Konzerviranu leblebiju, koja je unapred spremna za upotrebu, zaista je korisno imati pri ruci za brzo dodavanje u supe, salate i druga slična jela, a postupak možete lako da napravite i sami kod kuće.
Takođe, postoje nepisana pravila o tome kako se leblebija može čuvati da bi što duže sačuvala svoj kvalitet i svako ima svoj način, ali obično se veoma brzo potroši, tako da nema velike potrebe za dužim skladištenjem.
Zimnica od leblebije
Ukoliko se nađete u situaciji da imate veliku količinu leblebije koju ne planirate da brzo pojedete, u nastavku vam donosimo savete o pravilnom skladištenju, sugestije i ideje sa receptima šta možete da uradite sa njom i kako da ju pravilno namačete za oslobađanje važnih enzima.
Priprema leblebije
Da biste pravilno čuvali ostatak kuvane leblebije, uverite se da je potpuno suva i hladna pre nego što ju stavite u posudu sa hermetičkim poklopcem i u frižider. Ovako čuvana, trajaće do 3 dana. Alternativno, možete da ju zamrznete do 6 meseci.
Osušena i konzervirana leblebija može se naći u prodavnicama organske hrane. Osušena mora se potrošiti u roku od godinu dana od kupovine, a što se duže čuva, postaje suvlja, što produžava vreme kuvanja. Leblebija iz konzerve je veoma dobra opcija jer je odmah spremna za upotrebu, a čuva se na hladnom i suvom mestu. Obavezno ju dobro isperite iz konzerve da biste smanjili sadržaj natrijuma.
Leblebija nije prirodno hrskava, pa je pri čuvanju pržene leblebije važno da znate kako da produžite njenu hrskavost. Za maksimalnu hrskavost, pečenu leblebiju je najbolje jesti odmah. Ako želite da ju čuvate, držite ju u posudi na sobnoj temperaturi sa blago otvorenim poklopcem da bi vazduh mogao da cirkuliše, što joj pomaže da zadrži svoju hrskavu teksturu. Ovom metodom, leblebija bi trebala da vam izdrži oko 3 - 4 dana (ako ranije niste sve pojeli). Takođe ju možete čuvati u činiji i pokriti papirnim ubrusom da biste sprečili pristup insektima.
Ako ste manje zabrinuti zbog hrskavosti i želite da ju sačuvate što duže, držite ju u hermetički zatvorenoj posudi gde će vam trajati do 2 nedelje. Pečena leblebija može da se zamrzne i do 2 meseca. Pre nego što ju stavite u bilo koju činiju, uverite se da je potpuno hladna. U suprotnom, može da se "znoji", što će proizvesti vlagu i smanjiti joj vek trajanja. Razlog zašto hladimo hranu je da sprečimo rast buđi (prouzrokovane bakterijama) na njoj. Bakterijama je potrebna vlaga da bi preživele, koju hrana poput suvog pirinča i testenine nema. Zbog toga im buđ nije problem i mogu da se drže na sobnoj temperaturi, dok kod leblebije to nije slučaj. Nju je potrebno osušiti da sadrži što manje vlage. Zbog toga bakterije neće moći da prežive i ne morate da ju držite u frižideru.
Osušena leblebija se može čuvati na sobnoj temperaturi na hladnom i suvom mestu do godinu dana. Posle godinu dana, može da se "digne" što utiče na njegovu teksturu nakon kuvanja. Nije ju preporučljivo stavljati u frižider jer može da upije vlagu u frižideru. Apsorpcija vlage će dramatično smanjiti njen vek trajanja i može da izazove buđ.
Namakanje leblebije
Leblebija se natapa iz dva razloga - prvi, treba ju omekšati pre kuvanja, a drugi je što prethodno namakanje pomaže da bude svarljivija. Možete ju natopiti brzom metodom, koja je opisana u nastavku ili preko noći. Takođe možete da ju potopite nekoliko dana dok ne počne da klija da biste poboljšali njenu hranljivu vrednost. Za dugo namakanje (dok leblebija ne proklija) moraćete da koristite hladnu vodu umesto metode brzog namakanja. Obavezno menjajte vodu za namakanje dva puta dnevno da biste sprečili da bakterije uđu u nju. Kada kupujete leblebiju, vodite računa da kupite što svežiju, jer što je leblebija starija, biće joj potrebno duže namakanje i kuvanje.
Za većinu recepata potrebno je da se natopi i kuva dok ne omekša i domaća je mnogo bolja od konzervisane.
Da biste čuvali natopljenu leblebiju, ocedite svu vodu i dobro isperite. Nakon toga, stavite ju u hermetički zatvorenu posudu u frižider gde možete da ju čuvate 3 - 4 dana. Takođe možete da ju i zamrznete u zatvorenoj posudi gde će ostati u svom najboljem izdanju do 6 meseci.
Sušenje leblebije
Nakon što je leblebija skuvana ili blanširan, dobro ocedite tečnost, isperite, ocedite i osušite. Ravnomerno ju rasporedite po tacnama dehidratora. Po želji obložite papirom za pečenje i sušite na 60°C u dehidratoru ili rerni 10 sati, ili dok se potpuno ne osuši. Ostavite na sobnu temperaturu da se potpuno ohladi, a zatim spremite u kesu ili hermetički zatvorenu posudu i čuvajte na hladnom mestu.
Blanširanje leblebije
Leblebiju nije potrebno blanširati jer je inače potpuno kuvan, ali ako planirate da ju zamrznete (ne preporuča se zamrzavanje suve leblebije), prvo ju blanširajte. Potopite ju u ključalu vodu na 3 minuta, zatim izvadite i odmah potopite u hladnu vodu, takođe na 3 minuta. Zatim ju izvadite na peškir ili čistu kuhinjsku krpu i ostavite da se potpuno osuši.
Zamrzavanje leblebije
Leblebiju je najbolje zamrznuti kada je sveže namočena ili nedovoljno kuvana, što će sprečiti da postane kašasta nakon odmrzavanja. Ovako će da zadrži svoj kvalitet u zamrzivaču do 6 meseci, a možete ga zamrznuti sa ili bez tečnosti.
Slanutak za supu ne treba zamrzavati, a prženi može, ali će proces zamrzavanja prouzrokovati da izgubi svoju hrskavost. Ako planirate da ju koristite u salati, zamrznite ju bez tečnosti da ne bi postala kašasta posle odmrzavanja.
Pre stavljanja u zamrzivač, uverite se da je dobro oprana i dovoljno suva. Prekomerna vlaga stvara kristale leda, što skraćuje vreme skladištenja u zamrzivaču. Da biste sprečili da se zalepi tokom zamrzavanja, koristite tehniku koja se zove "pre-zamrzavanje". Leblebiju poređajte u jednom sloju na poslužavnik koji stane u zamrzivač i zamrznite ju u serijama oko sat vremena. Kada se delimično zamrzne, možete ju staviti u veću posudu ili kesu bez straha da će se zalepiti.
Ako planirate da koristite leblebiju za supe ili variva, nije toliko bitno da li je malo natopljena. Ako vam ne smeta, možete ju zamrznuti u tečnosti (akvafaba).
Foto: Engin Akyurt / Pixabay
Ostavite odgovor