i trljajte četkom da uklonite sve nedostatke i prljavštinu. Oštrim nožem uklonite dno svake grančice, kao i delove koji strše. Isecite i bacite požutele ili smeđe delove celera. Isecite ga na željenu veličinu, a komadi od 2 - 3 cm su pogodni za bilo koje jelo. Izbegavajte da zamrzavate ceo celer jer će ga kasnije biti veoma teško seći, pa ga nasecite sada.
Blanširajte ga nakratko, ocedite i osušite i napravite porcije od približno 250 g. Čuvajte u plastičnim kutijama ili kesama za zamrzavanje i stavite u zamrzivač u odeljku za brzo zamrzavanje. Ako celer skladištite u plastičnim kutijama, ostavite malo prostora jer postoji mogućnost da se pri velikoj hladnoći proširi, a ako koristite kese, ispustite sav vazduh pa ih zatvorite. Ne čuvajte zamrznuti celer duže od 8 meseci.
Foto: Ineta Lidace / Pixabay
Ostavite odgovor