Ako ste se ikada zapitali koja se hrana široko koristi na Bliskom istoku ili u Turskoj, pogodili biste kada biste rekli leblebija. Prema istorijskim podacima, ova biljka potiče iz Azije, a u Evropu su je doneli Turci, dok su je pre njih u jelima koristili stari Rimljani. Poznata je i veoma cenjena u libanskoj kuhinji, ali su ju usvojile i arapske zemlje gde se takođe široko koristi i priprema.
Koristi se i u vegetarijanskoj ishrani zbog svojih hranljivih sastojaka, ali i u ishrani ljudi koji to nisu. Postoje razne kombinacije čorba i salata koje koriste lebllebiju kao jedan od sastojaka u svojim receptima, a čak se melju u brašno.
Upravo zbog svoje strukture, kremaste i orašaste boje, ova namirnica je savršena za pripremu namaza, pa vam donosimo ukusne recepte za pravljenje domaćih namaza od leblebije. Namaz od eblebije naziva se i humus, a specijalitet ovog namaza je tahini, mešavina maslinovog ulja i susama, koji možete sami da pripremite kada pripremate namaz od leblebije, bilo klasičnog ili tunjevine ili avokada.
Priprema leblebije
Poznato je oko 40 sorti leblebije koje se razlikuju po veličini i visini biljke, ali i boji, borama i veličini semena unutar mahune. Za namaz od leblebije mogu se koristiti sorte Kabuli i Volzhanin.
Leblebija se veoma lako sadi i uzgaja jer se sadi kao i sve ostale mahunarke iz semena biljke. Voli toplu klimu, ali podnosi i niske temperature, a mraz joj ne predstavlja problem tokom rasta, pa se može gajiti i na našim prostorima. Biljka je otporna na sušu i može se saditi u kontinentalnim prdelima Srbije u periodu od ranog proleća do kasne jeseni.
Problem kod berbe je što se plod, odnosno svako seme, pojedinačno stavlja u mahunu koju treba otvoriti da bi dospela do nje. Zrelost mahune leblebije saznaćete po tome što ne puca već je tvrda na dodir, a stabljika se osušila, dok opadanje mahune sa stabljike znači da je prezrela. Poznato je da se na jednoj stabljici može da rodi i do 100 mahuna. Kada posadite leblebiju na manjim površinama kao što su bašte, onda otkinite celu stabljiku iz zemlje, a zatim uberite pasulj.
Leblebiju možete da kupite u prodavnicama, na pijacama ili specijalizovanim prodavnicama zdrave hrane tokom cele godine gde se prodaje suva ili u konzervi. Osušena leblebija se pakuje u kese, dok se konzervisana može naći natopljena u slanoj vodi i pakovana u konzerve. Osušen leblebija se ne može pokvariti ako ga do prerade držite na suvom mestu, dok konzervirana leblebija ima vek trajanja do 5 godina.
Tokom kupovine sušene leblebije obratite pažnju da mora da bude ujednačene boje i nikako vlažna već suva na dodir. Trebalo bi da bude okrugla i ne bi trebalo da ima oštećenja ili znakove plesni na sebi.
Recepti
Leblebija, maslinovo ulje i beli luk smatraju se osnovnim sastojcima za pravljenje namaza od lablebije. Uz dodatak tahinija ili susamove paste dobijamo humus. Već gotov tahini možete kupiti u prodavnicama zdrave hrane i specijalizovanim prodavnicama, ali možete i sami da ga napravite od susama, maslinovog ulja i soli. U recepturama priprema tahinija je ugrađena u samu pripremu namaza od susama.
Obavezno proučiti pre pripreme!
Humus
Kako god pripremali namaz od leblebije, imajte na umu da je sama priprema veoma jednostavna. Osim što će leblebija morati da sačeka da odstoji u vodi preko noći, drugi dan posle dva sata kuvanja biće spremna za blendiranje ili mešanje i degustaciju. Navedena količina sastojaka dovoljna je za teglu namaza od leblebije.
Sastojci
- 200 g sušene leblebije
- 100 ml vode u kojoj se kuvala leblebija
- 3 kašike limunovog soka
- 50 ml maslinovog ulja
- 2 čena belog luka
- 5 listova peršuna
- 0,5 kašičice bibera
- 2 kašike semena susama
Priprema
- Stavite leblebiju u činiju i ostavite da odstoji u vodi preko noći. Voda mora da pokrije svu leblebiju u činiji.
- Procedite ju pre kuvanja. Stavite u činiju i sipajte vodu da potpuno prekrije leblebije.
- Stavite tiganj na šporet i kuvajte leblebije na laganoj vatri najmanje 60 minuta.
- Ako nije dovoljno kuvana, kuvajte ju još 30 - 60 minuta. Procenite da li je leblebija kuvana tako što ćete ju probati. Ako možete lako da ju zagrizete, to znači da je kuvana.
- Kuvanu leblebiju je potrebno procediti, ali odvojiti 100 ml vode i ne bacati. Poseban deo vode posolite i promešajte i ostavite da se ohladi.
- Susam tostirajte u tiganju bez dodavanja masnoće i sameljite ili iseckajte u mašini za obradu hrane.
- Leblebiju, vodu i limunov sok i beli luk usitnite u blenderu ili seckalici da dobijete glatku smešu.
- Pomešajte maslinovo ulje, peršun, biber i mleveni susam.
- Smešu čuvajte u tegli i dobro zatvorite poklopcem i čuvajte u frižideru. Kada se ohladi možete ga konzumirati.
Humus sa tunjevinom
Za ljubitelje tunjevine ovaj namaz će sigurno da bude jedan od omiljenih jer je ukusan, ali i jednostavan za pravljenje. Neki je zovu pašteta, drugi tvrde da je namaz, ali kako god da je zovete, pri kupovini možete da koristite i sušenu i konzerviranu leblebiju. Ipak, u ovoj varijanti donosimo verziju sa sušenom leblebijom. Navedena količina sastojaka je dovoljna za teglu od 0,5 l.
Sastojci
- 700 g sušene leblebije
- 200 g komada tunjevine iz konzerve
- 4 kašike maslinovog ulja
- 0,5 kašičice bibera
- 1 kašičica soli
- 0,5 kašičice belog luka u prahu
- 1 kašika koncentrata paradajza
- 5 kašika majoneza
- 2 kašike senfa
Priprema
- Leblebiju stavite u činiju i sipajte vodu da ju potpuno prekrije. Ostavite da odstoji preko noći potopljeno u vodu.
- Sledećeg dana vodu procedite i stavite u šerpu sa novom vodom tako da bude potpuno potopljena.
- Stavite šerpu na šporet i kuvajte na srednjoj vatri najmanje 60 minuta.
- Ako je i posle sat vremena leblebija i dalje tvrda i nedovoljno mekana za dalju obradu, ostavite da se kuva još pola sata.
- Kada je dovoljno skuvana, procedite ju i ostavite 5 - 10 minuta da se malo ohladi.
- Stavite komade oceđene tunjevine iz konzerve u činiju. Bacite ulje od tunjevine i nemojte ga koristiti za pripremu namaza.
- U činiju sa tunjevinom dodajte leblebiju, maslinovo ulje, biber, so, beli luk, koncentrat paradajza, majonez i senf.
- Sve sastojke izmiksajte u posudi u blenderu ili usitnite štapnim mikserom. Probajte namaz i ako nije dovoljno slan, još malo posolite.
- Namaz čuvajte u tegli u frižideru.
Humus sa avokadom
Tokom pripreme namaza od leblebije i avokada možete da koristite i kupovni tahini koji se može kupiti u specijalizovanim prodavnicama. Pored klasičnih sastojaka, u namaz od leblebije možete da dodate i razno voće, povrće i začine, pa je jedan od novih sastojaka u receptu i avokado, koji će ovom namazu dati poseban sladak ukus, ali i zdravu notu sastojaka. Navedena količina je dovoljna za jednu teglu od 0,7 l.
Sastojci
- 250 g sušene leblebije
- 1 avokado
- 1 čen belog luka
- 2 kašike maslinovog ulja
- 1 kašika tahinija
- 1 kašika limunovog soka
- 1 kašičica soli
- 0,5 kašičice bibera
- 0,5 kašičice mlevenog kima
Priprema
- Leblebiju stavite u činiju i sipajte vodu da ga potpuno prekrije. Ostavite da odstoji preko noći potopljeno u vodu.
- Sledećeg dana vodu procedite i stavite u šerpu sa novom vodom tako da bude potpuno potopljena.
- Stavite šerpu na šporet i kuvajte na srednjoj vatri najmanje 1 sat.
- Ako je posle sat vremena leblebija još tvrda i nedovoljno mekana za dalju obradu, ostavite ju još pola sata do sat vremena da se kuva.
- Kada je dovoljno skuvan, procedite i ostavite 5 - 10 minuta da se malo ohladi.
- Ogulite avokado i isecite ga na kriške.
- Očistite beli luk i isecite na veće komade.
- Leblebiju, avokado, beli luk, maslinovo ulje, tahini, limunov sok, so, biber i kim stavite u blender ili činiju i izmiksajte ili usitnite štapnim mikserom.
- Kada dobijete kremastu smešu, prebacite je u teglu i dobro zatvorite poklopcem i čuvajte u frižideru ili odmah pojedite.
Upotreba u kuhinji
Humus se može poslužiti kao namaz na krekerima ili tostu, ali može i na obične hleb. Neki ga posebno vole u kombinaciji sa hlebovima koji imaju hrskavu koricu kao što je francuski hleb.
Osušena leblebija ima neograničeno vreme upotrebe, ali što duže stoji biće tvrđa, pa će vam trebati više vremena za njegovu termičku obradu. Nakon što uberete leblebiju, morate ga pre prerade osušiti i potom kuvati, a nikako ga ne smete držati na vlažnom mestu, jer se na semenkama može pojaviti buđ.
Humus možete čuvati u teglama do nedelju dana od pripreme ako ga držite u frižideru. Takođe, ako želite da ga duže čuvate, odlično se smrzava i podjednako je ukusan nakon odmrzavanja, što vam omogućava da napravite veću količinu i sačuvate za period kada ne možete da kuvate.
Ako ne želite da ga stavljate u tegle, možete ga staviti i u posudu koja ima poklopac da namaz ne izgubi aromu, ali i da ne poprimi druge mirise iz frižidera.
Leblebiju pre kuvanja treba potopiti preko noći u vodu da bi se lakše kuvao. Što duže stoji u vodi, to će vam trebati manje vremena za kuvanje. Ostavite da odstoji u vodi najmanje 4 sata i tako ga kuvajte, uvek u odnosu 1:3, najmanje 1 sat, ali uvek pazite da je kuvano kako treba. Ako je u sredini previše brašnasto ostavite da se još kuva.
Foto: SBZUS / Pixabay
Ostavite odgovor